Ухвала від 23.03.2020 по справі 160/11157/19

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

23 березня 2020 року Справа № 160/11157/19

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Прудник Сергій Володимирович, розглянувши в порядку письмового провадження питання щодо зупинення провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України, треті особи - Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, Державний заклад "Дніпропетровська медична академія МОЗ" та товариство з обмеженою відповідальністю - "СВІТ ОСВІТИ" про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 з урахуванням уточненого позову звернувся до Дніпропетовського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державної міграційної служби України, треті особи - Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, Державний заклад "Дніпропетровська медична академія МОЗ" та товариство з обмеженою відповідальністю - "СВІТ ОСВІТИ", в якій просить суд:

- визнати протиправними дії Державної міграційної служби України та скасувати рішення Державної міграційної служби України від 23 жовтня 2019 року №363-19 про відмову у визнанні ОСОБА_1 біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.

- зобов'язати Державну міграційну службу України визнати особу без громадянства ОСОБА_1 - біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.

Означені позовні вимоги вмотивовані тим, що ОСОБА_1 є особою без громадянства, країна походження Палестина, уродженцем м. Хан Юніс, сектор Газа. За національністю палестинець, за віросповіданням мусульманин, одружений за законами Шаріату на громадянці України ОСОБА_2 , має сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Проживає разом з дружиною та сином за адресою: АДРЕСА_1 . Кошти для покриття витрат, які пов'язані з його перебуванням в Україні отримує від батьків. 17 березня 2017 року прибув до України з метою отримання вищої медичної освіти. Навчався на підготовчому відділенні у Вінницькому національному медичному університеті ім. М.І. Пирогова, освітній період 2016-2017 навчальний рік, про що свідчить контракт від 17.03.2017 №81п/16. 10.04.2017 ГУ ДМС України у Вінницькій області видана посвідка на тимчасове проживання, термін дії якої встановлений до 20.09.2018 року. Департаментом адміністративних послуг 27.04.2017 зареєстровано місце проживання за адресою АДРЕСА_2 . Знятий з реєстрації 28.09.2017 року. За пропозицією ТОВ "СВІТ ОСВІТИ" щодо зміни навчального закладу на інший, з метою отримання більш високого рівня освіти, позивач переїхав до м. Дніпра на навчання у Дніпропетровській медичній академії. Департаментом адміністративних послуг місце проживання 31.09.2017 року зареєстровано за адресою: АДРЕСА_3 . Відповідно до умов Договору від 05.09.2017 ТОВ "СВІТ ОСВІТИ" взяло на себе зобов'язання з оформлення та подачі всіх документів пов'язаних з переведенням з одного навчального закладу в інший та подачу документів до органів Міграційної служби України, пов'язаних з перебуванням позивача в Україні та отримання відповідних документів. В освітньому періоді 2017-2018 навчального року, навчався у Дніпропетровській медичні академії, за освітньою програмою магістр медицини, 2 міжнародний факультет, про що свідчить Академічна довідка №1298 від 08.04.2019. На початку нового навчального року (освітній період 2018- 2019 років) у вересні 2018 року позивач дізнався, що був відрахований з Дніпропетровської медичної академії 02.07.2018 року в зв'язку з тим, що нібито не склав іспит. Це відбулось тому, що ТОВ "СВІТ ОСВІТИ" не виконало своїх зобов'язань за Договором від 05.09.2017 року №09/17 (п.2.1 Договору) щодо оформлення належних документів з переводу з одного вищого навчального закладу до іншого (з міста Вінниця до міста Дніпра), а також не подало відповідних документів до органів Державної міграційної служби України в зв'язку із зміною навчального закладу та місця проживання в Україні. За порушення правил перебування в Україні, Центральним РВ у м. Дніпрі ГУ ДМС України в Дніпропетровській області 26.03.2019 року щодо позивача був складений протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст.203 КУпАП України, накладний штраф у розмірі 1700,00 грн., який останнім сплачений в повному обсязі 01.04.2019 (в день коли позивач дізнався про це) та прийняте рішення від 26.03.2019 №3 про примусове повернення до країни походження або третьої країни особи без громадянства ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Також, 05 листопада 2019 року позивач отримав повідомлення Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області за №10-19 від 04 листопада 2019 про відмову у визнанні останнього біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, видане на підставі рішення Державної міграційної служби України від 23 жовтня 2019 року № 363-19. В даному повідомленні зазначено, що відповідно до статті 6 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту" позивачу відмовлено у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, як особі, стосовно якої встановлено, що умови, передбачені пунктами 1,13 частини першої статті 1 цього Закону, відсутні. В Головному управлінні Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області з рішенням Державної міграційної служби України мене не ознайомили, копію й надали. У разі примусового повернення позивача до Палестини, останній має обґрунтовані побоювання, що вже ніколи не зможе повернутися до України з метою возз'єднання сім'ї з громадянкою України та своїм сином, а також для продовження навчання. Вважаючи такі дії відповідача протиправними, останній звернувся до суду з адміністративним позовом, оскільки при прийнятті оспорюваного рішення Державною міграційною службою України не були взяті до уваги загальновідомі офіційні документи, які підтверджують обґрунтованість існування серйозної та не вибіркової загрози життю позивача, його безпеці чи свободі в країні походження, в якій триває військовий конфлікт та існує ситуація загальнопоширеного насильства, а також через те, що у позивача в Україні є дружина та син про яких він повинен дбати.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.11.2019 року вказану позовну заяву було залишено без руху. Надано строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 5 (п'яти) робочих днів, з моменту отримання копії даної ухвали, шляхом надання до суду: уточненого адміністративного позову із копіями доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи у редакції ст. 5 КАС та п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України із чітко сформованими та зрозуміло викладеними позовними вимогами до кожного із відповідачів, зазначенням відомостей про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору та відомостей про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; надання до суду обґрунтованого відповідного клопотання щодо залучення третьої особи із зазначенням її статусу.

