23 березня 2020 року Справа № 160/12858/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Царікової О.В.,
розглянувши в порядку спрощеного провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД Капітал Плюс» до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасувати рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД Капітал Плюс» (далі - ТОВ «ТД Капітал Плюс») до Державної податкової служби України (далі - відповідач -1), Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі -відповідач -2), в якому позивач просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 23.09.2019 № 1286358/42073956, № 1286356/42073956, № 1286360/42073956, № 1286359/42073956, № 1286354/42073956, № 1286355/42073956, № 1286349/42073956 про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні ТОВ «ТД Капітал Плюс»: № 190801 від 19.08.2019 на суму ПДВ - 4 393, 05грн., № 200804 від 20.08.2019 на суму ПДВ - 3 471, 60грн., № 210802 від 21.08.2019 на суму ПДВ 3 135, 68грн., № 220806 від 22.08.2019 на суму ПДВ - 14 456, 68грн., № 270804 від 27.08.2018 на суму ПДВ - 555, 90грн., № 280805 від 28.08.2019 на суму ПДВ - 737, 40грн., № 290804 від 29.08.2019 на суму ПДВ - 539, 40грн.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що ним складені податкові накладні та направлені засобами електронного зв'язку на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН). Відповідно до отриманої позивачем квитанції, реєстрація податкових накладних була зупинена, оскільки податкові накладні відповідають пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. Платнику запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.
Позивачем направлено до податкового органу письмові пояснення та копії відповідних документів, необхідних для проведення реєстрації податкових накладних. Однак, Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за результатами розгляду поданих документів були прийняті рішення про відмову у реєстрації податкових накладних.
Зазначені рішення позивач вважає необґрунтованими та такими, що порушують норми податкового законодавства, а також права та охоронювані законом інтереси його як платника податків, оскільки підприємством подані податковому органу всі необхідні документи. Позивач вказує на те, що факт зупинення реєстрації податкових накладних у ЄРПН не спростовує ані факту здійснення платником податків господарської операції, ані факту наявності дати виникнення першої події (постачання товарів/послуг або отримання коштів), що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна. Позивач наголошує на тому, що контролюючим органом у квитанції не наведено конкретного та чіткого критерію ризикованості платника податків, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН. Контролюючим органом не зазначено у квитанції також відповідного рішення, на підставі якого позивача віднесено до переліку ризикованих платників податків. Позивач отримав лист від ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 13.11.2019 року про виключення позивача з переліку ризикових платників податків (протокол №99) відповідно до рішення Комісії регіонального рівня від 28.10.2019.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.01.2020 відкрито провадження у справі № 160/12858/19 та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Відповідач -1 - ДПС України, надало суду відзив на позовну заяву, у якому просить суд відмовити у задоволенні позову, оскільки оскаржувані рішення прийняті ГУ ДПС у Дніпропетровській області, а не ДПС України. Реєстрація податкових накладених є дискреційним повноваженням ДПС України та суд не вправі зобов'язувати ДПС України зареєструвати податкові накладні.
Відповідач - 2 ГУ ДПС у Дніпропетровській області, надав суду відзив на позовну заяву, у якому просить суд відмовити у задоволенні позову з наступних підстав. Позивачем надано документи, які складено з порушенням законодавства. Позивачем не надано видаткові накладні та/або акти приймання-передачі товару від постачальників. Надані тільки залізничні накладні та рахунки - фактури.
Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню, виходячи з таких підстав.
Між позивачем та ТОВ «Овен» укладено договір № 110719 від 01.07.2019 року, у відповідності до умов якого позивач зобов'язався поставити ТОВ «Овен» товар, а останній зобов'язався його оплатити.
Факт поставки позивачем товару підтверджується копіями видаткових накладних, які містяться у матеріалах справи.
Судом також встановлено, що позивачем на адресу ТОВ «Овен» складено податкові накладні № 190801 від 19.08.2019 на суму ПДВ - 4 393, 05грн., № 200804 від 20.08.2019 на суму ПДВ - 3 471, 60грн., № 210802 від 21.08.2019 на суму ПДВ 3 135, 68грн., № 220806 від 22.08.2019 на суму ПДВ - 14 456, 68грн., № 270804 від 27.08.2018 на суму ПДВ - 555, 90грн., № 280805 від 28.08.2019 на суму ПДВ - 737, 40грн., № 290804 від 29.08.2019 на суму ПДВ - 539, 40грн за наслідками поставки товару. Ці податкові накладні засобами електронного зв'язку направлені на реєстрацію до ЄРПН.
