Постанова від 20.03.2020 по справі 487/1618/20

Справа № 487/1618/20

Провадження № 1-кс/487/1944/20

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.03.2020 року місто Миколаїв

Слідчий суддя Заводського районного суду міста Миколаєва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Миколаєва клопотання слідчого Першого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві ОСОБА_3 по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.11.2019 року за №62019150000000865 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів,-

ВСТАНОВИВ:

18.03.2020 року слідчий Першого слідчого відділу Слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві ОСОБА_3 , звернувся до суду із вказаним клопотанням, в якому просив надати дозвіл слідчому Першого слідчого відділу слідчого управління територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві ОСОБА_3 , прокуророві другого відділу процесуального керівництва управління організації та процесуального керівництва досудовим розслідуванням кримінальних правопорушень, підслідних Державному бюро розслідувань, нагляду за додержанням законів його оперативними підрозділами та підтримання публічного обвинувачення у відповідних провадженнях прокуратури області ОСОБА_4 , на тимчасовий доступ до речай і документів, а саме: фіскальних чеків, видаткових відомостей на видачу пально-мастильних матеріалів (щоденно) за період з травня 2019 року по грудень 2019 року, документообігу по смарт-картам, видаткових відомостей на видачу смарт-карток, дорожніх листів, наглядових справ по РПСПОП " ІНФОРМАЦІЯ_1 " ІНФОРМАЦІЯ_2 , які перебувають у володінні автотранспортного відділення ІНФОРМАЦІЯ_3 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення оригіналів вказаної документації.

Клопотання обґрунтоване тим, що вилучення оригіналів вищевказаних документів необхідне для дослідження цих документів в ході досудового розслідування, використання їх в ході проведення слідчих дій, встановлення істини по даному кримінальному провадженню та подальшого експертного дослідження, а також встановлення осіб, які підписували такі документи.

Згідно ч. 2 ст. 163 КПК України, у зв'язку з доведеністю стороною кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання розглянуто слідчим суддею без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.

В судовому засіданні слідчий клопотання підтримав та просив його задовольнити.

Вислухавши пояснення слідчого, дослідивши клопотання та докази, якими обґрунтовується клопотання, слідчий суддя приходить до наступних висновків.

Згідно ч. 2 ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Тимчасовий доступ до речей і документів є одним із заходів забезпечення кримінального провадження, який застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження (ст. 131 КПК України).

Згідно ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку) . Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

За змістом ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором. У клопотанні зазначаються: короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання; правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.

Відповідно до частин 5 та 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Згідно ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Із матеріалів клопотання вбачається, що у провадженні Слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві, перебуває кримінальне провадження №62019150000000865 від 08.11.2019 року за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст.364 КК України.

У ході досудового розслідування перевіряється інформація про те, що службові особироти патрульної поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 зловживаючи службовим становищем незаконно привласнили державне майно, зокрема пально-мастильні матеріали, що призвело до незаконних витрат бюджетних асигнувань та спричинило збитки державі на загальну суму 487,82 тисяч гривень.

Постановою заступника прокурора Кіровоградської області від 23.01.2020 року визначено групу прокурорів, до складу якої включено прокурора другого відділу процесуального керівництва управління організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням кримінальних правопорушень, підслідних Державному бюро розслідувань, нагляду за додержанням законів його оперативними підрозділами та підтримання публічного обвинувачення у відповідних провадженнях прокуратури області ОСОБА_4 (старший групи).

Так, під час досудового розслідування встановлено протиправні дії посадових осіб роти патрульної поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 , які виразилися в тому, що під часвикористання у РПСПОП " ІНФОРМАЦІЯ_1 " автотранспорту, встановленні чисельні порушення при його використанні, а саме: безпідставне списання палива, незаконне заволодіння пальним та необґрунтоване використання паливних карток, приписки у дорожніх листах на загальну суму 487,82 тис. грн.

