Ухвала від 10.03.2020 по справі 490/1489/20

нп 2/490/2545/2020 Справа № 490/1489/20

Центральний районний суд м. Миколаєва

УХВАЛА

10 березня 2020 року м. Миколаїв

Суддя Центрального районного суду м. Миколаєва Гуденко О.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

06.03.2020 року позивач звернувся до Центрального районного суду м. Миколаєва з позовом до відповідача, в якому просить визнати протиправними дії останнього, щодо не нарахування та невиплати йому підвищення до пенсії у розмірі з урахуванням встановленої третьої групи інвалідності за період з 10.10.2019 року по 31.10.2019 року; зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу підвищення до пенсії у розмірі з урахуванням встановленої третьої групи інвалідності за період з 10.10.2019 року по 31.10.2019 року з урахуванням раніше виплачених сум.

Дослідивши матеріали позовної заяви, оцінивши суб'єктний склад справи, предмет та підстави спору, вважаю за необхідне відмовити у відкритті провадження у справі з наступних підстав.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Відповідно до положень статті 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ здійснюється в порядку іншого судочинства.

Згідно із частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За пунктом 7 частини першої статті 4 КАС України суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.

Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Як вбачається зі змісту позовної заяви, приводом звернення до суду стали не нарахування та невиплата йому Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області підвищення до пенсії у розмірі з урахуванням встановленої третьої групи інвалідності за період з 10.10.2019 року по 31.10.2019 року, внаслідок чого, на його думку, він отримував пенсію в меншому розмірі, ніж передбачено положеннями Законів, що в підсумку призвело до порушення його конституційних прав.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року, Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

В силу ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

Згідно ст. 105 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", застраховані особи та члени їхніх сімей мають право на оскарження дій (бездіяльності) страхувальників, виконавчих органів Пенсійного фонду та їх посадових осіб відповідно до законодавства про звернення громадян, а також у судовому порядку.

Відповідно до ст. 107 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року, Пенсійний фонд, його органи та посадові особи за шкоду, заподіяну особам внаслідок несвоєчасного або неповного надання соціальних послуг, призначення (перерахунку) та виплати пенсій, передбачених цим Законом, а також за невиконання або неналежне виконання ними обов'язків з адміністративного управління Накопичувальним фондом несуть відповідальність згідно із законом.

В постанові 08.10.2018 р. по справі N 706/1637/16-ц, Верховний Суд вказав, що в разі незгоди з рішенням органу, який призначає пенсії, на підставі статті 105 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та частини другої статті 124 Конституції України, особа має право звернутися за захистом свого права в суд зі скаргою на рішення органу Пенсійного фонду України за правилами адміністративного судочинства.

Вимогами п. 1 ч. 1ст. 186 ЦПК України визначено, що суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.

Таким чином, керуючись п. 1 ч. 1ст. 186 ЦПК України, суддя,-

УХВАЛИЛА:

Відмовити у відкриті провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про перерахунок пенсії.

Роз'яснити позивачу право на звернення до Миколаївського окружного адміністративного суду в порядку адміністративного судочинства.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду через Центральний районний суд м. Миколаєва шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня проголошення ухвали

Суддя Гуденко О.А.