Постанова від 18.03.2020 по справі 420/5278/19

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2020 р.м.ОдесаСправа № 420/5278/19

Головуючий в 1 інстанції: Бжассо Н.В.

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Крусяна А.В.,

Яковлєва О.В.

при секретарі: Шатан В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі апеляційні скарги Грабовської Олени Михайлівни, Головного управління Національної поліції в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2019р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення-відмову, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У вересні 2019р. ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом до ГУ НП в Одеській області, в якому просила:

- визнати протиправним та скасувати рішення-відмову ГУ НП в Одеській області, оформлене листом за №9/г-1562 від 13.09.2018р. щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку із встановленням інвалідності ІІ групи, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, відповідно до Постанови КМУ за №850 від 21.10.2015р. про затвердження "Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівників міліції";

- зобов'язати ГУ НП в Одеській області оформити, призначити, провести нарахування та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв'язку із встановленням інвалідності ІІ групи, що настала внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, відповідно до ст.23 ЗУ "Про міліцію", п.15 розділу ХІ прикінцевих та перехідних положень ЗУ "Про Національну поліцію" та Порядку умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівників міліції затвердженого 21.10.2015р. Постановою КМУ №850 із розрахунку 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб станом на момент винесення судового рішення.

- зобов'язати ГУ НП в Одеській області подати звіт про виконання рішення суду у строк один місяць з дня набрання чинності рішенням Одеського окружного адміністративного суду у цій справі.

В обґрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що наказом ГУ НП в Одеській області за №1081 о/с від 20.10.2016р. її звільнено зі служби в поліції з 24.10.2016р..

У грудні 2016р. ВЛК ДУ ТМО МВС України в Одеській області складено свідоцтво про хворобу за №495/2, яким встановлено, що ОСОБА_1 отримала захворювання, пов'язане з проходженням служби в ОВС.

30.01.2017р. медико-соціальною експертною комісією складено Акт, яким ОСОБА_1 встановлено ІІ групу інвалідності, у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в ОВС.

16.02.2017р. позивачка звернулась із заявою до відповідача про виплату їй одноразової грошової допомоги при звільненні. Однак, 28.02.2017р. ГУ НП своїм листом за №14/1-Г-356 повідомила ОСОБА_1 про відмову у задоволенні вказаної заяви, з тих підстав, що призначення та виплата одноразової грошової допомоги поліцейським, втрата працездатності яких пов'язана з проходженням служби в ОВС ЗУ "Про національну поліцію України" не передбачена.

Не погоджуючись із вказаною відмовою позивачка звернулась в суд із відповідним позовом.

Так, постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.02.2018р. по справі за №522/9456/17 постанову Приморського районного суду м.Одеси від 26.10.2017р. скасовано. Прийнято по справі нову постанову, якою зобов'язано ГУ НП в Одеській області розглянути питання щодо призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок травм отриманих від час виконання службових обов'язків, у відповідності до вимог Порядку №850.

В подальшому, 31.08.2018р. ОСОБА_1 знову звернулось із заявою до ГУ НП в Одеській області щодо проведення їй виплати одноразової грошової допомоги.

Однак, листом ГУ НП своїм листом за №9/Г-1564 від 13.09.2018р. позивачці знову відмовлено у задоволенні заяви про виплату одноразової грошової допомоги.

Позивачка вважає, вказану відмову незаконною, протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки нею було виконано всі вимоги, передбачені порядком №850 щодо надання всіх відповідних документів.

Посилаючись на вказане просила позов задовольнити.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2019р. адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії ГУ НП в Одеській області щодо надання за результатом розгляду заяви (рапорту) ОСОБА_1 від 31.08.2018р. відповіді оформленої листом за №9/Г-1564 від 13.09.2018р..

Зобов'язано ГУ НП в Одеській області повторно розглянути заяву (рапорт) ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги від 31.08.2018р. у відповідності до вимог Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України 11.01.2016р. №4.

В іншій частині позову відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду змінити в третьому абзаці резолютивної частини виклавши його в такій редакції:

«Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області (код ЄДРГІОУ 40108740) повторно розглянути заяву (рапорт) ОСОБА_1 Михайлівні (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Суворським РВ у м АДРЕСА_2 ; ІНН НОМЕР_2 ) про виплату одноразової грошової допомоги: у зв'язку з установленням інвалідності II (другої) групи, що настала внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, відповідно до ст.23 ЗУ "Про міліцію", п.15 розділу XI прикінцевих та перехідних положень ЗУ "Про Національну поліцію" та Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівників міліції затвердженого 21.10.2015р. постановою КМУ №850 із розрахунку 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб станом на момент винесення судового рішення та направити їх до МВС України».

