10.03.2020 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1214/19
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Малєєвої О. В., секретар судового засідання Конашенко О. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Акціонерного товариства "Укртрансгаз"
до відповідача: Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз"
про стягнення заборгованості у розмірі 164 232 645, 61 грн, з яких основний борг - 154 954 380, 96 грн, пеня - 8 539 995, 24 грн, 3% річних - 738 269, 41 грн,
за участю:
представника позивача Мотляха О. О.,
представниці відповідача Данилюк Г. Й.,
ухвалив таке рішення.
1. Предмет позову.
1.1 АТ "Укртрансгаз" заявило позов до АТ "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз" про стягнення заборгованості у розмірі 164 232 645, 61 грн, з яких основний борг - 154 954 380, 96 грн, пеня - 8 539 995, 24 грн, 3% річних - 738 269, 41 грн.
2. Вирішення процесуальних питань під час розгляду справи.
2.1 Відповідно до ч. 3 ст. 177 ГПК України в судовому засіданні 10.01.2020 суд ухвалив продовжити строк підготовчого провадження до 10.02.2020.
2.2 На підставі ч. 2 ст. 216 ГПК України в судовому засіданні 10.02.2020 було оголошено перерву до 26.02.2020. Згідно з ухвалою суду від 14.02.2020 у зв'язку з відрядженням судді визначено інший день судового засідання - 03.03.2020. В судовому засіданні 03.03.2020 оголошувалась перерва до 10.03.2020.
За згодою сторін розгляд справи по суті розпочато 10.02.2020 в той самий день після закінчення підготовчого засідання (ч. 6 ст. 183 ГПК України).
2.3 В судовому засіданні 05.12.2019 суд поновив відповідачу пропущений з поважних причин строк для подання відзиву ( ч. 1, 3, 4, 6 ст. 119, ч. 8 ст. 165 ГПК України).
В судовому засіданні 10.02.2020 суд поновив позивачу пропущений з поважних причин строк для подання відповіді на відзив, а відповідачу - пропущений з поважних причин строк для подання заперечення (ч. 1, 3, 4, 6 ст. 119, ч. 4 ст. 166, ч. 4 ст. 167 ГПК України).
2.4 В судовому засіданні 10.01.2020 суд ухвалив відмовити в задоволенні клопотання позивача (вх. № 25325/19 від 124.12.2019) про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Таке клопотання було мотивовано тим, що НКРЕКП, як регулятор ринку природного газу, покликаний забезпечувати ефективну реалізацію державної політики на ринку природного газу відповідно до встановлених законом завдань та принципів. Зокрема, НКРЕКП згідно з постановою від 30.09.2015 № 2497 затвердив типовий договір транспортування природного газу. Вважає, що вирішення цього спору може вплинути на оцінку ефективності діяльності НКРЕКП. Відповідач заперечив щодо задоволення цього клопотання (заперечення від 04.01.2020 №760007-СЛ-98-0120, вх. №260/20 від 09.01.2020). На його думку, рішення у справі жодним чином не може вплинути на права та інтереси НКРЕКП.
Відповідно до ст. 50 ГПК України треті особи можуть бути залучені до участі у справі, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Згідно з ч. 3 ст. 50 ГПК України у заявах про залучення третіх осіб зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Така особа має перебувати з однією зі сторін у матеріальних правовідносинах, які в результаті прийняття судом рішення у справі зазнають певних змін. Підставою для залучення в судовий процес такої третьої особи є її заінтересованість у результатах вирішення спору - ймовірність виникнення в майбутньому в неї права на позов або пред'явлення до неї позовних вимог зі сторони позивача чи відповідача. Такі висновки містяться, зокрема, у постанові ВП ВС від 25.06.2019 у справі №910/17792/17 і враховуються судом відповідно до ч. 4 ст. 236 ГПК України. Позивач у клопотанні таких обставин не вказав. Сам факт здійснення НКРЕКП регуляторної діяльності щодо спірних правовідносин не є підставою для залучення цього органу до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог.
