Рішення від 12.03.2020 по справі 910/14996/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.03.2020Справа № 910/14996/19

Господарський суд міста Києва у складі судді Щербакова С.О., за участю секретаря судового засідання Філон І.М., розглянувши матеріали господарської справи

за позовом Всеукраїнського громадського об'єднання "Всеукраїнське об'єднання правників"

до Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву

треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - 1) Державне підприємство Український державний інститут по проектуванню підприємств рибного господарства і промисловості "Укррибпроект",

2) Державне агентство рибного господарства України

про визнання укладеним договору

Представники:

від позивача: Лисенко І.К.;

від відповідача: Редчиць О.С.;

від третьої особи-1: не з'явився;

від третьої особи-2: не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Всеукраїнське громадське об'єднання «Всеукраїнське об'єднання правників» (далі - позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву (далі - відповідач) про визнання укладеним договору оренди нерухомого майна за адресою: м. Київ, вул. Тургенєвська, 82-а між Всеукраїнським громадським об'єднанням «Всеукраїнське об'єднання правників» та Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач у встановленому законом порядку звертався до відповідача з проханням укласти договір оренди нежитлових приміщень загальною площею 165,9 кв.м., які розташовані за адресою: м. Київ, вул. Тургенєвська, 82-а, що також було предметом судового розгляду та рішенням Господарського суду міста Києва від 14.02.2019 у справі № 910/12655/18 зобов'язано відповідача продовжити процедуру укладення договору оренди нерухомого майна, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Тургенєвська, 82-а, проте, як зазначає позивач, на даний час процедура укладення договору не завершена, чим, на думаку позивача порушено права та законні інтереси Всеукраїнського громадського об'єднання «Всеукраїнське об'єднання правників».

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.10.2019 позовну заяву Всеукраїнського громадського об'єднання «Всеукраїнське об'єднання правників» залишено без руху. Встановлено Всеукраїнському громадському об'єднанню «Всеукраїнське об'єднання правників» строк протягом п'яти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви, а саме: конкретизувати позовні вимоги, виклавши проект договору, який позивач просить визнати укладеним, є предметом позову та підлягає дослідженню судом, шляхом надання суду письмових пояснень; надати суду всі документи (листи, рішення суду, тощо) на які міститься посилання у позовній заяві Всеукраїнського громадського об'єднання «Всеукраїнське об'єднання правників»; попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв'язку із розглядом справи.

06.11.2019 через відділ автоматизованого документообігу суду від Всеукраїнського громадського об'єднання «Всеукраїнське об'єднання правників» надійшли додаткові пояснення на виконання ухвали суду від 30.10.2019.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи здійснюється в порядку загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 12.12.2019.

29.10.2019 через відділ автоматизованого документообігу суду відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що на виконання рішення Господарського суду міста Києва від 14.02.2019 у справі № 910/12655/18 було поновлено процедуру укладення договору оренди та проведено повторну процедуру незалежної оцінки вартості об'єкта оренди, в подальшому 21.08.2019 опубліковано оголошення про намір передати в оренду державне нерухоме майно, останній день попиту - 05.09.2019 та в період з 29.08.2019 по 02.09.2019 на адресу відповідача надійшло дві заяви про участь у конкурсі, у зв'язку з чим відповідно до норм законодавства відповідачем створено конкурсну комісію по визначенню орендаря зазначеного майна.

Крім того, 29.10.2019 відповідач подав клопотання про залучення третіх осіб, в якому просить суд залучити до участі у справі Державне підприємство Український державний інститут по проектуванню підприємств рибного господарства і промисловості "Укррибпроект" та Державне агентство рибного господарства України у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.12.2019 клопотання Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву про залучення третіх осіб - задоволено. Залучено до участі у розгляді справи третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Державне підприємство Український державний інститут по проектуванню підприємств рибного господарства і промисловості "Укррибпроект" (третя особа-1), Державне агентство рибного господарства України (третя особа-2). Зокрема, зобов'язано Державне підприємство Український державний інститут по проектуванню підприємств рибного господарства і промисловості "Укррибпроект" та Державне агентство рибного господарства України у строк до 21.01.2020 надати суду письмові пояснення з приводу заявлених позовних вимог та докази на підтвердження викладених обставин, з урахуванням положень ч. 3-7 ст. 165 ГПК. Продовжено строк підготовчого провадження у справі № 910/14996/19 на 30 днів. Підготовче засідання відкладено на 23.01.2020.