Відповідно до аудиторського звіту проведено суцільну перевірку показників одометрів автомобілів, які закріплені та використовуються РПСПОП " ІНФОРМАЦІЯ_1 " та їх відповідність записам, зазначеним у дорожніх листах станом на 12.06.2019 року та 13.06.2019 року.

При перевірці службового автотранспорту РПСПОП " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", який дислокується у м. Кропивницький, станом на 12.06.2019 на двох ТЗ виявлені розбіжності між даними показників одометру та даними дорожніх листів, а саме: на службовому транспортному засобі КАВЗ 685 д.н.з. НОМЕР_1 за даними одометру на момент проведення перевірки кілометраж складав 101249 км., за даними дорожнього листа транспортного засобу кілометраж складав 125371 км, розбіжність склала ( НОМЕР_2 ) км; на службовому транспортному засобі БРДМ-2РХБ д.н.з. НОМЕР_3 за даними одометру на момент проведення перевірки кілометраж складав 103126 км., за даними дорожнього листа транспортного засобу кілометраж складав 124557 км, розбіжність склала ( НОМЕР_4 ) км.

Враховуючи розбіжність у кілометражі та базову лінійну норму витрат палива розрахунково на зазначені службові транспортні засоби зайво списано пального у кількості 14379,40 літрів на суму 299376,94 грн., в тому числі бензин А-92 у кількості 14379,40 літрів на загальну суму 299376,94 грн.

Поряд з цим, в ході проведення аудиту, на підставі наказу ГУНП в Кіровоградській області від 11.06.2019 року № 1013 "Про відрядження працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 " 13.06.2019 т.в.о. завідувача СВА ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_5 спільно із старшим інспектором з особливих доручень ІНФОРМАЦІЯ_4 капітаном поліції ОСОБА_6 перевірено службовий автотранспорт РПСПОП " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", який дислокується у зоні проведення ООС (м. Попасна, Луганської області), та станом на 13.06.2019 року на 5-х ТЗ виявлені розбіжності між даними показників одометру та даними дорожніх листів, а саме: на службовому транспортному засобі ХАЗ 3250.22 д.н.з. НОМЕР_5 за даними одометру на момент проведення перевірки кілометраж складав 135395 км., за даними дорожнього листа транспортного засобу кілометраж складав 135680 км, розбіжність склала (+285) км; на службовому транспортному засобі ВАЗ 21213 д.н.з. НОМЕР_6 за даними одометру на момент проведення перевірки кілометраж складав 171711 км., за даними дорожнього листа транспортного засобу кілометраж складав 199528 км, розбіжність склала ( НОМЕР_7 ) км; на службовому транспортному засобі УАЗ 315195 д.н.з. НОМЕР_8 за даними одометру на момент проведення перевірки кілометраж складав 226834 км., за даними дорожнього листа транспортного засобу кілометраж складав 179821 км, розбіжність склала (-47013) км; на службовому транспортному засобі УАЗ 315195 д.н.з. НОМЕР_9 за даними одометру на момент проведення перевірки кілометраж складав 136337 км., за даними дорожнього листа транспортного засобу кілометраж складав 136625 км, розбіжність склала (+288) км; на службовому транспортному засобі УАЗ 31519 д.н.з. НОМЕР_10 за даними одометру на момент проведення перевірки кілометраж складав 168349 км., за даними дорожнього листа транспортного засобу кілометраж складав 142135 км, розбіжність склала (-26214) км.

Враховуючи розбіжність у кілометражі та базову лінійну норму витрат палива розрахунково на зазначені вище службові транспортні засоби зайво списано пального у кількості 3570,56 літрів на суму 97424,31 грн., в тому числі бензин А-92 у кількості 2319,56 літрів на суму 62500,05 грн., дизельне паливо у кількості 50,00 літрів на суму 1380,00 грн. та бензин А-95 у кількості 1201,00 літрів на суму 33544,26 грн.