2.5 Відповідач заявив клопотання від 10.02.2020 № 760-cк-824-0220 (вх. № 2345/20 від 10.02.2020) про витребування доказів. На підтвердження або спростування проведення ня позивачем відповідних дій задля врегулювання небалансу природного газу АТ «Івано-Франківськгаз» в період з березня по червень 2019 року, а також щодо обставин використання інформаційної платформи Оператора ГТС просив витребувати інформацію з належно завіреними копіями підтверджуючих документів стосовно:
1) зони балансування, до якої оператором газотранспортної системи застосовується певний режим балансування у відповідності до правил, визначених Регламентом комісії (ЄС) № 312/2014 від 26.03.2014, Закону України «Про ринок природного газу» та Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2493;
2) які дії були вчинені оператором газотранспортної системи з врегулювання небалансу АТ «Івано-Франківськгаз» (ПАТ «Івано-Франківськгаз») у березні - червні 2019 року;
3) щодо того, чи здійснював оператор газотранспортної системи у березні - червні 2019 року купівлю-продаж природного газу за короткостроковими договорами в точці, в якій відбувається передача природного газу;
4) щодо того, чи здійснював оператор газотранспортної системи у березні - червні 2019 року регулювання обсягу природного газу, який знаходиться в газотранспортній системі. Якщо так, то які саме дії були здійснені оператором газотранспортної системи задля врегулювання небалансу АТ «Івано-Франківськгаз» (ПАТ «Івано-Франквськгаз»);
5) щодо того, чи здійснював оператор газотранспортної системи у березні - червні 2019 року регулювання обсягу природного газу, який зберігається у газосховищах, які знаходяться в управлінні оператора газотранспортної системи;
6) щодо того, чи резервувалась оператором газотранспортної системи частина діючої ємності газосховища, потужності закачування та відбору газосховища, що необхідні для виконання ним обов'язків з балансування системи у березні - червні 2019 року. Якщо так, то яку саме частину діючої ємності газосховища, потужності закачування та відбору газосховища оператором газотранспортної системи було зарезервовано у березні - червні 2019 року;
7) належним чином завірену копію технічної угоди, що була укладена між оператором газосховища та оператором газотранспортної системи у березні - червні 2019 року;
8) щодо того, чи запроваджувались у березні - червні 2019 року оператором газотранспортної системи обмеження у точках входу та виходу згідно з розділом XV кодексу газотранспортної системи;
9) щодо кількості природного газу у газотранспортній системі на кінець кожної доби у березні - червні 2019 року, що очікувалась відповідно до передбачених подач та відборів для такої газової доби;
10) щодо кількості природного газу у газотранспортній системі у доби у березні - червні 2019 року, відповідно до фактичних подач та відборів для такої газової доби;
11) щодо номінацій, алокацій та виміряних потоків природного газу у кожній точці газотранспортної системи щодо кожної доби у березні - червні 2019 року;
12) щодо купівлі Оператором ГТС обсягів короткострокових стандартизованих продуктів у кожну добу березня - червня 2019 року та щодо продажу Оператором ГТС обсягів короткострокових стандартизованих продуктів у кожну добу березня - червня 2019 року;
13) щодо використання Оператором ГТС послуг балансування у березні - червні 2019 року;
14) щодо підтвердження права власності на інформаційну платформу Оператора ГТС та ліцензій на використання програмного забезпечення при розробці інформаційної платформи Оператора ГТС;
15) щодо логування дій користувачів та зміни даних на інформаційній платформі Оператора ГТС з можливістю доступу до даних логів всіх користувачів в режимі реального часу.
Відповідач вказував на те, що позивач не надав відповіді на адвокатський запит від 29.01.2020, який ним отримано 03.02.2020.
В судовому засіданні 10.02.2020 представниця відповідача підтримала це клопотання. Представник позивача заперечив щодо його задоволення з підстав пропуску строку подання доказів.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ГПК України суд відмовив в задоволенні клопотання з огляду на те, що таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в ч. 3 ст. 80 цього Кодексу. Тобто для відповідача - разом з поданням відзиву. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї. Відповідач подав відзив на позов 05.12.2019, а клопотання про витребування доказів - 10.02.2020. Тобто він пропустив строк подання доказів і не обґрунтував неможливість подання клопотання у встановлений строк.
3. Зміст позовних вимог та заперечень на позов, пояснення учасників справи.
3.1 Позовна заява від 30.10.2019 № 101вих-19-5082 (вх.№21906/19 від 06.11.2019).
Заявлені позовні вимоги мотивовані тим, що позивач на виконання договору транспортування природного газу від 17.12.2015 № 11512000706 поставив відповідачу природній газ. Водночас, у відповідача існує обов'язок виконувати вимоги, визначені в Кодексі газотранспортної системи з урахуванням особливостей, передбачених цим договором (п. 2.6 договору). В п. 19 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС передбачено порядок встановлення та оплати добових небалансів. Небаланс - це різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається відповідно до алокації (п. 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС). За результатами співставлення остаточних алокацій подач/відборів відповідачем природного газу до/з газотранспортної системи за березень-червень 2019 року позивач виявив у відповідача небаланси за кожну газову добу звітного місяця та визначив його остаточну плату сумарно за звітний місяць, а саме:
- за березень 2019 року - 3162,19423 тис. куб. м (32728710 кВтхгод) на 30 513 858, 83 грн;
- за квітень 2019 року - 4182, 7910 тис.куб.м (43285554 кВтхгод) на 36 631 422, 35 грн;
- за травень 2019 року - 7307, 7069 тис.куб.м (75629217 кВтхгод) на 60 067 733, 19 грн;
- за червень 2019 року 3198,04965 тис.куб.м. (33099814 кВтхгод) на 27 741 366,59 грн.