22.01.2020 через відділ автоматизованого документообігу суду від Державного агентства рибного господарства України надійшли письмові пояснення, в яких третя особа-2 зазначає, що імперативними приписами чинного законодавства передбачено, що Фонд державного майна, як орендодавець, укладає договори оренди державного майна із юридичними особами після отримання згоди органу управління таким майном. Також, третя особа-2 зазначає, що ДІ «Укррибпроект» було запропоновано Держрибагентству передати приміщення інституту в оренду кандидатам, які запропонують більш вигідні умови, зокрема якісний ремонт орендованого приміщення. Крім того, Державне агентство рибного господарства України просило розглядати справу без участі представника Держрибагентства.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.01.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті. Судове засідання у справі № 910/14996/19 призначено на 20.02.2020.

31.01.2020 через відділ автоматизованого документообігу суду відповідач подав додаткові пояснення, в яких надав інформацію про другого заявника на оренду.

20.02.2020 позивач через відділ автоматизованого документообігу суду подав додаткові пояснення у справі, в яких зазначає, що на момент звернення позивача з вказаним позовом до суду та на момент відкриття провадження у справі - звіт про незалежну оцінку майна від 30.06.2019 року був чинним.

У судовому засіданні 20.02.2020 оголошено перерву до 12.03.2020.

12.03.2020 через відділ автоматизованого документообігу суду позивач подав клопотання про залучення третьої особи, в якому просить суд залучити до участі у розгляді справи третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Громадську організацію «Київська бізнес асоціація Україна - Європа».

У цьому судовому засіданні представник позивача підтримав подане клопотання про залучення третьої особи.

Представник відповідача заперечив проти задоволення вказаного клопотання.

Розглянувши клопотання позивача, враховуючи що питання залучення третьої особи вирішується на стадії підготовчого провадження, а наразі справа розглядається по суті, суд відхилив клопотання позивача про залучення третьої особи.

Такожё у цьому судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги.

Представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог.

Представник третьої особи-1 у судове засідання не з'явився, причин неявки суду не повідомив, однак про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується розпискою про оголошення перерви.

Представник третьої особи-2 у судове засідання також не з'явився, у поданих до суду письмових пояснення просив суд розглядати справу без участі представника Державного агентства рибного господарства України.

Приймаючи до уваги, що представники третіх осіб були належним чином повідомлені про дату та час судового засідання, враховуючи, що матеріали справи містять достатньо документів для розгляду справи по суті, суд вважає, що неявка у судове засідання представників третіх осіб не є перешкодою для прийняття рішення у даній справі.

Відповідно до ст. 233 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами та витребуваних судом.

У судовому засіданні 12.03.2020 відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

З матеріалів справи вбачається, що Всеукраїнське громадське об'єднання "Всеукраїнське об'єднання правників" зверталося до Господарського суду міста Києва з позовом до Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву про визнання протиправним та скасування рішення, оформленого листом № 30-04/8756 від 31.08.2018 р., про відмову в укладенні договору оренди нерухомого майна за адресою: м. Київ, вул. Тургенєвська, 82-а, зобов'язання Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву продовжити процедуру укладання договору оренди нерухомого майна.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 14.02.2019 у справі № 910/12655/19 частково задоволено позовні вимоги Всеукраїнського громадського об'єднання "Всеукраїнське об'єднання правників". Визнано протиправною відмову Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву в укладенні договору оренди, оформлену листом № 30-04/8756 від 31.08.2018 р.

