Рішення від 23.03.2020 по справі 420/6208/19

Справа № 420/6208/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., позивач - не з'явився, третьої особи ОСОБА_1 (в режимі відеоконференції), представників відповідача Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області - Шавьолкіна Ю.І., Бородич Л.К. (в режимі відеоконференції), відповідача голови Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області Куруча І.І. (в режимі відеоконференції), відповідача - депутата Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області Чапира Степана Васильовича (в режимі відеоконференції), розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області, голови Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області Куруча Івана Івановича, депутата Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області Чапира Степана Васильовича, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_1 , про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області, голови Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області Куруча І.І., депутата Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області Чапири С.В., третя особа на стороні позивача - ОСОБА_1 , в якому просить:

- визнати протиправну бездіяльність Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області щодо не розгляду заяви від 15.08.2019 року;

- визнати протиправну бездіяльність Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області щодо не здійснення організаційних заходів щодо проведення звітів голови Тарутинської селищної ради та депутатів Тарутинської селищної ради перед своїми виборцями про свою роботу за 2018 рік та зобов'язати Тарутинську селищну раду Тарутинського району Одеської області здійснити організаційні заходи щодо проведення звітів голови Тарутинської селищної ради та депутатів Тарутинської селищної ради перед своїми виборцями про свою роботу за 2018 рік;

- визнати протиправну бездіяльність голови Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області Куруча Івана Івановича щодо не звітування про свою роботу за 2018 рік на відкритої зустрічі з жителями громади селища Тарутине Одеської області та зобов'язати голову Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області ОСОБА_3 звітувати про свою роботу за 2018 рік на відкритій зустрічі з жителями громади селища Тарутине Одеської області;

- визнати протиправну бездіяльність депутата Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області Чапири Степана Васильовича щодо не звітування перед виборцями свого виборчого округу смт. Тарутине Тарутинського району Одеської області про свою роботу за 2018 рік та зобов'язати депутата Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області ОСОБА_4 звітувати перед виборцями свого виборчого округу смт. Тарутине Тарутинського району Одеської області про свою роботу за 2018 рік.

Свої вимоги позивач обгрунтовував тим, що 15 серпня 2019 року він разом з жителем громади селища Тарутине Одеської області ОСОБА_1 звернулися до голови Тарутинської селищної ради ОСОБА_3 з заявою щодо незвітування голови селищної ради та депутатів Тарутинської селищної ради перед своїми виборцями про свою роботу за 2018 рік та проханням здійснити заходи щодо звітування останніх. Однак, в порушення ст.ст.15, 19, 20 Закону України «Про звернення громадян» позивач та третя особа відповіді на своє звернення взагалі не одержали.

Позивач вважає, що нерозгляд Тарутинською селищною радою вищевказаної заяви, неприйняття заходів щодо звітування та самого звітування перед своїми виборцями голови селищної ради та депутатів селищної ради, зокрема, депутата його виборчого округу ОСОБА_4 є порушенням останніми чинного законодавства та права позивача та участь у місцевому самолврядуванні, вказує на протиправну бездіяльність Тарутинської селищної ради Одеської області.

Також позивач зазначив, що невиконання головою Тарутинської селищної ради Одеської області ОСОБА_3 обов'язкових законодавчих норм (частин 5, 6, 7 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні») щодо звітування про свою роботу (зокрема за 2018 рік) на відкритій зустрічі з жителями громади селища Тарутине вказує на його протиправну бездіяльність.

Стосовно бездіяльності депутата Тарутинської селищної ради Одеської області ОСОБА_4 позивач зазначив, що невиконання депутатом ОСОБА_4 обов'язкових законодавчих норм (ч.3 ст.11, частин 1, 2, 4 ст.16 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад») щодо звітування про свою роботу перед виборцями виборчого округу, де проживає позивач, щорічно у грудні місяці, як це встановлено рішенням Тарутинської селищної ради Одеської області № 226-VII від 26.01.2017 року, вказує на його протиправну бездіяльність.

Крім того, позивач зазаначив, що відповідно до ч.5 ст.16 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» рішення з питань звітів депутата з виборцями приймається на засіданні місцевої ради. Отже невиконання Тарутинською селищною радою Одеської області обов'язкових законодавчих норм щодо організації звітів депутатів Тарутинської селищної ради, внаслідок якого сталося незвітування останніх перед своїми виборцями з грудня місяця 2018 року по наступний час про свою роботу за 2018 рік, вказує на протиправну бездіяльність Тарутинської селищної ради Одеської області.