Обсяги добових небалансів підтверджує актами та довідками про добові небаланси, які складені позивачем, та відповідними актами приймання-передачі природного газу. Вказує, що у відповідача виник обов'язок оплатити виставлені позивачем рахунки за добові небаланси в загальному розмірі 154 954 380, 96 грн. У зв'язку з простроченням оплати добових небалансів нарахував 3% річних на суму 738 269, 41 грн та пеню у розмірі 8 539 995, 24 грн. Свою позицію обґрунтовує приписами розділу І, XIV Кодексу ГТС, ст. 193, 231 ГК України, ст. 526, 530, 536, 612, 625 ЦК України.
3.2 Відзив на позов від 04.12.2019 № 76007-Cк-9736-1219 (вх. №21413/19 від 05.12.2019).
З посиланням на положення ст. 11, 13, 14, ч. 1 ст. 626 ЦК України, ст. 32 ЗУ «Про ринок природного газу», п. 5 гл. 1, п. 1 гл. 3 розділу І, п. 1 гл. 1 розділу УП Кодексу ГТС обґрунтовує те, що одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі вчинення дій з врегулювання добового небалансу, є складовими послуги транспортування природного газу та здійснюються виключно на підставі договору транспортування. Правовідносини між сторонами щодо транспортування природного газу магістральними трубопроводами врегульовані договором № 1512000706 від 17.12.2015, який на даний час є чинним. Зазначений договір є типовим. Вказує, що умовами договору передбачено, що послуги надаються на умовах визначених у Кодексі з урахуванням особливостей, передбачених цим договором. Зокрема, за цим договором замовником надаються послуги балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї. Підставами позову є визначення вартості щодобових небалансів та порядку їх розрахунків, що не охоплюється умовами договору. Постановою НКРЕКП від 27.12.2017 затверджено зміни в типовий договір, які надалі мали б бути внесені і до договору, який укладено між сторонами. Згідно з рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 19.11.2019 у справі № 909/773/18 відмовлено в задоволенні позову позивача до відповідача про визнання укладеним договору про транспортування природного газу в редакції АТ «Укртрансгаз», що відповідає типовій формі договору транспортування природного газу. Відмічає, що і нормами Кодексу ГТС, і умови чинного договору на позивача покладено обов'язок з визначення у відповідача наявності негативного місячного небалансу, а не добового. Оскільки сторонами не погоджено порядок встановлення та оплати добових небалансів, заявлені позовні вимоги вважає необґрунтованими. Вказує, що в порушення п. 11.4 умов договору позивач не направляв відповідачу належним чином оформлені акти послуг балансування, в порушення п. 9.4 договору відповідач не отримав від позивача належним чином оформлених розрахунків вартості послуг балансування та рахунків-фактур. Вважає, що такі дії позивача порушують Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», оскільки відсутні первинні бухгалтерські документи, які підтверджують факт здійснення господарської операції. Зазначає, що приписи глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС не застосовується до спірних правовідносин, оскільки регулюють порядок визначення та оплати за добовий небаланс. При цьому обрахунок позивачем вартості балансування мав відбуватися в наступному місяці після місяця, в якому здійснювалося балансування. Однак, позивач провів обрахунки за березень 2019 року у травні та липні 2019 року, що суперечить вимогам законодавства. Оскільки позовні вимоги щодо стягнення пені та 3% річних є похідними від вимоги про стягнення основного боргу, то такі вимоги також не підлягають задоволенню.
3.2.1 Письмові пояснення відповідача від 21.01.2020 № 76007-Сл-548-0120 (вх.№1075/20 від 22.01.2020).
Вказує, що протягом спірного періоду у відповідача була відсутня можливість в інформаційній платформі позивача подавати номінації на віртуальну точку входу АТ «Івано-Франківськгаз». Здійснивши позапланову перевірку НКРЕКП було виявлено вказану обставину та зобов'язано позивача її усунути. За умовами чинного між сторонами договору на період спору плата за місячні небаланси розраховувалася виходячи з встановленого постановою НКРЕКП від 15.12.2016 № 2288 для АТ «Івано-Франківськгаз» тарифу на послуги розподілу природного, яка набрала чинності 01.01.2017. Відсутність визначеного переліку комерційних вузлів обліку газу, актів розмежування балансової належності газопроводів та експлуатаційної відповідальності сторін, які повинні містити схеми потоків газу через вузли обліку природного газу, їх місце розташування на схемі, межі балансової належності або схематичні позначення іншого обладнання чи засобів вимірювальної техніки є порушенням умов договору транспортування природного газу, вимог законодавства України та свідчить про те, що відомості про об'єми (обсяги) природного газу наведені позивачем у заявленому позові є недостовірними і не можуть застосовуватись для здійснення комерційних розрахунків. Позивачем не доведено належними та допустимими доказами факту надання послуг балансування та їх заявленого обсягу. При цьому послуги балансування є окремим видом послуг та не є складовою послуги транспортування природного газу. Позивач не надав доказів, які б підтверджували замовлення відповідачем послуг балансування.