Зобов'язано Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву продовжити процедуру укладання договору оренди нерухомого майна, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Тургенєвська, 82-а. У решті позовних вимог - відмовлено.

Стягнуто з Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву на користь Всеукраїнського громадського об'єднання "Всеукраїнське об'єднання правників" судовий збір у сумі 3 524 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) грн. 00 коп.

Під час розгляду справи № 910/12655/19 судом встановлено, що 18.06.2018 Всеукраїнське громадське об'єднання "Всеукраїнське об'єднання правників", керуючись положеннями Закону України "Про оренду державного та комунального майна", звернулось із листом № 37-л до Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву, у якому просило останнє укласти договір оренди нежитлових приміщень (загальною площею 165.9 кв.м., які знаходяться за адресою: м. Київ. вул. Тургенєвська, 82-а) та перебувають на балансі ДП "Укррибпроект", зі строком дії вказаного договору - 2 роки 11 місяців. Метою використання цих приміщень Всеукраїнське громадське об'єднання "Всеукраїнське об'єднання правників" зазначило - для розміщення громадської організації на площі, що не використовується для провадження підприємницької діяльності. Разом із вказаним листом позивач направив відповідачу проект договору оренди вказаного нерухомого майна.

Зі свого боку, РВ ФДМУ по місту Києву, 10.07.2018 направило запит управителю цього майна - Державному агентству рибного господарства України, в якому просило управителя надати свої висновки щодо можливості передачі в оренду зазначеного приміщення.

У відповідь на вказаний запит, 22.08.2018 листом № 3-11.1-13/5218-18 управитель повідомив РВ ФДМУ по місту Києву про майбутнє розширення штату центрального апарату Держрибагентства, що призведе до необхідності розміщенням своїх працівників у вказаних приміщеннях, тому Держрибагентство відклало вирішення питання щодо передачі приміщень в оренду після визначення площ, необхідних для потреб агентства.

31.08.2018 р. відповідач на підставі такої відповіді Держрибагентства, яку він розцінив як відмову у наданні управителем своєї згоди на укладення договору, направив на адресу позивача лист № 30-04/8756 про припинення процедури укладення договору оренди нерухомого майна за адресою: м. Київ, вул. Тургенєвська. 82-а.

Суд у справі № 910/12655/19 встановив, що позивач у визначеному законом порядку звернувся до відповідача із заявою про укладення договору оренди. Проте, Фонд державного майна України (регіональне відділення) відмовив Громадському об'єднанню у здійсненні подальшої процедури укладення договору, посилаючись на відмову управителя цього майна у передачі приміщень у користування позивача. Суд дійшов висновку, що вказана відмова (оформлена листом № 30-04/8756 від 31.08.2018 р.) є такою, що не грунтується на вимогах закону, тобто є протиправною.

Крім того, судом у справі № 910/12655/19 встановлено, що майно, яке позивач має намір орендувати, а саме - приміщення у будинку № 82-а, розташоване по вул. Тургенєвська у місті Києві, належить на праві власності Державі Україна, знаходиться на балансі ДП "Укррибпроект" та входить до сфери управління Держрибагентства, тобто є державним майном.

Суд у справі № 910/12655/19 також зазначив, що РВ ФДМУ по місту Києву, помилково трактуючи лист Держрибагентства № 3-11.1-13/5218-18 від 22.08.2018 р., як відмову органу управління державним майном в укладенні договору оренди з позивачем, безпідставно та з порушенням визначених законом строків прийняв рішення про припинення процедури укладання договору оренди нерухомого майна за адресою: м. Київ, вул. Тургенєвська. 82-а, чим фактично позбавив Громадське об'єднання права на користування майном у порядку, передбаченому Законом України "Про оренду державного та комунального майна".

