24 березня 2020 року Справа № 160/1547/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ількова В.В.,
при секретарі: Мартіросян Г.А.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
І. ПРОЦЕДУРА
1. 10.02.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій, з урахуванням уточнень від 18.02.2020 року, просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ: 21910427, вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094), яка полягає у непроведенні перерахунку та невиплаті пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 (ІПН: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 01 січня 2018 року в повному її розмірі (з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії), визначеному станом на 01 березня 2018 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ: 21910427, вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) провести перерахунок та виплатити пенсію (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 (ІПН: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 01 січня 2018 року в повному її розмірі (з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії), визначеному станом на 01 березня 2018 року.
2. Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу між суддями від 10.02.2020 року ця справа була розподілена судді Ількову В.В.
3. Ухвалою суду від 11.02.2020 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, було залишено без руху, з підстав передбачених ст.ст. 160,161 КАС України.
4. Позивачем в строк, визначений в ухвалі суду від 11.02.2020 року, були усунуті недоліки позовної заяви.
5. Ухвалою суду від 21.02.2020 року відкрито спрощене позовне провадження та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в порядку положень ст. 262 КАС України.
6. Також, ухвалою суду від 21.02.2020 року було витребувано у відповідача належним чином завірені копії таких документів:
- пенсійної справи позивача;
- звернення (скарга) позивача до Пенсійного фонду із заявою про здійснення перерахунку пенсії від 04.01.2020 року;
- відповідь (відмова) Пенсійного фонду на звернення позивача від 04.01.2020 року щодо здійснення перерахунку пенсійних виплат та всі наявні докази щодо суті спору.
7. 23.03.2020 року від відповідача до канцелярії суду надійшов відзив на адміністративний позов з додатками та доказами направлення позивачу, а також із витребуваними судом доказами по справі.
8. 23.03.2020 року від позивача надійшла відповідь на відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області по цій справі.
9. За приписами статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
10. Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
11. У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
12. Отже, рішення у цій справі приймається судом 24.03.2020 року, тобто у межах строку, встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
13. У позовній заяві, позивач зазначив про те, що у 1988-2017 роках проходив військову службу.
14. Згідно наказу Міністра оборони України (по особовому складу) від 19 вересня 2017 року №659 позивача було звільнено з військової служби у запас за пунктом "а" (у зв'язку із закінченням строку контракту) частини шостої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
15. На підставі наказу Міністра оборони України від 19 вересня 2017 року №659 наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 30 вересня 2017 року №214 позивача 30 вересня 2017 року виключено зі списків особового складу та направлено на військовий облік до Новокодацького РВК м. Дніпро.
16. Вказав про те, що належить до категорії осіб, що мають статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням учасника бойових дій № НОМЕР_3 , виданого 12 березня 2015 року.
17. 01.10.2017 року Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом позивачу було призначено пенсію за вислугу років військової служби, що підтверджується Поданням про призначення пенсії за вислугу років, виготовленого Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом у жовтні 2017 року, Протоколом за пенсійною справою №0401021032 - Міноборони від 01.10.2017 року, сформованого ГУ ПФУ в Дніпропетровській обл. 06.11.2017 року, а також пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 від 14.11.2017 року.
18. Вказав про те, що пенсію йому було призначено на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
19. Зазначив, що до 01 січня 2018 року виплата його пенсії проводилася відповідачем в повному розмірі, який станом на 31 грудня 2017 року дорівнював з надбавками 7804,43 грн., що також підтверджується Розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 0401021032, виготовленим Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 06.11.2017 року та Перерахунком пенсії (пенсійна справа №0401021032-Міноборони) з 01 грудня 2017 року, виготовленого ГУ ПФУ в Дніпропетровській обл. 09.01.2017 року.
20. Відповідно до вимог ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців, яке відбулося на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704), постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103) відповідач провів перерахунок пенсії позивача та станом на 01 січня 2020 року встановив її розмір в сумі 10897,00 гривень.
21. Проте, на думку позивача, під час проведення перерахунку пенсії відповідач протиправно розділив обраховану суму пенсії позивача на дві складові частини:
- 7804,43 грн. - сума, яка виплачувалась станом на 31 грудня 2017 року;
- 2860,07 грн. - сума "підвищення", на яку розмір пенсії збільшився з
01 січня 2018 року.
