Дата документу 24.03.2020
Справа № 937/2259/20
Провадження № 3/937/701/20
«24» березня 2020 року м. Мелітополь
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі головуючого - судді Сметаніної А.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Мелітопольського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , працюючої адміністратором Торгівельного майданчику «Таврійський»,
за ст. 44-3 КУпАП,
23 березня 2020 року до Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ст.44-3 КУпАП.
При підготовці вказаного адміністративного матеріалу до судового розгляду було встановлено, що при складанні протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 621371 від 20 березня 2020 року та оформленні матеріалів адміністративної справи поліцейським Мелітопольського ВП ГУНП в Запорізькій області Петряшевим Д.М. допущені порушення ст. 256 КУпАП та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затверджена наказом МВС України N 1376 від 06 листопада 2015 року.
Так, відповідно до вимог ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки протокол є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення. Від того, чи правильно він складений, залежить своєчасність, правильність розгляду за суттю справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення.
Так, в протоколі зазначено, що 20.03.2020 року о 10 годині 30 хвилин ОСОБА_1 у м. Мелітополі по бульв. 30 років Перемоги, 2/2, перебуваючи на посаді адміністратора Торгівельного майданчику «Таврійський» не припинила роботу Торгівельного майданчика та здійснювала продаж товарів, чим порушила вимоги п.п. 3 п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року № 211 та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 44-3 КУпАП України.
Диспозицією ст. 44-3 КУпАП встановлена відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», і іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року № 211 передбачено, що на всій території України з 12 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р. встановлено карантин.
Відповідно до п.п.3 п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року № 211 заборонено 00 год. 01 хв. 17 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р. роботу суб'єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, зокрема закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, інших закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення, крім роздрібної торгівлі продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, засобами зв'язку, провадження банківської та страхової діяльності, а також торговельної діяльності і діяльності з надання послуг з громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлень за умови забезпечення відповідного персоналу засобами індивідуального захисту.
Інструкція з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затверджена наказом МВС України N 1376 від 06 листопада 2015 року встановлює, що в протоколі про адміністративне правопорушення у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» повинна зазначатись суть адміністративного правопорушення, яка повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол.
Проте, в порушення вимог ст. 256 КУпАП та відповідної Інструкції, у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено суть адміністративного правопорушення, яка б точно відповідала ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у відповідній статті КУпАП, а оскільки вказана норма є банкетною, то ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у відповідній Постанові КМУ, а саме не вказано продаж яких товарів мав місце на торгівельному майданчику Таврійський» 20.03.2020 року, адже Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року № 211 заборона встановлена не на будь-яку торгівлю.
Відповідно до п.15 вказаної Інструкції до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
До протоколу про адміністративне правопорушення, окрім пояснень правопорушника, копії паспорта та копії РНОКПП, доповідної записки та Постанови КМУ від 11.03.2020 року № 211 долучено пояснення свідка ОСОБА_2 , з яких також неможливо встановити, продаж яких саме товарів мав місце на торгівельному майданчику Таврійський» 20.03.2020 року.
Жодних інших доказів, передбачених ст. 251 КУпАП, на підтвердження обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення до матеріалів справи не долучено.
Вимогами ст. 278 КУпАП передбачено, що посадовою особою при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, серед інших питань, вирішуються питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
За таких обставин, протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП та вимогам Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затверджена наказом МВС України N 1376 від 06 листопада 2015 року, що позбавляє суд можливості всебічно, повно та об'єктивно розглянути справу по суті, винести законне та обґрунтоване рішення, а тому, суд вважає за необхідне повернути адміністративну справу у відношенні ОСОБА_1 до Мелітопольського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області для приведення протоколу про адміністративне правопорушення та адміністративної справи у відповідність до норм КУпАП та відповідної Інструкції.
Керуючись ст.ст. 256, 278 КУпАП,
Повернути адміністративну справу у відношенні ОСОБА_1 за ст. 44-3 КУпАП до Мелітопольського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області для приведення протоколу про адміністративне правопорушення та адміністративної справи у відповідність до норм КУпАП та відповідної Інструкції.
Виконання відповідної постанови провести у найкоротші строки, з урахуванням вимог ч.2 ст. 38 КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Мелітопольського
міськрайонного суду А.В.Сметаніна