Відповідно до частини 4 статті 75 ГПК України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Так, преюдиційні факти є обов'язковими при вирішенні інших справ та не підлягають доказуванню, оскільки їх істинність встановлено у рішенні, у зв'язку з чим немає необхідності встановлювати їх знову, піддаючи сумніву істинність та стабільність судового акту, який набрав законної сили.

Норми статті 129 Конституції України визначають, що основними засадами судочинства є обов'язковість судового рішення.

Таким чином, факти, встановлені у рішенні Господарського суду міста Києва від 14.02.2019 у справі № 910/12655/19, яке набрало законної сили не доказуються при розгляді даної справи.

Як зазначає позивач, наразі процедура укладення договору оренди з позивачем не завершена, інформація щодо стану укладення відповідно договору відсутня.

З матеріалів справи вбачається, що листом від 25.09.2019 № 30-04/7803 відповідачем було надано відповідь на запит позивача від 16.09.2019, в якому відповідач повідомив, що в офіційному виданні Фонду державного майна України - газеті «Відомості приватизації» № 34 (1262) від 21.08.2019 розміщено оголошення про намір передати в оренду нерухоме майно за адресою: м. Київ, вул. Тургенєвська, 82-А. Крім того, відповідач повідомив, що у разі надходження двох і більше заяв орендодавець оголошує конкурс на право оренди.

Отже, обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначає, що Всеукраїнське громадське об'єднання «Всеукраїнське об'єднання правників» у встановленому законом порядку зверталося до відповідача з проханням укласти договір оренди нежитлових приміщень загальною площею 165,9 кв.м., які розташовані за адресою: м. Київ, вул. Тургенєвська, 82-а, проте на даний час процедура укладення договору не завершена, чим, на думаку позивача порушено права та законні інтереси Всеукраїнського громадського об'єднання «Всеукраїнське об'єднання правників», у зв'язку з чим позивач просить суд визнати укладеним договору оренди нерухомого майна за адресою: м. Київ, вул. Тургенівська, 82-а між Всеукраїнським громадськм об'єднанням «Всеукраїнське об'єднання правників» та Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає що вимоги позивача не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Статтею 15 Цивільного кодексу України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

У відповідності до норми 16 Цивільного кодексу України, способами захисту цивільних прав та інтересів судом, зокрема, є визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Згідно ч. 2 ст. 20 Господарського кодексу України, кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом: визнання наявності або відсутності прав; визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом; відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб'єктів господарювання; припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення; присудження до виконання обов'язку в натурі; відшкодування збитків; застосування штрафних санкцій; застосування оперативно-господарських санкцій; застосування адміністративно-господарських санкцій; установлення, зміни і припинення господарських правовідносин; іншими способами, передбаченими законом.

Відповідно до ч.1. ст. 179 Господарського кодексу України, майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.

Частиною 1 ст. 626 Цивільний кодекс України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно з ч. 1 ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до приписів ст. 638 Цивільного кодексу України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

При цьому договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Частиною 7 ст. 179 Господарського кодексу України передбачено, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Згідно із статтею 181 Господарського кодексу України, господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.

Спеціальним законом, що регулює організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств, установ та організацій, підприємств, заснованих на майні, що перебуває у державній та комунальній власності, є Закон України "Про оренду державного та комунального майна" № 2269-XII (далі - в редакції на момент виникнення спірних правовідносин).

Державну політику у сфері оренди здійснюють: Кабінет Міністрів України, а також Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо державного майна; органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - щодо майна, яке належить Автономній Республіці Крим; органи місцевого самоврядування - щодо майна, яке перебуває в комунальній власності (ч. 2 ст. 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна").

Відповідно до ст.4 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", об'єктами оренди за цим Законом є, зокрема нерухоме майно (будівлі, споруди, нежитлові приміщення) та інше окреме індивідуально визначене майно підприємств.