3.3 Відповідь на відзив (вх.№1260/20 від 24.01.2020).
Зазначає, що підставою виникнення у відповідача обов'язку оплати добових небалансів є Кодекс ГТС. Щодо тверджень відповідача про відсутність розрахунку за добовий небаланс, звертає увагу на те, що розрахунки вартості врегулювання щодобових небалансів, зазначені в актах за березень - червень 2019 року. В актах врегулювання щодобових небалансів зазначена ціна природного газу, відповідно до якої зроблений розрахунок вартості добових небалансів та обсяг небалансу. Відмічає, що визначення маржинальної ціни продажу, маржинальної ціни придбання й середньозваженої ціни природного газу позивачем здійснюється відповідно до Кодексу ГТС. Водночас відповідач, прийнявши від позивача послуги, погодив порядок визначення обсягу добового небалансу та порядок визначення плати за добовий небаланс.
3.4 Заперечення на відповідь на відзив від 31.01.2020 № 760-Ск-654-0120 (вх.№1653/20 від 03.02.2020).
Вважає, що сторони договору погодили надання послуг з транспортування природного газу і плату за такі послуги, а не придбання/продаж природного газу, а тому вказані правовідносини не зумовлюють виникнення у відповідача обов'язку з оплати добових небалансів. Аналізуючи норми закону, посилається на те, що правила балансування системи, приписані в Кодексі ГТС, не розповсюджуються на операторів ГРМ. Вказує, що позивачем не надано доказів, які б підтверджували вчинення балансуючих дій кожної доби. При цьому до прав позивача не входить складення односторонніх коригуючих актів про надані послуги. Двосторонні акти приймання-передачі природного газу, як і інші документи, складені відповідачем на виконання технічної угоди про умови приймання-передачі природного газу в точках виходу з газотранспортної системи до ГРМ між оператором ГТС та Оператором ГРМ і не стосуються добового балансування. Крім того, інформаційна платформа оператора ГТС на якій учасники ринку мали б вчиняти щодобові балансуючі дії в період до 20.05.2019 не функціонувала належним чином по відношенню до оператора ГРМ. А тому в оператора ГТС не було передбаченого законодавством інструменту для здійснення щодобових балансуючих дій щодо оператора ГРМ.
4. Обставини справи, оцінка доказів.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані у справі докази, оцінивши їх відповідно до приписів ст. 86 ГПК України, суд встановив таке.
4.1 Між Публічним акціонерним товариством «Укртрансгаз», як оператором, та Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Івано-Франківськгаз», як замовником, укладено договір транспортування природного газу від 17.12.2015 № 1512000706. Умови договору такі.
За цим договором оператор надає замовнику послуги транспортування природного газу на умовах, визначених у цьому договорі, а замовник сплачує оператору встановлену в цьому договорі вартість таких послуг (п. 2.1).
Послуги надаються на умовах, визначених у кодексі, з урахуванням особливостей, передбачених цим договором (п. 2.2).
Послуги, які можуть бути надані замовнику за цим договором: послуга замовленої потужності в точках входу та виходу до/з газотранспортної системи (далі - розподіл потужності);
Послуги фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою на підставі підтверджених номінацій (далі - транспортування);
Послуги балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї (далі - балансування) (п. 2.3).
Обсяг послуг, що надаються за цим договором, визначається підписанням додатка 1 (розподіл потужності) та/або додатка 2 (транспортування) до цього договору (п. 2.4).
Приймання-передача газу, документальне оформлення та подання звітності оператору здійснюються відповідно до вимог кодексу (п. 2.5).
Замовник має виконувати вимоги, визначені в кодексі, подавати газ в точках входу та/або приймати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим договором, протягом погоджених термінів, а також оплачувати послуги на умовах, зазначених в договорі (п. 2.6).
Оператор має виконувати вимоги, визначені в кодексі, приймати газ в точках входу та/або передавати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим договором, протягом погоджених термінів (п. 2.7).
Додатки 1, 2, 3 є невід'ємною частиною цього договору. При цьому додаток 3 укладається у випадку, коли замовником послуг є оператор газорозподільної системи, прямий споживач, газодобувне підприємство або виробник біогазу (п. 2.8).
Оператор зобов'язаний своєчасно надавати послуги належної якості; розміщувати на своєму вебсайті чинні тарифи, вартість послуг балансування, Типовий договір транспортування природного газу і Кодекс; приймати номінації та реномінації, а також заявки на розподіл потужності від замовника відповідно до умов, встановлених Кодексом; забезпечувати належну організацію та функціонування своєї диспетчерської служби; оприлюднювати інформацію, що стосується прав замовника на розподіл потужності, впровадження системних обмежень у випадку аварій та перебоїв у функціонуванні газотранспортної системи, та іншу інформацію, що передбачена Кодексом; виконувати інші обов'язки, визначені Кодексом та чинним законодавством України; повідомляти замовника про зміну умов, які стали підставою для укладення цього договору; здійснити додаткову оплату замовнику у разі недотримання параметрів якості природного газу, який передається ним в точках виходу з газотранспортної системи, в порядку, визначеному цим договором (п. 3.1).