Однак квитанціями № 1 реєстрації вказаних податкових накладних зупинено, оскільки податкові накладні відповідають критеріям п.п.1.6 п.1 Критерії ризиковості платника податків. Запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.
Позивачем направлено повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних /розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, які містяться у матеріалах справи.
23.09.2019 року комісією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстра податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийняті рішення №№ 1286358/42073956, № 1286356/42073956, № 1286360/42073956, № 1286359/42073956, № 1286354/42073956, № 1286335/42073956, № 1286349/42073956 про відмову у реєстрації податкових накладних № 190801 від 19.08.2019, № 200804 від 20.08.2019, № 210802 від 21.08.2019, № 220806 від 22.08.2019, № 270804 від 27.08.2018, № 280805 від 28.08.2019, № 290804 від 29.08.2019 року за наслідками поставки товару ТОВ «Овен», через не надання платником податку копій документів.
При цьому, рішення комісії від 23.09.2019 року №№ 286358/42073956, № 1286356/42073956, № 1286360/42073956, № 1286359/42073956, № 1286354/42073956, № 1286335/42073956, № 1286349/42073956 не містять посилання на конкретні документи, яких на думку комісії не вистачало для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, з чого суд робить висновок, що комісією не було досліджено і не надано належну оцінку направленим позивачем документам, що безумовно свідчить про протиправність відмови у реєстрації податкових накладних № 190801 від 19.08.2019, № 200804 від 20.08.2019, №210802 від 21.08.2019, № 220806 від 22.08.2019, № 270804 від 27.08.2018, № 280805 від 28.08.2019, № 290804 від 29.08.2019 року.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Редакція пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України змінена на підставі Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році" від 07 грудня 2017 року № 2245-VIII (далі - Закон N 2245-VIII).
Пунктом сьомим Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2245-VIII Кабінету Міністрів України доручено до 1 березня 2018 року визначити порядок зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цього Закону, привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом та забезпечити перегляд та приведення центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
21 лютого 2018 року на виконання вимог Закону № 2245-VIII Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №117 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 117).
Окремими положеннями Порядку №117 не визначено конкретних критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, натомість на підставі пункту 10 цього Порядку зобов'язано Державну фіскальну службу України визначити такі критерії та погодити їх з Міністерством фінансів України.
На час виникнення та розвитку спірних у цій справі правовідносин критерії ризиковості здійснення операцій були визначені листом Державної фіскальної служби України від 07.08.2019 року № 1962/99-99-29-01-01-18 за погодженням з Міністерством фінансів України. Критерії погоджено за умови, що вони будуть переглянуті протягом місяця.
Отже, на час виникнення спірних правовідносин та прийняття спірного у цій справі акта індивідуальної дії, хоча й набула чинності змінена редакція пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України у відповідності до вимог якої прийнято Порядок N 117, проте реалізація механізму зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних поставлена у залежність від наявності критеріїв ризиковості господарських операцій. Відповідні критерії у період, що аналізується, визначалися листом ДФС від 07.08.2019 року № 1962/99-99-29-01-01-18.
Цей акт, визначав критерії ризиковості та передбачав необхідність подання різних за своїм переліком документів, необхідних для підтвердження господарської операції з метою подальшої реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Суд зазначає, що листи міністерств, інших органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами у розумінні статті 117 Конституції України, а відтак не є джерелом права відповідно до статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України.
Натомість, як встановлено судом, позивачем надано до податкового органу первинні документи на підтвердження реальності господарських операцій. Також, судом встановлено факт реальності господарських операцій позивача з ТОВ «Овен» та рух активів між вказаними суб'єктами господарювання.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Крім того, акти, що затверджують критерії ризиковості здійснення операцій мають на меті встановити норми права, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян, а відтак підлягають обов'язковій реєстрації у порядку, визначеному діючим законодавством.
