Постанова від 23.03.2020 по справі 565/232/20

Справа № 565/232/20

Провадження № 3/565/365/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2020 року м.Вараш

Суддя Кузнецовського міського суду Рівненської області Зейкан І.Ю.,

з участю

секретаря судового засідання Бірюк Л.М.,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши матеріали, які надійшли від Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , працюючої на посаді заступника начальника з медичної частини Державного закладу «СМСЧ №3 МОЗ України», члена тендерного комітету, проживаючої в АДРЕСА_1 ,

- за ч.1 ст.164-14 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ДАСУ № 13-01-0089/2020 від 21 лютого 2020 року, ОСОБА_1 порушила вимоги абз. 2 ч.1 ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме здійснила закупівлю товарів, робіт і послуг без застосування визначених законодавством процедур закупівель. Зокрема, обвинувачується у тому, що Державним закладом «Спеціалізована медико-санітарна частина №3 МОЗ України» здійснено закупівлю суміші для лікувального харчування у 2018 році на суму 245200,0 грн., у 2019 році на суму 476800,0 грн., технічних та інших засобів медичного призначення у 2019 році на суму 394200,0 грн.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину свою у вчиненні правопорушення не визнала повністю. В останнє судове засідання не з'явилась, подала заяву, у якій просила розгляд справи здійснити за її відсутності. Додала, що закупівлі суміші для лікувального харчування, а також технічних та інших засобів медичного призначення у 2018-2019 роках не здійснювала, про те що такі закупівлі здійснювались довідалась лише у січні 2020 року за результатами складання акту ревізії аудитслужби і не має повноважень на здійснення таких закупівель.

З метою уточнення посадових обов'язків, які були недотримані ОСОБА_1 за змістом сформульованого обвинувачення, суд визнавав обов'язковою явку головного державного аудитора Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області Шульгача В.К. Проте, від вказаного управління надійшло повідомлення про неможливість забезпечити явку ОСОБА_2 у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України та Державною аудиторською службою України нормативно-правових актів щодо організації роботи Держаудитслужби у період карантину. Просило здійснити розгляд справи за їх відсутності.

Проаналізувавши та дослідивши матеріали справи, пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, суд встановив наступне.

Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

З аналізу змісту санкції ч.1 ст. 164-14 КУпАП випливає, що суб'єктом цього адміністративного правопорушення є службова (посадова) особа.

Відповідно до ст. 14 КУпАП, посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків. Отже, службові (посадові) особи підлягають адміністративній відповідальності лише за умови невиконання покладених на них службових обов'язків .

Відповідно до ч.2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.

Проте, головним державним аудитором управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області Шульгачом В.К. не подано до суду доказів покладення конкретно на ОСОБА_3 обов'язків здійснення закупівлі товарів та визначення процедури закупівлі суміші для лікувального харчування у 2018 році на суму 245200,0 грн., у 2019 році на суму 476800,0 грн., технічних та інших засобів медичного призначення у 2019 році на суму 394200,0 грн.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про публічні закупівлі», для організації та проведення процедур закупівель замовник утворює тендерний комітет (комітети) або визначає уповноважену особу (осіб). Тендерний комітет діє на засадах колегіальності та неупередженості.

За вимогами абз. 2 ч.1 ст. 2 вище вказаного Закону, цей Закон застосовується до замовників, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень.

Згідно із п.2.5 Положення про тендерний комітет, затвердженого наказом начальника ДЗ «СМСЧ № 3 МОЗ України» № 125 від 08.08.2016 року, засідання комітету скликаються головою комітету та проводяться у разі потреби. Перелік питань, що підлягають розгляду на засіданні комітету та порядок денний доводяться до відома членів комітету до початку засідання.

З правового аналізу викладених норм випливає, що у разі виникнення необхідності у проведенні закупівлі товарів, послуг або робіт, на суму, визначену згаданим Законом України, саме замовник створює тендерний комітет і передає на його розгляд пропозицію для проведення процедури закупівлі, після чого тендерний комітет розглядає таку пропозицію, організовує та проводить процедуру закупівлі.

За змістом копій протоколів № 74 від 15.12.2017 року, № 1 від 04.01.2018 року, № 1 від 18.01.2019 року, № 4 від 22.01.2019 року засідань тендерного комітету ДЗ «СМСЧ №3 МОЗ України» щодо складання річних планів закупівель на 2018 - 2019 роки та затвердження змін до річних планів, питання про проведення закупівлі суміші для лікувального харчування у 2018 році на суму 245 200 грн. та у 2019 році на суму 476 800 грн., технічних та інших засобів медичного призначення у 2019 році на суму 394 200 грн. на розгляд тендерного комітету не виносилось та рішення щодо них не приймались.

Крім того, копіями договорів № 13 від 16.01.2018 року, № 9 від 23.01.2019 року та № 12 від 23.01.2019 року, які подані Управлінням Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області на підтвердження факту здійснення закупівлі товарів, доводиться, що ці договори ОСОБА_1 не укладала і до суду не подано доказів, про те, що вона мала повноваження на їх укладання.

Отже, у судовому засіданні не встановлено обставин про те, що ОСОБА_1 як член тендерного комітету була обізнана про необхідність в ДЗ «СМСЧ №3 МОЗ України» у проведенні закупівлі суміші для лікувального харчування у 2018 - 2019 роках, а також технічних та інших засобів медичного призначення у 2019 році, а також у тому, що такі закупівлі здійснювались.