22. При цьому суму, на яку розмір пенсії позивача збільшився з 01 січня 2018 року, відповідач неправомірно визначив як "підвищення" пенсії, утворення якого в розумінні вимог Закону 2262-ХІІ не передбачено.
23. Позивач вважає, що під час перерахунку пенсії утворюється новий її розмір (збільшений або зменшений) але не "підвищення". Передбачені Законом № 2262-ХІІ підвищення пенсії ніяким чином не пов'язані з її перерахунком у зв'язку із збільшення розміру грошового забезпечення військовослужбовців, а встановлюються понад основну суму пенсії як додаткові індивідуальні виплати, розмір яких регулюється окремими нормами Закону №2262-ХІІ чи/або іншого законодавства.
24. Також, позивач вказав про те, що протягом 2018 року - 2019 року Пенсійний фонду неправомірно щомісяця виплачував позивачу пенсію в заниженому її розмірі (в порівнянні з розміром, визначеного на час проведення перерахунку пенсії станом на 01 березня 2018 року.
25. За розрахунком позивача загальний розмір недоплати належних йому сум пенсії, безпідставно вчиненої відповідачем протягом 2018 - 2019 років становить 25741,08 гривень, у зв'язку із чим позивач у січні 2020 року звернувся до Пенсійного фонду із заявою про здійснення перерахунку його пенсій та виплати вказаної суми, проте, листом від 13.01.2020 року № 118/Ч-09 Пенсійний фонд відмовив позивачу у здійсненні перерахунку та виплаті належної пенсії позивачу.
26. Позивач вважає, що невиплата Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області пенсії у повному перерахованому її розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Обмежуючи права позивача на одержання пенсійних виплат у повному розмірі перерахованої пенсії відповідач порушив встановлений Законом №2262- XII порядок виплати пенсії, що спричиняє нанесення позивачу матеріальної шкоди шляхом утворення недоплати пенсійних виплат, тому з цих підстав позивач звернувся до суду із цим позовом за захистом своїх порушених прав на належне соціальне забезпечення.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
27. Відповідач позов не визнав, просив суд відмовити у задоволенні позову. У обґрунтування своєї позиції зазначив, що позивач отримує пенсію за 30 років вислуги відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).
28. Частиною 4 статті 63 Закону № 2262 передбачено, що всі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
29. 21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103).
30. Зазначена Постанова була підставою для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262.
31. Відповідно до пункту 1 Постанови № 103 перерахунок пенсії здійснювався з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і навчального складу та деяких інших осіб».
32. Відповідно до пункту 2 Постанови №103 виплата перерахованих відповідно до пункту 1 цієї Постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводиться у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
33. Також, відповідач вказав про те, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційним адміністративним судом від 05.03.2019 року залишене без змін, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №з103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
34. Так, з метою забезпечення виконання Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18 Пенсійний фонд України звернувся до Міністерства соціальної політики України та Міністерства фінансів України про виділення додаткових коштів на виплату перерахованих відповідних до пункту 1 Постанови № 103 пенсій у розмірі 100% підвищення.
35. Кабінетом Міністрів України подано касаційну скаргу на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративним судом від 05.03.2019 року у справі № 826/3858/18.
36. Постановою Верховного Суду у складі колегії судді Касаційного адміністративного суду від 12.11.2019 року у справі № 826/3858/18, касаційну скаргу Кабінету Міністрів України залишено без задоволення. Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року залишене без змін.
37. Також, вказали про те, що 14 серпня 2019 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян, згідно з якою виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
38. 24 грудня 2019 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» ( далі - Постанова №1088), відповідно до підпункту 1 пункту 1, якої з 1 січня 2020 року виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
39. Відповідно до пункту 2 Постанови № 1088, пункти 1-3 постанови від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» виключено.
40. Також, вказали про те, що рішення Конституційного суду України від 22.09.2005 по справі № 5-рп/2005, від 22.12.2010 року по справі № 23-рп/2010, від 11.10.2011 року по справі №10-рн/2011, стосуються інших осіб.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
41. Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за 30 років вислуги, згідно положень Закону України від 09.04.1992 року № 22-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
42. Відповідно до матеріалів пенсійної справи, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 щодо розміру посадового окладу, окладу за військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою та за нормами, чинними на 01.03.2018 року, позивачу було проведено перерахунок.