Поряд з цим, розбіжність по 2-м транспортним засобам (УАЗ 31519 д.н.з. НОМЕР_10 та УАЗ 315195 д.н.з. НОМЕР_8 ) свідчить про здійснення виїздів службових транспортних засобів без заповнених дорожніх листів, чим порушено п.9 розділу ІІІ Порядку № 40 та п.12 розділу ІІІ Порядку № 757, що в свою чергу призвело до незаконних витрат пального у кількості 1200,00 літрів на суму 31968,00 грн. та попереджені незаконні витрати пального у кількості 11023,49 літрів на суму 293665,78 грн.

Процес видачі пального відбувався шляхом поповнення смарт карток, які раніше отримували працівники РПСПОП " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", а саме: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та талонами на пальне (отримувались ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , тощо).

Зважаючи на пояснення відповідальних осіб за транспортну діяльність у Підрозділі ОСОБА_9 та ОСОБА_8 внутрішній розподіл пального здійснювався безпосередньо командиром РПСПОП " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (по автомобілям, які дислокуються у м. Кропивницький) та старшим ротації (по автомобілям, які дислокуються у м. Попасна Луганської області).

Також встановлено, що фактично паливні картки, які видавалися на підрозділ знаходилися у постійному розпорядженні командира РПСПОП " ІНФОРМАЦІЯ_1 " майора поліції ОСОБА_13 або відповідального за транспортну діяльність у Підрозділі лейтенанта поліції ОСОБА_8 .

Контроль за здійсненням заправок здійснювався шляхом використання електронних кабінетів постачальників пального (компанії " ІНФОРМАЦІЯ_5 " та " ІНФОРМАЦІЯ_6 ") та щомісячного підрахунку чеків по кожній заправці пальним.

Відповідно інформації, яка надана Головою правління СТ " ІНФОРМАЦІЯ_7 " одним із членів СТ " ІНФОРМАЦІЯ_7 " є ОСОБА_13 , який займає ділянки №№ НОМЕР_11 , НОМЕР_12 та НОМЕР_13 . Також листом від 27.06.2019 повідомлено, що протягом 2016-2019 років на ділянку № НОМЕР_11 неодноразового приїжджали різні автомобілі з різними державними номерами, зокрема поліцейські автомобілі з номерами на синьому фоні 12 0821 та НОМЕР_14 .

Вибірковим дослідженням отриманих від СТ " ІНФОРМАЦІЯ_7 " належним чином завірених копій сторінок журналів в'їзду та виїзду транспортних засобів на територію СТ " ІНФОРМАЦІЯ_7 " виявлено низку фактів використання службових транспортних засобів Підрозділу у власних цілях майора поліції ОСОБА_13 , командира РПСПОП " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", чим порушено п.1 та п.2 розділу ІІІ Порядку № 30, п.1 та п.2 розділу ІІІ Порядку № 40, п.4 розділу ІІ, п.1 та п.2 розділу ІІІ Порядку № 757, що призвело до незаконних витрат пального у кількості 110,88 літрів на суму 2958,05 грн.

З метою забезпечення виконання завдань кримінального провадження, слідчим та прокурором в кримінальному провадженні встановлюються фактичні данні, на підставі яких встановлюється наявність або відсутність фактів та обставин вчинення кримінального правопорушення.

Відповідно до ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вичинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Відповідно до ст. 84 Кримінального процесуального кодексу України доказами у кримінальному провадженні є фактичні данні, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі, яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.

Відповідно до ч. 2 ст. 84 КПК України одним із процесуальних джерел доказів є документи. Вищевказані документи містять інформацію про службових осіб, що їх складали, підписували, засвідчували та реєстрували, юридичне обґрунтування прийнятих працівниками правоохоронних органів рішень.

В порядку ч. 2 ст. 163 КПК України прошу розглянути клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.

Разом з тим, зволікання у проведенні судово-економічної експертизи може призвести до повного знищення об'єктів експертизи та самої документації, що унеможливить проведення експертизи та призведе до ухилення винних від кримінальної відповідальності, що є неприпустимим та порушенням ст. 2 КПК України.

Іншим способом отримати документи, провести їх огляд і визнати їх речовими доказами у кримінальному провадженні та довести обставини вчинення кримінального правопорушення інакше як дослідити ряд певних документів та прийняти за наявності підстав рішення про використання відомостей, що в них містяться як доказ у кримінальному провадженні не представляється за можливе.