Статтею 5 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" встановлено, що Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва є орендодавцями щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного (складеного) капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що є державною власністю, крім майна, що належить до майнового комплексу Національної академії наук України та галузевих академій наук, а також майна, що належить вищим навчальним закладам та/або науковим установам, що надається в оренду науковим паркам та їхнім партнерам. Названа норма Закону України "Про оренду державного та комунального майна" також кореспондується зі ст. 287 ГК України.

Відповідно до статті 3 Закону "Про оренду державного та комунального майна" відносини щодо оренди майна, яке перебуває у комунальній власності регулюються договором оренди, цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" ініціатива щодо оренди майна може виходити від фізичних та юридичних осіб, які можуть бути орендарями відповідно до статті 6 цього Закону, пропозиція може надходити від орендодавців, зазначених у статті 5 цього Закону. Орендодавець може оголосити про передачу майна в оренду в порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 9 ст. 7 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" фізичні та юридичні особи, які бажають укласти договір оренди, направляють заяву, проект договору оренди, а також інші документи згідно з переліком, що визначається Фондом державного майна України, відповідному орендодавцеві, зазначеному у статті 5 згаданого Закону.

У разі надходження до орендодавця заяви про оренду, зокрема, нерухомого майна, орендодавець, за умови відсутності заборони на передачу майна в оренду, у п'ятиденний строк після дати реєстрації заяви надсилає копії матеріалів органу, уповноваженому управляти відповідним майном.

З матеріалів справи вбачається, що 21.08.2019 Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву у газеті «Відомості приватизації» № 34 (1262) було опубліковано оголошення про намір передати в оренду державне нерухоме майно, зокрема нежитлові приміщення на 3-му поверсі літ «Б» загальною площею 165,9 кв.м. адміністративної будівлі за адресою: м. Київ, вул. Тургенєвська. 82-а, яке перебуває в управлінні Державного агентства рибного господарства України.

Відповідно до ч. 4 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", протягом 10 робочих днів після розміщення оголошення орендодавець приймає заяви про оренду відповідного майна. Протягом трьох робочих днів після закінчення строку приймання заяв орендодавець своїм наказом ухвалює рішення за результатами вивчення попиту на об'єкт оренди. У разі якщо подано лише одну заяву, конкурс на право оренди не проводиться і договір оренди укладається із заявником. У разі надходження двох і більше заяв орендодавець оголошує конкурс на право оренди.

Враховуючи що оголошення про намір передати в оренду державне нерухоме майно було опубліковано відповідачем 21.08.2019, останнім днем для вивчення попиту є 05.09.2019.

Як вбачається з матеріалів справи, 29.08.2019 на адресу Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву надійшла заява позивача № 290819-01 від 29.08.2019 про оренду, в якій позивач повідомив про намір орендувати державне нерухоме майно - нежитлові приміщення загальною площею 165,9 кв.м. за адресою: м. Київ, вул. Тургенєвська. 82-а, що перебуває на балансі Державного підприємства Український державний інститут по проектуванню підприємств рибного господарства і промисловості "Укррибпроект".

Мета використання: розміщення громадської організації на площі, що не використовується для провадження підприємницької діяльності.

Термін дії договору - 2 роки 11 місяців.

При цьому, з матеріалів справи вбачається, що 02.09.2019 на адресу Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву надійшла заява Громадської організації «Київська бізнес Асоціація Україна-Європа» № 29/19 від 02.08.2019, в якій громадська організація також повідомила про намір орендувати нерухоме майно - нежитлові приміщення на 3-му поверсі літ. «Б» адміністративної будівлі, що належить до власності Державного агентства рибного господарства України, загальною площею 165,9 кв.м., яке розташоване за адресою: 04050, м. Київ, вул. Тургенєвська. 82-а, що перебуває на балансі Державного підприємства Український державний інститут по проектуванню підприємств рибного господарства і промисловості "Укррибпроект".

Мета використання: розміщення громадської організації на площі, що не використовується для провадження підприємницької діяльності.

Термін дії договору - 2 роки 11 місяців.

