Clarity Project
Prozorro Закупівлі Prozorro.Продажі Аукціони Увійти до системи Тарифи та оплата Про систему

Постанова від 02.03.2020 по справі 234/19252/19

Справа № 234/19252/19

Провадження № 3/234/32/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2020 року Краматорський міський суд Донецької області у складі:

головуючого - судді Лутай А.М.,

при секретарі - Пагуліч Д.Г.,

за участю: особи, яка притягується до адміністративної відповідальності

- ОСОБА_1 О.В.

розглянувши у судовому засіданні матеріали справи, які надійшли з Управління Східного офісу Держаудитслужби у Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Макіївка Донецької області, громадянина України, працюючого в Департаменті екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації (юридична адреса розташування: вул.Богдана Хмельницького, 6, м.Краматорськ, Донецька область, 84313) на посаді заступника директора Департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації - голова тендерного комітету Департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації, ІПН НОМЕР_1 , до адміністративної відповідальності протягом року не притягувався, мешкаючого за адресою: АДРЕСА_1 , якому роз'яснені права, передбачені ст.268 КУпАП,

- за ч.1 ст.164-14 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №05/123/2019 від 31.10.2019р, складеного головним державним аудитором відділу контролю у сфері закупівель Управління Східного офісу Держаудитслужби у Донецькій області Трубачовою Людмилою Олексіївною, при проведенні Управлінням Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області відповідно до п.2.3.5.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Державної аудиторської служби на II квартал 2019 року ревізії фінансово-господарської діяльності Департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації підпорядкованого Донецькій обласній державній адміністрації, розташованого за адресою: 84313, Україна, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Богдана Хмельницького, буд.6, виявлено порушення: про закупівлі в частині порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі відповідно до вимог законодавства, а саме: головою тендерного комітету Департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації ОСОБА_2 в приміщенні Департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації у періоді з грудня 2017 року по грудень 2018 року в електронній системі закупівель повідомлення про внесення змін до договорів оприлюднені у строк, який перевищує триденний термін з дня внесення змін, а саме:

- по закупівлі за номером ID: UА-2017-12-20-004421-с внесено зміни до договору від 23.03.2018р №19 31.2018 та 18.12.2018 додатковою угодою від 31.08.2018 №2 та додатковою угодою від 18.12.2018, а повідомлення про внесення змін до договору оприлюднені 05.09.2018 (на 5 день) та 22.12.2018 (на 4 день) відповідно;

- по закупівлі за номером UА-2017-08-04-000753-b внесено зміни до договору підряду від 20.09.2017 №69 27.06.2018 додатковою угодою від 27.06.2018 №5, повідомлення про внесення змін до договору оприлюднено 05.07.2018 (на 8 день);

- по закупівлі за номером UА-2017-12-20-004410-с внесено зміни до договору по виконанню робіт по об'єкту від 16.03.2018 №18 31.08.2018 додатковою угодою від 31.08.2018 №3, повідомлення про внесення змін до договору оприлюднено 05.09.2018 (на 5 день);

- по закупівлі за номером UА-2017-06-09-002164-b внесено зміни до договору підряду від 04.08.2017 №62 31.10.2017 додатковою угодою від 31.10.2017 №4. повідомлення про внесення змін до договору оприлюднено 27.12.2017 (на 57 день);

- по закупівлі за номером UА-2018-05-14-002118-а внесено зміни до договору по виконанню робіт по об'єкту від 31.05.2018 №37 30.11.2018 додатковою угодою від 30.11.2018 №3, повідомлення про внесення змін до договору оприлюднено 06.12.2018 (на 6 день);

- по закупівлі за номером UА-2018-05-05-000751-а внесено зміни до договору про закупівлю послуг за державні кошти від 02.07.2018 №45 31.08.2018 додатковою угодою від 31.08.2018 №1, повідомлення про внесення змін до договору оприлюднено 05.09.2018 (на 5 день),

що є порушенням частини першої статті 10 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 №922-VIII, і передбачає відповідальність згідно з частиною 1 статті 164-14 КУпАП.

Порушення виявлені станом на 27.09.2019.