В решті рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.12.2019р. залишити без змін.

В апеляційній скарзі ГУ НП в Одеській області просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі, посилаючись на порушення норм права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, пояснення сторін, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про задоволення скарги ОСОБА_1 , рішення суду першої інстанції змінити в частині третього абзацу резолютивної частини, в іншій частині рішення суду залишити без змін, та апеляційну скаргу ГУНП в Одеській області залишити без задоволення, з наступних підстав.

Задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що ГУНП допущено протиправні дії за результатом розгляду заяви позивачки про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, оскільки відповідачем не прийнято відповідного висновку. Разом з тим, суд першої інстанції вважав, що заяви позивачки повинна розглядатися відповідачем у відповідності до вимог Порядку №4 від 11.01.2016р..

Проте, з таким висновком суду першої інстанції частково не може погодитись судова колегія, оскільки зобов'язуючи ГУ НП розглядати заяву позивачки у відповідності до вимог Порядку №4 від 11.01.2016р. суд дійшов такого висновку без належного з'ясування обставин по справі, перевірки доказів, у зв'язку чим допустив невірне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права.

За правилами ст.242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Судова колегія вважає, що вказані порушення норм права призвели до неправильного вирішення справи по суті, а тому апеляційний суд на підставі ст.315 КАС України, рішення суду змінює в частині зобов'язання ГУ НП повторного розгляду заяви ОСОБА_1 у відповідності до вимог Порядку №4 від 11.01.2016р. та приймає в цій частині нову постанову про зобов'язання ГУ НП повторно розглянути заяву позивачки у відповідності до вимог Порядку №850 від 21.10.2015р., в іншій частині судове рішення залишити без змін, з наступних підстав.

Так, апеляційним судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 тривалий час проходила службу в ОВС, з 24.10.2016р. вона звільнена зі служби в поліції наказом ГУ НП в Одеській області за №1081 о/с від 20.10.2016р. за п.7 ч.1 ст.77 ЗУ «Про Національну поліцію» (за власним бажанням).

Відповідно до свідоцтва про хворобу за №495/2 від 23.12.2016р., військово-лікарська комісія ДУ ТМО МВС України по Одеській області за розпорядженням начальника ВКУКЗ ГУНП в Одеській області здійснила медичний огляд ОСОБА_1 та встановила, що нею отримано захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Згідно з випискою з акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 30.01.2017р., ОСОБА_1 встановлено ІІ групу інвалідності, у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в ОВС.

16.02.2017р. ОСОБА_1 подала письмову заяву до ГУ НП про виплату одноразової допомоги при звільненні з наданням усіх документів необхідних для її здійснення, проте листом ГУ НП за №14/1-Г-356 від 28.02.2017р. їй відмовлено в такій виплаті, з посиланням на те, що призначення та виплата одноразової грошової допомоги поліцейським, втрата працездатності яких пов'язана з проходженням служби в органах внутрішніх справ ЗУ «Про Національну поліцію України» не передбачена.

Незгода позивачки з отриманою відповіддю стала підставою для її звернення в суд із відповідним позовом.

Так, постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.02.2018р. по справі за №522/9456/17, апеляційну скаргу ГУ НП в Одеській області задоволено частково. Постанову Приморського районного суду м.Одеси від 26.10.2017р. скасовано. Прийнято у справі нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 - задоволено частково. Зобов'язано ГУ НП в Одеській області розглянути питання щодо призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок травм отриманих під час виконання службових обов'язків, у відповідності до вимог Порядку, затвердженого Постановою КМУ від 21.10.2015р. за №850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції».

31.08.2018р. ОСОБА_1 звернулася із відповідною заявою (рапортом) до ГУ НП в Одеській області із проханням провести їй виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із тим, що їй встановлена 2 група інвалідності, захворювання, пов'язане з проходженням служби в ОВС. До заяви додано: копію паспорту та ідентифікаційного коду, довідку №127400 серії 10ААА, копію свідоцтва про хворобу № 495/ 2, копію витягу з акту МСЕК №297145 серії 12ААА, копію постанови ОААС від 22.02.2018р., копію ухвали ОААС від 2.08.2018р..