Таким чином, враховуючи що на адресу відповідача надійшло дві заяви на оренду нерухомого майна - нежитлові приміщення загальною площею 165,9 кв.м. за адресою: м. Київ, вул. Тургенєвська. 82-а, зазначена обставина відповідно до приписів ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" є підставою для проведення конкурсу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31.08.2011 № 906 затверджено Порядок проведення конкурсу на право оренди державного майна (далі - Порядок), який визначає процедуру проведення конкурсу на право оренди державного майна, зокрема цілісних майнових комплексів державних підприємств, установ, організацій, їх структурних підрозділів (філій, цехів, дільниць), нерухомого майна (будівель, споруд, нежитлових приміщень) та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває у державній власності.

Відповідно до п.п. 2,3 Порядку, конкурс на право оренди об'єкта (далі - конкурс) оголошується орендодавцем. Конкурс проводить конкурсна комісія (далі - комісія), що утворюється орендодавцем. Комісія може бути утворена для проведення конкурсу щодо групи об'єктів, які належать до сфери управління одного органу, уповноваженого управляти державним майном.

Пунктом 5 Порядку визначено, що умовами конкурсу є: стартовий розмір орендної плати; ефективне використання об'єкта оренди за цільовим призначенням (у разі оренди цілісного майнового комплексу - відповідно до напряму виробничої діяльності підприємства); дотримання вимог щодо експлуатації об'єкта; компенсація переможцем конкурсу витрат, пов'язаних з проведенням незалежної оцінки об'єкта оренди, опублікуванням оголошення про конкурс у відповідних засобах масової інформації (у разі відсутності бюджетного фінансування таких витрат).

Умови конкурсу можуть також передбачати зобов'язання щодо: внесення протягом 10 робочих днів від дати укладення договору оренди плати не менш як за шість місяців. Період, за який вноситься плата, встановлюється за пропозицією уповноваженого органу управління; виконання певних видів ремонтних робіт; виконання встановлених для підприємства мобілізаційних завдань; виготовлення продукції в обсягах, необхідних для задоволення потреб регіону; збереження (створення) нових робочих місць; вжиття заходів для захисту навколишнього природного середовища з метою дотримання екологічних норм експлуатації об'єкта; створення безпечних умов праці; дотримання умов належного утримання об'єктів соціально-культурного призначення.

Інші умови включаються до умов конкурсу з урахуванням пропозицій органу, уповноваженого управляти відповідним державним майном. Орендодавець не має права змінювати умови проведення конкурсу після опублікування оголошення про конкурс.

Згідно п. 6 Порядку, основним критерієм визначення переможця є найбільший розмір орендної плати у разі обов'язкового забезпечення виконання інших умов конкурсу. Стартова орендна плата визначається згідно з Методикою розрахунку і порядком використання плати за оренду державного майна, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 р. N 786 ( 786-95-п ).

Пунктом 7 Порядку визначено перелік матеріалів, які подає претендент на розгляд комісії для участі в конкурсі.

Відповідно до п.п. 8, 9 Порядку, до складу комісії входять представники орендодавця, органу, уповноваженого управляти відповідним державним майном, а в разі розгляду питань захисту навколишнього природного середовища, дотримання умов належного утримання об'єктів соціально-культурного призначення - також органу місцевого самоврядування за місцем розташування об'єкта.

Комісія утворюється в кількості від п'яти до семи осіб. Склад комісії затверджується наказом орендодавця.

Так, наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву № 644 від 09.09.2019 «Про створення конкурсної комісії по визначенню орендаря державного нерухомого майна за адресою: м. Київ, вул. Тургенєвська 82-А» вирішено провести конкурс з використання відкритості пропонування розміру орендної плати за принципом аукціону, по визначенню орендаря на право оренди державного нерухомого майна - нежитлових приміщень загальною площею 165,9 кв.м. (на 3-му поверсі літ. «Б» адміністративної будівлі), що розміщене на адресою: 04050, м. Київ, вул. Тургенєвська. 82-а та знаходиться на балансі Державного підприємства Український державний інститут по проектуванню підприємств рибного господарства і промисловості "Укррибпроект".

