Ухвала від 26.03.2020 по справі 160/3369/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

26 березня 2020 р. Справа № 160/3369/20

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Бондар М.В., перевіривши матеріали позовної заяви Приватного акціонерного товариства “ВПК-АГРО” до Любимівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

25.03.2020 року Приватне акціонерне товариство “ВПК-АГРО” року звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Любимівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, у якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 14.02.2020 року №872-28/VII “Про внесення змін до рішення “Про продаж права оренди земельної ділянки на торгах” від 22.03.2019 року №560-19/VII”.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Таким чином, до адміністративної юрисдикції відноситься справа, яка виникає зі спору в публічно-правових відносинах, що стосується цих відносин, коли один із його учасників суб'єкт владних повноважень, здійснює владні управлінські функції, в цьому процесі або за його результатами владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує їх права, свободи чи інтереси в межах публічно-правових відносин, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Водночас, визначальні ознаки приватноправових відносин - юридична рівність і майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу суб'єкта. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням приватного права (як правило, майнового) певного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права призвели владні управлінські дії суб'єкта владних повноважень.

Питання про те, чи підвідомча адміністративному суду справа у спорі, що виник із земельних правовідносин, повинно вирішуватись залежно від того, який характер мають спірні правовідносини, тобто чи є вони приватно-правовими чи публічно-правовими.

З позовної заяви вбачається, що рішенням Любимівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області від 22.03.2019 року №560-19/VII “Про продаж права оренди земельних ділянок на земельних торгах”, включено земельну ділянку з кадастровим номером 1221484000:01:250:0001 загальною площею 28, 3319 га до переліку вільних земельних ділянок та визначено умови продажу права оренди на неї.

Рішення відповідача від 14.02.2020 року № 872-28 /VII “Про внесення змін до рішення “Про продаж права оренди земельних ділянок на земельних торгах” від 22.03.2019 року №560-19/VII”, виключено зазначену земельну ділянку з переліку вільних земельних ділянок Любимівської об'єднаної територіальної громади, які виставлятимуться на торгах окремими лотами у формі аукціону та зарезервовано для учасників бойових дій на сході України.

За рахунок придбання прав оренди на земельних торгах позивач мав намір збільшити земельний банк, що перебуває у нього в користуванні, однак у зв'язку із неправомірним виключенням вказаної земельної ділянки із переліку тих, які виставлятимуться на земельних торгах останній позбавлений цієї можливості.

В обгрунтування порушення своїх прав, Приватне акціонерне товариство “ВПК-АГРО” зазначає, що з рішення відповідача від 23.03.2019 року №560-19/VII виникають правовідносини між Любимівською сільською радою та виконавцем послуг з проведення земельних торгів у формі аукціону Товарною Біржою “Кіровоградська аграрна біржа”, розробником проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для формування лоту з продажу на земельних торгах, а в подальшому і з переможцем торгів з приводу укладення договору оренди земельної ділянки.

Отже, підставою для звернення до суду є наявність у позивача суб'єктивного переконання щодо порушення його права оренди на земельну ділянку, у зв'язку із виключенням земельної ділянки з кадастровим номером: 1221484000:01:250:0001 з переліку вільних земельних ділянок.

Згідно із статтями 80, 84, 123, 124 Земельного кодексу України органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності (наданні земельних ділянок у власність або в користування, укладенні, зміні, розірванні договорів оренди земельної ділянки та інших договорів щодо земельних ділянок, в тому числі прийнятті державними органами та органами місцевого самоврядування відповідних рішень) діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок.

Реалізуючи відповідні повноваження, державні органи або органи місцевого самоврядування вступають з юридичними та фізичними особами у цивільні та господарські правовідносини. У таких відносинах держава або територіальні громади є рівними учасниками земельних відносин з іншими юридичними та фізичними особами, у тому числі з суб'єктами підприємницької діяльності.

Крім того, за змістом статей 123, 124 Земельного кодексу України рішенням органу місцевого самоврядування або державної адміністрації про надання земельної ділянки господарюючому суб'єкту у користування здійснюється волевиявлення власника землі і реалізуються відповідні права у господарських правовідносинах з урахуванням вимог цього Кодексу, спрямованих на раціональне використання землі як об'єкта нерухомості (власності).

Індивідуальні акти органів держави або місцевого самоврядування, якими реалізовуються волевиявлення держави або територіальної громади як учасника господарсько-правових відносин і з яких виникають, змінюються, припиняються господарські права й обов'язки, не належать до правових актів управління, а спори щодо їх оскарження мають приватноправовий характер, тобто справи у них підвідомчі господарським судам з урахуванням відповідності суб'єктного складу сторін таких правовідносин.

Таким чином, справи у спорах за участю державних органів та органів місцевого самоврядування, що виникають з правовідносин, у яких державні органи й органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі, а також в інших спорах, які виникають із земельних відносин приватноправового характеру, за відповідності складу сторін спору статті 1 Господарського процесуального кодексу України підвідомчі господарським судам.

Любимівська сільська рада Дніпровського району Дніпропетровської області у правовідносинах у цій справі виступає майбутнім орендодавцем земельної ділянки (органом, уповноваженим управляти майном, яке перебуває у комунальній власності), що лежить поза межами публічно-правових відносин.

Вирішення переддоговірних спорів врегульовано статтею 649 Цивільного кодексу України, згідно з якою розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом.

Згідно із частиною сьомою статті 179 Господарського кодексу України господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

З урахуванням наведених норм та виходячи із суті спору, суд вважає, що спір, який виник між Приватним акціонерним товариством “ВПК-АГРО” та Любимівською сільською радою Дніпровського району Дніпропетровської області , є переддоговірним спором, тобто спором, що пов'язаний із укладенням такими сторонами договору оренди та виник на підставі акта органу місцевого самоврядування. Відповідно спір є приватноправовим і підвідомчість спору має визначатись виходячи із суб'єктного складу сторін спірних правовідносин.

Відповідно до частини 1 статті 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: 1) справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці; 6) справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.

Отже, позовні вимог Приватного акціонерного товариства “ВПК-АГРО” слід розглядати у порядку господарського судочинства, оскільки спір у цій справі не пов'язаний із захистом прав, свобод чи інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів місцевого самоврядування, а стосується захисту його приватних інтересів.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 11.12.2018 року у справі № 904/9302/17.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що спір у цій справі не належить до юрисдикції адміністративних судів та має вирішуватись в порядку господарського судочинства, тому у відкритті провадження за позовом Приватного акціонерного товариства “ВПК-АГРО” до Любимівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування рішення слід відмовити.

Керуючись пунктом 1 частини першої статті 170, статтями 248, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі №160/3369/20 за позовом Приватного акціонерного товариства “ВПК-АГРО” до Любимівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування рішення.

Копію ухвали та позовної заяви з додатками надіслати позивачу.

Роз'яснити позивачу, що відповідно до частини 5 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України, повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Роз'яснити позивачу, що для захисту порушеного права позивач має право звернутись до господарського суду.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у строки, встановлені статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.В. Бондар