Оператор має право своєчасно отримувати від замовника плату за надані послуги; на безперешкодний та безкоштовний доступ на територію та земельну ділянку замовника, де розташоване його газове обладнання та/або комерційний вузол обліку газу, для виконання своїх обов'язків, передбачених Кодексом та чинним законодавством; обмежувати або припиняти транспортування природного газу у випадках, передбачених цим договором та Кодексом; отримувати оперативну інформацію від замовника на запит своєї диспетчерської служби; стягувати із замовника додаткову плату у разі перевищення розміру договірної потужності та/або за недотримання вимог щодо якості газу, який передається ним в газотранспортну систему, в порядку, визначеному цим договором; користуватися іншими правами, передбаченими цим договором та чинним законодавством України, для забезпечення належного надання послуг, а також для виконання обов'язків оператора газотранспортної системи (п. 3.2).
Замовник зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі оплачувати вартість наданих йому послуг; надати оператору фінансове забезпечення в порядку, встановленому у Кодексі та цьому договорі; дотримуватися обмежень, встановлених цим договором та кодексом; негайно виконувати розпорядження диспетчерської служби оператора; вчасно збалансовувати своє портфоліо балансування; не перевищувати замовлені потужності, визначені в цьому договорі; повідомляти оператора про зміну умов, які стали підставою для укладення цього договору; забезпечити можливість цілодобового зв'язку оператора з представниками замовника, зазначеними в цьому договорі; здійснити додаткову оплату оператору у разі перевищення розміру договірної потужності та/або недотримання параметрів якості природного газу, який передається ним в газотранспортну систему, в порядку, визначеному цим договором (п. 4.1).
Замовник має право: отримувати від оператора послуги належної якості та в обумовлені цим договором строки; замовляти транспортування та одержувати з газотранспортної системи обсяги природного газу, що відповідають його підтвердженим номінаціям/реномінаціям; отримувати від оператора всю необхідну інформацію щодо роботи газотранспортної системи, від якої залежить належне виконання замовником своїх зобов'язань за цим договором; передати права щодо доступу до газотранспортної системи, які він набуває за цим договором, іншим суб'єктам ринку природного газу за умови повідомлення про це оператора у порядку і строки, передбачені Кодексом та цим договором; отримувати плату за недотримання вимог щодо якості газу, який передається оператором з газотранспортної системи, в порядку, визначеному цим договором; користуватися іншими правами, передбаченими договором та чинним законодавством України; у разі фізичного підключення до газотранспортної системи - на безперешкодний та безкоштовний доступ в порядку, визначеному Кодексом, на територію та земельну ділянку оператора, де розміщені місця відбору проб газу та/або комерційні вузли обліку газу, за якими здійснюється замовлення послуг.
Порядок комерційного обліку природного газу (у тому числі приладового) та перевірки комерційних вузлів обліку, а також порядок приймання-передачі природного газу в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи та визначення і перевірки параметрів якості в цих точках здійснюються сторонами відповідно до вимог Кодексу та з урахуванням цього договору (п. 5.1).
Окремим додатком 3 до цього договору між оператором та замовником, який є оператором газорозподільної системи/прямим споживачем/газовидобувним підприємством/виробником біогазу, інших видів газу з альтернативних джерел, визначається перелік комерційних вузлів обліку газу, встановлених на всіх фізичних точках входу/виходу до відповідного замовника (п. 5.4).
На кожну фізичну точку входу/виходу до/з газотранспортної системи складається акт розмежування балансової належності газопроводів та експлуатаційної відповідальності сторін, який має містити схему потоків газу через вузол обліку природного газу (ВОГ), його місце розташування на схемі, межу балансової належності та за необхідності схематичне позначення іншого обладнання чи засобів вимірювальної техніки (ЗВТ) (п. 5.5).
Оператор забезпечує наявність відповідних потужностей в точках входу до газотранспортної системи або в точках виходу з газотранспортної системи згідно з додатком 1 до цього договору (розподіл потужності) (п. 6.1).
Розподіл потужності здійснюється в порядку, передбаченому положеннями Кодексу (п. 6.2).
Надання номінацій (реномінацій) для отримання транспортування здійснюється у порядку, встановленому Кодексом. Форми номінацій і реномінацій оприлюднюються оператором на його офіційному вебсайті (п. 6.3).
Вартість послуг розраховується:
розподіл потужності - за тарифами, які встановлюються регулятором;
транспортування - за тарифами, які встановлюються регулятором;
балансування - за фактичною вартістю, яка визначається відповідно до порядку, встановленого Кодексом (п. 7.1).