Крім того, згідно протоколу про адміністративне правопорушення №05/123/2019 від 31.10.2019р, складеного головним державним аудитором відділу контролю у сфері закупівель Управління Східного офісу Держаудитслужби у Донецькій області Трубачовою Людмилою Олексіївною, при проведенні Управлінням Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області відповідно до п.2.3.5.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Державної аудиторської служби на II квартал 2019 року ревізії фінансово-господарської діяльності Департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації підпорядкованого Донецькій обласній державній адміністрації, розташованого за адресою: 84313, Україна, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Богдана Хмельницького, буд.6, виявлено порушення: про закупівлі в частині порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі відповідно до вимог законодавства, а саме: головою тендерного комітету Департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації ОСОБА_2 в приміщенні Департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації у періоді з грудня 2017 року по грудень 2018 року, в електронній системі закупівель оприлюднено звіти про укладені договори у строк, що перевищує один день з дня укладення договорів, а саме:

- по закупівлі за номером UА-2017-12-13-002822-с договір укладено 27.10.2017, звіт про укладений договір оприлюднено 13.12.2017, тобто на 47 день;

-по закупівлі за номером UА-2017-12-13-002762-с договір укладено 11.12.2017, звіт про укладений договір оприлюднено 13.12.2017, тобто на 2 день;

- по закупівлі за номером UА-2017-12-13-003071-с договір укладено 01.12.2017, звіт про укладений договір оприлюднено 13.12.2017, тобто на 12 день;

- по закупівлі за номером UА-2017-12-13-002901-С договір укладено 12.10.2017, звіт про укладений договір оприлюднено 13.12.2017, тобто на 62 день;

- по закупівлі за номером UА-2017-12-13-002654-с договір укладено 27.10.2017, звіт про укладений договір оприлюднено 13.12.2017, тобто на 47 день:

- по закупівлі за номером UА-2017-12-13-003145-с договір укладено 01.12.2017, звіт про укладений договір оприлюднено 13.12.2017, тобто на 12 день;

- по закупівлі за номером UА-2018-12-29-001169-b договір укладено 04.06.2018, звіт про укладений договір оприлюднено 29.12.2018, тобто на 208 день,

що є порушенням частини першої статті 10 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 №922-VIII, і передбачає відповідальність згідно з частиною 1 статті 164-14 КУпАП.

Порушення виявлене станом на 27.09.2019.

ОСОБА_2 у судовому засіданні свою вину у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164-14 КУпАП не визнав та суду пояснив, що порушення, яке нібито ним скоєне, полягає у порушенні порядку оприлюднення інформації про закупівлі, а саме, нібито він ( ОСОБА_2 ) оприлюднив інформацію про закупівлю у строк, що перевищує терміни, встановлені законодавством. Звертає увагу, що відповідно до 2.12 Положення про тендерний комітет департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації або уповноважену особу (осіб), затвердженого наказом від 06.02.2017р №49 (далі - Положення), секретар комітету забезпечує розміщення інформації про публічні закупівлі на веб-порталі Уповноваженого органу через авторизовані електронні майданчики. У зв'язку з цим, будь-яке оприлюднення інформації здійснюється секретарем комітету, а за його відсутністю - іншим членом тендерного комітету, визначеним його головою, відповідно до п.2.4 Положення. Крім того, вказує, що матеріалами справи не доведено, що саме він ( ОСОБА_2 ), як голова тендерного комітету, мав оприлюднювати та оприлюднив відповідну інформацію з порушенням встановленого порядку. Вважає, що посадова особа, яка складала вищезазначені протоколи про адміністративне правопорушення, дійшла хибного висновку щодо наявності у нього ( ОСОБА_2 ) складу адміністративного правопорушення, яке полягає у вчиненні певної дії (оприлюдненні інформації). При цьому, відносно секретаря тендерного комітету департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації Лозинського Сергія Валерійовича головним державним аудитором відділу контролю у сфері закупівель Управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області Трубачовою Людмилою Олексіївною складено аналогічні за змістом протоколи про адміністративне правопорушення від 31.10.2019р №05/123/2019/пр та від 31.10.2019р №05/125/2019/пр із тими ж самими порушеннями. Крім того зазначив, що як вбачається з матеріалів справи обидва протоколи про адміністративне правопорушення складено з істотним поручшенням частини другої статті 254 КУпАП, згідно з якою протокол про адміністративне правопорушення складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. Згідно протоколів про адміністративне правопорушення порушення були виявлені станом на 27.09.2019р, а власне самі протоколи були складені 31.10.2019р, тобто пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка на думку уповноваженої особи вчинила правопорушення. Матеріали справи не містять інформації про обставини, які б перешкоджали складанню протоколів про адміністративне правопорушення протягом двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка на думку уповноваженої особи вчинила правопорушення. Протоколами про адміністративне правопорушення визначено, що порушення виявлені станом на 27.09.2019р. Вважає, що ця дата ймовірно визначена як день виявлення правопорушення, але це викликає сумнів з огляду на те, що 16.09.2019р він ( ОСОБА_2 ) отримав від посадової особи органу Державної аудиторської служби переліки питань для надання пояснень щодо причин порушення (на думку посадової особи контролюючого органу) законодавства про закупівлі в частині порядку оприлюднення інформації. Припускає, що правопорушення могли бути виявлені і раніше, ніж 16.09.2019р, оскільки 22.08.2019р він ( ОСОБА_2 ) отримав від посадової особи органу Державної аудиторської служби інший перелік питань щодо оприлюднення звітів про укладання договорів стосовно закупівель, зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення від 31.10.2019р №05/125/2019/пр. Зазначені переліки питань підтверджують недостовірні відомості щодо дати виявлення нібито правопорушення 27.09.2019р. Вважає, що викликають подив певні формулювання у супровідних листах управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області на адресу голови Краматорського міського суду стосовно того, що «станом на дату складання протоколу порушення не усунуто, ніяких заходів для усунення виявлених порушень посадовою особою, стосовно якої складено протокол, не вжито». Враховуючи, що порушеннями визначено оприлюднення відповідної інформації з перевищенням строків, визначених законодавством, не зрозумілим є те, яким чином на думку контролюючого органу в період з 27.09.2019р (від дати, станом на яку виявлено порушення) по 31.10.2019р (на дату складання протоколів про адміністративне правопорушення) посадова особа мала б вжити заходи для усунення виявлених порушень та усунути ці порушенні, а саме оприлюднити відповідну інформацію з дотриманням строків, визначених законодавством. Зважаючи на вищенаведене, просить суд закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення №234/19252/19 стосовно нього ( ОСОБА_2 ).

