Справа № 420/121/20
13 березня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
при секретарі судового засідання - Донець В.Р.
за участю сторін:
позивача - не з'явився
представника відповідача - Бородич Л.К.
третьої особи - ОСОБА_1 .
третьої особи - ОСОБА_2
третьої особи ОСОБА_3 - не з'явився
третьої особи ОСОБА_5. - не з'явився
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу за позовною заявою ОСОБА_4 до Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області, треті особи - ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду звернувся ОСОБА_4 з позовною заявою до Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області, треті особи - ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання протиправною бездіяльності відповідача в не проведенні громадських слухань 15 листопада 2019 року щодо обговорювання пропозицій та зауважень громадськості до проекту генерального плану населеного пункту смт. Тарутине Тарутинського району Одеської області, зобов'язання відповідача провести громадські слухання проекту генерального плану населеного пункту смт. Тарутине Тарутинського району Одеської області з урахуванням пропозицій та зауважень громадськості від 15 листопада 2019 року.
За цією позовною заявою відкрито загальне позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив, третім особам - пояснень щодо суті спору.
Позивач в судове засідання не з'явився, надіслав заяву про розгляд справи без його участі. Позов обґрунтований позивачем тим, що згідно із повідомленням Тарутинської селищної ради в засобах масової інформації 15.11.2019 року мали бути проведені громадські слухання щодо проекту генерального плану смт. Тарутине та жителі смт. Тарутине підготували зауваження і пропозиції щодо цього проекту, однак вони не розглядалися 15.11.2019 року в порушенням ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п. 8 «Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні», що і стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Представник відповідача в судове засідання з'явився, просив відмовити в задоволенні позову ОСОБА_4 в повному обсязі, оскільки на 15.11.2019 року розглядалися пропозиції та зауваження тільки стосовно звіту про стратегічну екологічну оцінку Генерального плану смт. Тарутине Тарутинського району Одеської області, який є складовою частиною Генерального плану, а пропозиції і зауваження стосовно самого Генерального плану розглядалися під час проведення громадських слухань 17.01.2019 року, Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_4 є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Треті особи - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в судове засідання з'явилися, просили позов ОСОБА_4 задовольнити в повному обсязі.
Треті особи - ОСОБА_3 та ОСОБА_5 в судове засідання не з'явилися, письмових пояснень щодо суті спору до суду не надали.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги позивача та заперечення відповідача, суд вважає позов ОСОБА_4 необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
В районній газеті Тарутинського району Одеської області «Знамя труда» від 18 жовтня 2019 року опубліковано повідомлення Тарутинської селищної ради про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості у проекті містобудівної документації «Генеральний план населеного пункту та план зонування території смт. Тарутине» та «Про оприлюднення проекту генерального плану населеного пункту смт. Тарутине, плану зонування території та звіту про стратегічну екологічну оцінку» (аркуш справи 5).
Зазначеним повідомленням запропоновано громадськості в строк до 19 листопада 2019 року надати до Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області свої зауваження та пропозиції до проекту генерального плану населеного пункту, плану зонування території та обсягу виконання СЕО.
Враховуючи повідомлення Тарутинської селищної ради, позивач разом з третіми особами та іншими 51 жителями селища Тарутине Одеської області 15 листопада 2019 року звернулися до Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області з зауваженнями та пропозиціями до генерального плану смт. Тарутине (аркуші справи 6-7), в яких просили відобразити на графічній частині проекту Генерального плану смт. Тарутине у відповідності до п.п. 9 п. 5.5.2 ДБН Б.1.1-15:2012 «Склад та зміст генерального плану населеного пункту» існуючі майдани: «Леніна», «Перемоги», «Свободи», «Центральний», площа «Незалежності», в наслідок їх відсутності на проекті генплану, а також зазначити на графічній частині проекту генерального плану смт. Тарутине земельну ділянку за кадастровим номером 51247755100:02:001:0292 площею 0,0826 як майдан.
На колективне звернення від 15.11.2019 року щодо зауважень та пропозицій до генерального плану смт. Тарутине, листом №1208/02-07 від 28 листопада 2019 року Тарутинська селищна рада надала відповідь (аркуш справи 8).
