Рішення від 23.03.2020 по справі 420/7590/19

Справа № 420/7590/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Танцюри К.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним і скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", від 15.11.2019р. №71, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 призначення і виплату пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Ухвалою суду від 23.01.2020р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що 12.11.2019р. позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, проте рішенням №71 від 15.11.2019р було відмовлено у призначенні вказаного виду пенсії, оскільки відсутній необхідний пільговий стаж 12 років 6 місяців. Позивач вказав, що він з 01.09.1979р. по 25.06.1985р. навчався в Одеському технікумі залізничного транспорту ім. Ф.Є. Джержинського за спеціальністю « тепловозне господарство», однак всупереч п. 109 Положення від 03.08.1972р. відповідачем до пільгового стажу не зараховано період навчання. Також, як зазначив позивач, оскільки він в період навчання працював на посаді помічника машиніста з 02.11.1982р. по 15.11.1982р. то період навчання з 01.09.1979р. по 25.06.1985р. повинен був бути зарахований до спеціального стажу роботи. Позивач зазначив, що не погоджується з твердженням відповідача щодо вісутності посади дублера помічника машиніста в Списку №2, оскільки відповідно до п.8 роз'яснень від 02.04.1976р. №5/8 затверджених постановою Державного комітету Ради Міністрів СРСР з питань праці та заробітної плати і Секретаріату ВЦСПС від 02.04.1976р. №81/8, якщо в списку включені професії робітків під загальним найменуванням, то права на пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах мають робітники всіх найменувань цих професій. Тобто, як зазначив позивач, дублери помічників машиністів дизельпоїздів віднесені до посад, які дають право на пільгову пенсію. Позивач, посилаючись на те, що згідно записів трудової книжки ОСОБА_1 та враховуючи період навчання і служби в Збройних Силах, стаж який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах складає більше 12 років 6 місяців, просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

11.02.2020р. до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач вказав, що відповідачем не взято до уваги довідка ПАТ Українська залізниця регіональна філія «Одеська залізниця» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 09.10.2019р. №174, не зараховано до стажу навчання та служба в Збройних Силах, оскільки в Списках №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженими постановою ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 р. №1173 відсутня професія «дублер помічника машиніста» та « помічика машиніста електропоїзда». У зв'язку з викладеним, вказавши, що посада «дублер помічника машиніста» та «помічика машиніста електропоїзда» не передбачені Списком №2, відповідач вважає, що відсутні підстави для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Крім того, відповідач зазначив, що зобов'язання Пенсійний фонд призначити пільгову пенсію буде втручанням в дискреційні повноваження відповідача.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області із заявою №7598 від 12.11.2019р. про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Разом із заявою від 12.11.2019р. ОСОБА_1 надано Пенсійному фонду наступні документи:-копія паспорту та ідетифікаційного номеру; -копія трудової книжки серіх НОМЕР_1 ; -копія військового квитка серії НОМЕР_2 ;- довідка ПАТ Українська залізниця регіональна філія «Одеська залізниця» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 09.10.2019р. №174;- довідка «Локомотивного депо Одеса-Сортувального» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 01.11.2019р. №318(а.с.8-23).

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду україни в Одеській області №71 від 15.11.2019р. відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії на пільгових умовах за Списком №2, оскіьки відсутній необхідний пільговий стаж 12 років 6 місяців (наявний 3 місяці 29 днів)(а.с.30).

Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частинами 1, 2 ст.46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

При цьому, ч.3 ст.46 Конституції України передбачено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Статтею 62 Закону «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року

№ 1788-XII визначено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абзацу 1 пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 сепня 1993 року № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій.

Пунктом 109 Положення про порядок призначення і виплати державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 03 серпня 1972 року, за яким періоди служби у складі Збройних Сил СРСР, в органах міліції (тощо) прирівнюються за вибором особи чи до роботи, яка передувала, чи до роботи, яка була одразу після військової служби, а навчання в професійно-технічному закладі зараховується до роботи, яка була після його закінчення.

Статтею 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту» 10 лютого 1998 року

№ 103/98-ВР встановлено, що час навчання за спеціальністю в професійно-технічних навчальних закладах зараховується до пільгового стажу за умови, якщо впродовж трьох місяців після закінчення навчання особа працевлаштувалася за набутою (пільговою) професією.

Згідно пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18 листопада 2005 року № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.

За змістом п.8 вказаного Порядку при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст.100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються Список №2, затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173.

Згідно вимог Списку № 2, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173 передбачено посади машиністів і їх помічників і старші машиністи: паровозів, тепловозів, електровозів, дизель-поїздів, моторвагонних (електро) секцій мотовозів («Транспорт» підрозділу 1 розділу ХХХ списку № 2).

