Рішення від 24.03.2020 по справі 420/7278/19

Справа № 420/7278/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши у порядку письмового провадження в порядку загального позовного провадження справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕДІС УКРАЇНА" до Державної фіскальної служби України, Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕДІС УКРАЇНА" звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України, Офісу великих платників податків ДФС, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №854261/30622532 від 25.07.2018;

- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №853918/30622532 від 25.07.2018;

- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 853686/30622532 від 25.07.2018;

- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 853689/30622532 від 25.07.2018;

- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 851748/30622532 від 24.07.2018;

- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №851861/30622532 від 24.07.2018;

- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкові накладні: № 551848 від 11.04.2018; № 560620 від 12.04.2018; № 495195 від 02.04.2018; № 513457 від 04.04.2018; № 521942 від 05.04.2018; № 541667 від 10.04.2018 складені та подані на реєстрацію позивачем в Єдиному реєстрі податкових накладних датами їх подачі на реєстрацію.

Ухвалою від 04.12.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі №420/7023/19 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕДІС УКРАЇНА" до Державної фіскальної служби України, Офісу великих платників податків ДФС про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії. Роз'єднано позовні вимоги у справі №420/7023/19, виділивши з неї у самостійні провадження шість вимог.

Ухвалою від 05.12.2019 року прийнято до провадження справу №420/7278/19 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕДІС УКРАЇНА" до Державної фіскальної служби України, Офісу великих платників податків ДФС про визнання протиправним та скасування Рішення комісії Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №853689/30622532 від 25.07.2018 року, зобов'язання Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №513457 від 04.04.2018 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 07.12.1999 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ТЕДІС УКРАЇНА» було зареєстровано в якості юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. 13.12.1999 року позивача було взято на облік в органах державної податкової служби. З початку свого заснування та по теперішній час основним видом економічної діяльності, яку здійснює позивач, є оптова та роздрібна торгівля тютюновими виробами.

Позивач вказав, що 20.01.2016 року між ТОВ «ТЕДІС УКРАЇНА» (попередня назва ТОВ «Торгова компанія «Мегаполіс Україна») та ТОВ «Укртафт» було укладено договір поставки №05-ДП/16/КК. Згідно умов п.1.1. Договору, позивач зобов'язався передавати тютюнові вироби або інші групи товарів у власність покупця відповідно до його замовлення (замовлень), а покупець зобов'язується приймати та оплачувати товар на умовах зазначених у Договорі. Відповідно до п.4.5. Договору, за згодою продавця покупцеві товар може відпускатись на умовах повної передоплати або з відтермінуванням оплати за отриманий товар.

На виконання умов Договору, покупець на розрахунковий рахунок позивача перераховував кошти за замовлені партії товару.

Позивач вказав, що керуючись вимогами п.187.1 ст. 187 ПК України та у зв'язку з надходження коштів від покупця, позивачем було складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну №513457 від 04.04.2018 року на загальну суму з ПДВ 331030,27 грн.

Позивач зазначив, що 27.04.2018 р. через програму електронного документообігу «M.E.Doc», позивачем було отримано квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної. У квитанції було вказано, що відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, ПН/РК відповідає вимогам п.п.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку, та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач вказав, що скориставшись наданим законодавством правом, за допомогою програми електронного документообігу «M.E.Doc», до контролюючого органу були подані пояснення та документи, достатні для підтвердження реального характеру господарських операцій з поставки тютюнових виробів покупцю та прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. До пояснень було додано документи, які підтверджують факт надходження передоплати за замовлений товар від покупця, яка стала підставою для направлення ПН на реєстрацію та видаткова накладна, складена за результатом поставки товару.

Позивач зазначив, що за результатами розгляду наданих позивачем пояснень та копій первинних документів, які складалися в ході здійснення господарських операцій з поставки товарів покупцю, 25.07.2018 р. Комісією ОВПП ДФС було прийнято Рішення про відмову в реєстрації вищевказаної податкової накладної. Підставою для відмови в реєстрації податкової накладної в Рішенні зазначено неподання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена. Додатково зазначено про наявність в органах ДФС інформації, що свідчить про здійснення платником ризикових операцій, що не відповідає дійсності.