Ухвалою судді від 28.10.2019 року зазначений позов було залишено без руху у зв'язку з його невідповідністю вимогам статей 160, 161 КАС України та встановлено позивачу строк для усунення недоліків.

Після усунення позивачем недоліків позову ухвалою судді від 15.11.2019 року відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання на 11.12.2019 року о 14:30 год.

Ухвалою судді від 05.12.2019 року відмовлено у задоволенні клопотання позивача про проведення підготовчого засідання 11.12.2019 року в режимі відеоконференції через відсутність технічної можливості (призначення проведення у цей час відеоконференції по іншій справі).

У підготовчому засіданні 11.12.2019 року суд приєднав до справи відзив Тарутинської селищної ради Одеської області на позов, встановив учасникам справи строки для подання решти заяв по суті справи, продовжив строк підготовчого провадження на 30 днів та відклав підготовче засідання на 27.01.2020 року на 11:00 год.

Ухвалою від 28.12.2019 року суд задовольнив клопотання позивача та третьої особи про проведення підготовчого засідання 27.01.2020 року в режимі відеоконференції.

У підготовчому засіданні 27.01.2020 року суд приєднав до справи відповідь позивача на відзив та пояснення третьої соби щодо відзиву та ухвалою від 27.01.2020 року закрив підготовче провадження у справі, призначивши справу до судового розгляду по суті на 13.02.2020 року о 15 год. 30 хв.

У судовому засіданні 13.02.2020 року оголошено перерву до 04.03.2020 року до 14:30 год.

Ухвалою судді від 18.02.2020 року задоволено клопотання позивача та третьої особи про проведення судового засідання 04.03.2020 року о 14:30 год. в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 04.03.2020 року на підставі ч.2 ст.204 КАС України залишено без розгляду клопотання позивача про приєднання до справи додаткових доказів.

Ухвалою суду від 04.03.2020 року на підставі ч.2 ст.204 КАС України залишено без розгляду заяву позивача про виклик свідків.

У зв'язку з технічною несправністю засобів відеоконференцзв'язку в Тарутинському районному суді Одеської області, що унеможливило закінчення розгляду справи у засіданні 04.03.2020 року, оголошено перерву у судовому засіданні до 12.03.2020 року до 09 год. 15 хв.

У судове засідання, призначене на 12.03.2020 року о 09 год. 15 хв., з'явилися (в режимі відеоконференції) третя особа на стороні позивача та відповідачі.

Позивач у судове засідання 12.03.2020 року о 09 год. 15 хв. не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, 11.03.2020 року електронною поштою подав до суду клопоатння про проведення судового засідання 12.03.2020 року без його участі.

Під час судового розгляду справи по суті позивач позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві. У клопотанні від 11.03.2020 року зазначив, що підтримує свої позовні вимоги, окрім зобов'язання голови Тарутинської селищної ради Одеської області ОСОБА_3 звітувати про свою роботу за 2018 рік на відкритій зустрічі з жителями селища Тарутине через стан здоров'я останнього.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_1 під час судового розгляду справи по суті позовні вимоги ОСОБА_2 підтримав повністю з викладених у позові підстав.

Представники відповідача - Тарутинської селищної ради Одеської області під час судового розгляду справи проти позову заперечували з підстав, викладених у відзиві.

У поданому до суду 05.12.2019 року відзиві відповідач зазначив, що керуючись п.6 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», голова Тарутинської селищної ради ОСОБА_3 перед територіальною громадою звітував за 2018 рік, з питань діяльності виконавчого комітету Тарутинської селищної ради та про здійснення державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності, в Тарутинській районній газеті «Знамя Труда» № 13 (8836) від 29.03.2019 року.

Згідно плану роботи селищної ради на 2019 рік, затвердженого рішенням сесії Тарутинської селищної ради від 20.12.2018 року № 476-VII, Звіт голови селищної ради та депутатів перед виборцями за 2018 рік було заплановано на І квартал 2019 року.

У зв'язку з тим, що у січні 2019 року проводились громадські слухання щодо проекту Генерального плану смт Тарутине, де селищний голова крім обговорення вище зазначеного питання, звітував з питань діяльності виконавчого комітету Тарутинської селищної ради та про здійснення державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності за 2018 рік та відповідав на питання мешканців селища Тарутине, тому було вирішено оприлюднити звіт селищного голови в Тарутинській районній газеті «Знамя Труда» № 13 (8836) від 29.03.2019 року.

