Копія
Справа № 326/325/20
Провадження № 3/326/164/2020
24 березня 2020 року м. Приморськ
Суддя Приморського районного суду Запорізької області Каряка Д.О., розглянувши матеріали адміністративної справи, яка надійшла від Приморського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Львів, громадянки України, освіта вища, працюючої виконуючою обов'язки директора комунального закладу «Навчально-виховний комплекс «Єлизаветівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад» Приморської районної ради Запорізької області, не заміжньої, має на утриманні неповнолітню дитину, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , раніше не притягувалася до адміністративної відповідальності,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 166-22 КУпАП, -
Державним ветеринарним інспектором, головним спеціалістом відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Приморського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області Барановою Я.В., при проведенні планового заходу державного нагляду (контролю) з 25.02.2020 по 05.03.2020, в КЗ «НВК «Єлизаветівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - ДНЗ», який розташований за адресою: Запорізька область, Приморський район, с. Єлизаветівка, вул. Шкільна, буд. 27, в.о. директора якого є ОСОБА_1 , встановлені порушення п. 1 ч. 1 ст. 41, п. 2 ч. 1 ст. 41, п. 3 ч. 1 ст. 41, п. 5 ч. 1 ст. 42, п. 2 ч. 1 ст. 45, п. 1. ч. 1 ст. 45, п. 1 ч. 1 ст. 46, п. 3 ч. 1 ст. 46, ч. 2 ст. 46, п. 4 ч. 1 ст. 47, п. 1 ч. 1 ст. 48, п. 2 ч. 1 ст. 48, п. 2 ч. 1 ст. 49, п. 5 ч. 1 ст. 49, п. 3 ч. 1 ст. 49, п. 4 ч. 1 ст. 49 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» № 771, а саме: потужність не підтримується в чистому стані, спланована, сконструйована та розміщена так, що не забезпечується її належне утримання, чищення та/або дезінфекція, запобігання або мінімізація будь-якого забруднення (приміщення харчоблоку потребує генерального прибирання, відсутні господарчі шафи для зберігання інвентарю для прибирання, не впорядковане зберігання санітарного та спеціального одягу). Потужність не має належної природної або механічної вентиляції. Не усі поверхні, що контактують з харчовими продуктами, утримуються у непошкодженому стані, утримуються у належному стані на умовах, що зменшують ризик забруднення, легко чистяться, у разі потреби дезінфікуються, зроблені з гладких, нержавіючих, нетоксичних, придатних до миття матеріалів (в буфетній харчового осередку дитячого садку, використовується посуд з пошкодженою емаллю, щербаті тарілки). Не проводиться чищення та дезінфекція кухонного обладнання та інвентарю, що не забезпечує захист від появи ризику забруднення. Обладнання та інвентар розміщено у такий спосіб, що не дозволяє чищення обладнання та навколишньої території (відсутній графік генеральних прибирань цехів, харчоблоку та документальні підтвердження проведення миття та дезінфекції, дошки та ножі складені навалом на робочих поверхнях харчоблоку). Харчові відходи не розміщуються у закритих контейнерах, сконструйованих так, щоб забезпечити максимальний рівень захисту та їх дезінфекцію (на харчоблоці відсутні контейнери з герметичними кришками для зберігання харчових відходів, порушена цілісність вуличного контейнеру для зберігання харчових та інших відходів). Відповідних положень законодавства щодо зберігання та утилізації (знищення) харчових та інших відходів не дотримано (договір щодо утилізації (знищення) відходів відсутній). Відсутні супровідні документи, що підтверджують якість та безпечність питної води. Не проводиться відомчий лабораторний контроль якості питної води та на санітарно-хімічні та мікробіологічні показники. Первинна продукція та всі інгредієнти, які зберігаються на потужності, не утримуються в умовах, що запобігають їх псуванню та забезпечують захист від забруднення. Відсутні документальні підтвердження дотримання протягом всього технологічного процесу температурного режиму (відсутні записи щодо фіксування температури та вологості, які необхідно дотримуватися при зберіганні харчових продуктів в складі, в холодильнику (температурні листи), в складі відсутні термометр, гігрометр). Харчові продукти не захищені від будь-якого забруднення на всіх стадіях обігу - не дотримуються вимоги інструкції по санітарній обробці яєць на потужності, порушуються умови зберігання хлібу (для збереження якості хліба відсутнє спеціальне обладнання - закрита шафа). Не ведеться результативна боротьба зі шкідниками та гризунами (відсутні відповідні підтверджуючі записи оператора ринку, помітні сліди життєдіяльності гризунів).
В суді ОСОБА_1 свою вину визнала, розкаялася, проти протоколу не заперечувала.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , суд приходить до висновку про те, що в її діях є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 166-22 КУпАП - порушення значень параметрів безпечності об'єктів санітарних заходів, встановлених законодавством про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів.
Так, вина ОСОБА_1 підтверджується наступними доказами: протоколом про адміністративне правопорушення № 3 від 05.03.2020 (а.с.1-2); актом, складеним за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного контролю (інспектування) від 05.03.2020 (а.с.3-12); наказом № 25-к від 18.12.2019 «Про призначення виконуючого обов'язки директора КЗ «Навчально-виховний комплекс «Єлизаветівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад» (а.с.16).
Обставинами, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 є її щире каяття. Обставин, що обтяжують її відповідальність судом не встановлено.
Вирішуючи питання щодо розміру адміністративного стягнення, слід врахувати особу ОСОБА_1 , її ставлення до правопорушення, характер правопорушення, ступінь її провини, обставини, що пом'якшують відповідальність, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність.
Враховуючи всі ці обставини, слід визнати ОСОБА_1 винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 166-22 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, стягується судовий збір.
Керуючись ст.ст. 33, ч. 3 ст. 166-22, 283, 284 КУпАП, ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» суд, -
Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 166-22 КУпАП і накласти стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. (Одержувач коштів: УК у Примор.р-ні/Примор.р-н/21081100, код одержувача (код ЄДРПОУ): 37917236, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП): МФО: 899998, рахунок одержувача: UA588999980313030106000008276).
У разі несплати добровільно суми штрафу в строк 15 діб з дати набрання чинності постановою, штраф стягується в двократному розмірі.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп. (Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Приморський районний суд Запорізької області.
Суддя Д.О. Каряка
Копія вірна: суддя Д.О. Каряка
Постанова набрала чинності «_____» ___________________ 2020 рік
Термін пред'явлення постанови до виконання «_____» ___________________ 2020 рік
24.03.20