43. Згідно з матеріалами пенсійної справи №0401021032 позивача, ОСОБА_1 , розмір його пенсії з 01.04.2018 року складає 9234,47 гривень.
44. Отже, згідно з відомостями з пенсійної справи відповідно до постанови КМУ №103 розмір підвищення до пенсії склало 9234,47 грн., та виплачується у 2018 році у розмірі 50%, у 2019 році - у розмірі 75%, у 2020 році - 100%.
45. 04.01.2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою щодо перерахунку та виплати призначеної пенсії, починаючи з 01 січня 2018 року, в розмірі 100% підвищення та враховуючи всі додаткові види грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.
46. Листом від 13.01.2020 року №118/Ч-09 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивачу, що згідно пункту 1 Постанови №103 перерахунок пенсії здійснювався з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і навчального складу та деяких інших осіб». Відповідно до пункту 2 Постанови № 103 виплата перерахованих відповідно до пункту 1 цієї Постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводиться у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
47. Також, відповідач у листі від 13.01.2020 року вказав про те, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційним адміністративним судом від 05.03.2019 року залишене без змін, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". З метою забезпечення виконання Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18 Пенсійний фонд України звернувся до Міністерства соціальної політики України та Міністерства фінансів України про виділення додаткових коштів на виплату перерахованих відповідних до пункту 1 Постанови № 103 пенсій у розмірі 100% підвищення. Кабінетом Міністрів України подано касаційну скаргу на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративним судом від 05.03.2019 року у справі № 826/3858/18. Постановою Верховного Суду у складі колегії судді Касаційного адміністративного суду від 12.11.2019 року у справі № 826/3858/18, касаційну скаргу Кабінету Міністрів України залишено без задоволення. Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року залишене без змін.
48. Також, Пенсійний фонд у листі від 13.01.2020 року № 118/Ч-09 повідомив позивачу, що 14 серпня 2019 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян, згідно з якою виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року. 24 грудня 2019 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» ( далі - Постанова №1088), відповідно до підпункту 1 пункту 1, якої з 1 січня 2020 року виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
49. Відповідно до пункту 2 Постанови № 1088, пункти 1-3 постанови від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» виключено.
50. Також, Пенсійний фонд вказав, що рішення Конституційного суду України від 22.09.2005 по справі № 5-рп/2005, від 22.12.2010 року по справі № 23-рп/2010, від 11.10.2011 року по справі №10-рн/2011, стосуються інших осіб.
51. Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, Пенсійний фонд фактично відмовив позивачу у здійсненні перерахунку та виплаті призначеної пенсії, починаючи з 01 січня 2018 року, в розмірі 100% підвищення.
52. Не погодившись з відмовою відповідача у проведенні перерахунку та виплати (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
53. Конституцією України закріплено основи соціальної спрямованості держави.
54. Так, згідно зі статтями 3, 19 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
55. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
56. Відповідно до преамбули Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII) цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
57. Згідно з частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
58. Статтею 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
59. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
60. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704) затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
61. Постанова №704 набрала чинності 01 березня 2018 року.
62. Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393» (далі - Порядок №45), яка набрала чинності 20.02.2008 року.
63. Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
64. На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
65. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
66. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
67. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
68. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
69. Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
70. 21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - постанова КМУ №103), текст якої офіційно оприлюднений 23.02.2018 року на Урядовому порталі.
71. Пунктом 1 постанови КМУ № 103, в редакції, чинної на момент виникнення спірних відносин, постановлено:
- перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
72. Відповідно до пункту 2 постанови КМУ №103, в редакції, чинної на момент виникнення спірних відносин, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах:
- з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;
- з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;
- з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
73. Таким чином, збільшення грошового забезпечення військовослужбовців, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього військовослужбовця на підставі Постанови №704.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
74. Отже, згідно приписів статті 63 Закону України №2262, пункту 4 Порядку №45, позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2018 року. При цьому Кабінет Міністрів України уповноважений визначати порядок проведення такого перерахунку, що й було ним реалізовано шляхом прийняття Порядку №45.
75. Також, з аналізу пунктів 1 та 2 Постанови №103 видно, що цими пунктами фактично зменшувався розмір доплат до пенсій за результатами перерахунку у 2018 та 2019 роках.