При цьому, відповідно до протоколу №1 Громадських слухань щодо врахування громадських інтересів при розробленні Звіту про стратегічну екологічну оцінку генерального плану смт. Тарутине Тарутинського району Одеської області від 15 листопада 2019 року, вирішено взяти за основу та затвердити Звіт про стратегічну екологічну оцінку генерального плану смт. Тарутине Тарутинського району Одеської області; схвалити представлені матеріали Звіту про стратегічну екологічну оцінку генерального плану смт. Тарутине, які відповідають законодавчим та нормативно-правовим актам, державним будівельним нормам, стандартам і правилам; рекомендувати проект Генерального плану смт. Тарутине Тарутинського району Одеської області до подальшого затвердження.
Зі змісту протоколу вбачається, що на цих слуханнях обговорювалося питання щодо врахування пропозицій та зауважень позивача, третіх осіб та інших мешканців смт. Тарутине, однак доповідач звернув увагу на те, що пропозиції та зауваження до Генерального плану розглядалися рік тому, а зараз розглядається питання тільки стосовно звіту про стратегічну екологічну оцінку до Генерального плану (аркуші справи 9-10).
Позивач вважає, що відповідачем безпідставно не проведені громадські слухання 15.11.2019 року стосовно Генерального плану, а тому і звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до ч. 1, 10 ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» громадському обговоренню підлягають розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій.
Порядок проведення громадських слухань проектів містобудівної документації на місцевому рівні визначає Кабінет Міністрів України.
Відповідно до п. 2, 4, 5, 6, 6-1, 17 «Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 року № 555, проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів у проектах містобудівної документації здійснюється під час розроблення відповідних проектів містобудівної документації із врахуванням вимог Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку».
Замовники містобудівної документації оприлюднюють у двотижневий строк прийняті рішення щодо розроблення проектів містобудівної документації шляхом опублікування таких рішень у засобах масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення на офіційному веб-сайті замовника містобудівної документації.
Оприлюднення розроблених в установленому законодавством порядку проектів містобудівної документації здійснюється не пізніш як у місячний строк з дня їх подання розробником до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради шляхом розміщення матеріалів (планшетів, макетів) у визначеному органом місцевого самоврядування місці та інформування громадян через розповсюдження відповідній території, а також розміщення інформації на офіційному веб-сайті замовника містобудівної документації.
Повідомлення про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості у проекті містобудівної документації має містити: інформацію про мету, склад та зміст містобудівної документації, викладену у скороченій та доступній для широкої громадськості формі; основні техніко-економічні показники, зокрема графічні матеріали, що відображають зміст містобудівної документації; відомості про замовника та розробника проектів містобудівної документації та підстави для їх розроблення; інформацію про місце і строки ознайомлення з проектом містобудівної документації, пояснювальною запискою, розділом «Охорона навколишнього природного середовища», який розробляється у складі проекту містобудівної документації та одночасно є звітом про стратегічну екологічну оцінку; інформацію про посадову особу замовника містобудівної документації, відповідальну за забезпечення організації розгляду пропозицій, та адресу, за якою можуть надсилатися пропозиції (зауваження); відомості про строк подання і строк завершення розгляду пропозицій; інформацію про дату, час і місце проведення громадських слухань; інформацію стосовно запланованих інформаційних заходів (презентація, прилюдне експонування, телевізійні програми, публічні конференції тощо).
Оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні, проектів містобудівної документації на місцевому рівні є підставою для подання пропозицій громадськості замовнику у строк, визначений замовником містобудівної документації.
Пропозиції громадськості подаються у строк, визначений для проведення процедури громадського обговорення, який не може становити менш як 30 днів з дати оприлюднення проекту містобудівної документації на місцевому рівні та повідомлення про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості щодо проекту містобудівної документації.
Затвердження містобудівної документації без проведення громадського обговорення проектів такої документації забороняється. Матеріали щодо розгляду пропозицій громадськості є невід'ємною складовою зазначеної документації.
Таким чином, стосовно Генерального плану та плану зонування території населеного пункту смт. Тарутине, у відповідності до вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та «Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні», перед затвердженням має бути проведене їх громадське обговорення, що сторонами не заперечується.
