465/731/19
2-о/465/13/20
Іменем України
24.03.2020 року м. Львів
Франківський районний суд м.Львова у складі -
головуючого судді Мигаль Г.П.
при секретар судового засідання Максимович М.М.
розглянувши у закритому судовому засіданні цивільну справу за заявою Головного управління ДФС у Чернігівській області, банк, що обслуговує особу, щодо якої необхідно розкрити банківську таємницю: ПАТ "Кредобанк", особа, щодо якої вимагається розкриття інформації, яка містить банківську таємницю: ФОП ОСОБА_1 про розкриття інформації, яка містить банківську таємницю, -
заявник звернувся до суду з заявою, в якій просить зобов'язати ПАТ «Кредобанк» розкрити інформацію, яка містить банківську таємницю, щодо фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ), а саме інформацію про обсяг та обіг коштів за період з 01.01.2015 року по 31.12.2016 року на розрахунковому рахунку № НОМЕР_2 у ПАТ «Кредобанк», що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Сахарова, 78, МФО 325365 із зазначенням контрагентів, а також дати та суми операцій, призначення платежів, які подавались до банку, з метою використання при проведенні перевірки.
Свою заяву заявник обґрунтовував тим, що на обліку в Менській ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області перебуває Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 який має, розрахунковий рахунок в ПАТ «Кредобанк» м. Львів № НОМЕР_2, що знаходиться за адресою м. Львів, вул. Сахарова, 78, МФО 325365. Головним управлінням ДФС у Чернігівській області на підставі п.п. 20.1.2 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, з метою виконання функцій передбачених ст. 19-1 Податкового кодексу України, та відповідно до п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України ФОП ОСОБА_1 було направлено лист від 29.03.2018 року № 1170/П/25-01-13-09-12 для отримання пояснень з документальним підтвердженням, оскільки за результатами аналізу баз даних було встановлено не задекларований доход отриманий ФОП ОСОБА_1 . На момент подання вказаної заяви платником не надано документи відповіді. Доступ до інформації по руху коштів на розрахункових рахунках ФОП ОСОБА_1 надасть заявнику виконати належним чином покладені на нього повноваження, встановити фінансово - господарські взаємовідносини ФОП ОСОБА_1 з іншими суб'єктами господарювання і буде використана як доказова база під час проведення перевірки платника податків з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства.
Представник заявника в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд заяви у його відсутності, просить заяву задовольнити на підставах, викладених в ній.
Особа, щодо якої вимагається розкриття банківської таємниці в судове засідання не з'явилися, по дату розгляду справи повідомлялися судом в установленому законом порядку, подав пояснення в яких просить відмовити в задоволенні заяви Головного управління ДФС у Чернігівській області про розкриття банківської таємниці, так як є необґрунтованою та не відповідає вимогам законодавства України. Додатково зазначив, що в абзаці 2 ч. 1 ст. 1076 Цивільного кодексу України відомості про операції та рахунки можуть бути надані тільки самим клієнтам або їхнім представникам. Іншим особам, у тому числі органам державної влади, їхнім посадовим і службовим особам, такі відомості можуть бути надані виключно у випадках та в порядку, встановлених законом про банки і банківську діяльність.
Відповідно до п.п. "А" п. 4 ч. 1 ст. 62 Закону України «Про банк і банківську діяльність» інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками, центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику на його письмову вимогу щодо наявності банківських рахунків.
Згідно п. 73.4 ст. 73 Податкового кодексу України інформація про наявність та рух коштів на рахунках платника податків надається в обсягах більших, ніж передбачені пунктом 73.3 цієї статті, банками та іншими фінансовими установами контролюючим органам за рішенням суду. Для отримання такої інформації контролюючий орган звертається до суду.
Інформація зазначена в ст. 73 Податкового кодексу України, є податковою інформацією, яка не є банківською таємницею та надається у спосіб визначений Податковим кодексом України. Посилання на ст. 73 Податкового кодексу України не є підставою для розкриття банківської таємниці.
Згідно п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, мас право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Оскільки перевірка ФОП ОСОБА_1 за період з 01.01.2015 року по 31.12.2016 року була проведена, то розкриття банківської таємниці поза строками перевірки є незаконною.
Відповідно ч. 2 ст. 349 ЦПК України неявка в судове засідання без поважних причин заявника та (або) особи, щодо якої вимагається розкриття банківської таємниці, чи їх представників або представника банку не перешкоджає розгляду справи, якщо суд не визнав їхню участь обов'язковою.
Судом встановлено фактичні обставини справи.
На обліку в Менській ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області перебуває Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 ), що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
ФОП ОСОБА_1 у відповідності до діючого законодавства взято на облік у Чернігівській ОДПІ 29.03.2012.
ФОП ОСОБА_1 має, зокрема, розрахунковий рахунок в ПАТ «Кредобанк» м. Львів № НОМЕР_2, що знаходиться за адресою м. Львів, вул. Сахарова, 78, МФО 325365.
