328/608/20
25.03.2020
3/328/265/20
25 березня 2020 року м. Токмак
Суддя Токмацького районного суду Запорізької області Новікова Наталія Валеріївна, розглянувши матеріал у справі про адміністративне правопорушення, який надійшов з Токмацького міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч.3 ст.183-1 КУпАП,-
встановила:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 10.03.2020 №49835002/1, за період з 16.01.2016 року по 01.02.2020 року наявна заборгованість зі сплати аліментів понад 6 місяців у сумі 47 586,42 грн. Таким чином, сукупний розмір заборгованості зі сплати аліментів, перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, чим порушено вимоги ст.71 Закону України «Про виконавче провадження», та стягувачу - потерпілій ОСОБА_2 завдано матеріальну шкоду у розмірі 47 586,42 грн.
Згідно з ч.2 ст.278 КУпАП, під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Статтею 256 КУпАП визначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Зі змісту протоколу встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення складений за ч.3 ст.183-1 КУпАП, якою передбачена адміністративна відповідальність за повторне протягом року вчинення правопорушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення вперше боржнику призначене стягнення у виді 120 годин суспільно-корисних робіт постановою судді Токмацького районного суду Запорізької області від 24.04.2019 у справі про адміністративне правопорушення №328/877/19.
Згідно з приміткою до ст.183-1 КУпАП під повторним вчиненням правопорушення у цій статті слід розуміти невжиття особою заходів щодо сплати аліментів протягом двох місяців з дня відбуття адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт, призначеного з підстав, передбачених цією статтею.
Але, у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено термін відбуття боржником ОСОБА_1 стягнення, призначеного постановою судді Токмацького районного суду Запорізької області від 24.04.2019 у справі про адміністративне правопорушення №328/877/19.
За відсутності вказаних відомостей, дії боржника не можливо кваліфікувати за ч.3 ст.183-1 КУпАП.
Таким чином, державний виконавець не вказала у протоколі про адміністративне правопорушення суть правопорушення та адміністративний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
Інші вимоги до протоколу про адміністративне правопорушення містяться у п.4 розділу XIV Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 №512/5 (далі - Інструкція №512/5), зокрема, у разі наявності в діях боржника ознак адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, чи порушення законних вимог виконавця фізичними, юридичними чи посадовими особами виконавець складає протокол про адміністративне правопорушення (далі - протокол) на бланку за встановленою формою (додаток 11).
Відповідно до Додатку 11 Інструкції №512/5 у протоколі про адміністративне правопорушення має бути зазначене місце роботи особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Протокол про адміністративне правопорушення від 10.03.2020 №49835002/1 відомостей про місце роботи боржника ОСОБА_1 не містить.
Зазначення вказаних відомостей необхідне судді для подальшої перевірки розрахунку заборгованості по аліментам, оскільки відповідно до ст.195 СК України законодавцем встановлені різні підходи для визначення заборгованості по аліментам, а саме, заборгованість боржника, який працював, визначається виходячи з фактичного заробітку (доходу), який платник аліментів одержував за час, протягом якого не провадилося їх стягнення, а якщо не працював - виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості.
Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», у разі складання протоколу про адміністративне правопорушення без додержання вимог ст.256 КУпАП, правильною є практика повернення судами вмотивованими постановами протоколів про адміністративні правопорушення відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Враховуючи вищевикладене, вважаю, що зібрані матеріали по справі про адміністративне правопорушення є неповними та підлягають поверненню для доопрацювання, оскільки суд не може усунути вказані недоліки, а не усунення зазначених вище недоліків виключає можливість розгляду справи по суті.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.256, 276, 278 КУпАП, суддя, -
постановила:
Протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.183-1 КУпАП щодо ОСОБА_1 та додані до нього матеріали повернути до Токмацького міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро)для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: