Справа № 420/2236/20
23 березня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Радчук А.А., вивчивши матеріали позовної заяви товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Фудмаркет" до Головного управління ДФС в Одеській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язання зареєструвати податкову накладну, скасування рішення,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Фудмаркет" до Головного управління ДФС в Одеській області, Державної фіскальної служби України, в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії регіонального органу Головного управління ДФС в Одеській області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1348475/31148353 від 09.12.2019 року;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну №5 від 15.11.2019 року товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Фудмаркет" (код ЄДРПОУ 31148353), датою подання 28.11.2019 року;
- скасувати рішення комісії регіонального органу Головного управління ДФС в Одеській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №28708 від 04.02.2020 року та виключити товариство з обмеженою відповідальністю Фірма "Фудмаркет" з реєстру Критеріїв ризиковості платника податку.
Згідно п.п. ч. 1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши зміст позовної заяви та доданих до неї матеріалів, суддя встановив наявність підстав для залишення позову без руху, оскільки позов поданий із порушенням вимог встановлених ст.ст. 160, 161 КАС України.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень;
4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору;
7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача;
10) у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб'єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт;
11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
В порушення п.2 ч.5 ст.160 КАС України, позивачем не зазначено в позовній заяві відомі номери засобів зв'язку ТОВ Фірма "Фудмаркет", ГУ ДФС в Одеській області та ДФС України.
В порушення п.8 ч.5 ст.160 КАС України, позивачем не зазначено доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Відповідно до ч.6 ст.160 КАС України, що позовна заява подається представником, то у ній додатково зазначаються відомості, визначені у пункті 2 частини 5 цієї статті стосовно представника.
В порушення п.2 ч.5 та ч.6 ст.160 КАС України, позивачем не зазначено в позовній заяві реєстраційний номер облікової картки платника податків, або номер і серія паспорта представника позивача, адвоката Кушнір Вікторії Михайлівни.
Відповідно до ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно ч.1 ст.5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.
Відповідно до п.4 ч.5 ст.160 КАС України, в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Судом встановлено, що в п.2 прохальної частини позовної заяви, позивач просить зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну №5 від 15.11.2019 року товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Фудмаркет" (код ЄДРПОУ 31148353), датою подання 28.11.2019 року.
Водночас, з матеріалів позовної заяви вбачається, що податкову накладну №5 від 15.11.2019 року доставлено до ДПС України та оскаржуване рішення винесено комісією регіонального органу Головного управління ДПС в Одеській області.
Крім того, суд звертає увагу позивача на те, що згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Головне управління ДФС в Одеській області та Державна фіскальна служба України знаходяться в стані припинення
Таким чином, позивачу необхідно визначити вірних відповідачів по справі.
Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає за необхідне залишити адміністративний позов без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.
Стосовно вимоги про скасувати рішення комісії регіонального органу Головного управління ДФС в Одеській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №28708 від 04.02.2020 року та виключення товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Фудмаркет" з реєстру Критеріїв ризиковості платника податку суд зазначає наступне.
Як вбачається з комп'ютерної програми Одеського окружного адміністративного суду «Діловодство спеціалізованого суду» 16.03.2020 року Одеським окружним адміністративним судом було відкрито провадження по справі №420/2059/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Фудмаркет" до Головного управління ДФС в Одеській області, Державної фіскальної служби України.
ТОВ Фірма «Фудмаркет» в межах вищезазначеної справи, серед іншого, заявлено вимогу про скасування рішення комісії регіонального органу Головного управління ДФС в Одеській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №28708 від 04.02.2020 року та виключення товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Фудмаркет" з реєстру Критеріїв ризиковості платника податку.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо у провадженні цього або іншого суду є справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
На підставі викладеного, враховуючи, що в провадженні Одеського окружного адміністративного суду є справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, а саме про скасування рішення комісії регіонального органу Головного управління ДФС в Одеській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №28708 від 04.02.2020 року та виключення товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Фудмаркет" з реєстру Критеріїв ризиковості платника податку, суддя дійшов висновку що слід відмовити у відкритті провадження по справі в частині скасування рішення комісії регіонального органу Головного управління ДФС в Одеській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №28708 від 04.02.2020 року та виключення товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Фудмаркет" з реєстру Критеріїв ризиковості платника податку.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 160, 161, 169, 171 КАС України, суддя,-
У відкритті провадження по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Фудмаркет" до Головного управління ДФС в Одеській області, Державної фіскальної служби України в частині скасування рішення комісії регіонального органу Головного управління ДФС в Одеській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №28708 від 04.02.2020 року та виключення товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Фудмаркет" з реєстру Критеріїв ризиковості платника податку - відмовити.
Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Фудмаркет" до Головного управління ДФС в Одеській області, Державної фіскальної служби України в частині визнання протиправним та скасування рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язання зареєструвати податкову накладну - залишити без руху.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою та повідомити про необхідність усунути недоліки позовної заяви в десятиденний строк з моменту отримання вказаної ухвали та роз'яснити, що в іншому випадку в строки, передбачені ч. 5 ст. 169 КАС України, позов буде повернутий позивачу.
Ухвала набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена лише в частині відмови у відкритті провадження.
Суддя А.А. Радчук