465/1568/20
2-а/465/465/20
про залишення без руху
"23" березня 2020 р. м. Львів
Суддя Франківського районного суду м. Львова Кузь В. Я., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до інспектора 2 батальйону 1 роти УПП у Львівській області лейтенанта поліції Січкарука Павла Васильовича про визнання протиправними дій та скасування постанови серії ЕАК № 2201950 від 05.03.2020 у справі про адміністративне правопорушення,-
Позивачка звернулася в суд із позовною заявою про визнання протиправними дій та скасування постанови серії ЕАК № 2201950 від 05.03.2020 у справі про адміністративне правопорушення.
Вивчивши матеріали справи, вважаю, що позивачем при подачі позовної заяви не належно виконано вимоги ст. 160-161КАС України.
Так, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
У супереч вимогам п. 2, 7 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві позивачка не зазначила реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі офіційні електронні адреси або адреси електронної пошти, а також відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
В порушення даних вимог, в адміністративному позові відповідачем зазначено інспектора 2 батальйону 1 роти УПП у Львівській області лейтенанта поліції Січкарука Павла Васильовича, який не є юридичною особою.
Відповідно до ст. 222 КУпАП, органи Національної поліції розглядають, зокрема, справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення правил дорожнього руху, правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, правил користування засобами транспорту, зокрема, за частинами 1-3, 5, 6 ст. 121 КУпАП. Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Отже, працівники органів і підрозділів Національної поліції (поліцейські) при розгляді справи про адміністративне правопорушення діють від імені органів Національної поліції.
Відтак, належним відповідачем як суб'єктом владних повноважень у адміністративній справі щодо оскарження рішень (дій чи бездіяльності) у справі про накладення адміністративного стягнення за адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, повинен бути відповідний орган Національної поліції, а саме: Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції.
Разом із цим, долучена до матеріал заяви копія постанови є нечитабельною, а тому слід зобов'язати позивача долучити оригінал другого примірника постанови серії ЕАК № 2201950 від 05.03.2020 про накладення адміністративного стягнення.
Враховуючи наведене, вважаю, що позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачці строк для усунення недоліків вказаних в мотивувальній частині ухвали, а також зобов'язати позивачку, надати суду документи про усунення недоліків відповідно до кількості учасників справи.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 161, 169 КАС України, -
Матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до інспектора 2 батальйону 1 роти УПП у Львівській області лейтенанта поліції Січкарука Павла Васильовича про визнання протиправними дій та скасування постанови серії ЕАК № 2201950 від 05.03.2020 по справі про адміністративне правопорушення - залишити без руху.
Надати позивачці строк, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху усунути зазначені недоліки.
Попередити позивачку, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали позовна заява підлягає поверненню заявнику.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 256 КАС України.
Суддя В. Кузь