Оператор розміщує інформацію про чинні тарифи та базову ціну газу на своєму веб-сайті: www.utg.ua (п. 7.2).
Тарифи, передбачені пунктом 7.1 цього розділу, є обов'язковими для сторін з дати набрання чинності постановою регулятора щодо їх встановлення. Визначена на їх основі вартість послуг застосовується сторонами при розрахунках за послуги згідно з умовами цього договору (п. 7.3).
Величина договірної потужності замовника визначається згідно з величиною потужностей, визначених у додатку 1 до цього договору. Величина договірної потужності замовника визначається відповідно до розподілу потужності, який здійснюється в порядку, передбаченому положеннями кодексу, та оформлюється додатком 1 до цього договору (п. 8.1).
Розділом ІХ договору врегульовано визначення вартості послуг балансування та порядок розрахунків за них.
У разі виникнення у замовника негативного місячного небалансу та неврегулювання ним негативного місячного небалансу відповідно до кодексу в строк до дванадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, замовник зобов'язаний сплатити оператору за послуги балансування. Негативний місячний небаланс замовника визначається відповідно до кодексу (п. 9.1).
Вартість послуг балансування за газовий місяць визначається на підставі даних про негативний місячний небаланс замовника за відповідною формулою (п. 9.1).
Базова ціна газу визначається оператором відповідно до кодексу. Оператор визначає базову ціну газу щомісяця в строк до десятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, та розміщує її на своєму вебсайті (п. 9.3).
Оператор до чотирнадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, надає замовнику на його електронну адресу розрахунок вартості послуг балансування та рахунок-фактуру. Замовник зобов'язаний здійснити оплату в строк, що не перевищує п'яти банківських днів (п. 9.4).
Послуги, які надаються за цим договором, за винятком послуг балансування, оформлюються оператором та замовником актами наданих послуг (п. 11.1).
Послуги балансування оформлюються одностороннім актом за підписом оператора на весь обсяг негативного місячного небалансу, неврегульованого замовником відповідно до кодексу та розділу ІХ договору (п. 11.4).
Договір набирає чинності з дня укладення на строк до 31.12.2016, умови договору застосовуються до відносин сторін, які виникли до його укладення, а саме з 01.12.2015. Цей договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення строку дії цього договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (п. 17.1).
У разі внесення та затвердження регулятором змін до типового договору транспортування природного газу сторони зобов'язані протягом місяця внести відповідні зміни до цього договору (п. 17.3).
4.2 Надалі 29.11.2017 сторони підписали додаткову угоду № 1 до договору транспортування природного газу. Згідно даною додатковою угодою такі пункти договору викладено в іншій редакції:
п. 9.4 «Оператор до чотирнадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, надає замовнику на його електронну адресу розрахунок вартості послуг балансування та рахунок-фактуру. Замовник, крім вартості послуг, вказаних в абзаці 2 цього пункту, зобов'язаний здійснити оплату в строк, що не перевищує п'яти банківських днів.
Оплата вартості послуг балансування оператором газорозподільної системи за рахунок виділених субвенцій з державного бюджету на покриття пільг, субсидій та компенсацій побутовим споживачам проводиться у строки та за процедурою, передбаченою порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам за надання пільг, субсидій та компенсацій, затверджених постановою КМУ від 11.01.2005 № 20» у сумі, що не перевищує вартості послуг розподілу фактично спожитого природного газу зазначеними споживачами за розрахунковий період».
Також даною угодою внесено зміни в п. 10.4, 10.5 договору.
4.3 Листом від 14.06.2018 № TSOBUX-18-1482 оператор повідомив замовника про зміну найменування з Публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз» на Акціонерне товариство «Укртрансгаз». Листами від 25.06.2018 № TSOBUX-18-1633 та від 28.11.2017 № 1001ВИХ-17-5155 повідомляло про зміну реквізитів.
Замовник повідомляв про зміну найменування з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Івано-Франківськгаз» на Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Івано-Франківськгаз» (лист від 28.05.2019 № 2001ВХ-19-5093).
4.4 На підтвердження виникнення у замовника щодобових небалансів на суму 154 954 380, 96 грн за період з березня 2019 року по червень 2019 року позивач надав такі докази:
Акт врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць березень 2019 року від 31.03.2019 № 03-2019-1512000706;
Коригуючий акт врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць березень 2019 року № 03-2019-1512000706-05 від 30.05.2019;
Коригуючий акт врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць березень 2019 року № 03-2019-1512000706-07 від 23.07.2019;
Акт врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць квітень 2019 року від 30.04.2019;
Акт врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць травень 2019 року від 31.05.2019 № 05-2019-1512000706;
Акт врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць червень 2019 року від 30.06.2019 № 06-2019-1512000706.