Проте, ГУ НП своїм листом за №9/Г-1564 від 13.09.2018р. повідомив позивачку про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

У відповідності до вказаного листа ГУ НП в Одеській області за №9/158/зі від 16.08.2019р., відповідний висновок, за результатом розгляду заяви (рапорту) позивачки не складався.

Перевіряючи правомірність та законність оскаржуваних дій ГУ НП в Одеській області, з урахування підстав, за якими позивачка пов'язує їх протиправність, судова колегія виходить з наступного.

Приписами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

7 листопада 2015р. набрав чинності ЗУ «Про Національну поліцію».

До набрання чинності вказаним Законом порядок виплати одноразової грошової допомоги було врегульовано положеннями ст.23 ЗУ «Про міліцію» та Порядком №850.

Так, за правилами ст.23 ЗУ «Про міліцію», у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

На виконання вимог ст.23 ЗУ «Про міліцію» Постановою КМУ за №850 від 21.10.2015р. затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (надалі - Порядок №850).

У відповідності до п.3 Порядку №850, грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема, установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи.

Згідно до п.2 Порядку №850, днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Положеннями п.8 Порядку №850 встановлено, що керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в п.6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.

Відповідно до п.9 Порядку №850, МВС в місячний строк після надходження зазначених у п.8 цього Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених п.14 цього Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.

В подальшому, п.5 Розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про Національну поліцію» (набрав чинності 7.11.2015р.) ЗУ «Про міліцію» визнано таким, що втратив чинність.

Приписами п.15 Розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про Національну поліцію» визначено, що право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених ЗУ «Про міліцію» зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності ЗУ «Про Національну поліцію».

Відповідно до ч.1 ст.97 ЗУ «Про Національну поліцію» одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі: 4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

Згідно із ч.2 ст.97 ЗУ «Про Національну поліцію», порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється МВС України.

Так, наказом МВС України за №4 від 11.01.2016р. затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (надалі - Порядок №4).

Положеннями пп.4 п.5 розділу 1 Порядку №4, зі змінами та доповненнями внесеними наказом Міністерства внутрішніх справ України за №916 від 12.09.2016р., передбачено, що одноразова грошова допомога призначається у випадку пов'язаному з проходженням служби в органах внутрішніх справ - обставина, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.

За правилами п.1 розділу ІІ Порядку №4, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

У відповідності до п.2,3,5 Розділу ІІІ Порядку №4, посадові особи поліції у межах своїх повноважень повинні сприяти особам, які мають право на призначення і отримання одноразової грошової допомоги відповідно до законодавства України, в отриманні та оформленні ними документів, необхідних для своєчасного ухвалення рішення про призначення і виплату зазначеної допомоги.

Разом з цим, передумовою виплати позивачці одноразової грошової допомоги є дотримання певної процедури та послідовності.

Так, п.3 розділу ІІІ Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського передбачено, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.

Відповідно до п.5 розділу ІІІ зазначеного Порядку №4, для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу: 1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа: 1) довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; 2) постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; 3) акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; 4) сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; 5) документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).

Згідно з п.1 розділу IV Порядку №4, фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2.

Висновок про призначення одноразової грошової допомоги складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.

Зазначений висновок про призначення одноразової грошової допомоги затверджує/відмовляє: в апараті Національної поліції - Голова Національної поліції України або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у міжрегіональних органах Національної поліції - начальник органу або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у головних управліннях Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві - начальник Головного управління Національної поліції або особа, на яку покладено виконання таких функцій.

Пунктом 2 розділу IV Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлено, що керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.

Отже, аналізуючи вищевикладене, судова колегія зазначає, що одноразова грошова допомога є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які на підставі закону мають право на її отримання.

Зазначене положення Закону застосовується виключно за обов'язкової одночасної наявності трьох умов (причина інвалідності, час настання інвалідності та причина звільнення):

1. інвалідності повинна наступити внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції;

2. інвалідність повинна наступити не пізніше, ніж протягом шести місяців після звільнення особи з поліції;

3. причина звільнення такої особи з поліції повинна бути зумовлена захворюванням або пораненням, пов'язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції

Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 22.01.2019р. по справі за №2340/2663/18, від 19.09.2018р. по справі за №373/1188/16-а.