Головним управлінням ДФС у Чернігівській області на підставі п.п. 20.1.2 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, з метою виконання функцій передбачених ст. 19-1 Податкового кодексу України, та у відповідності до п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України ФОП ОСОБА_1 було направлено лист від 29.03.2018 року № 1170/П/25-01-13-09-12 для отримання пояснень з документальним підтвердженням, оскільки за результатами аналізу баз даних було встановлено незадекларований доход, отриманий ФОП ОСОБА_1 . Вказаний лист 03.04.2018 року був отриманий ФОП ОСОБА_1 ..
01 серпня 2018 року Головне управління ДФС у Чернігівській області звернулося до ПАТ «КРЕДОБАНК» з запитом про отримання інформації про рух коштів з зазначенням контрагентів, дати операцій, суми проведених операцій та призначення кожного платежу по розрахунковому рахунку № НОМЕР_3 за період з 01 січня 2015 року по 31 грудня 12 2017 року.
ПАТ «КРЕДОБАНК» 14 серпня 2018 року надало Головному управлінню ДФС у Чернігівській області відповідь про те, що банк не має правових підстав для надання запитуваної інформації, оскільки така є банківською таємницею.
Згідно з ч. 1 ст. 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність», Інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку, є банківською таємницею.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 2014 р. № 236 «Про державну фіскальну службу України», ДФС відповідно до покладених на неї завдань контролює своєчасність подання платниками податків та єдиного внеску передбаченої законом звітності, своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків і зборів, єдиного внеску, митних та інших платежів.
Згідно зі ст.ст. 20.1.5 Податкового Кодексу України, контролюючі органи мають право отримувати безоплатно від платників податків, а також від установ Національного банку України, банків та інших фінансових установ довідки у порядку, встановленому Законом України "Про банки і банківську діяльність" та цим Кодексом, довідки та/або копії документів про наявність банківських рахунків, а на підставі рішення суду - інформацію про обсяг та обіг коштів на рахунках, у тому числі про ненадходження в установлені строки валютної виручки від суб'єктів господарювання, інформацію про договори боржника про зберігання цінностей або надання боржнику в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа, що охороняється банком.
Згідно з п. 78.1.1. - 78.1.19 ст. 78 ПК України, документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту; платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію, розрахунки, звіт про контрольовані операції або документацію з трансфертного ціноутворення, якщо їх подання передбачено законом; платником податків подано контролюючому органу уточнюючий розрахунок з відповідного податку за період, який перевірявся контролюючим органом; виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначено виявлену недостовірність даних та відповідну декларацію протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту; платником податків подано в установленому порядку контролюючому органу заперечення до акта перевірки та/або додаткові документи в порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, або скаргу на прийняте за її результатами податкове повідомлення-рішення, в яких вимагається повний або частковий перегляд результатів відповідної перевірки або скасування прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення у разі, коли платник податків у своїй скарзі (запереченнях) посилається на обставини, що не були досліджені під час перевірки, та об'єктивний їх розгляд неможливий без проведення перевірки. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали предметом оскарження.
Наказ про проведення документальної позапланової перевірки з підстав, зазначених у цьому підпункті, видається: у разі розгляду заперечення до акта перевірки та/або додаткових документів у порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, - контролюючим органом, який проводив перевірку; під час проведення процедури адміністративного оскарження - контролюючим органом вищого рівня, який розглядає скаргу платника податків; розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків; платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
Документальна позапланова перевірка з підстав, визначених у цьому підпункті, проводиться виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень; щодо платника податку подано скаргу: про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування у разі ненадання таким платником податків протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання письмового запиту контролюючого органу, в якому зазначається інформація із скарги, пояснень та документального підтвердження на цей запит; або про ненадання таким платником податків акцизної накладної покупцю або про порушення порядку заповнення та/або порядку реєстрації акцизної накладної у разі ненадання таким платником податків протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання письмового запиту контролюючого органу, в якому зазначається інформація із скарги, пояснень та документального підтвердження на цей запит; отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки, винесену ними відповідно до закону; контролюючим органом вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб контролюючого органу нижчого рівня здійснено перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого рівня, і виявлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства або неповне з'ясування під час перевірки питань, що повинні бути з'ясовані під час перевірки для винесення об'єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Наказ про проведення документальної позапланової перевірки в цьому випадку приймається контролюючим органом вищого рівня лише у тому разі, коли стосовно посадових осіб контролюючого органу нижчого рівня, які проводили документальну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або їм повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення; у разі отримання інформації про ухилення податковим агентом від оподаткування виплаченої (нарахованої) найманим особам (у тому числі без документального оформлення) заробітної плати, пасивних доходів, додаткових благ, інших виплат та відшкодувань, що підлягають оподаткуванню, у тому числі внаслідок не укладення платником податків трудових договорів з найманими особами згідно із законом, а також здійснення особою господарської діяльності без державної реєстрації. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали підставою для проведення такої перевірки; у разі отримання документально підтвердженої інформації та даних, що свідчать про невідповідність умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» та/або встановлення невідповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» у порядку, передбаченому підпунктом 39.5.1.1 підпункту 39.5.1 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу; неподання платником податків або подання з порушенням вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення або у разі встановлення порушень під час моніторингу такого звіту або документації відповідно до вимог пунктів 39.4 і 39.5 статті 39 цього Кодексу; отримано звіт про контрольовані операції, надісланий платником податків відповідно до пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу. У такому разі перевірка проводиться виключно з питань контролю трансфертного ціноутворення; платником податків не подано в установлений пунктом 50.3 статті 50 цього Кодексу строк уточнюючий розрахунок для виправлення помилок, виявлених за результатами електронної перевірки, проведеної за заявою платника податків; виявлено розбіжності даних, що містяться у зареєстрованих акцизних накладних/розрахунках коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та деклараціях з акцизного податку, поданих платником акцизного податку, що реалізує пальне; платником податків не надано для проведення зустрічної звірки інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту. Така перевірка проводиться виключно з питань, зазначених у запиті контролюючого органу.