Разом з тим, згідно п. 8 розяснень від 02 квітня 1976 року № 5/8 затверджених постановою Державного комітету Ради Міністрів СРСР з питань праці та заробітної плати і Секретаріату ВЦСПС від 02 квітня 1976 року № 81/8, який передбачає, що якщо в списку включені професії робітників під загальним найменуванням, то права на пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах мають робітники всіх найменувань цих професій.

Таким чином, «дублер помічника машиніста» та «помічик машиніста електропоїзда» віднесені до посад, які дають право на пільгову пенсію.

Статтею 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що до стажу роботи, що дає право на трудову пенсію, зараховується військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби.

Згідно ст. 2 Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992р. № 2232-XII час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби..

Відповідно до статті 8 Закону України «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Як встановлено судом під час з'ясування офіційних обставин справи та підтверджується копією трудової книжки серіх НОМЕР_1 , копією військового квитка серії НОМЕР_2 , дипломом № НОМЕР_3 , довідкою ПАТ Українська залізниця регіональна філія «Одеська залізниця» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 09.10.2019р. №174 та довідка «Локомотивного депо Одеса-Сортувального» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 01.11.2019р. №318:-у період 01.09.1979р. по 25.06.1983р. ОСОБА_1 навчався в Одеському технікумі залізничного транспорту ім. Ф.Є. Дзержинського за спеціальністю «тепловозне господарство»; -у період з 02.11.1982р. по 15.11.1982р.-у період навчання працював на посаді помічника машиніста; -у період з 01.06.1983р. по 25.06.1985р.- служба в Збройних Силах; -у період з 30.07.1985р. по 17.10.1986, з 07.10.1991р. по 19.12.2003р. - працював на посадах «машиніст на тепловозі», «дублером помічника машиніста тепловозу, електровозу» та як вбачається з довідки ПАТ Українська залізниця регіональна філія «Одеська залізниця» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 09.10.2019р. №174-загальний стаж склав 13 років, 5 місяців, 1 день.; - у період з 02.11.1982р. по 15.11.1982, з 04.01.1988р. по 18.04.1988р. працював на посаді помічника машиніста тепловозу та згідно довідки «Локомотивного депо Одеса-Сортувального» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 01.11.2019р. №318 загальний стаж працівника склав 3 місяці 19 дні.

Враховуючи вищевикладене та те, що позивач до призову на строкову військову службу, та після проходження служби, навчався за фахом у професійно-технічному навчальному закладі та працював «помічником машиніста», «машиністом на тепловозі», «дублером помічника машиніста тепловозу, електровозу», суд, керуючись положеннями вищезазначеного законодавства, вважає, що час навчання та проходження позивачем строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

З урахуванням вищевикладеного та те, що такі посади, як «дублер помічника машиніста» та «помічик машиніста електропоїзда» віднесені до посад, які дають право на пільгову пенсію, навчання в професійно -технічному закладі за кваліфікацією « техніка-механіка тепловозного гос-ва» та проходження позивачем строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, суд приходить до висновку, про безпідставність прийняття рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", від 15.11.2019р. №71 та наявності підстав для його скасування.

Поряд з цим, враховуючи те, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 12.10.2019р. (досяг 55 річного віку) набув право на отримання пенсії за віком та враховуючи наявний пільговий стаж понад 12 років 6 місяців, позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 призначення і виплату пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

При цьому, суд враховує, що дискреційні повноваження є повноваженнями суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Разом із цим у разі настання визначених законодавством умов, відповідач зобов'язаний до вчинення конкретних дій та не наділений повноваженнями за конкретних фактичних обставин діяти на власний розсуд.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

Крім того, позивач просить звернути рішення до негайного виконання в межах одного місяця.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.371 КАС України, суд який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні суду звернути до негайного виконання рішення: у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті.

Враховуючи, що в даному випадку судом не ухвалено рішення про стягнення певних сум з відповідача, відсутні підстави для звернення до негайного виконання цього рішення суду.

Частиною 1 ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з квитанції №СВ02782863/1 від 28.12.2019р. позивачем сплачено судовий збір за подання вказаного адміністративного позову у загальному розмірі 768,40 грн.

Враховуючи те, що суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовної заяви ОСОБА_1 та оскільки вимозі про зобов'язання відповідача вчинити певні дії передує вимога про встановлення порушення прав, свобод та інтересів позивача, судовий збір за другу вимогу позивача не стягувався, суд вважає за можливе стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача сплачений судовий збір у сумі 768,40 грн.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 -задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", від 15.11.2019р. №71.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_1 призначити і виплатити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, м.Одеса, вул. Канатна,83) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір у сумі 768,40 грн.(сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра

.