19.11.2019 року на виконання вимог ухвали суду від 13.11.2019 року представником ОСОБА_1 подано до суду клопотання про витребування доказів, уточений адміністративний позов та клопотання про поновлення процесуального строку звернення до суду із позовними вимогами щодо визнання протиправними дії Головного управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області та скасування рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання ОСОБА_1 від 10.04.2017 року та визнання протиправними дії Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області та скасування рішення від 26.03.2019 №3 про примусове повернення до країни походження або третьої країни особи без громадянства.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.11.2019 року визнано неповажними підстави пропуску строку звернення до суду, які вказані в клопотанні про поновлення процесуального строку ОСОБА_1 . Позовну заяву було залишено без руху, надано строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 (десяти) робочих днів, з моменту отримання копії даної ухвали, шляхом надання до суду: вмотивованої заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду із позовною заявою, вказавши інші обґрунтовані підстави для поновлення такого строку, якщо вони є, та надати суду докази поважності причин його пропуску; уточненої позовної заяви з її копіями у відповідності до кількості учасників справи із зазначенням відомостей про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору; відомостей про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; чітко сформованими та уточненими позовними вимогами з огляду на приписи ст. 5 КАС України.

11.12.2019 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду випралвено допущену описку у резолютивній частині ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2019 року. Абзац перший резолютивної частини ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 листопада викладено у наступній редакції: "Визнати неповажними підстави пропуску строку звернення до суду, які вказані в клопотанні про поновлення процесуального строку ОСОБА_1 ".

13.12.2019 року від ОСОБА_1 до канцелярії Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла уточнена позовна заява.

16.12.2019 року суддя Прудник С.В. перебував у щорічній відпустці.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.12.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі № 160/11157/19 та призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження. Залучено до участі у справі в якості третіх осіб на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, Державний заклад "Дніпропетровська медична академія МОЗ" та товариство з обмеженою відповідальністю - "СВІТ ОСВІТИ". Клопотання ОСОБА_1 про витребування доказів задоволено. Витребувано від Державної міграційної служби України та Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області засвідчену належним чином відповідно до вимог ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України оригінал для огляду у судовому засіданні та копію міграційної справи відносно ОСОБА_1 , в тому числі документи, що стосуються скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні, прийняття рішення від 26.03.2019 №3 про примусове повернення до країни походження або третьої країни особи без громадянства, прийняття рішення про відмову у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту від 23.10.2019 №363-19.

У судове засідання 23.03.2020 року сторони не прибули.

Від представників позивача та відповідача надійшли клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку із введенням на території України карантину з метою запобігання поширенню коронавірусу COVID-19.

З урахуванням вимог ч.9 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне питання про зупинення провадження розглянути в порядку письмового провадження.