Враховуючи, суперечливість нормативного регулювання, наведене та проаналізоване вище, як підстави застосування презумпції правомірності рішень платника (підпункт 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України), а також вимоги принципів правової визначеності та передбачуваності, суд вважає, що контролюючий орган безпідставно зупинив реєстрацію податкових накладних позивача та протиправно прийняв рішення від 23.09.2019 року №№ 1286358/42073956, № 1286356/42073956, № 1286360/42073956, № 1286359/42073956, № 1286354/42073956, № 1286335/42073956, № 1286349/42073956, яким відмовлено у реєстрації податкових накладних позивача в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Аналогічну позицію займає і Верховний Суд у постанові від 02.04.2019 року по справі № 822/1878/18.
Верховний Суд у постанові від 02.04.2019 у справі № 822/1817/18 виклав правову позицію, у відповідності до якої за загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Одночасно суд зазначає, що оскаржувані рішення про відмову у реєстрації податкових накладних прийнято саме комісією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, а не ДПС України.
Суд зазначає, що у відповідності до п. 201.10 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є обов'язком постачальника товарів чи послуг. Цьому обов'язку кореспондує обов'язок центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, прийняти та зареєструвати надану платником податку-продавцем податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно п. 28 Порядку № 117 податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
У відповідності до листа Вищого адміністративного суду України від 24.10.2013 року № 1486/12/13-13 реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є обов'язком постачальника товарів чи послуг.
Цьому обов'язку кореспондує обов'язок центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, прийняти та зареєструвати надану платником податку-продавцем податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Таким чином, відсутність реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних впливає на правовий стан платників податків. Покупець товарів позбавляється права на формування податкового кредиту за рахунок відповідних сум, а продавець може зазнати небажаних для нього наслідків у вигляді проведення його позапланової перевірки.
У свою чергу визнання неправомірним неприйняття податкової накладної для реєстрації тягне настання наслідків, передбачених у пункті 201.10 статті 201 Податкового кодексу України. Отже, податкова накладна вважається прийнятою протягом того операційного дня, коли вона була надіслана платником податків для реєстрації.
Зважаючи на викладене, резолютивна частина постанови адміністративного суду про задоволення позовних вимог у справі, предметом оскарження в якій є протиправність неприйняття податкової накладної для реєстрації, з урахуванням вимог пункту 1 частини другої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України повинна містити висновок про визнання протиправним неприйняття податкової накладної для реєстрації, а також зазначення того, що податкову накладну потрібно вважати прийнятою та зареєстрованою протягом операційного дня, коли її було надіслано платником податку (із зазначенням дати).
Застереження щодо конкретної дати, з якої податкова накладна є прийнятою і зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних, поряд із визнанням протиправним власне неприйняття податкової накладної для реєстрації, є правомірним. Отже, незалежно від того, чи містить вимога позивача прохання щодо визначення дати, з якої податкова накладна є прийнятою та зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд з метою захисту прав позивача повинен вказати відповідну дату в резолютивній частини постанови.
З урахуванням наведеного суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання саме ДПС України зареєструвати податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД Капітал Плюс» № 190801 від 19.08.2019, № 200804 від 20.08.2019, № 210802 від 21.08.2019, № 220806 від 22.08.2019, № 270804 від 27.08.2018, № 280805 від 28.08.2019, № 290804 від 29.08.2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних. З урахуванням викладеного позовні вимоги підлягають задоволенню.
У відповідності до ч.1, ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 132, 134, 139, 194, 205, 242 - 246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД Капітал Плюс» (вул. Б. Хмельницького, 14, оф. 16, м. Дніпро, 49051, ЄДРПОУ 42073956) до Державної податкової служби України (Львівська пл., 8, м. Київ, 04653, ЄДРПОУ 43005693), Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, 49000, ЄДРПОУ 43145015) про визнання протиправним та скасувати рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 23.09.2019 року: №№ 1286358/42073956, № 1286356/42073956, № 1286360/42073956, № 1286359/42073956, № 1286354/42073956, № 1286355/42073956, № 1286349/42073956.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД Капітал Плюс» № 190801 від 19.08.2019, № 200804 від 20.08.2019, № 210802 від 21.08.2019, № 220806 від 22.08.2019, № 270804 від 27.08.2018, № 280805 від 28.08.2019, № 290804 від 29.08.2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД Капітал Плюс» судові витрати з оплати судового збору у розмірі 13447 (тринадцять тисяч чотириста сорок сім) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст судового рішення складений 23.03.2020.
Суддя О.В. Царікова