Постанова від 24.03.2020 по справі 214/2044/20

Справа № 214/2044/20

3/214/1111/20

ПОСТАНОВА

Іменем України

24 березня 2020 року м. Кривий Ріг

Суддя Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Євтушенко О.І., дослідивши матеріали, які надійшли від Саксаганського відділу державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), громадянина України, що народився в м. Кривому Розі Дніпропетровської області, офіційно не працевлаштованого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.183-1 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

19 березня 2020 року на адресу суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення №48626420 від 26 лютого 2020 року у відношенні ОСОБА_2 про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.183-1 КУпАП.

Зі змісту протоколу слідує, що ОСОБА_2 має заборгованість зі сплати аліментів за зведеним виконавчим провадженням, розмір якої станом на 01 січня 2020 року складає 134 926 грн. 10 коп., що сукупно перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу 19 березня 2020 року матеріали справи передано до провадження судді Євтушенку О.І.

Згідно з п.21 ч.1 ст.255 КУпАП, державні виконавці мають право складати протоколи про правопорушення за ст.183-1 КУпАП.

Як визначено абз.1, 2 п.4 розділу ХІV Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року № 512/5, у разі наявності в діях боржника ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ст.183-1 КУпАП, чи порушення законних вимог виконавця фізичними, юридичними чи посадовими особами виконавець складає протокол про адміністративне правопорушення на бланку за встановленою формою (додаток 11 до Інструкції). Зміст протоколу повинен відповідати вимогам, викладеним у ст.256 КУпАП.

Відповідно до ст.256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення як документ, що засвідчує факт неправомірних дій особи, є одним із основних джерел доказів, складається за встановленою формою і має містити усі дані, необхідні для вирішення справи. У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені ст.268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

При проведенні підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення виявлено, що зміст протоколу про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст.256 КУпАП.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення №48626420 від 26 лютого 2020 року, складеного головним державним виконавцем ОСОБА_3 , він не відповідає вищезазначеним вимогам чинного законодавства, а саме:

-не повністю зазначено назву посади особи, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, зокрема не вказано, працівником якого відділу ДВС є головний державний виконавець ОСОБА_3 ;

-не зважаючи на те, що несплата аліментів є триваючим правопорушенням, державний виконавець має вказати дату, з якої виникла заборгованість зі сплати аліментів, яка сукупно перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців, однак в протоколі вказано лише дату, станом на яку обліковується заборгованості;

-у протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_2 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.183-1 КУпАП. Однак, в протоколі не конкретизовано, за якою частиною ст.183-1 КУпАП складено протокол, так як ст.183-1 КУпАП містить три частини;

-до протоколу не долучено доказів повідомлення ОСОБА_2 про необхідність сплачувати аліменти, як і доказів, які б свідчили про його обізнаність з наявністю виконавчого провадження загалом (повідомлення про вручення викликів, постанов, копії поштових відправлень тощо);

-до протоколу про адміністративне правопорушення долучено розрахунок по виконавчому листу №2-2444/09 від 08 грудня 2009 року, який містить не застережені виправлення в році, та є не деталізованим, зважаючи на вимоги ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження» та ст.195 СК України та з урахуванням набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів».

При цьому, суд звертає увагу на вимоги ч.4 ст.71 Закону України «Про виконавче провадження», згідно з якою виконавець зобов'язаний обчислювати розмір заборгованості із сплати аліментів щомісяця, відтак докази цього мають бути також надані суду.

Крім того, як видно зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення, державний виконавець вказала, що ОСОБА_2 було роз'яснено вимоги ст.268 КУпАП та одночасно зазначено, що боржник відмився від підпису протоколу, та на виклик державного виконавця не з'явився, хоча його отримав. Такі посилання за своїм логічним змістом є суперечливими.

Як докази виклику ОСОБА_2 державним виконавцем долучені до протоколу копії виклику та квитанція поштового відправлення. Однак, згідно з вимогами абз.12,13 та 14 п.4 розділу ХІV Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року № 512/5, у разі складання протоколу в органі державної виконавчої служби або офісі приватного виконавця, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується для складання та підписання протоколу. У виклику зазначаються дата, час та місце складання протоколу. Виклик вважається належним чином врученим, якщо надісланий за адресою особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто. У разі неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у визначений у виклику час виконавець складає відповідний акт, який додається до протоколу.

Дослідженням змісту протоколу встановлено, що його складено відносно ОСОБА_2 в його ж відсутність. Факт його неявки для складання протоколу не зафіксований у відповідному акті, підписи свідків в протоколі взагалі відсутні, акт до протоколу не долучений.

З вищенаведеного слідує, що поданий до суду протокол про адміністративне правопорушення, оформлений за ст.183-1 КУпАП, вимогам закону не відповідає та містить грубі недоліки, наявність яких виключає розгляд справи, оскільки призведе до порушення принципів, закріплених у статтях 7, 9, 245 КУпАП.

З огляду на вищезазначене вважаю, що протокол про адміністративне правопорушення підлягає поверненню для належного оформлення органу, який направив його до суду.

Керуючись ст.ст.256, 278 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Протокол про адміністративне правопорушення №48626420 від 26 лютого 2020 року (з додатками), складений головним державним виконавцем Саксаганського відділу державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Замараєвою Іриною Юріївною про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.183-1 КУпАП - повернути до Саксаганського відділу державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) для належного оформлення та усунення недоліків.

Постанова апеляційному оскарженню не підлягає та набирає законної сили негайно з моменту її підписання.

Суддя О.І. Євтушенко