Ухвала від 23.03.2020 по справі 420/178/20

Справа № 420/178/20

УХВАЛА

23 березня 2020 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Самойлюк Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання позивача про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (01601, м. Київ, вул. Ак. Богомольця, 10), Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області (65000, м. Одеса, вул. Єврейська, буд. 12) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області, в якій позивач просить:

визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови ОСОБА_1 в нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби органів внутрішніх справ МВС України у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби ,та деяких інших осіб";

зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" розділ 1, ст. 9 "Виплата одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби", а саме 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби за наявну вислугу років, а саме : 25 календарних років,05 місяців,05 днів, у пільговому обчисленні становить: - 30 років, 10 місяців, 22 дні;

визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 в наданні відповіді на звернення, а також щодо не нарахування та не поданні до МВС України відповідних документів щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби органів внутрішніх справ МВС України у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі наказу № 775 по особовому складу від 31 жовтня 2014 року підписаного Начальником ГУ МВС України в Одеській області генерал-майором міліції Катеренчиком І.П., у відповідності до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України за п.62 "а" (з постановкою на військовий облік). Вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні становить 25 років 05 місяців, 05 днів, у пільговому обчисленні - 30 років 10 місяців 22 дні;

зобов'язати Голову ліквідаційної комісії ГУ МВС України нарахувати та подати до МВС України документи для виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" розділ 1, ст. 9 "Виплата одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби", а саме 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби за наявну вислугу років а саме : 25 календарних років,05 місяців,05 днів, у пільговому обчисленні становить: - 30 років ,10 місяців,22 дні. ", на підставі наказу № 775 по особовому складу від 31 жовтня 2014 року, підписаного Начальником ГУ МВС України в Одеській області генерал-майором міліції Катеренчиком І.П.;

встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.

Ухвалою від 14.01.2020р. позов ОСОБА_1 залишено без руху. Надано позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання ухвали.

Ухвалою від 22.01.2020р. відкрито провадження по справі № 420/178/20. Ухвалено, що справа буде розглядатись одноособово суддею Самойлюк Г.П. в порядку спрощеного позовного провадження (з викликом сторін). Призначено судове засідання по справі на " 18" лютого 2020 року о 10 годині 00 хвилин.

Ухвалою суду від 13.02.2020р. заяву Міністерства внутрішніх справ України про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції задоволено. Проведення судового засідання, призначеного на "18" лютого 2020 року о 10 годині 00 хвилин, у справі № 420/178/20 ухвалено здійснювати в режимі відеоконференції.

Судове засідання призначене на 18.02.2020р. перенесено на 21.02.2020р. у зв'язку з перебуванням судді у нарадчій кімнаті у іншій справі.

Ухвалою суду від 22.02.2020р., яку занесено до протоколу судового засідання, оголошено перерву до 12.03.2020р. о 09 год. 10 хв.

Ухвалою суду від 10.03.2020р. у задоволенні клопотання Міністерства внутрішніх справ України про участь в судовому засіданні "12" березня 2020 року о 09 годині 10 хвилин в режимі відеоконференції в адміністративній справі № 420/178/20 відмовлено.

Ухвалою суду від 12.03.2020р. ухвалено розгляд справи № 420/178/20 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії проводити за правилами загального позовного провадження зі стадії проведення підготовчого засідання. Призначено підготовче засідання по на « 23» березня 2020 року об 11 годині 00 хвилин.

23.03.2020р. (вх.№12886/20) від Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області до суду надійшло клопотання про зупинення провадження, у зв'язку з запровадженням карантину.

До судового засідання 23.03.2020р. позивач не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином. Відповідачі явку представників до судового засідання не забезпечили, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином.

За приписами ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про можливість розглянути клопотання про зупинення провадження у справі в порядку письмового провадження.

Відповідно до статті 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 та з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020 р. постановою КМУ від 11 березня 2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» установлено з 12 березня до 3 квітня 2020 р. на усій території України карантин, заборонивши:

відвідування закладів освіти її здобувачами;

проведення всіх масових заходів, у яких бере участь понад 200 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Спортивні заходи дозволяється проводити без участі глядачів (уболівальників).