Відповідно до п. 2 наказу створено конкурсну комісію, яка зокрема зобов'язана розглянути подані претендентами матеріали і пропозиції та підготувати для затвердження список учасників конкурсу, допущених до подання конкурсних пропозицій щодо розміру орендної плати; провести конкурс з використанням відкритості пропонування розміру орендної плати за принципом аукціону після затвердження списку учасників, допущених до подання конкурсних пропозицій щодо розміру орендної плати.

Згідно п. 18 Порядку, подані претендентами матеріали розглядаються на засіданнях комісії до проведення конкурсу з метою формування списків його учасників та осіб, не допущених до конкурсу. Зазначені списки затверджуються наказом орендодавця. Орендодавець протягом одного робочого дня після затвердження списку повідомляє учасникам конкурсу з використанням тих засобів зв'язку, які вони обрали, про їх допущення або недопущення (із зазначенням підстав) до подання конкурсних пропозицій щодо орендної плати.

У разі надходження двох або більше пропозицій, які відповідають умовам конкурсу, переможець визначається комісією за критерієм найбільшої запропонованої орендної плати за перший/базовий місяць оренди із застосуванням принципу аукціону (п. 19 Порядку).

Відповідно до п.п. 20, 21 Порядку, протягом семи робочих днів після затвердження орендодавцем списку учасників, допущених до участі у конкурсі, комісія проводить відкрите засідання за участю учасників конкурсу (їх уповноважених осіб). На засіданні можуть бути присутні представники засобів масової інформації та інші заінтересовані особи. Секретар комісії реєструє в протоколі засідання комісії кожного учасника конкурсу із зазначенням дати, часу та прізвища учасника чи уповноваженої особи і видає картку з номером учасника. Реєстрація учасників конкурсу завершується за 10 хвилин до початку проведення конкурсу.

Учасники конкурсу в порядку черговості, визначеної згідно з їх реєстраційними номерами, подають голові конкурсної комісії конверти з конкурсними пропозиціями щодо орендної плати. Розмір орендної плати, зазначений у конкурсній пропозиції, не може бути меншим за розмір стартової орендної плати, зазначеної в оголошенні про проведення конкурсу.

Пунктом 23 Порядку визначено, що після оголошення всіх конкурсних пропозицій щодо орендної плати конкурс проводиться у формі торгів "з голосу" головою комісії (у разі його відсутності - заступником голови комісії). Початком конкурсу вважається момент оголошення головою комісії найбільшого розміру орендної плати, запропонованої учасниками в конкурсних пропозиціях. Голова комісії пропонує учасникам вносити пропозиції.

Після закінчення засідання комісії, на якому було визначено переможця конкурсу, складається протокол, у якому зазначаються відомості про учасників; стартова орендна плата; пропозиції учасників (підписані бланки з пропозиціями додаються); результати конкурсу. Протокол не пізніше наступного робочого дня після проведення засідання підписується всіма членами комісії, які брали участь у засіданні, і переможцем конкурсу (п. 27 Порядку).

Згідно п. 28 Порядку, протокол про результати конкурсу протягом трьох робочих днів після підписання його всіма членами комісії, які брали участь у засіданні, і переможцем конкурсу затверджується наказом орендодавця. Орендодавець протягом трьох робочих днів після затвердження результатів конкурсу письмово повідомляє про результати конкурсу всім учасникам і публікує їх у виданнях, в яких було надруковано оголошення про конкурс, та оприлюднює на веб-сайті орендодавця.

Таким чином, враховуючи що на адресу відповідача надійшло дві заяви на оренду нерухомого майна, суд зазначає, що у відповідача наразі відсутні підстави для укладення договору безпосередньо з позивачем, оскільки у даному випадку договір укладається за результатами проведення конкурсу на право оренди об'єкта з переможцем, який запропонував найбільший розмір орендної плати, серед учасників в конкурсних пропозиціях.

