Справа № 467/314/20
3/467/125/20
24.03.2020 року суддя Арбузинського районного суду Миколаївської області Явіца І.В., розглянувши матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 за ч.1 ст. 173-2 КУпАП, -
До Арбузинського районного суду Миколаївської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 173 -2 КУпАП.
Особа, що притягається до адміністративної відповідальності, будучи повідомленою про дату, час і місце судового засідання, до суду не прибула, в телефонному режимі повідомила про відсутність бажання брати участь в судовому засіданні. При цьому, поважних причин такої процесуальної поведінки не вказала.
Ухвалою Арбузинського районного суду Миколаївської області від 18 березня 2020 року ОСОБА_1 піддано приводу, проте, вказане судове рішення виконане не було.
Між тим, згідно ч.2 ст. 277 КУпАП справа про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173-2 КУпАП, розглядається протягом доби.
Разом із цими, згідно ч.1 ст. 260 КУпАП, у випадках, прямо передбачених законами України, з метою припинення адміністративних правопорушень, коли вичерпано інші заходи впливу, встановлення особи, складення протоколу про адміністративне правопорушення у разі неможливості складення його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов'язковим, забезпечення своєчасного і правильного розгляду справ та виконання постанов по справах про адміністративні правопорушення допускаються адміністративне затримання особи.
Порядок адміністративного затримання, з метою, передбаченою цією статтею, визначається цим Кодексом та іншими законами України ( ч.2 ст. 260 КУпАП).
За нормою ст. 261 КУпАП про адміністративне затримання складається протокол, в якому зазначаються: дата і місце його складення; посада, прізвище, ім'я та по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу затриманого; час і мотиви затримання. Протокол підписується посадовою особою, яка його склала, і затриманим. У разі відмовлення затриманого від підписання протоколу в ньому робиться запис про це.
Про місце перебування особи, затриманої за вчинення адміністративного правопорушення, негайно повідомляються її родичі, а на її прохання також власник відповідного підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган.
Органи (посадові особи), правомочні здійснювати адміністративне затримання, про кожний випадок адміністративного затримання осіб інформують у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, крім випадків, якщо особа захищає себе особисто чи запросила захисника.
Водночас, згідно п. 9 ч.1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію», поліція відповідно до покладених на неї завдань, серед іншого, доставляє у випадках і порядку, визначених законом, затриманих осіб, підозрюваних у вчиненні кримінального правопорушення, та осіб, які вчинили адміністративне правопорушення.
Однак, працівники Арбузинського ВП Братського ВП ГУНП в Миколаївській області, склавши протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 08
грудня 2019 року, направили його до суду 16 березня 2020 року, а тому, з огляду на строки розгляду такого роду справи про адміністративне правопорушення, а також положення ч.2 ст. 268 КУпАП, не діяли у спосіб, аби забезпечити своєчасний і правильний розгляд справи, що не кореспондується із визначеним ст. 1 КУпАП заданням цього Кодексу.
Суд же, позбавлений можливості розглянути справу, оскільки ужиті заходи, направлені на забезпечення обов'язкової участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, в судовому засіданні, були безрезультатними.
Враховуючи, що згідно ч.2 ст. 268 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173-2 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою, то суд позбавлений можливості розглянути справу на підставі направлених матеріалів, без виконання з боку органу Національної поліції завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення, що визначені, у тому числі, й ст. 245 КУпАП.
За такого, слід дійти висновку про те, що є доречним повернути адміністративний матеріал до органу, від якого він надійшов, для виконання поліцейськими органу Національної поліції вимог Кодексу України про адміністративне правопорушення з метою дотримання прав особи, які гарантовані їй законодавством України.
На підставі викладеного, ст.ст.1,2, 245 268, 277 КУпАП, суддя, -
Протокол про адміністративне правопорушення разом із доданими до нього матеріалами про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 173-2 КУпАП - повернути до Арбузинського ВП Братського ВП ГУНП в Миколаївській області для виконання вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова оскарженню не підлягає згідно рішення Конституційного Суду України № 2-рп/2015 від 31 березня 2015 року.
Суддя І.В. Явіца