Враховуючи вищезазначене, судова колегія зазначає, що ГУ НП в Одеській області було зобов'язане прийняти за результатами розгляду заяви (рапорту) ОСОБА_1 відповідний висновок, тоді як відповідач надав відповідь листом за №9/Г-1564 від 13.09.2018р. про відмову позивачці у виплаті одноразової грошової допомоги.

Таким чином, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції, що відповідачем допущено протиправні дії, що виразилися у наданні відповіді №9/Г-1564 від 13.09.2018р. за результатом розгляду заяви позивачки, замість прийняття відповідного висновку.

Що ж стосується вимог позивачки щодо визнання протиправним та скасування рішення-відмови, що оформлене листом за № 9/Г-1562 від 13.09.2018р., то судова колегія погоджується із судом першої інстанції, що вони не підлягають задоволенню, оскільки вказаний лист не є рішенням суб'єкта владних повноважень.

Також, апеляційний суд погоджується із судом першої інстанції, що не належить до задоволення й вимога позивачки про зобов'язання відповідача оформити, призначити, провести нарахування та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, оскільки ГУНП в Одеській області взагалі не приймало за результатом розгляду заяви належного рішення (висновку), а тому права позивачки повинні бути відновлені шляхом зобов'язання відповідача розглянути у відповідності до вимог законодавства рапорт (заяву) ОСОБА_1 від 31.08.2018р. про виплату одноразової грошової допомоги та прийняти за результатом розгляду заяви (рапорту) відповідний висновок.

Разом з тим, судова колегія не погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що ГУ НП в Одеській області повинно розглянути заяву позивачки у відповідності до вимог Порядку №4, оскільки судовим рішенням (справа за №522/9456/17) чітко визначено, що виплата ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги має бути розглянута у відповідності до вимог Порядку №850.

На підставі вказаного, апеляційний суд вважає, що рішення суду в частині зобов'язання ГУНП в Одеській області повторно розглянути заяву (рапорт) ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги у відповідності до вимог Порядку №4 підлягає зміні, а саме в частині третього абзацу резолютивної частини виклавши його в такій редакції:

«Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області (код ЄДРГІОУ 40108740) повторно розглянути заяву (рапорт) ОСОБА_1 Михайлівні (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Суворським РВ у м АДРЕСА_2 ; ІНН НОМЕР_2 ) про виплату одноразової грошової допомоги: у зв'язку з установленням інвалідності II (другої) групи, що настала внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, відповідно до ст.23 ЗУ "Про міліцію", п.15 розділу XI прикінцевих та перехідних положень ЗУ "Про Національну поліцію" та Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівників міліції затвердженого 21.10.2015р. постановою КМУ №850 із розрахунку 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб станом на момент винесення судового рішення та направити їх до МВС України».

Виходячи з наведеного, судова колегія дійшла висновку, що вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції на ці обставини уваги не звернув, належної оцінки не дав, та дійшов помилкового висновку про часткове задоволення позовних вимог, а тому вважає за необхідним рішення суду першої інстанції змінити в частині третього абзацу резолютивної частини виклавши його у відповідній редакції, іншу частину рішення залишити без змін.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.246,315,317 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Одеській області - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2019р. - в частині третього абзацу резолютивної частини змінити, виклавши його у такій редакції:

«Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області (код ЄДРГІОУ 40108740) повторно розглянути заяву (рапорт) ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Суворським РВ у м АДРЕСА_2 ; ІНН НОМЕР_2 ) про виплату одноразової грошової допомоги: у зв'язку з установленням інвалідності II (другої) групи, що настала внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, відповідно до ст.23 ЗУ "Про міліцію", п.15 розділу XI прикінцевих та перехідних положень ЗУ "Про Національну поліцію" та Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівників міліції затвердженого 21.10.2015р. постановою КМУ №850 із розрахунку 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб станом на момент винесення судового рішення та направити їх до МВС України».

В решті рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.12.2019р. залишити без змін.

Стягнути з Головного управління Національної поліції в Одеській області (65014, м.Одеса, вул.Єврейська, 12, код ЄДРПОУ 40108740) на користь Держави (отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (ЄДРПОУ) 37993473; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача UA9089 9998 03131 1125 60000 26001; код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір у розмірі 1 152,6грн..

Постанова суду набирає законної сили з дати її проголошення та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Повний текст судового рішення виготовлений 25 березня 2020р.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: А.В. Крусян

О.В. Яковлєв