Позивач вважав, що у випадку неподання позивачем пояснень з документами, що підтверджують факт здійснення господарської операції, Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби мав би право приймати Рішення про відмову у реєстрації ПН, складених та направлених на реєстрацію у реєстрі ПН/РК в період з 02.04.2018 р.- по 12.04.2018 р., лише після закінчення 365-денного терміну, а не у липні 2018 р.

Позивач вказав, що податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Враховуючи те, що всі господарські операції з постачання тютюнових виробів позивачем покупцю оформлювалися первинними документами, які складатися у суворій відповідності до вимог чинного законодавства, позивач правомірно відобразив надходження передплати за замовлений товар у своєму бухгалтерському обліку та склав на відповідні податкові накладні.

Факт надходження коштів від покупця за замовлений товар згідно вказаного Договору підтверджується довідкою №16/2-10/4322 від 09.10.2019 р., виданою АТ «Ощадбанк».

Розгляд даної справи №420/7278/19 ухвалено проводити в порядку загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 26 грудня 2019 року о 10:15 год.

Ухвалою від 31.01.2020 року продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів. Закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 25 лютого 2020 року о 10 год. 30 хв.

У судове засідання, призначене на 25.02.2020 року на 10:30 год., сторони не з'явилися.

24.02.2020 року через канцелярію суду від представника позивача та 25.02.2020 року від представника відповідачів надійшли клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про можливість розгляду справи за відсутності осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання технічними засобами, що передбачено ч.4 ст.229 КАС України.

28.12.2019 року представник відповідачів надав письмовий відзив на позов, відповідно до якого проти задоволення позову заперечував та вважав його необгрунтованим. У відзиві представник відповідачів зазначив, що при відпрацюванні взаємовідносин ТОВ «ТЕДІС УКРАЇНА» з контрагентами-покупцями щодо подальшої реалізації тютюнових виробів встановлено ймовірні ризикові транзакції, за якими в подальшому простежується обрив ланцюга постачання.

Підприємством ТОВ «ТЕДІС УКРАЇНА» у березні 2018 року на адресу платника ТОВ «Укртафт» було виписано податкові накладні на постачання сигарет на загальну суму ПДВ 2815,67 тис. грн. та у квітні 2018 року - на загальну суму ПДВ 1892,9 тис. грн. За результатами наявних баз даних, щодо реалізації сигарет контрагентами підприємства ТОВ «Укртафт» з його подальшими контрагентами, не встановлено подальшої реалізації сигарет, тобто простежувався розрив ланцюга постачання.

Представник відповідачів вказав, що платником ТОВ «ТЕДІС УКРАЇНА» було включено до податкових зобов'язань та сформовано податковий кредит для ТОВ «Укртафт», відповідно до укладеного правочину (угоди, контракту), податкові накладні у березні на суму ПДВ 2815,67 тис. грн. та квітні 2018 року на суму ПДВ 1892,9 тис. грн.

Для узагальнення вищезазначеної інформації податковим органом на підставі баз даних податкового органу була складена схема роботи ТОВ «ТЕДІС УКРАЇНА» з контрагентом ТОВ «Укртафт» та його подальшими контрагентами у березні-квітні 2018 року.

Представник відповідачів вказав, що аналізуючи господарську діяльність ТОВ «Укртафт», встановлені неодноразові факти продажу тютюнових виробів на покупців, які мають ознаки фіктивності. За даними ЄРПН встановлено, що реалізовані тютюнові вироби на покупців в подальшому не продаються кінцевим споживачам, а відбувається «підміна» товарної номенклатури. Суб'єкти господарювання, які придбавають у ТОВ «Укртафт» тютюнові вироби, в подальшому безпосередньо або через посередників здійснюють продаж інших товарів. Тобто товар придбаний не співпадає з реалізованим.

Представник відповідачів зазначив, що ТОВ «Укртафт» було віднесено до ризикових платників податків та відповідно Офісом великих платників було прийнято рішення №853689/30622532 від 25.07.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної, виписаної ТОВ «ТЕДІС УКРАЇНА» 04.04.2018 року на адресу платника ТОВ «Укртафт» в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також відмовлено в реєстрації вказаної податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини.