Заслухавши пояснення особи, що притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_2 , оцінивши докази у справі в їх сукупності, суд вважає необхідним закрити провадження у даній справі відносно ОСОБА_2 за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164-14 КУпАП, виходячи з таких підстав.

Згідно ст.ст.245, 280 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи і вирішення її у точній відповідності з законом. Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст.251 КУпАП, фактичні дані, що стосуються справи, зокрема наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні, інші обставини, встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, іншими документами.

Відповідно до ст.9 ч.1 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Диспозицією ст.164-14 ч.1 КУпАП (в редакції, яка діяла на момент виявлення адміністративного правопорушення), передбачена адміністративна відповідальність, зокрема, за неоприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі відповідно до вимог законодавства.

Частини першої статті 10 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 №922-VIII передбачено, що замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу в порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме:

- оголошення про проведення процедури закупівлі та тендерну документацію - не пізніше ніж за 15 днів до дня розкриття тендерних пропозицій, якщо вартість закупівлі не перевищує межі, встановлені у частині четвертій цієї статті, та не пізніше 30 днів у разі перевищення таких меж;

- зміни до тендерної документації та роз'яснення до неї (у разі наявності) - протягом одного дня з дня прийняття рішення про їх внесення або надання роз'яснень;

- оголошення з відомостями про укладену рамкову угоду (у разі здійснення закупівлі за рамковими угодами) - не пізніше ніж через сім днів з дня укладення рамкової угоди;

- протокол розгляду тендерних пропозицій - протягом одного дня з дня його затвердження;

- повідомлення про намір укласти договір про закупівлю - протягом одного дня з дня прийняття рішення про визначення переможця процедури закупівлі;

- інформацію про відхилення тендерної пропозиції учасника - протягом одного дня з дня прийняття рішення про відхилення;

- договір про закупівлю - протягом двох днів з дня його укладення;

- повідомлення про внесення змін до договору - протягом трьох днів з дня внесення змін;

- звіт про виконання договору - протягом трьох днів з дня закінчення строку дії договору, виконання договору або його розірвання;

- звіт про укладені договори - протягом одного дня з дня укладення договору.

Відповідальність за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу, несуть голова та секретар тендерного комітету замовника або уповноважена особа (особи).

Згідно Акту Управління Східного офісу Держаудитслужби у Донецькій області за №04.05.07-931/003 від 27.09.2019р встановлено, що в приміщенні Департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації у періоді з грудня 2017 року по грудень 2018 року в електронній системі закупівель повідомлення про внесення змін до договорів оприлюднені у строк, який перевищує триденний термін з дня внесення змін, а саме:

- по закупівлі за номером ID: UА-2017-12-20-004421-с внесено зміни до договору від 23.03.2018р №19 31.2018 та 18.12.2018 додатковою угодою від 31.08.2018 №2 та додатковою угодою від 18.12.2018, а повідомлення про внесення змін до договору оприлюднені 05.09.2018 (на 5 день) та 22.12.2018 (на 4 день) відповідно;

- по закупівлі за номером UА-2017-08-04-000753-b внесено зміни до договору підряду від 20.09.2017 №69 27.06.2018 додатковою угодою від 27.06.2018 №5, повідомлення про внесення змін до договору оприлюднено 05.07.2018 (на 8 день);