Крім того, зазначив відповідач, селищний голова звітував про діяльність виконавчого комітету та про здійснення державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності за 2018 рік перед членами виконавчого комітету та депутатами селищної ради у лютому 2019 року, де роботу виконавчого органу селищної ради визнано задовільною.

З питань діяльності депутатів Тарутинської селищної ради, станом на 21.11.2019 року, скарг від мешканців селища не надходило.

Щодо розгляду звернення позивача та третьої особи відповідач зазначив, що 21.08.2019 року за вих. № 854/02-12 Тарутинською селищною радою розглянуто звернення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 15.08.2019 року щодо звітування голови та депутатів Тарутинської селищної ради перед своїми виборцями про свою роботу за 2018 рік та надана відповідь, яку підготувала секретар Тарутинської селищної ради ОСОБА_5

10.12.2019 року позивач подав відповідь на відзив, а 02.01.2020 року третя особа на стороні позивача ОСОБА_1 подав пояснення на відзив ідентичного змісту, згідно яких з відзиву не вбачається, які саме заходи були здійснені відповідачем в забезпечення звітування та проведення самого звіту голови та депутатів Тарутинської селищної ради перед своїми виборцями про свою роботу за 2018 рік відповідно до чинного законодавства.

Посилання відповідача на опублікування звіту голови Тарутинської селищної ради в районній газеті «Про діяльність виконавчого комітету селищної радита про виконання плану діяльності з підготовки проекті регуляторних актів на 2018 рік» позивач та третя особа вважають безпідставними, оскільки це не є звітом селищного голови відповідно до приписів ч.7 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а при обговоренні на громадських слуханнях у січні 2019 року Генерального плану селища мова йшла тільки про зауваження до проекту генплану, а звіту селищного голови за 2018 рік не було.

Позивач та третя особа також вважали, що не відповідає дійсності твердження відповідача про надання відповіді 21.08.2019 року на їхнє звернення від 15.08.2019 року, оскільки відповідач не надав доказів одержання ними вищевказаної відповіді.

Відповідач - голова Тарутинської селищної ради Одеської області Куруч І.І. у судовому засіданні позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити з підстав, викладених у відзиві Тарутинської селищної ради.

Відповідач - депутат Тарутинської селищної ради Одеської області Чапир С.В. у судовому засіданні позов також не визнав, вважав його необгрунтованим, пояснивши суду, що перед виборцями свого виборчого округу, який налічує близько 100 будинків, про роботу за 2018 рік він звітував, особисто запрошуючи мешканців його округу на відкриту зустріч о 17 год. у п'ятницю (дату не пам'ятає). Письмового звіту до селищної ради він не приносив, оскільки законом це не передбачено. При цьому відповідач зазначив, що позивач на АДРЕСА_1 проживає з 21.05.2019 року, тобто на момент звітування за роботу за 2018 рік позивач не був його виборцем та на його виборчому окрузі нет проживав. Так само і третя особа ОСОБА_1 не проживає на його виборчому окрузі. Тому, на думку відповідача, права ані позивача, ані третьої особи ним не порушені.

Заслухавши вступне слово позивача, третьої особи на стороні позивача, відповідачів, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що 15 серпня 2019 року ОСОБА_2 та ОСОБА_1 звернулися до голови Тарутинської селищної ради Одеської області ОСОБА_3 з заявою щодо незвітування голови Тарутинської селищної ради та депутатів Тарутинської селищної ради перед своїми виборцями про свою роботу за 2018 рік та вимогою провести звіти перед виборцями, повідомивши про дату і час звітів через ЗМІ. Вказане звернення зареєстроване у Тарутинській селищній раді за вхідним № КО-313 від 16.08.2019 року. (а.с.7).

На вказане звернення 21.08.2019 року Тарутинською селищною радою надано відповідь за № 854/02-12, яка підписана головою Тарутинської селищної ради Куручем І.І. (а.с.41).