Згідно Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ТОВ "ТЕДІС УКРАЇНА" зареєстроване 07.12.1999 року за №1 646 120 0000 003078 (а.с. 121, т. 1).

Основним видом економічної діяльності ТОВ "ТЕДІС УКРАЇНА" є: "Оптова торгівля тютюновими виробами" (код КВЕД 46.35).

Судом встановлено, що 20.01.2016 року між ТОВ «ТЕДІС УКРАЇНА» (попередня назва ТОВ «Торгова компанія «Мегаполіс Україна») (Продавець) та ТОВ «Укртафт» (Покупець) було укладено договір поставки №05-ДП/16/КК, згідно якого Продавець зобов'язується передавати тютюнові вироби або інші групи Товарів у власність Покупця відповідно до його замовлення (замовлень), а Покупець зобов'язується приймати та оплачувати Товар на умовах, зазначених у цьому договорі. Придбаний Покупцем за договором Товар буде в подальшому реалізовуватися через об'єкти торгівлі Покупця на території України (а.с. 26-27, т. 1)

Відповідно до п.4.5 цього Договору, за згодою Продавця Покупцеві Товар може відпускатись на умовах повної передоплати або з відтермінуванням оплати за отриманий Товар.

04.04.2018 року ТОВ «Укртафт» здійснило оплату ТОВ «ТЕДІС УКРАЇНА» за тютюнові вироби у сумі 331030,27 грн., у т.ч. ПДВ 55171,71 грн., що платіжним дорученням №3483 від 04.04.2018 р. (а.с. 64, т. 1).

04.04.2018 року позивач склав податкову накладну №513457 на поставку TOB "Укртафт" сигарет West Carbonfilter Blue на загальну суму 331030,27 грн., у тому числі ПДВ 55171,71 грн. та направив її для реєстрації у встановленому законодавством порядку (а.с. 65, т. 1).

27.04.2018 року на адресу позивача з Автоматизованої системи "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС України, версія 2.2.16.87, надійшла Квитанція №1 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, згідно з якою податкова накладна №513457 від 04.04.2018 року доставлена до центрального рівня ДПС України 27.04.2018 року. Документ прийнято. Реєстрація зупинена (а.с. 65 зворотній бік, т. 1).

Як підставу зупинення реєстрації ПН зазначено: «Відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ реєстрація ПК/РК від 04.04.2018 року №513457 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам п.п.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. Додатково повідомляємо: показник «D» = 0, «Р» =».

17.07.2018 року ТОВ «ТЕДІС УКРАЇНА» було направлено на адресу Одеського управління офісу ВПП ДФС Повідомлення №85733 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, та копії документів, що підтверджують надходження передоплати за замовлений товар від Покупця та поставку товару (а.с. 62-63, 90, т. 1).

25.07.2018 року Комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення №853689/30622532 про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку із ненаданням платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена. Додаткова інформація: наявність в органах ДФС інформації, що свідчить про здійснення платником податків ризикових операцій (а.с. 61, т. 1).

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень п. 185.1 статті 185 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу; в) ввезення товарів на митну територію України; г) вивезення товарів за межі митної території України; е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Приписами п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України передбачено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається, виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 Податкового кодексу України).

Згідно з положеннями п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата складання податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.

Згідно п.201.10 ст.201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України, реєстрація податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Згідно з пп.201.16.1. п.201.16 ст.201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За приписами п.74.2, п.74.3 ст.74 ПК України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (п.74.2). Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (п. 74.3).

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі - Порядок № 1246).

Відповідно до п.2 Порядку №1246, податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно п.12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до п.13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених п.12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Зі змісту Квитанції від 27.04.2018 р. до направленої для реєстрації податкової накладної №513457 від 04.04.2018 року вбачається, що контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкової накладної вимогам пп.1.6 п.1. Критеріїв ризиковості платника податку. При цьому запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Постановою Кабінету Міністрів України №117 від 21.02.2018 року затверджений Порядок зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №117).

Відповідно до п.п. 5, 6 Порядку №117 податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку. У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/ розрахунку коригування зупиняється.