В той же час, у своїх письмових поясненнях позивач зазначає про наявність сумнівів щодо існування іншого учасника на оренду майна, зокрема позивач зазначає, що докази які надані відповідачем складаються з 2 окремих документів, один з яких викладений від руки, не містить таких обов'язкових реквізитів як вихідний номер, дата складання, прізвище, ім'я та по-батькові підписанта, назви посади підписанта, власне підпису підписанта, відбитку печатки юридичної особи, але містить відбиток печатки канцелярії відповідача з вхідним № 5332 та датою отримання 02.09.2019, а другий - безпосередньо заява на оренду, яка датована 02.08.2019.

Проте, суд вважає такі твердження позивача безпідставними, оскільки у судовому засіданні 20.02.2020 судом досліджено оригінали документів доданих відповідачем до відзиву на позов, у зв'язку з чим суд зазначає, що позивачем помилково розцінено долучені відповідачем документи, як 2 непов'язані між собою заяви про оренду майна, оскільки під час дослідження оригіналів судом встановлено, що документ який позивач ідентифікує як заяву зазначаючи, що він «викладений від руки, не містить таких обов'язкових реквізитів як вихідних номер, дата складання, прізвище, ім'я та по-батькові підписанта, назви посади підписанта, власне підпису підписанта, відбитку печатки юридичної особи, але містить відбиток печатки канцелярії відповідача з вхідним № 5332 та датою отримання 02.09.2019» є поштовим конвертом в якому Громадською організацією «Київська бізнес Асоціація Україна-Європа» надіслано заяву про оренду майна на адресу відповідача та, відповідно, на ній відповідачем проставлено вхідний номер та дату, при цьому суд зазначає, що у матеріалах справи міститься такий самий конверт позивача, в якому останній надіслав на адресу відповідача свою заяву про оренду майна, який також містить вхідний номер та дату.

Суд також розцінює дату заяви Громадської організації «Київська бізнес Асоціація Україна-Європа» 02.08.2019 як описку, оскільки в даному випадку, виходячи з матеріалів справи та зі змісту самої заяви, Громадська організація «Київська бізнес Асоціація Україна-Європа» повідомила про намір орендувати нерухоме майно - нежитлові приміщення на 3-му поверсі літ. «Б» адміністративної будівлі, що належить до власності Державного агентства рибного господарства України, загальною площею 165,9 кв.м., яке розташоване за адресою: 04050, м. Київ, вул. Тургенєвська. 82-а, ще перебуває на балансі Державного підприємства Український державний інститут по проектуванню підприємств рибного господарства і промисловості "Укррибпроект", оголошення про намір передати в оренду якого було опубліковано відповідачем 21.08.2019 у газеті «Відомості приватизації» № 34 (1262).

Крім того, суд зазначає, що у матеріалах справи наявна копія Журналу відповідача реєстрації заяв на вивчення попиту для участі у конкурсах на оренду державного майна, в якому за номером 5332 зазначено Громадську організацію «Київська бізнес Асоціація Україна-Європа», дата надходження - 02.09.2019, назва приміщення - м. Київ, вул. Тургенєвська. 82-а, площа 165,9 кв.м.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до ст.ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Підсумовуючи вищевикладене, виходячи із заявлених вимог, наведених обґрунтувань та наданих доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Всеукраїнського громадського об'єднання "Всеукраїнське об'єднання правників" до Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву про визнання укладеним договору задоволенню не підлягають.

Витрати по сплаті судового збору відповідно до ч. 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на позивача.

Керуючись статтями 74, 76-80, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва.

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Згідно з пунктом 17.5 розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України, апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного господарського суду або через відповідний місцевий господарський суд.

Повний текст рішення складено: 23.03.2020

Суддя С. О. Щербаков