Рішення від 24.02.2020 по справі 557/1589/19

Справа №557/1589/19

Провадження №2-а/557/12/2020

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2020 року смт.Гоща

Гощанський районний суд Рівненської області в складі:

головуючого судді Пацка Д.В.

секретар судового засідання Гуменюк Н.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду смт.Гоща в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Рівненській області, Департаменту патрульної поліції НП України про скасування постанови про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції України в Рівненській області, Департаменту патрульної поліції НП України про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.

Позовні вимоги мотивує тим, що 16.08.2019 інспектором СРПП №3 Гощанського ВП Острозького ВП ГУНП було винесено постанову серії ДПО18 №187192 про притягнення її до адміністративний відповідальності за ч. 1 ст. 126, ч. 1 ст. 122 КУпАП за застосовано стягнення у розмірі 425 грн. Відповідно до змісту постанови вона керувала транспортним засобом не маючи при собі посвідчення водія відповідної категорії, порушила правила зупинки здійснивши зупинку транспортного засобу ближче 10 метрів від пішохідного переходу, чим порушила п.2.1а, п.15.9 г ПДР України.

Позивач вважає, що вказана постанова є незаконною та необґрунтованою і винесена з порушенням його права та чинного законодавства України та такою, що підлягає скасуванню з наступних підстав.

Зокрема вказує, що об'єктом правопорушення є встановлений порядок керування транспортним засобом, а також суспільні відносини у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху. Однак, при винесенні постанови інспектором не взято до уваги, що Позивач транспортним засобом не керувала, а тому і не повинна була мати при собі посвідчення водія та відповідно не порушувала правила зупинки транспортного засобу.

В порушення зазначеного законодавства, при притягненні її до адміністративної відповідальності інспектором не з'ясовано, чи наявний у його діях склад адміністративного правопорушення, а отже чи наявні підстави для притягнення її до відповідальності, оскільки ніяких доказів того, що вона керувала транспортним засобом у інспектора немає.

А тому, позивач вважає оскаржувану постанову поліцейського - інспектора роти №3 батальйону Управління патрульної поліції у Рівненській області Боровець Г.Ю. про накладання адміністративного стягнення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, яке зафіксоване не в автоматичному режимі, такою, що не відповідає дійсним обставинам справи, складену за відсутності у діях позивача події та складу адміністративного правопорушення, складену за результатами неповного та однобічного вияснення всіх обставин по справі, з істотним порушенням порядку розгляду справ про адміністративне правопорушення, і як наслідок, є протиправною та підлягає до скасування, а справа закриттю.

Ухвалою Гощанського районного суду Рівненської області відкрито провадження у справі та вирішено розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, про що повідомлено сторони.

Клопотань від учасників процесу про розгляд справи у поряду загального позовного провадження не надходило.

Представник відповідача - Управління патрульної поліції у Рівненській області, своїм правом на подання відзиву на позов не подав. Пояснень, заперечень та/або доказів на адресу суду не надходило.

Оскільки, відповідно до вимог ст.262 ЦПК України, справа в порядку спрощеного позовного провадження розглядається без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, то, відповідно до вимог ч.4 ст.229 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу суд не здійснює.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що відповідно до постанови серії ДПО18 №187192 притягнуто ОСОБА_1 до адміністративний відповідальності за ч. 1 ст. 126, ч. 1 ст. 122 КУпАП за застосовано стягнення у розмірі 425 грн. Відповідно до змісту постанови вона керувала транспортним засобом не маючи при собі посвідчення водія відповідної категорії, порушила правила зупинки здійснивши зупинку транспортного засобу ближче 10 метрів від пішохідного переходу, чим порушила п.2.1а, п.15.9 г ПДР України.

У відповідності до ч.2 ст. 19 Конституції України державні органи та їх посадові особи діють у спосіб, в межах повноважень та на підставах, передбачених Конституцією України та Законами України.

Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Як вбачається з доводів позивача, зазначених в позовній заяві, остання категорично заперечує факт вчинення нею зазначеного вище правопорушення, вказуючи на відсутність її вини, так як вона транспортним засобом не керувала, а тому і не повинна була мати при собі посвідчення водія та відповідно не порушувала правила зупинки транспортного засобу.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідачем не з'ясовано всіх обставин відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, не подано до суду доказів, які підтверджують наявність складу правопорушення та спростовують пояснення позивача, які б дозволили вказати на достовірність, того що позивачем дійсно скоєне зазначені правопорушення, а тому спростувати пояснення позивача немає можливості, і будь-які сумніви з приводу наявності вини водія транспортного засобу трактуються на користь водія.

Наявна у справі постанова не дає підстав для висновку про скоєння позивачем правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 КУпАП, ч. 1 ст. 126 КУпАП, а саме: керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред'явила для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційного документа на транспортний засіб та порушення вимог зупинки, стоянки.

Згідно статті 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відсутнє в постанові посилання на докази, які підтверджують факт порушення позивачем - Правил дорожнього руху України.

Матеріали справи не містять належних та допустимих доказів на спростування наведених в позові аргументів щодо відсутності самого факту адміністративного правопорушення, сама по собі постанова у справі про адміністративне правопорушення, без обґрунтування її доказами, передбаченими ст. 251 КУпАП, не може достовірно свідчити про вчинення позивачем адміністративного правопорушення.

Тому, суд зазначає, що відповідач як суб'єкт владних повноважень, використовуючи свої повноваження, повинен був належним чином кваліфікувати дії позивача та зібрати докази, які б підтверджували наявність складу правопорушення та спростували свідчення позивача, однак такі докази в матеріалах справи відсутні.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився та не надав суду будь-яких доказів вчинення позивачем інкримінованого йому правопорушення, та пояснень з приводу підстав та мотивів притягнення останнього до адміністративної відповідальності саме за ч. 1 ст. 122 КУпАП, ч. 1 ст. 126 КУпАП.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином, оскільки позивач заперечує скоєння правопорушення, а доказів вини позивача у правопорушенні, передбаченому ч. 1 ст. 122 КУпАП, ч. 1 ст. 126 КУпАП відповідачем не надано, суд приходить висновку про недоведеність наявності в діях позивача складу даного адміністративного правопорушення.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився та не спростував тверджень позивача щодо безпідставності притягнення її до адміністративної відповідальності.

Враховуючи, що відповідачем не доведено правомірності прийнятого ним рішення і не надано жодного доказу на підтвердження факту вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч ч. 1 ст. 122 КУпАП, ч. 1 ст. 126 КУпАП, оскаржувана постанова підлягає скасуванню, а справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 122 КУпАП, ч. 1 ст. 126 КУпАП закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст. 244-246, 250, 286 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Рівненській області, Департаменту патрульної поліції НП України про скасування постанови про адміністративне правопорушення - задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову серії ДПО18 №187192 винесену інспектором СРПП №3 Гощанського ВП Острозького ВП ГУНП по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі про накладення на ОСОБА_2 адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 425 грн. за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 122 КУпАП, ч. 1 ст. 126 КУпАП, а провадження у справі про адміністративне правопорушення - закрити.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Гощанський районний суд Рівненської області протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Пацко Д.В.