Пунктом 3 Порядку №117 визначено, що податкові накладні/розрахунки коригування, що подаються на реєстрацію в Реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак:

податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування;

обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;

одночасно значення показників О та Р, розрахованих у наведеному у цьому підпункті, мають такі розміри: О>0,03, Р<Рм*1,4, де:

О - розрахункова величина, яка дорівнює 5/Т;

Б - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами;

Т - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування;

Р - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування;

Рм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування.

Значення показника О за останні 12 календарних місяців обраховується ДФС станом на перше число календарного місяця та кожного 10 числа стає доступним платнику податку в електронному кабінеті.

У свою чергу, пунктом 4 Порядку №117 визначено, що у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак, визначених у пункті 3 цього Порядку, такі податкові накладні/розрахунок коригування не підлягають моніторингу та підлягають реєстрації в реєстрі.

З огляду на викладене, моніторингу на предмет наявності ознак ризиковості, підлягають виключно ті податкові накладні, які не відповідають жодній з ознак, визначених у п.3 Порядку №117.

Суд враховує доводи позивача, що зупиняючи реєстрацію спірної податкової накладної №513457, складеної позивачем, Комісією ОВПП ДФС не було враховано її відповідність одній з ознак, визначених в п.3 Порядку №117.

Після початку зупинення реєстрації податкових накладних, складених в березні-квітні 2018 року, позивач, листом за вих. №964/ГО/ДФ від 19.04.2018 р., звернувся з запитом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про надання інформації про причини зупинення реєстрації податкових накладних (а.с. 98 зворотній бік, 99, т. 1).

У відповідь на запит позивача, ОВПП ДФС у своєму листі від 12.07.2018 року №29482/10/28-10-49-08 (а.с. 99 зворотній бік, 100-101, т. 1), зазначив, зокрема, наступне: «Обчислений за визначеною формулою показник податкового навантаження (О), який формується, як співвідношення загаченої суми сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами до загаченої суми постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0,20 і 7%, зазначеними платником податку в податкових накладних /розрахунках коригування, зареєстрованих в реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну /розрахунок коригування складає 0,0391 (тобто більше 0,03).

Звітні зобов'язання з податку на додану вартість (показник Р) по відношенню до місячного максимуму за останні 12 місяців при врахуванні найбільшої місячної суми податку на додану вартість, зазначеної у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну /розрахунок коригування, складають 0,8 (тобто Р є меншим ніж Рм).»

Таким чином, враховуючи той факт, що одночасне значення показників D та Р по податковій накладній, складеній позивачем, відповідають критеріям, визначеним в п.п.3 п.3 Порядку №117, Комісія ОВПП ДФС не мала правових підстав здійснювати моніторинг податкової накладної, складеної позивачем, на предмет її відповідності критеріям ризиковості, і дана податкова накладна підлягала реєстрації в ЄРПН згідно п.4 Порядку №117.

Згідно з п.10 Порядку №117 критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.

Листом ДФС України № 960/99-99-07-18 від 21.03.2018 року встановлений Перелік показників, що визначають позитивну податкову історію платника податку, а листом ДФС України №959/99-99-07-18 від 21.03.2018 року встановлені Критерії ризиковості платника податку та Критерії ризиковості здійснення операцій.

Згідно з пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку, зазначених у листі від 21.03.2018 року № 959/99-99-07-18, комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме, якщо:

- платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим);

- дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації;

- платник податку-юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);

- платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;

- платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;

- платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України;

- наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.

Відповідно до п.21 Порядку №117, підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування є:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;

ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;

надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Суд зазначає, що зупинивши реєстрацію податкової накладної №513457 від 04.04.2018 року з висновком, що податкова накладна ТОВ «ТЕДІС УКРАЇНА» відповідає вимогам пп.1.6.п.1 Критеріїв ризиковості платника податків, контролюючий орган порушив норми п.201.16 Податкового кодексу України, який вказує, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України. В квитанції є посилання не на підстави, вказані в постанові Кабінету Міністрів України №117 від 21.02.2018 року, а на пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податків, встановлений листом ДФС України № 959/99-99-07-18 від 21.03.2018 року.