- по закупівлі за номером UА-2017-12-20-004410-с внесено зміни до договору по виконанню робіт по об'єкту від 16.03.2018 №18 31.08.2018 додатковою угодою від 31.08.2018 №3, повідомлення про внесення змін до договору оприлюднено 05.09.2018 (на 5 день);

- по закупівлі за номером UА-2017-06-09-002164-b внесено зміни до договору підряду від 04.08.2017 №62 31.10.2017 додатковою угодою від 31.10.2017 №4. повідомлення про внесення змін до договору оприлюднено 27.12.2017 (на 57 день);

- по закупівлі за номером UА-2018-05-14-002118-а внесено зміни до договору по виконанню робіт по об'єкту від 31.05.2018 №37 30.11.2018 додатковою угодою від 30.11.2018 №3, повідомлення про внесення змін до договору оприлюднено 06.12.2018 (на 6 день);

- по закупівлі за номером UА-2018-05-05-000751-а внесено зміни до договору про закупівлю послуг за державні кошти від 02.07.2018 №45 31.08.2018 додатковою угодою від 31.08.2018 №1, повідомлення про внесення змін до договору оприлюднено 05.09.2018 (на 5 день).

Крім того, в приміщенні Департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації у періоді з грудня 2017 року по грудень 2018 року в електронній системі закупівель оприлюднено звіти про укладені договори у строк, що перевищує один день з дня укладення договорів, а саме:

- по закупівлі за номером UА-2017-12-13-002822-с договір укладено 27.10.2017, звіт про укладений договір оприлюднено 13.12.2017, тобто на 47 день;

-по закупівлі за номером UА-2017-12-13-002762-с договір укладено 11.12.2017, звіт про укладений договір оприлюднено 13.12.2017, тобто на 2 день;

- по закупівлі за номером UА-2017-12-13-003071-с договір укладено 01.12.2017, звіт про укладений договір оприлюднено 13.12.2017, тобто на 12 день;

- по закупівлі за номером UА-2017-12-13-002901-С договір укладено 12.10.2017, звіт про укладений договір оприлюднено 13.12.2017, тобто на 62 день;

- по закупівлі за номером UА-2017-12-13-002654-с договір укладено 27.10.2017, звіт про укладений договір оприлюднено 13.12.2017, тобто на 47 день:

- по закупівлі за номером UА-2017-12-13-003145-с договір укладено 01.12.2017, звіт про укладений договір оприлюднено 13.12.2017, тобто на 12 день;

- по закупівлі за номером UА-2018-12-29-001169-b договір укладено 04.06.2018, звіт про укладений договір оприлюднено 29.12.2018, тобто на 208 день.

Вказані обставин, особою, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_2 , не заперечувалися у судовому засіданні.

Отже, суд вважає встановленим, що було вчинено адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.164-14 КУпАП.

Крім того, судом встановлено, що ОСОБА_2 працює на посаді заступника директора Департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації та є головою тендерного комітету Департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації.

Відповідно до п.2.11 Положення про тендерний комітет департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації або уповноважену особу (осіб), затвердженого наказом директора департаменту від 06.02.2017р №49, голова комітету:

- організовує роботу комітету;

- приймає рішення щодо проведення засідань комітету;

- визначає дату і місце проведення засідань комітету;

- пропонує порядок денний засідань комітету;

- веде засідання комітету;

- уносить на розгляд керівника замовника пропозиції щодо змін у складі комітету;

- здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.

Пунктом 2.12 Положення передбачені обов'язки секретаря комітету, який забезпечує:

- ведення та оформлення протоколів засідань комітету;

- оперативне інформування членів комітету стосовно організаційних питань його діяльності;

- за дорученням голови комітету виконання іншої організаційної роботи;

- зберігання документів щодо здійснення публічних закупівель;

- дотримання вимог законодавства з питань діловодства під час роботи з документами;

- розміщення інформації про публічні закупівлі на веб-порталі Уповноваженого органу через авторизовані електронні майданчики;

- виконання інших повноважень відповідно до законодавства.

Таким чином, відповідно до вказаного положення, голова тендерного комітету Департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації Лихач О.В. не є відповідальною особою за своєчасне розміщення інформації про публічні закупівлі (у даному випадку такою особою є секретар комітету), а отже відсутня одна із ознак складу адміністративного правопорушенні - це вина у вчиненні адміністративного правопорушення, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП тягне за собою закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає за необхідне провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.164-14 ч.1 КУпАП.

Керуючись ст.ст.164-14 ч.1, 221, 247 п.1 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 за ст.164-14 ч.1 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 КУпАП (адміністративний арешт).

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя: Лутай А.М.