Викладені обставини свідчать про відсутність вини (умислу або необережності) у ОСОБА_1 на здійснення закупівлі ДЗ «СМСЧ №3 МОЗ України» товарів без застосування визначених законодавством процедур, як обов'язкової ознаки суб'єктивної сторони складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164-14 КУпАП.

До того ж, обставина укладання договорів № 13 від 16.01.2018 року, № 9 від 23.01.2019 року та № 12 від 23.01.2019 року від імені ДЗ «СМСЧ №3 МЗ України», іншою особою, а не ОСОБА_1 , а також відсутність доказів, про те, що остання як член тендерного комітету розглядала питання щодо необхідності проведення закупівлі вищевказаних товарів та приймала з цих питань будь-які рішення, виключає у діях ОСОБА_1 об'єктивну сторону адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164-14 КУпАП, у виді здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг без застосування визначених законодавством процедур закупівель.

Таким чином, відсутність у діях ОСОБА_1 ознак об'єктивної та суб'єктивної сторони складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164-14 КУпАП, виключає у її діях і склад цього адміністративного правопорушення.

Окрім того, відповідно до п. 20 ч.1 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі», під публічною закупівлею розуміється придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом.

Також, п. 5 ч.1 ст. 1 цього ж Закону України визначено, що договором про закупівлю є договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі та передбачає надання послуг, виконання робіт або набуття права власності на товари. Отже, однією з ознак визнання товарно-грошової операції закупівлею в розумінні Закону України «Про публічні закупівлі» є звернення замовником товарів, робіт або послуг на свою користь, тобто їх фактичне придбання.

За умовами п. 1 договору №13 від 16.01.2018 року, укладеного між ДЗ «СМСЧ №3 МОЗ України» та ДП ДАК «Ліки України» аптека №7, предметом даного договору є відшкодування витрат, пов'язаних з відпуском лікарських засобів безоплатно громадянам, які мають на це право відповідно до затвердженої міської комплексної програми «Здоров'я» на І квартал 2018 року по напрямку «Забезпечення хворих на фенілкетонурію спеціальним лікувальним харчуванням».

За змістом п. 1 договору №9 від 23.01.2019 року, укладеного між ДЗ «СМСЧ №3 МОЗ України» та ДП ДАК «Ліки України», аптека №7, предметом даного договору є відшкодування витрат, пов'язаних з відпуском лікарських засобів безоплатно громадянам, які мають на це право відповідно до затвердженої міської комплексної програми «Здоров'я» на 2019 рік по напрямку «Забезпечення інвалідів, дітей-інвалідів технічними та іншими засобами медичного призначення».

Згідно з п. 1 договору №12 від 23.01.2019 року, укладеного між ДЗ «СМСЧ №3 МОЗ України» та ДП ДАК «Ліки України» аптека №7, предметом даного договору є відшкодування витрат, пов'язаних з відпуском лікарських засобів безоплатно громадянам, які мають на це право відповідно до затвердженої міської комплексної програми «Здоров'я» на 2019 рік по напрямку «Забезпечення хворих на фенілкетонурію спеціальним лікувальним харчуванням».

В усіх трьох договорах, у п. 2.1 ДЗ «СМСЧ №3 МОЗ України», серед іншого, зобов'язалось забезпечити виписку безкоштовних рецептів мешканцям міста Вараш, які знаходяться на амбулаторному лікуванні та продовжити перерахування коштів ДП ДАК «Ліки України» аптека №7 для відшкодування видатків з безкоштовного відпуску лікарських засобів на підставі поданих реєстрів реалізованих безкоштовно ліків громадянам.

У свою чергу ДП ДАК «Ліки України» аптека №7 зобов'язалось забезпечити жителям м. Вараш відпуск лікарських засобів за безоплатними рецептами, виданими ДЗ «СМСЧ №3 МОЗ України» (п.п. 2.1.1 в усіх трьох вище вказаних договорах).

Отже, дослідженими у судовому засіданні копіями договорів № 13 від 16.01.2018 року, № 9 від 23.01.2019 року та № 12 від 23.01.2019 року доводиться, що договірні відносини між ДЗ «СМСЧ №3 МОЗ України» та ДП ДАК «Ліки України» аптека №7 не є публічною закупівлею у розумінні Закону України «Про публічні закупівлі», оскільки замовник ДЗ «СМСЧ №3 МОЗ України» не звертав на свою користь (власність) спеціальне лікувальне харчування, а також технічні та інші засоби медичного призначення, тобто не придбавав їх. Таке харчування та засоби медичного призначення реалізовувались аптекою безкоштовно громадянам м. Вараш і таким чином передавались у власність цих громадян.

Викладені обставини дають підстави суду стверджувати, що ДЗ «СМСЧ №3 МОЗ України», уклавши договори № 13 від 16.01.2018 року, № 9 від 23.01.2019 року та № 12 від 23.01.2019 року з ДП ДАК «Ліки України» аптека №7 фактично не здійснило закупівлю товарів, що виключає подію адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164-14 КУпАП, у виді здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг без застосування визначених законодавством процедур.

Статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.

Пунктом 1 статті 247 КУпАП передбачено, що провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Виходячи з вищенаведеного та керуючись ч.1 ст.164-14, ст.221, п.1 ст.247, 283, 284, 287 КУпАП, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164-14 КУпАП, закрити за відсутності складу та події адміністративного правопорушення.

Постанова судді може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено протягом десяти днів з дня її винесення до Рівненського апеляційного суду через Кузнецовський міський суд Рівненської області.

Суддя І.Ю. Зейкан