Крім того, податковим органом чітко не вказано, якому саме критерію ризиковості платника податків, відповідає ТОВ «ТЕДІС УКРАЇНА», при цьому п.п.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податків містить 7 ознак ризиковості, що перелічені вище.

Отже, позивач був позбавлений можливості зрозуміти, який саме критерій був застосований до нього при прийнятті рішення про зупинення реєстрації податкової накладної.

Суд зазначає, що приймаючи рішення про зупинення реєстрації податкової накладної, відповідач був зобов'язаний у квитанції чітко вказати на конкретний вид критерію, який встановлений Критеріями ризиковості платника податків.

Суд бере до уваги доводи позивача стосовно того, що при прийнятті оскаржуваного рішення про зупинення реєстрації податкової накладної, складеної за господарськими операціями з ТОВ «Укртафт», контролюючий орган керувався виключно своїми суб'єктивними міркуваннями, а не положеннями чинного законодавства.

Вказане підтверджується тим, що позивач продовжував співпрацю з ТОВ «Укртафт» по договору поставки №05-ДП/16/КК від 20.01.2016 р., та відповідно, позивач складав та подавав на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні за вказаними операціями, які, починаючи з 17.04.2019 року реєструвалися у ЄРПН без будь-яких зауважень.

Також суд погоджується з позивачем щодо відсутності підстави для відмови в реєстрації податкової накладної, вказаної в оскаржуваному рішенні: «Неподання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена». Додатково зазначено: «Наявність в органах ДФС інформації, що свідчить про здійснення платником ризикових операцій».

Факт подання пояснень позивачем підтверджується прийнятим відповідачем рішенням, що оскаржується.

Пунктом 15 Порядку №117 встановлено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.

У свою чергу, п.3 Порядку №117 визначено, що Комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яке попередньо реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається до комісії центрального рівня.

Таким чином, оскільки податкові зобов'язання, за яким було сформовано та направлено на реєстрацію податкову накладну, реєстрація якої зупинена, у позивача виникли 04.04.2018 року, а рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, прийняте 25.07.2018 р., виключає те, що позивачем не було подано пояснення та документи згідно п.15 Порядку №117. Оскільки, у випадку неподання пояснень, рішення щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, могли б прийматись лише зі спливом 365-денного строку - тобто лише у 2019 році.

Суд вважає, що позивач виконав свій обов'язок щодо надіслання відповідачу первинних документів та пояснень щодо наданих документів на підтвердження факту реальності господарських операцій з ТОВ «Укртафт».

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ТОВ «ТЕДІС Україна» про визнання протиправним та скасування Рішення комісії Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №853689/30622532 від 25.07.2018 року; та зобов'язання Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №513457 від 04.04.2018 року, складену та подану на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "ТЕДІС Україна" в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подачі на реєстрацію є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю ТЕДІС УКРАЇНА підлягають повному задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів пропорційно до задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, ч.1 ст.139, ч.9 ст.205, ч.4 ст.229, ст.ст. 241-246, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕДІС УКРАЇНА" (адреса: проспект Шевченка, буд.4А, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 30622532) до Державної фіскальної служби України (адреса: Львівська площа, буд.8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197), Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (адреса: вулиця Дегтярівська, буд.11Г, м. Київ, 04119, код ЄДРПОУ 39440996) - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №853689/30622532 від 25.07.2018 року.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №513457 від 04.04.2018 року, складену та подану на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "ТЕДІС УКРАЇНА" в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подачі на реєстрацію.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (адреса: Львівська площа, буд.8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕДІС УКРАЇНА" (адреса: проспект Шевченка, буд.4А, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 30622532) судові витрати у розмірі 960,50 грн. (дев'ятсот шістдесят гривень п'ятдесят копійок).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (адреса: вулиця Дегтярівська, буд.11Г, м. Київ, 04119, код ЄДРПОУ 39440996) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕДІС УКРАЇНА" (адреса: проспект Шевченка, буд.4А, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 30622532) судові витрати у розмірі 960,50 грн. (дев'ятсот шістдесят гривень п'ятдесят копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд з одночасною подачею копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено в день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя В.В. Андрухів

.