Однак, відповідач зазначив, що таке громадське обговорення Генерального плану та плану зонування території населеного пункту смт. Тарутине вже було проведене 17 січня 2019 року та всі пропозиції мешканців смт. Тарутине, які надійшли в межах строків, передбачених законодавством, були розглянуті.
Зазначені обставини підтверджуються наданими до суду доказами, зокрема, протоколом №2 громадських слухань щодо врахування громадських інтересів при розробленні Плану зонування території населеного пункту (зонінгу) у складі Генерального плану смт. Тарутине, а також повідомленням, розміщеним на офіційному сайті Тарутинської селищної ради 11.12.2018 року про призначення на 17 січня 2019 року громадських слухань проекту генерального плану та плану зонування території смт. Тарутине разом з розміщеним на сайті Генеральним планом.
Таким чином, оскільки громадські слухання стосовно Генерального плану смт. Тарутине дійсно проводилися 17 січня 2019 року та позивач і треті особи ці обставини фактично не заперечують, були присутні при громадських слуханнях в січні 2019 року та надавали свої пропозиції і зауваження до Генерального плану, в даному випадку відсутні будь-які підстави для визнання протиправною бездіяльності відповідача у не проведенні громадських слухань та для зобов'язання відповідача провести такі слухання.
Позивач та треті особи зазначали, що в січні 2019 року громадські слухання не відбулися у відповідності до вимог законодавства, їх пропозиції не були враховані та вони вважали, що можуть подати свої пропозиції і зауваження на 15 листопада 2019 року, однак суд звертає увагу, що дії відповідача під час проведення громадських слухань в січні 2019 року не є предметом спору в цій справі та ці обставини судом оцінюються виключно як наявність або відсутність факту проведення громадських слухань.
В даному випадку у суду є докази, призначення таких громадських слухань та їх проведення саме в січні 2019 року, будь-яких доказів оскарження дії відповідача під час проведення громадських слухань в січні 2019 року, скасування рішень, прийнятих за їх результатами, тощо, учасниками справи до суду не надано.
При цьому, дійсно, повідомлення про проведення 15 листопада 2019 року громадських слухань генерального плану та плану зонування території смт. Тарутине було розміщено в засобах масової інформації, в якому зазначено про можливість мешканців смт. Тарутине подати свої зауваження і пропозиції до нього, однак відповідач зазначає, що звіт про стратегічну екологічну оцінку є складною Генерального плану та 15 листопада 2019 року проводилися громадські слухання саме щодо звіту про стратегічну екологічну оцінку, як складової Генерального плану.
Зазначені обставини підтверджуються тим, що громадські слухання щодо генерального плану проводилися ще в січні 2019 року та відповідно до вимог законодавства відповідачем надано 30 днів для подання пропозицій і зауважень до нього, що вбачається з оголошення від 11.12.2018 року.
Зазначення в повідомлення про проведення громадських слухань 15 листопада 2019 року можливості подати зауваження та пропозиції до Генерального плану, а не конкретної складової цього плану не свідчить про порушення відповідачем вимог законодавства, не свідчить про бездіяльність відповідача щодо не проведення громадських слухань, оскільки вони фактично проведені в січні 2019 року, а повторне проведення громадських слухань не передбачене нормами законодавства.
При цьому, позивач та треті особи не подавали зауважень та пропозицій щодо звіту про стратегічну екологічну оцінку, а тому їх пропозиції і не розглядалися на громадських слуханнях щодо цього звіту.
Враховуючи зазначені обставини, суд не вбачає бездіяльності відповідача та не вбачає підстав для зобов'язання відповідача провести громадські слухання та врахувати пропозиції позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_4 не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області (вул. Красна, 201, смт. Тарутине, Одеська область, 68500, код ЄДРПОУ 04379226), треті особи - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ), ОСОБА_5 ( АДРЕСА_3 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_4 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_5 ) про визнання протиправною бездіяльність Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області в не проведенні громадських слухань 15 листопада 2019 року щодо обговорювання пропозицій та зауважень громадськості до проекту генерального плану населеного пункту смт. Тарутине Тарутинського району Одеської області та зобов'язання Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області провести громадські слухання проекту генерального плану населеного пункту смт. Тарутине Тарутинського району Одеської області з урахуванням пропозицій та зауважень громадськості від 15 листопада 2019 року - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 23.03.2020 року.
Суддя Л. І. Свида
.