Проведення виїмки оригіналів документів обумовлено тим, що у відповідності до п.7 п.п.4 «Рішення координаційної наради з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України» від 02 березня 2012 року проведення експертизи по копіям документів, а саме її висновок, формулюється включно у вірогідній формі з відповідним обґрунтуванням, зокрема фактом відсутності оригіналу документа, тому у слідства виникає необхідність у безпосередньому вилученні саме оригіналів документів, а не їх копій.

Відповідно до ст. 1 Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 53/5 від 08.20.1998 (в редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 № 1950/5), для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.

Отримання тимчасового доступу до оригіналів зазначених документів, з можливістю їх вилучення мають вагоме значення для встановлення обставин у кримінальному проваджені.

При цьому іншого порядку витребування зазначених документів від їхнього володільця, аніж шляхом тимчасового доступу як заходу забезпечення кримінального провадження, чинним законодавством не передбачено, а отримати на це письмову згоду особи, не представляється можливим.

Вилучення оригіналів вищевказаних документів обґрунтовується необхідністю дослідження цих документів в ході досудового розслідування, використання їх в ході проведення слідчих дій, встановлення істини по даному кримінальному провадженню та подальшого експертного дослідження, а також встановлення осіб, які підписували такі документи.

Крім того, документи мають суттєве значення для встановлення можливого факту неправомірних дій працівників РПСПОП " ІНФОРМАЦІЯ_1 " ГУНП в Кіровоградській області.

У зв'язку з чим, виникла необхідність в отриманні відповідних документів, які підтверджують або спростовують факти причетності працівників РПСПОП " ІНФОРМАЦІЯ_1 " ІНФОРМАЦІЯ_2 до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Вказані документи знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: у володінні автотранспортного відділення ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_1 .

Судом встановлено, що документи, до яких необхідно отримати тимчасовий доступ мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; відомості, які в них містяться, можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні; іншими способами довести ті обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, неможливо.

Враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання відповідає вимогам ст. 160 КПК України, слідчим доведено наявність обставин, на які він посилається, та наявність підстав, передбачених частинами 5-7 ст. 163 КПК України, отримати необхідні документи іншим способом неможливо, таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до документів, а саме: для проведення судово- медичної експертизи, а тому є підстави для задоволення клопотання. При цьому судом враховується, що з огляду на суть кримінального правопорушення, за яким здійснено правову кваліфікацію кримінального провадження та обсяг слідчих дій, які необхідно вчинити для проведення повного та всебічного досудового розслідування, такий ступінь втручання щодо зазначених вище документів, повністю виправдовує потреби досудового розслідування.

Керуючись ст. ст. 2, 84, 91, 93, 131, 159-166 КПК України

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

Надати дозвіл слідчому Першого слідчого відділу слідчого управління територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві ОСОБА_3 , прокуророві другого відділу процесуального керівництва управління організації та процесуального керівництва досудовим розслідуванням кримінальних правопорушень, підслідних Державному бюро розслідувань, нагляду за додержанням законів його оперативними підрозділами та підтримання публічного обвинувачення у відповідних провадженнях прокуратури області ОСОБА_4 , на тимчасовий доступ до речай і документів, а саме: фіскальних чеків, видаткових відомостей на видачу пально-мастильних матеріалів (щоденно) за період з травня 2019 року по грудень 2019 року, документообігу по смарт-картам, видаткових відомостей на видачу смарт-карток, дорожніх листів, наглядових справ по РПСПОП " ІНФОРМАЦІЯ_1 " ІНФОРМАЦІЯ_2 , які перебувають у володінні автотранспортного відділення ІНФОРМАЦІЯ_3 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення оригіналів вказаної документації.

Зобов'язати посадових осіб автотранспортного відділення ІНФОРМАЦІЯ_3 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , надати вищезазначені речі та документи.

Ухвала дійсна до 20.04.2020 року (включно).

Роз'яснити положення частини 1 статті 166 КПК України, згідно яких, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: ОСОБА_1