Рішення від 19.03.2020 по справі 580/169/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2020 року справа № 580/169/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області до комунального некомерційного підприємства “Черкаська міська інфекційна лікарня” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,

ВСТАНОВИВ:

14.01.2020 до Черкаського окружного адміністративного суду звернулось Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області (далі - позивач) із позовною заявою до комунального некомерційного підприємства “Черкаська міська інфекційна лікарня” (далі - відповідач), в якій просить застосувати заходи реагування у вигляді повної зупинки експлуатації комунального некомерційного підприємства “Черкаська міська інфекційна лікарня”, розташованого за адресою: Черкаська область, м. Черкаси, вул. Самійла Кішки, 210/1, шляхом знеструмлення електроживлення, та припинення експлуатації об'єкта до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що за наслідками позапланової перевірки відповідача встановлені порушення пожежної безпеки. Позивач вважає, що подальша експлуатація комунального некомерційного підприємства “Черкаська міська інфекційна лікарня”, розташованого за адресою: Черкаська область, м. Черкаси, вул. Самійла Кішки, 210/1, з вказаними порушеннями пожежної безпеки створює загрозу життю та здоров'ю людей. Зокрема, непрацююча система внутрішнього протипожежного водопроводу унеможливлює її використання для цілей пожежогасіння. Відсутність системи протипожежного захисту (пожежної сигналізації та оповіщення про пожежу) не дасть можливості виявлення загорання, минаючи людський фактор, на його ранній стадії, та сповіщення працюючого персоналу і підрозділів оперативно-рятувальної служби про загорання. Приміщення електрощитової не відділене протипожежними перешкодами, що значно підвищує пожежну небезпеку суміжних приміщень та збільшує інтенсивність розвитку можливої пожежі. Відсутність пристроїв фільтрувальних для саморятування під час пожежі загрожує здоров'ю та життю працівників об'єкта та хворих, не здатних самостійно пересуватися під час можливої пожежі.

Ухвалою суду від 20.01.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито сппровадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

06.02.2020 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що допущені відповідачем порушення вимог пожежної безпеки самі по собі не створюють загрозу життю та здоров'ю людей, підстави для застосування заходів реагування шляхом знеструмлення електроживлення та припинення експлуатації лікарні відсутні.

Відповідачем вжито всіх можливих заходів в межах реального фінансування видатків, які спрямовані на попередження пожежі, а у разі її виникнення - на евакуацію присутніх у службових приміщеннях осіб.

17.03.2020 до суду подано доповнення до відзиву, в якому відповідач зазначає про часткове усунення порушень у сфері пожежної безпеки, та вказує, що відповідачем відділено приміщення електрощитової від інших приміщень шляхом встановлення металевих протипожежних дверей, що відповідають вимогам законодавства щодо протипожежної безпеки.

Вивчивши доводи позивача та відповідача, викладені у позовній заяві та відзиві на позовну заяву, дослідивши письмові докази, суд встановив таке.

Комунальне некомерційне підприємство “Черкаська міська інфекційна лікарня” зареєстрована як юридична особа 21.04.1998, код ЄДРПОУ 02004976.

Відповідно до наказу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області від 11.12.2019 №234 про проведення позапланових перевірок, посвідчення від 11.12.2019 №9175, посадовою особою Черкаського МРВ Управління ДСНС України у Черкаській області з 11.12.2019 по 12.12.2019 проведено позапланову перевірку щодо дотримання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки комунального некомерційного підприємства “Черкаська міська інфекційна лікарня” за адресою: Черкаська область, м. Черкаси, вул. Самійла Кішки, 210/1.

За результатами перевірки складений акт від 12.12.2019 №642 (далі - акт перевірки), в якому встановлено порушення відповідачем Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417 (далі - ППБУ), ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (далі - ДБН В.2.5-56:2014), а саме:

1) систему внутрішнього протипожежного водопроводу не приведено у справний і доступний для використання стан;

2) всі приміщення лікарні не обладнано системами пожежної сигналізації відповідно до п. 8.1 Таблиці А1 ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»;

3) приміщення лікарні не обладнано системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей 3-го типу відповідно до Розділу 9 та п. 10 Таблиці Б1 ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»;

4) не забезпечено членів ДПД бойовим одягом та спорядженням згідно табельних норм відповідно до п. 15 Постанова КМУ №564 від 17.07.2013;

5) приміщення електрощитової не відділено від інших приміщень протипожежними перешкодами відповідно до п. 10.3.6 ДБН В.2.2-9-2018 «Громадські будинки та споруди» та п. 6.4 ДБН В.1.1-7-2016 «Пожежна безпека об'єктів будівництва»;

6) приміщення лікарні не забезпечено пристроями фільтрувальними для саморятування під час пожежі з розрахунку на максимальну кількість хворих (стаціонар) та окремо для обслуговуючого персоналу.