У відповіді на звернення позивача та третьої особи Тарутинська селищна рада зазначила, що згідно плану роботи селищної ради на 2019 рік, затвердженого рішенням сесії Тарутинської селищної ради від 20.12.2018 року № 476-VII, Звіт голови селищної ради та депутатів перед виборцями за 2018 рік було заплановано на І квартал 2019 року. Але у зв'язку з тим, що у лютому 2019 року проводились громадські слухання щодо проекту Генерального плану смт Тарутине, де селищний голова, крім обговорення вище зазначеного питання звітував про проведену роботу з благоустрою населеного пункту у 2018 році, та відповідав на питання мешканців селища Тарутине, було вирішено оприлюднити звіт селищного голови в Тарутинській районній газеті «Знамя Труда» № 13 (8836) від 29.03.2019 року. Крім того, селищний голова звітував про діяльність виконавчого комітету Тарутинської селищної ради та про здійснення державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності за 2018 рік перед членами виконавчого комітету та депутатами селищної ради в лютому 2018 року. З питань діяльності депутатів Тарутинської селищної ради, станом на 16.08.2019 року, скарг від мешканців селища не надходило.

Як встановлено судом, дана відповідь надсилалася заявникам простою поштовою кореспонденцією.

Також суд встановив, що рішенням Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області від 26.01.2017 року № 226-VII затверджено орієнтовні строки проведення звітів депутатів Тарутинської селищної ради перед виборцями: щорічно в грудні місяці поточного року; за 2016 рік - у березні 2017 року. (а.с.8).

Правовідносини між сторонами регулюються Законами України «Про звернення громадян», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад».

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Частинами 1, 3 ст. 15 вказаного Закону визначено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.

Статтею 19 вказаного Закону, серед іншого передбачено, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.

Згідно ч.1 ст.20 Закону звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

Як встановлено судом звернення позивача та третьої особи надійшло Тарутинської селищної ради 16.08.2019 року та в межах встановленого ч.1 ст.20 Закону терміну - 21.08.2019 року заявникам була надана відповідь за підписом голови Тарутинської селищної ради.

Враховуючи, що Законом України «Про звернення громадян» не передбачено надіслання відповіді на звернення громадян рекомендованою кореспонденцією, доводи позивача про те, відповідач не надав докази отримання ним відповіді на звернення - суд до уваги не бере, та враховує, що відповідач надав суду разом з відзивом на позов копію відповіді на звернення, датовану 21.08.2019 року, що підтверджує ту обставину, що звернення позивача було розглянуте у встановлений Законом строк.

За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність порушення прав та інтересів позивача щодо розгляду його звернення від 15.08.2019 року, а тому в цій частині позовних вимог (визнання протиправною бездіяльність Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області щодо нерозгляду його заяви від 15.08.2019 року) позивачу слід відмовити.

Повноваження сільського, селищного, міського голови визначені ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Так, частинами 5, 6, 7 ст.42 вказаного Закону визначено наступне.

Сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень. (ч.5 ст.42 Закону).

При здійсненні наданих повноважень сільський, селищний, міський голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою, відповідальним - перед відповідною радою, а з питань здійснення виконавчими органами ради повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади. Сільський, селищний, міський голова щорічно звітує відповідно сільській, селищній, міській раді про здійснення державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності виконавчими органами відповідної ради. (ч.6 ст.42 Закону).

Сільський, селищний, міський голова не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед територіальною громадою на відкритій зустрічі з громадянами. На вимогу не менше половини депутатів відповідної ради сільський, селищний, міський голова зобов'язаний прозвітувати перед радою про роботу виконавчих органів ради у будь-який визначений ними термін. (ч.7 ст.42).

Таким чином, наведеними вище нормами Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено обов'язок селищного голови не рідше одного разу на рік звітувати про свою роботу перед територіальною громадою на відкритій зустрічі з громадянами.

Тому незвітування голови Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області ОСОБА_3 про свою роботу за 2018 рік суперечить приписам ч.7 ст.42 Закону. При цьому доводи відповідача про те, що селищний голова звітував перед територіальною громадою за 2018 рік, з питань діяльності виконавчого комітету Тарутинської селищної ради та про здійснення державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності, в Тарутинській районній газеті «Знамя Труда» № 13 (8836) від 29.03.2019 року - суд до уваги не бере, оскільки звітування про діяльність виконавчого органу та про здійснення державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності врегульовано ч.6 ст.42 Закону та іншими законодавчими актами, і таке звітування не є звітом селищного голови, який перебачено ч.7 ст.42 Закону.