Згідно з п. 78.4 ст. 78 ПК України, про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Звертаючись до суду з вищезазначеною заявою, заявником не надано доказів, які свідчили б про видачу наказу про проведення документальної позапланової перевірки ФОП ОСОБА_1 .
Згідно з ч. 2 ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність», Інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками: за рішенням суду.
Банк гарантує таємницю банківського рахунка, операцій за рахунком і відомостей про клієнта. Відомості про операції та рахунки можуть бути надані тільки самим клієнтам або їхнім представникам. Іншим особам, у тому числі органам державної влади, їхнім посадовим і службовим особам, такі відомості можуть бути надані виключно у випадках та в порядку, встановлених законом про банки і банківську діяльність ( ч. 1 ст. 1076 ЦК України).
Якщо під час судового розгляду буде встановлено, що заявник вимагає розкрити інформацію, яка містить банківську таємницю, щодо юридичної або фізичної особи без підстав і повноважень, визначених законом, то суд ухвалює рішення про відмову в задоволенні заяви (ч. 2 ст. 350 ЦПК України).
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 4, 5 ст. 19 ГК України органи державної влади і посадові особи, уповноважені здійснювати державний контроль і державний нагляд за господарською діяльністю, їх статус та загальні умови і порядок здійснення контролю і нагляду визначаються законами. Незаконне втручання та перешкоджання господарській діяльності суб'єктів господарювання з боку органів державної влади, їх посадових осіб при здійсненні ними державного контролю та нагляду забороняються.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1, 2, 3 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. (ст. 81 ЦПК України).
Отже, в силу вимог ст.ст. 2, 4, 12, 76-81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести належними та допустимими доказами ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Порушуючи перед судом питання про розкриття ПАТ «КРЕДОБАНК» інформації, яка містить банківську таємницю щодо ФОП ОСОБА_1 , заявник не надав суду доказів, що на даний час є чинне рішення керівника відповідного органу державної податкової служби про проведення планової або позапланової виїзної перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, не довів обставини, за яких перевірка є неможливою або є інша об'єктивна потреба в розкритті такої інформації щодо витребування інформації за період з 01 січня 2015 року по 31 грудня 2016 року.
Крім того, ГУ ДФС у Чернігівській області проведено документальну позапланову перевірку щодо ФОП ОСОБА_1 щодо своєчасності, повноти перерахування сплати податків та зборів за період з 01 січня 2015 року по 31 грудня 2016 року, про що складено акт № 871/13/2779015812 від 19 грудня 2018 року.
За таких обставин суд вважає, що підстав для задоволення заяви Головного управління державної фіскальної служби у Чернігівській області про розкриття інформації, яка містить банківську таємницю, щодо фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ), а саме інформацію про обсяг та обіг коштів за період з 01.01.2015 року по 31.12.2016 року на розрахунковому рахунку № НОМЕР_2 у ПАТ «Кредобанк», що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Сахарова, 78, МФО 325365 із зазначенням контрагентів, а також дати та суми операцій, призначення платежів, які подавались до банку, з метою використання при проведенні перевіркине має. У задоволенні заяви слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 347-350 ЦПК України,-
В задоволенні заяву Головного управління ДФС у Чернігівській області про розкриття інформації, яка містить банківську таємницю, щодо фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ), а саме інформацію про обсяг та обіг коштів за період з 01.01.2015 року по 31.12.2016 року на розрахунковому рахунку № НОМЕР_2 у ПАТ «Кредобанк», що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Сахарова, 78, МФО 325365 із зазначенням контрагентів, а також дати та суми операцій, призначення платежів, які подавались до банку, з метою використання при проведенні перевірки- відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подачі в 5-денний строк апеляційної скарги з дня отримання копії рішення. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Повний текст рішення суду складено 24 березня 2020 року.
Суддя Г.П. Мигаль