Розпорядженням Одеського міського голови № 218 від 15.03.2020 р. «Про тимчасове зупинення роботи об'єктів загального користування, розташованих у м. Одесі, з метою попередження розповсюдження захворюваності на гостру респіраторну інфекцію, спричинену коронавірусом COVID-19» з 16 березня 2020 року з 00:00 тимчасово зупинено роботу таких об'єктів загального користування незалежно від форми власності та підпорядкування з присутністю більше 10 осіб, розташованих у м. Одесі, до особливого розпорядження міського голови та скасування обмежувальних заходів:

кінотеатрів, театрів, музеїв, галерей, бібліотек та інших культурних і розважальних закладів;

дитячих розважальних центрів та клубів, майданчиків, у тому числі спортивних;

фітнес-клубів, тренажерних залів, басейнів, спортивних майданчиків та стадіонів;

зоопарків, водних парків, парків атракціонів;

усіх магазинів, крім продуктових та аптек;

торговельно-розважальних центрів;

будівельних ринків та інших (крім продуктових);

ресторанів, закладів громадського харчування, серед іншого у готелях, барів, клубів, кафе, дискотек, пабів;

інших закладів та установ (на розсуд та під особисту відповідальність керівника).

Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до ст. 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України.

Питання про встановлення карантину порушує перед Кабінетом Міністрів України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за поданням головного державного санітарного лікаря України.

Рішення про встановлення карантину, а також про його відміну негайно доводиться до відома населення відповідної території через засоби масової інформації.

У рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього, визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, їх виконавці та терміни проведення, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов'язки, що покладаються на них. Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. На цей період можуть змінюватися режими роботи підприємств, установ, організацій, вноситися інші необхідні зміни щодо умов їх виробничої та іншої діяльності.

До відміни карантину його територію можуть залишити особи, які пред'явили довідку, що дає право на виїзд за межі території карантину.

Організація та контроль за дотриманням встановленого на території карантину правового режиму, своєчасним і повним проведенням профілактичних і протиепідемічних заходів покладаються на місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 32 цього Закону обмежувальні протиепідемічні заходи встановлюються місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування за поданням відповідного головного державного санітарного лікаря у разі, коли в окремому населеному пункті, у дитячому виховному, навчальному чи оздоровчому закладі виник спалах інфекційної хвороби або склалася неблагополучна епідемічна ситуація, що загрожує поширенням інфекційних хвороб. Обмеженням підлягають ті види господарської та іншої діяльності, що можуть сприяти поширенню інфекційних хвороб.

Види і тривалість обмежувальних протиепідемічних заходів встановлюються залежно від особливостей перебігу інфекційної хвороби, стану епідемічної ситуації та обставин, що на неї впливають.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі захворювання учасника справи, підтвердженого медичною довідкою, що перешкоджає прибуттю до суду, якщо його особиста участь буде визнана судом обов'язковою, - до одужання.

Відповідно до ч. 6 ст. 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.

Водночас, при повній або частковій відсутності норм, які регулюють певні суспільні відносини, можливо застосувати аналогію закону, тобто, рішення справи або окремого юридичного питання на основі правової норми, розрахованої на схожі випадки.

Слід зазначити, що застосування аналогії забороняється, якщо вона прямо заборонена законом, чи якщо закон пов'язує настання юридичних наслідків з наявністю конкретних норм.

При вирішенні справи по аналогії закону чи аналогії права обов'язковим є дотримання таких умов: аналогія допустима лише у випадку повної чи часткової відсутності правових норм; суспільні відносини, до яких застосовується аналогія, повинні знаходитися у сфері правового регулювання; повинна бути схожість між обставинами справи і наявною нормою за суттєвими юридичними ознаками; пошук норми, що регулює аналогічний випадок, повинен здійснюватися спочатку в актах тієї ж галузі права, у випадку відсутності - в іншій галузі права і у законодавстві в цілому; винесене у процесі використання аналогії правове рішення не повинно суперечити нормам закону, його меті; обов'язково повинно бути мотивоване пояснення причин застосування рішення по аналогії до конкретного випадку.

Отже у разі, якщо спірні правовідносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).

Зважаючи на вищевикладене, суд вважає за необхідне, застосувавши аналогію положення закону п. 1 ч. 2 ст. 236 КАС України, що є найбільш приближеним за змістом до ситуації, що склалася на території України та Одеської області, з метою попередження розповсюдження захворюваності на гостру респіраторну інфекцію, спричинену коронавірусом COVID-19, задля захисту життя та здоров'я учасників справи, зупинити провадження по справі до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 7, 205, 236, 248, 256 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Клопотання Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області,- задовольнити.

Зупинити провадження по справі № 420/178/20 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (01601, м. Київ, вул. Ак. Богомольця, 10), Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області (65000, м. Одеса, вул. Єврейська, буд. 12) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі протягом п'ятнадцяти днів апеляційної скарги через суд першої інстанції.

Суддя Г.П. Самойлюк