Також суд вважає необгрунтованими доводи відповідача про те, що селищний голова звітував у лютому 2019 року під час громадських слухань щодо проекту Генерального плану смт Тарутине та відповідав на питання мешканців селища Тарутине, оскільки проведення громадських слухань не є звітом селищного голови в розумінні ч.7 ст.42 Закону.

За таких обставин, суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності голови Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області ОСОБА_3 щодо незвітування про свою роботу за 2018 рік на відкритій зустрічі з жителями громади селища Тарутине та про зобов'язання його звітувати про свою роботу за 2018 рік на відкритій зустрічі з жителями громади селища Тарутине Одеської області, а тому вказані вимоги підлягають задоволенню.

При цьому суд не бере до уваги викладене у клопотанні позивача від 11.03.2020 року, що він підтримує позов повністю, окрім вимоги про зобов'язання голови Тарутинської селищної ради Одеської області ОСОБА_3 звітувати про свою роботу за 2018 рік на відкритій зустрічі з жителями селища Тарутине через стан здоров'я останнього, оскільки заяву про відмову від позову в цій частині в порядку ст.189 КАС України позивач до суду не подавав, у судове засідання 12.03.2020 року не з'явився, що унеможливило роз'яснення йому судом наслідків вчинення відповідних процесуальних дій згідно приписів ст.ст.189, 239 КАС України.

Тому суд не вбачає підстав ані для закриття провадження у справі в цій частині позовних вимог, ані для відмови в позові.

Відповідно до ч.3 ст.11 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради є відповідальним перед виборцями свого виборчого округу і їм підзвітним. У своїй роботі у виборчому окрузі взаємодіє з органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, органами самоорганізації населення, трудовими колективами, об'єднаннями громадян.

Як встановлено частинами 1, 2, 4-6 ст.16 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутат місцевої ради періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов'язаний звітувати про свою роботу перед виборцями відповідного виборчого округу, об'єднаннями громадян. Рада визначає орієнтовні строки проведення звітів депутатів місцевої ради перед виборцями. (ч.1 ст.16 Закону).

Звіт депутата місцевої ради повинен містити відомості про його діяльність у раді та в її органах, до яких його обрано, а також про його роботу у виборчому окрузі, про прийняті радою та її органами рішення, про хід їх виконання, про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів, а також доручень виборців свого виборчого округу. (ч.2 ст.16 Закону).

Депутат місцевої ради не пізніш як за сім днів повідомляє виборців про час і місце проведення звіту через місцеві засоби масової інформації або в інший спосіб. (ч.4 ст.16 Закону).

Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, керівники підприємств, установ і організацій державної і комунальної форм власності зобов'язані сприяти депутатам місцевих рад в організації їх звітів (зустрічей) перед (з) виборцями шляхом надання приміщень, інформаційних та інших довідкових матеріалів, необхідних депутату місцевої ради, на прохання депутата здійснювати інші заходи, пов'язані з проведенням його звіту (зустрічі) перед (з) виборцями, у тому числі сприяти оповіщенню виборців про час і місце його (її) проведення. Рішення з питань організації звітів (зустрічей) депутата з виборцями приймається на засіданні місцевої ради. (ч.5 ст.16 Закону).

Депутат місцевої ради інформує раду та її виконавчі органи про результати обговорення його звіту, зауважень і пропозицій, висловлених виборцями на адресу ради та її органів, а також про доручення, дані депутатові у зв'язку з його депутатською діяльністю. (ч.6 ст.16 Закону).

Вирішуючи вимогу позивача про визнання протиправною бездіяльність Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області щодо нездійснення організаційних заходів щодо проведення звітів голови та депутатів селищної ради перед своїми виборцями за 2018 рік, суд враховує приписи ч.5 ст.16 Закону, яка визначає обов'язок місцевої ради сприяти депутатам ради в організації їх звітів, на прохання депутата здійснювати інші заходи, пов'язані з проведенням його звіту. Тобто вказане у Законі сприяння з боку місцевої ради в організації звітів депутатів можливе лише на прохання самого депутата, за ініціативою останнього. Тому за відсутності доказів того, що депутат (депутати) Тарутинської селищної ради звертався (зверталися) до ради з проханням здійснити конкретні організаційні заходи з метою проведення звіту перед виборцями, і селищна рада депутату (депутатам) відмовила - підстав для визнання протиправною бездіяльності Тарутинської селищної ради щодо нездійснення організаційних заходів щодо проведення звітів депутатів селищної ради суд не вбачає. При цьому суд враховує, що строки звітування депутатами перед виборцями Тарутинською селищною радою були визначені рішенням від 26.01.2017 року № 226-VII.