4.5 Позивач надав копії рахунків від 31.03.2019 № 03-2019-1512000706 про оплату щодобових небалансів за березень 2019 року на суму 30 512 030, 04 грн; від 30.04.2019 № 04-2019-1512000706 про оплату щодобових небалансів за квітень 2019 року на суму 36 631 422, 35 грн; від 31.05.2019 № 05-2019-1512000706 про оплату щодобових небалансів за травень 2019 року на суму 60 067 733, 19 грн; від 30.06.2019 № 06-2019-1512000706 про оплату щодобових небалансів за червень 2019 року на суму 27 741 366, 59 грн.
4.6 У довідках про добові небаланси за відповідні місяці на зазначені суми вказано, що доказами, які підтверджують наявність обсягів, використаних оператором ГРМ є технічні акти приймання-передачі природного газу та реєстр завантаження файлів до інформаційної платформи.
В підтвердження своєї позиції позивач надав роздруківки з Інформаційної платформи - електронної платформи у вигляді вебдодатка в мережі Інтернет, функціонування та керування якою забезпечується позивачем, як оператором газотранспортної системи та яка передбачена у Кодексі ГТС, та диск з відповідними документами, які підписані електронним цифровим підписом з даними з цієї ж Інформаційної платформи, за якою ведеться електронний облік транспортування природного газу відповідно до вимог Кодексу ГТС.
4.7 Обсяги переданого позивачем відповідачу природного газу підтверджуються актами приймання-передачі природного газу від 01.04.2019 (2 акти), від 02.04.2019 (1 акт) за березень 2019 року, від 02.05.2019 (3 акти) за квітень 2019 року, від 03.06.2019 (3 акти) за травень 2019 року, від 01.07.2019 (3 акти) за червень 2019 року.
5. Норми права та мотиви, якими суд керувався при ухваленні рішення.
5.1 Відповідно до ст. 174 ГК України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність; з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Згідно з ч. 1 ст. 180 ГК України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства.
На підставі господарського договору між суб'єктами господарювання виникають господарські зобов'язання, в силу яких один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку (ст.173, 174 ГК України).
Згідно з ч. 1 ст. 179 ГК України майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.
При цьому відповідно до ч. 4 ст. 179 ГК України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.
Частиною 1 ст. 193 ГК України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
5.2 Правове регулювання взаємовідносин оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначення правових, технічних, організаційних та економічних засад функціонування газорозподільних систем здійснюється Кодексом газотранспортної системи, Правилами постачання природного газу, які затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 № 2496, а також положеннями Закону України "Про ринок природного газу", Цивільного та Господарського кодексів України.
Згідно з п. 45 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» транспортування природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газотранспортною системою з метою його доставки до іншої газотранспортної системи, газорозподільної системи, газосховища, установки LNG або доставки безпосередньо споживачам, але що не включає переміщення внутрішньопромисловими трубопроводами (приєднаними мережами) та постачання природного газу.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 32 Закону України «Про ринок природного газу» транспортування природного газу здійснюється на підставі та умовах договору транспортування природного газу в порядку, передбаченому кодексом газотранспортної системи та іншими нормативно-правовими актами. За договором транспортування природного газу оператор газотранспортної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги транспортування природного газу на період та умовах, визначених у договорі транспортування природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газотранспортної системи встановлену в договорі вартість послуг транспортування природного газу.
Як передбачено ст. 35 Закону України «Про ринок природного газу», правила балансування повинні бути справедливими, недискримінаційними, прозорими та обумовленими об'єктивними чинниками. Такі правила мають відображати реальні потреби газотранспортної системи з урахуванням ресурсів у розпорядженні оператора газотранспортної системи. Такі правила мають бути засновані на ринкових принципах. Такі правила мають створювати економічні стимули для балансування обсягів закачування і відбору природного газу самими замовниками (ч.1). Розмір плати за небаланси замовників визначається виходячи із обґрунтованих та реальних витрат оператора газотранспортної системи, пов'язаних із здійсненням балансування. При визначенні розміру плати за небаланси замовників не допускається перехресне субсидіювання між замовниками, у тому числі шляхом збільшення вартості приєднання нових об'єктів замовників до газотранспортної системи (ч. 2). Оператор газотранспортної системи повинен забезпечити замовників безкоштовною, достатньою, своєчасною та достовірною інформацією про статус балансування в межах інформації, що знаходиться у розпорядженні оператора газотранспортної системи у відповідний момент часу. Така інформація має надаватися відповідному замовнику в електронному форматі (ч. 3).
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг згідно з постановою від 30.09.2015 № 2493 затвердила Кодекс газотранспортної системи, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1378/27823.
Цей Кодекс є регламентом функціонування газотранспортної системи України та визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газотранспортної системи України (п. 2 розділу І Кодексу ГТС).
Доступ суб'єктів ринку природного газу до газотранспортної системи здійснюється на принципах, зокрема, надання оператором газотранспортної системи послуг доступу та приєднання виключно на договірних засадах (п. 4 глави 1 розділу 1 Кодексу ГТС).