76. Водночас, слід зазначити, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі за № 826/3858/18, яке набрало законної сили після його апеляційного оскарження (Постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, якою залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва) встановлено, що пункти 1 та 2 Постанови №103, передбачають відсоткове зменшення виплати пенсії військовослужбовцям (зокрема позивачу) та пункт 5 і додаток 2 Постанови №45, отже звужують зміст вже існуючих прав таких осіб.
77. Суд у справі №826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
78. Рішенням Конституційного Суду України від 11.10.2005 року №8-рп/2005 звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу права і свобод - це зменшення, зокрема, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
79. Крім того, ст. 1 Першого Протоколу до Конвенції кожній фізичній або юридичні особі гарантовано право мирно володіти своїм майном. При цьому зазначено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
80. У пунктах 21, 24 рішення у справі "Федоренко проти України" від 1 червня 2006 року, Європейський суд з прав людини, здійснюючи прецедентне тлумачення статті 1 Першого Протоколу до Конвенції сформулював правову позицію про те, що право власності може бути "існуючим майном" або "виправданими очікуваннями" щодо отримання можливості ефективного використання права власності чи "законними сподіваннями" отримання права власності (cf., Pressos Compania Naviera S.A. v. Belgium, рішення від 20 листопада 1995 р., серія А, № 332, с. 21, п. 31). Аналогічна правова позиція щодо права власності особи сформульована Європейським судом з прав людини і в справі Стретч проти Сполучного Королівства (Stretch - United Kingdom, №44277/98, рішення від 24 квітня 2003 р.).
81. Таким чином, суд вважає, що позивач мав "законні сподівання" отримати пенсію у збільшеному розмірі після перерахунку її розміру, отже, обмеження щодо строків та розмірів виплати сум доплати до пенсії за 2018-2019 роки, передбачені Постановою №103, не можуть бути застосовані.
82. Зазначені обставини свідчать про необхідність відновлення права позивача на отримання у повному об'ємі належних йому сум пенсійних виплат, які повинні були розраховані та виплачені відповідно до чинних у зазначений період нормативно-правових актів.
83. З урахуванням зазначеного, на підставі наявних у матеріалах справи доказів, системного аналізу норм чинного законодавства України, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
84. Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
85. Закон України “Про судоустрій і статус суддів” встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
86. Відповідно до статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
87. Так, Європейський суд з прав людини у рішенні по справі “Рисовський проти України” (№ 29979/04) визнав низку порушення пункту 1 статті 6 Конвенції, статті 1 Першого протоколу до Конвенції та статті 13 Конвенції у справі, пов'язаній із земельними правовідносинами; в ній також викладено окремі стандарти діяльності суб'єктів владних повноважень, зокрема, розкрито елементи змісту принципу “доброго врядування”.
88. Цей принцип, зокрема, передбачає, що у разі якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і послідовний спосіб (рішення у справах “Beyeler v. Italy” № 33202/96, “Oneryildiz v. Turkey” № 48939/99, “Moskal v. Poland” № 10373/05).
89. Крім того, в рішеннях Європейського суду з прав людини склалася практика, яка підтверджує, що дискреційні повноваження не повинні використовуватися свавільно, а суд повинен контролювати рішення, прийняті на підставі реалізації дискреційних повноважень, максимально ефективно (рішення у справі “Hasan and Chaush v. Bulgaria” № 30985/96).
90. Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
91. Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
92. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
93. Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що Пенсійним фондом не було доведено належними та допустимими доказами щодо правомірної відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії.
94. Отже, з урахуванням вищевикладеного, та з системного аналізу матеріалів справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позову, у зв'язку із чим позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, підлягають задоволенню та визнанню протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка полягає у непроведенні перерахунку та невиплаті пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум, ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеному станом на 01 березня 2018 року, та зобов'язанню Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум, ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
95. Щодо розподілу судових витрат.
96. У відповідності до ст. 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до положення Закону України «Про судовий збір».
97. Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
98. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
99. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка полягає у непроведенні перерахунку та невиплаті пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум, ОСОБА_1 , з 01 січня 2018 року, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеному станом на 01 березня 2018 року.
100. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум, ОСОБА_1 , з 01 січня 2018 року, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
101. Судові витрати не розподіляти.
102. Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 , код ОКПП НОМЕР_1 ).
103. Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427).
104. Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
105. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
106. Повний текст рішення складено 24.03.2020 року.
Суддя В.В Ільков