Справа № 639/1759/20
Провадження № 3/639/659/20
24 березня 2020 року суддя Жовтневого районного суду м. Харкова Васильєва Н.М., розглянувши матеріал про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, не працюючої, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП,
На розгляд до Жовтневого районного суду м. Харкова надійшов протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 156 КУпАП відносно ОСОБА_1 .
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, гр. ОСОБА_1 02.03.2020 року о 13:30 год. за адресою: м. Харків, вул. Власенко, буд. 3, в приміщенні кафе здійснювала продаж алкогольних напоїв без відповідної дозвільної ліцензії, чим порушила діюче законодавство, а також торгувала цигарками. Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог статті 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Згідно вимог ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
За диспозицією ч. 1 ст. 156 КУпАП (зі змінами внесеними Законом України №139-IX від 02.10.2019 року, що набрали чинності 18.12.2019 року), адміністративна відповідальність наступає за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Санкція ч.1 ст.156 КУпАП передбачає обов'язкову конфіскацію товарів та виручки від продажу. У матеріалах справи відсутня інформація про виручку від продажу спиртних напоїв та не вказано місце зберігання спиртних напоїв.
В протоколі про адміністративне правопорушення серії АПР 18 № 611263 від 02.03.2020 року не зазначено об'єктивну сторону адміністративного правопорушення з урахуванням особливостей диспозиції ч.1 ст.156 КУпАП (кому здійснювався продаж, яких саме товарів та в якій кількості, предмети торгівлі не ідентифіковані належним чином та процедура їх продажу).
Разом із цим, в протоколі про адміністративне правопорушення серії АПР 18 № 611263 від 02.03.2020 року не зазначено чи були наявними марки акцизного податку на вилучених 02.03.2020 року алкогольних напоях та тютюнових виробах, а якщо такі марки були в наявності - чи є вони підробленими.
Суд не повинен самостійно збирати інформацію, яку необхідно збирати особам, які складають протокол про адміністративне правопорушення.
Крім того, всупереч положенням ст. 256 КУпАП, а також статті 251 КУпАП, надані суду матеріали не містять належних доказів, які б давали суду можливість прийняти рішення по суті інкримінованого правопорушення, а саме: не долучено копії довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру ОСОБА_1 ; відсутні пояснення свідків; не надано документів, які б підтверджували факт продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, кому, за якою ціною проводилась реалізація алкогольних напоїв та тютюнових виробів та в якій кількості; не надано акту контрольної закупки.
Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14).
Порушення вимог КУпАП, допущені при складанні та оформленні адміністративного протоколу перешкоджають суду правильно, об'єктивно, з додержанням законності розглянути справу і прийняти рішення по суті.
У зв'язку із викладеним приходжу до висновку про необхідність повернення даного адміністративного матеріалу органу, що його направив до суду, для усунення встановлених недоліків.
Виходячи з викладеного і керуючись ст.ст. 256, 268, 277, 278 КУпАП, суддя, -
Матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП - повернути до Новобаварського ВП ГУ НП в Харківській області для належного оформлення.
Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.
Суддя Н.М. Васильєва