Договір транспортування - договір, укладений між оператором газотранспортної системи та замовником послуг транспортування природного газу на основі типового договору транспортування природного газу, затвердженого Регулятором, згідно з яким оператор газотранспортної системи надає замовнику одну чи декілька складових послуг транспортування природного газу на період та умовах, визначених у такому договорі, а замовник послуг транспортування оплачує оператору газотранспортної системи вартість отриманих послуг (послуги) (абз. 36 п. 5 глави 1 розділу 1 Кодексу ГТС).
Замовник послуг транспортування - юридична особа або фізична особа - підприємець, яка на підставі договору транспортування, укладеного з оператором газотранспортної системи, замовляє одну чи декілька складових послуг транспортування природного газу (абз. 40 п. 5 глави 1 розділу 1 Кодексу ГТС).
Послуга балансування - послуга, що надається оператору газотранспортної системи на підставі відповідного договору купівлі-продажу природного газу, необхідного для врегулювання короткострокових коливань попиту та пропозицій на природний газ, що не є короткостроковим стандартизованим продуктом (абз. 68 п. 5 глави 1 розділу 1 Кодексу ГТС).
Оператор газотранспортної системи на підставі договору транспортування природного газу та згідно з умовами, визначеними в цьому Кодексі, надає суб'єктам ринку природного газу право користування газотранспортною системою в межах розподілу потужностей на точках входу та виходу та послуги транспортування природного газу газотранспортною системою в межах договірних потужностей та підтверджених номінацій (п. 1 розділу 3 Кодексу ГТС).
Правовідносини між оператором газотранспортної системи та оператором установки LNG/оператором газосховища/газовидобувним підприємством/оператором газорозподільної системи/прямим споживачем щодо одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі вчинення дій з врегулювання добових небалансів у газотранспортній системі, регулюються договором транспортування природного газу, укладеним відповідно до Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 № 2497 (п. 2 розділу 1 глави IV Кодексу ГТС).
Одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі вчинення дій з врегулювання добового небалансу, є складовими послуги транспортування природного газу та здійснюються виключно на підставі договору транспортування. Договір транспортування є документом, який регулює правовідносини між оператором газотранспортної системи і окремим замовником послуг транспортування (абз. 1 п. 1 розділу 1 глави VІІІ Кодексу ГТС).
Отже, нормами чинного законодавства визначено, що транспортування природного газу, в тому числі вчинення дій з врегулювання добових небалансів у газотранспортній системі, може здійснюватись тільки на підставі договору, укладеного з оператором газотранспортної системи.
5.2 Між сторонами укладено договір транспортування природного газу від 17.12.2015 № 1512000706. Розділом ІХ цього договору врегульовано визначення вартості послуг балансування та порядок розрахунків за них. Сторони погодили порядок врегулювання місячного небалансу.
Відповідно до ч. 1 ст. 204 ЦК України суд виходить із презумпції правомірності правочину і вважає, що при вирішенні питань здійснення балансування за спірний період слід застосовувати умови договору. Той факт, що умови договору в частині балансування не відповідають положенням Кодексу ГТС (в який були внесені зміни), не обумовлює втрату ними чинності. Так само як не змінюються і підстави виникнення господарських зобов'язань у спірних правовідносинах. Ці зобов'язання виникають з договору, а не безпосередньо із закону.
З наведених мотивів суд відхиляє посилання позивача на п. 2.6 договору щодо обов'язку відповідача виконувати вимоги, визначені в Кодексі ГТС, оскільки йдеться не про виконання вимог закону, а про підстави виникнення господарських зобов'язань.
У відповідача зобов'язання по оплаті щодобових небалансів не виникли, так як в договір зміни не були внесенні.
6. Висновки суду.
6.1 Враховуючи викладене, в задоволенні позову слід відмовити.
7. Судові витрати.
7.1 Склад та порядок розподілу судових витрат визначено главою 8 ГПК України.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
При зверненні з позовом позивач сплатив судовий збір в розмірі 672 360 грн (платіжне доручення від 28.10.2019 № 13763).
7.2 Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, враховуючи відмову в задоволенні позову, судовий збір залишається за позивачем.
Керуючись ст. 2, 86, 129, 145, 233, 236-238, 240, 241, 256, п. 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України, суд
Відмовити в позові Акціонерного товариства "Укртрансгаз" (Кловський узвіз, 9/1, м. Київ, 01021, ідентифікаційний код 30019801) до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз" (вул. Ленкавського, 20, м. Івано-Франківськ, 76010, ідентифікаційний код 03361046) про стягнення заборгованості у розмірі 164 232 645, 61 грн, з яких основний борг - 154 954 380, 96 грн, пеня - 8 539 995, 24 грн, 3% річних - 738 269, 41 грн.
Судові витрати покласти на позивача.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 23.03.2020.
Суддя О. В. Малєєва