Стосовно обов'язку селищної ради здійснювати організаційні заходи щодо проведення звіту голови селищної ради суд зазначає, що Закон України «Про статус депутатів місцевих рад» такого обов'язку на селищну раду не покладає.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про необгрунтованість позовних вимог ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області щодо не здійснення організаційних заходів щодо проведення звітів голови Тарутинської селищної ради та депутатів Тарутинської селищної ради перед своїми виборцями про свою роботу за 2018 рік та зобов'язання Тарутинську селищну раду Тарутинського району Одеської області здійснити організаційні заходи щодо проведення звітів голови Тарутинської селищної ради та депутатів Тарутинської селищної ради перед своїми виборцями про свою роботу за 2018 рік, а тому в цій частині позову слід відмовити.

Що стосується позовних вимог позивача про визнання протиправною бездіяльності депутата Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області Чапира Степана Васильовича щодо не звітування перед виборцями свого виборчого округу смт. Тарутине Тарутинського району Одеської області про свою роботу за 2018 рік та зобов'язання депутата Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області ОСОБА_4 звітувати перед виборцями свого виборчого округу смт. Тарутине Тарутинського району Одеської області про свою роботу за 2018 рік, суд бере до уваги доводи вказаного відповідача про те, що позивач до 21.05.2019 року, тобто весь 2018 рік, не проживав на території виборчого округу депутата ОСОБА_4 , що позивач також підтвердив у судовому засіданні. Тому, враховуючи приписи ч.1 ст.16 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат ОСОБА_4 не зобов'язаний був звітувати про свою роботу за 2018 рік перед позивачем, оскільки останній до 21.05.2019 року не проживав на території його виборчого округу, тобто не був його виборцем до вказаної дати.

З викладеного суд доходить висновку, що депутатом ОСОБА_4 не були та не могли бути порушені права позивача, за захистом яких він звернувся до суду з даним позовом.

За таких обставин, суд вважає наведені вище вимоги позивача до депутата ОСОБА_4 такими, що не підлягають задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За викладених обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають частковому задоволенню.

Судові витрати позивачем понесені не були, а тому розподілу між сторонами не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 241-246, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_2 - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність голови Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області Куруча Івана Івановича щодо не звітування про свою роботу за 2018 рік на відкритій зустрічі з жителями громади селища Тарутине Одеської області та зобов'язати голову Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області ОСОБА_3 звітувати про свою роботу за 2018 рік на відкритій зустрічі з жителями громади селища Тарутине Одеської області.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області щодо не розгляду заяви ОСОБА_2 та ОСОБА_1 від 15.08.2019 року; визнання протиправною бездіяльності Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області щодо не здійснення організаційних заходів щодо проведення звітів голови Тарутинської селищної ради та депутатів Тарутинської селищної ради перед своїми виборцями про свою роботу за 2018 рік та зобов'язання Тарутинську селищну раду Тарутинського району Одеської області здійснити організаційні заходи щодо проведення звітів голови Тарутинської селищної ради та депутатів Тарутинської селищної ради перед своїми виборцями про свою роботу за 2018 рік; визнання протиправною бездіяльності депутата Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області Чапира Степана Васильовича щодо не звітування перед виборцями свого виборчого округу смт. Тарутине Тарутинського району Одеської області про свою роботу за 2018 рік та зобов'язання депутата Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області Чапира Степана Васильовича звітувати перед виборцями свого виборчого округу смт. Тарутине Тарутинського району Одеської області про свою роботу за 2018 рік - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд з одночасним поданням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_2 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 )

Третя особа: ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_3 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 )

Відповідач: Тарутинська селищна рада Тарутинського району Одеської області

(адреса: вул. Красна, 201, смт. Тарутине, Одеська область, 68500, код ЄДРПОУ 04379226)

Відповідач: голова Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області Куруч Іван Іванович (адреса: вул. Красна, 201, смт. Тарутине, Одеська область, 68500)

Відповідач: депутат Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області Чапир Степан Васильович (адреса: вул. Центральна, 70, смт. Тарутине, Одеська область, 68500).

Повний текст рішення складено 23.03.2020 року.

Суддя: В.В.Андрухів

.