Вважаючи, що вказані порушення створюють пряму загрозу життю та/або здоров'ю людей, позивач звернувся до суду із даним позовом про застосування заходів реагування.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.

Згідно статті 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” №877-V від 05.04.2007 державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб?єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно частини 7 статті 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” №877-V від 05.04.2007 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п?яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, згідно з Указом Президента України “Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій” від 16.01.2013 № 20/2013, здійснює Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України).

Відносини, пов?язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов?язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності регулює та визначає Кодекс цивільного захисту України (далі - Кодекс).

Згідно статті 67 Кодексу до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб?єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об?єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров?ю людей.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров?ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом (ч. 2 ст. 68 Кодексу).

Стаття 70 Кодексу передбачає підстави для зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів передбачені ст. 70 Кодексу.

Так, згідно частини 1 статті 70 Кодексу підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об?єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

Згідно частини 2 статті 70 Кодексу повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Законодавець пов?язує настання реальної загрози життю та здоров?ю людей від пожежі з обставинами, які можуть призвести до її виникнення.

Під час судового розгляду справи встановлено, що відповідачем усунуто порушення, викладене в п. 5 розділу «Опис виявлених порушень вимог законодавства» акта перевірки шляхом встановлення металевих протипожежних дверей, що відділяють приміщення електрощитової від інших приміщень. Так, зі змісту протоколу огляду виконаних робіт з монтажу дверей, з нормованими межами водостійкості від 10.02.2020 встановлено, що на комунальному некомерційному підприємстві “Черкаська міська інфекційна лікарня” виконано роботи з монтажу дверей металевих протипожежних ЕІ-30 в електрощитовій.

Під час судового розгляду справи судом встановлено, що після перевірки відповідачем вживалися заходи для усунення порушень пожежної безпеки, зокрема: направлено службову записку від 23.01.2020 №55/1 Департаменту охорони здоров'я та медичних послуг Черкаської міської ради про надання необхідних коштів. Суд враховує, що вказані порушення не можуть бути усунуті власними засобами лікувального закладу і потребують бюджетного фінансування.

Щодо інших порушень у сфері пожежної безпеки суд зазначає, що встановлення автоматичної пожежної сигналізації та системи оповіщення передбачено з метою вчасного виявлення займання, тобто вже існуючої пожежі. Очевидно, що сама система пожежної сигналізації у займанні вогню безпосередньо участі не приймає.

Стосовно недоліків системи внутрішнього протипожежного водопроводу, незабезпечення членів ДПД бойовим одягом та спорядженням згідно табельних норм та незабезпечення пристроями фільтрування для саморятування під час пожежі суд зазначає, що вказані порушення можуть викликати труднощі з ліквідації пожежі у випадку загорання з інших причин, однак вказані порушення не є такими, що можуть призвести до виникнення пожежі.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що допущені відповідачем порушення вимог пожежної безпеки самі по собі не створюють загрозу життю та здоров'ю людей, підстави для застосування заходів реагування шляхом повної зупинки експлуатації комунального некомерційного підприємства “Черкаська міська інфекційна лікарня” відсутні, тому позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позову розподіл судових відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 241-245, 250, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області до комунального некомерційного підприємства “Черкаська міська інфекційна лікарня” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду відмовити повністю.

2. Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.

Учасники справи:

1) позивач - Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області (18029, м. Черкаси, вул. Прикордонника Лазаренка, 1, код ЄДРПОУ 38646021);

2) відповідач - комунальне некомерційне підприємство “Черкаська міська інфекційна лікарня” (18028, м. Черкаси, вул. Самійла Кішки, 210/1, код ЄДРПОУ 02004976).

Суддя О.А. Рідзель