Розглядаючи питання про можливість зупинення провадження по справі суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 та з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020 р. постановою КМУ від 11 березня 2020 р. № 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" установлено з 12 березня до 3 квітня 2020 р. на усій території України карантин, заборонивши: відвідування закладів освіти її здобувачами; проведення всіх масових заходів, у яких бере участь понад 200 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Спортивні заходи дозволяється проводити без участі глядачів (уболівальників).

Постановою КМУ від 16 березня 2020 р. № 215 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211, зокрема: заборонено з 00 год. 01 хв. 17 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р. проведення всіх масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів, у яких бере участь понад 10 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування; з 12 год. 00 хв. 18 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р.: регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним транспортом у приміському, міжміському внутрішньообласному і міжобласному сполученні (крім перевезення легковими автомобілями);перевезення понад 10 пасажирів одночасно в одному транспортному засобі у міському електричному (трамвай, тролейбус) та автомобільному транспорті, що здійснює регулярні пасажирські перевезення на міських маршрутах у звичайному режимі руху; перевезення понад 10 пасажирів одночасно в автобусах, які виконують регулярні пасажирські перевезення на міських автобусних маршрутах в режимі маршрутного таксі; з 17 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р. перевезення пасажирів метрополітенами мм. Києва, Харкова і Дніпра відповідно до рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 16 березня 2020 р.

Згідно Протоколом №6 від 17.03.2020 Міської комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Дніпровської міської ради, Комісія вирішила, зокрема: Призупинити на території міста Дніпра з 00.01 18.03.2020 до прийняття рішення про скасування обмежувальних заходів: 1) проведення всіх масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів, у яких бере участь понад 10 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об'єктів критичної інфраструктури, підприємств та закладів державної і комунальної форм власності, закладів охорони здоров'я усіх форм власності; 2) роботу суб'єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, зокрема закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, інших закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення, крім роздрібної торгівлі продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами, виробами медичного призначення, засобами зв'язку, товарами для тварин, провадження банківської та страхової діяльності, а також торговельної діяльності і діяльності з надання послуг з громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлень, з перевезення вантажним транспортом, технічного обслуговування усіх видів транспортних засобів, послуг, які надаються ветеринарними клініками за умови забезпечення відповідного персоналу засобами індивідуального захисту. 2. Заборонити роботу метрополітену у місті Дніпрі з 15.00 17.03.2020 по 03.04.2020 включно.

Також, 11.03.2020 Рада суддів України звернулася до громадян, які є учасниками судових процесів, з проханням утриматися від участі у судових засіданнях, якщо слухання не передбачають обов'язкової присутності учасників сторін. Також Рада суддів України просить громадян утриматися від відвідин суду, якщо у них є ознаки будь-якого вірусного захворювання.

17 березня 2020 року, Рада суддів України на своєму позачерговому засіданні ухвалила рішення №19, що стосується організації роботи судів та органів суддівського самоврядування з метою мінімізації ризиків розповсюдження гострої респіраторної хвороби НОМЕР_1 -19, спричиненої короновірусом SARS-CoV-2.

Так, у вказаному рішенні зазначено, що на період з 16 березня до 03 квітня 2020 року, встановити особливий режим роботи судів України, а саме, зокрема:

обмежити допуск у судові засідання та приміщення суду осіб з ознаками респіраторних захворювань: блідість обличчя, почервоніння очей, кашель;

зменшити кількість судових засідань, що призначаються: для розгляду протягом робочого дня;

по можливості здійснювати судовий розгляд справ без участі сторін, в порядку письмового провадження;

Крім того, Рада суддів України рекомендує громадянам та іншим особам: рекомендувати учасникам судових засідань подавати до суду заяви про розгляд справ у їхній відсутності за наявними в справі матеріалами; утриматися від відвідування приміщення суду, особливо за наявності захворювання (слабість, кашель, задуха, утруднення дихання, тощо).

Подальші рішення щодо особливого режиму роботи приймати в залежності від розвитку ситуації.

Вказані обмеження та рекомендації кореспондуються із розпорядженням голови Дніпропетровського окружного адміністративного суду №57 від 16.03.2020р., наказом №80-од від 17.03.2020р. та наказом № №83-од від 20.03.2020 року.

Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до ст. 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України.

Питання про встановлення карантину порушує перед Кабінетом Міністрів України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за поданням головного державного санітарного лікаря України.

Рішення про встановлення карантину, а також про його відміну негайно доводиться до відома населення відповідної території через засоби масової інформації.

У рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього, визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, їх виконавці та терміни проведення, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов'язки, що покладаються на них. Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. На цей період можуть змінюватися режими роботи підприємств, установ, організацій, вноситися інші необхідні зміни щодо умов їх виробничої та іншої діяльності.

До відміни карантину його територію можуть залишити особи, які пред'явили довідку, що дає право на виїзд за межі території карантину.

Організація та контроль за дотриманням встановленого на території карантину правового режиму, своєчасним і повним проведенням профілактичних і протиепідемічних заходів покладаються на місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 32 цього Закону обмежувальні протиепідемічні заходи встановлюються місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування за поданням відповідного головного державного санітарного лікаря у разі, коли в окремому населеному пункті, у дитячому виховному, навчальному чи оздоровчому закладі виник спалах інфекційної хвороби або склалася неблагополучна епідемічна ситуація, що загрожує поширенням інфекційних хвороб. Обмеженням підлягають ті види господарської та іншої діяльності, що можуть сприяти поширенню інфекційних хвороб.

Види і тривалість обмежувальних протиепідемічних заходів встановлюються залежно від особливостей перебігу інфекційної хвороби, стану епідемічної ситуації та обставин, що на неї впливають.

Також судом враховано, що Інкубаційний період нового коронавірусу триває від 2 днів до 2 тижнів (офіційний сайт МОЗ України: https://moz.gov.ua/article/news/7-poshirenih-pitan-pro-novij-koronavirus).

Під час інкубаційного періоду, коли людина уже заразилася вірусом, але ще добре почувається і немає жодних зовнішніх симптомів хвороби, збудник може виділятися й передаватися іншим (офіційний сайт МОЗ України: https://moz.gov.ua/article/health/skilki-chasu-ljudina-jaka-hvorie-na-virusnu-infekciju-mozhe-zaraziti-inshih).

Відтак, зрозуміти, що особа заражена коронавірусом COVID-19 в межах інкубаційного періоду є складно. Тому на перший погляд здорова людина без явних ознак вираженості симптомів захворювання вже може бути зараженою, а збудник коронавірусу COVID-19 може виділятися й передаватися іншим.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі захворювання учасника справи, підтвердженого медичною довідкою, що перешкоджає прибуттю до суду, якщо його особиста участь буде визнана судом обов'язковою, - до одужання.

Відповідно до ч. 6 ст. 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.

Водночас, при повній або частковій відсутності норм, які регулюють певні суспільні відносини, можливо застосувати аналогію закону, тобто, вирішення справи або окремого юридичного питання на основі правової норми, розрахованої на схожі випадки.

Слід зазначити, що застосування аналогії забороняється, якщо вона прямо заборонена законом, чи якщо закон пов'язує настання юридичних наслідків з наявністю конкретних норм.

При вирішенні справи по аналогії закону чи аналогії права обов'язковим є дотримання таких умов: аналогія допустима лише у випадку повної чи часткової відсутності правових норм; суспільні відносини, до яких застосовується аналогія, повинні знаходитися у сфері правового регулювання; повинна бути схожість між обставинами справи і наявною нормою за суттєвими юридичними ознаками; пошук норми, що регулює аналогічний випадок, повинен здійснюватися спочатку в актах тієї ж галузі права, у випадку відсутності - в іншій галузі права і у законодавстві в цілому; винесене у процесі використання аналогії правове рішення не повинно суперечити нормам закону, його меті; обов'язково повинно бути мотивоване пояснення причин застосування рішення по аналогії до конкретного випадку.

Отже у разі, якщо спірні правовідносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).

Зважаючи на вищевикладене, суд вважає за необхідне, застосувавши аналогію положення закону п. 1 ч. 2 ст. 236 КАС України, що є найбільш приближеним за змістом до ситуації, що склалася на території України та Дніпропетровської області, з метою попередження розповсюдження захворюваності на гостру респіраторну інфекцію, спричинену коронавірусом COVID-19, задля захисту життя та здоров'я учасників справи, зупинити провадження по справі до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 7, 236, 248, 256 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Провадження в адміністративній справі №160/11157/19 за позовною заявою ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України, треті особи - Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, Державний заклад "Дніпропетровська медична академія МОЗ" та товариство з обмеженою відповідальністю - "СВІТ ОСВІТИ" про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - зупинити до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.

Ухвала набирає законної сили в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в строки передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України окремо від рішення суду у випадку, передбаченому п.5 ч. 1 статті 294 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С. В. Прудник