Іменем України
18 березня 2020 р. № 400/4097/19
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідачаНовополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївської області, вул. Мельнична, 105 - А,Новополтавка,Новобузький район, Миколаївська область,55642
провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду з позовом до Новополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївської області з вимогами визнати протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у ненаданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, а саме: із земельної ділянки комунальної власності площею 41,97 га, кадастровий номер 48244586000:01:000:12:12213, що розташована в межах території Новополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївської області (за межами населених пунктів, поблизу с. Шевченкове), або мотивованої відмови у наданні такого дозволу у формі рішення, за клопотанням від 23.07.2019; зобов'язати відповідача надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, а саме: із земельної ділянки комунальної власності площею 41,97 га, кадастровий номер 48244586000:01:000:12:12213, що розташована в межах території Новополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївської області (за межами населених пунктів, поблизу с. Шевченкове), або мотивованої відмови у наданні такого дозволу у формі рішення, за клопотанням від 23.07.2019.
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтувала тим, що звернулась до відповідача з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою 23.07.2019, однак до теперішнього часу відповіді не отримала. Позивач вказує, що протиправна бездіяльність відповідача перешкоджає реалізації її права на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Відповідач позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні. В письмовому відзиві обгрунтував свою позицію тим, що під час опрацювання клопотання позивачки, було встановлено, що земельна ділянка із кадастровим номером 4824586000:01:000:1213, стосовно якої позивачкою заявлено клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, знаходиться в оренді громадського об'єднання "Степове" по випасу худоби згідно договору оренди б/н від 02.01.2019, також громадське об'єднання має проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 41,98 га із земель запасу для випасання худоби. В зв'язку із цим, прийнято рішення про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_1 від 10.09.2019 №231.
В свою чергу, позивач, у відповіді на відзив зазначила про протиправність рішення Новополтавської сільської ради від 10.09.2019 №231. Єдиною підставою відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, яка передбачена ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, є невідповідність місця розташування вимогам законів. Відповідач у спірному рішенні зазначена на підставу відмову як невідповідність місця розташування земельної ділянки призначенню та принципам землеустрою, що визначені ст. 2 і 6 Закону України "Про землеустрій" в частині раціональної системи землеволодінь та землекористувань. Закон України "Про землеустрій" може бути застосований до відносин, що виникли під час проведення землеустрою, зокрема в процесі відведення (формування) земельної ділянки, а до відносин, що виникли в процесі лише надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, він не стосується. Тому посилання відповідача на ст. 2, 6 ЗУ "Про землеустрій" як підставу в ненаданні дозволу, є безпідставним. Крім цього, позивач зазначив, що земельна ділянка площею 41,97 га, кадастровий номер 4824586000:01:000:1213 відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 р. №548, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.11.2020 №1011/1830+6, за видом цільового призначення віднесена до земель запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичних особам, що вказує на те, що за рахунок цієї земельної ділянки громадянин України може реалізувати право на отримання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
19.03.2020 від відповідача надійшли додаткові пояснення, у яких відповідач вказав, що Новополтавською сільською радою було розглянуто клопотання гр. ОСОБА_1 від 23.07.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки та прийнято рішення про відмову у наданні дозволу у зв'язку з державною реєстрацією договору оренди землі від 02.01.2020, укладеного між Новополтавською сільською радою та Громадським об'єднанням по випасу худоби с Шевченкове -2 "Степове" строком на 15 років.
Судом призначався розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін 18.03.2020.
В судове засідання учасники справи не з'явились. Зважаючи на це, суд розгляд справу в порядку письмового провадження.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
23.07.2019 ОСОБА_1 звернулась до Новополтавської об'єднаної територіальної громади в особі Новополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївської області з клопотанням про безоплатну приватизацію земельної ділянки, в якому просила надати їй дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, а саме : із земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності площею 41,97 га, кадастровий номер 4824586000:01:000:1213, що розташована в межах території Новополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївської області (за межами населених пунктів, поблизу с. Шевченкове).
До клопотання позивачкою додано копії паспорту, РНОКПП та графічні матеріали.
Дане клопотання було направлено нею поштою та надійшло на адресу відповідача 25.07.2019 згідно інформації з веб-сайту АТ "Укрпошта" (арк. спр. 9-10).
Рішенням від 10.09.2019 №231 Новополтавська сільська рада відмовила позивачці у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,00 га у зв'язку з тим, що бажане місце розташування земельної ділянки не відповідає призначенню та принципам землеустрою, визначеними ст. 2,6 Закону України "Про землеустрій" в частині раціональної системи землеволодінь та землекористувань.
В подальшому, рішенням Новополтавської сільської ради від 13.03.2020 №439 було розглянуто клопотання гр. ОСОБА_1 від 23.07.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки та відмовлено їй у наданні дозволу у зв'язку з державною реєстрацією договору оренди землі від 02.01.2020, укладеного між Новополтавською сільською радою та Громадським об'єднанням по випасу худоби с Шевченкове-2 "Степове" строком на 15 років.
Згідно п. «б» ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
За ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами врегульовано ст. 118 Земельного кодексу України.
Згідно з ч.6,7 ст.118 Земельного Кодексу України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Тобто, відповідно до ч.7 ст.118 Земельного кодексу України підставою для відмови у надання дозволу на розроблення проекту землеустрою може бути лише невідповідність місце розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 18 жовтня 2018 року у справі №813/481/17, від 18 жовтня 2018 року у справі №527/43/17, від 25 лютого 2019 року у справі №347/964/17 та від 22 квітня 2019 року у справі №263/16221/17.
З іншого боку, подання зацікавленою особою документів, необхідних для розгляду клопотання, не в повному обсязі або виявлення у документах, поданих замовником, недостовірних відомостей об'єктивно перешкоджають розгляду та винесенню законного рішення про надання дозволу/вмотивованої відмови на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
У разі надання особою пакету документів, необхідних для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, з недоліками щодо комплектності, форми чи змісту, відповідний орган має право звернутися до заявника з пропозицією усунути виявлені недоліки.
Така дія є правомірним способом поведінки органу і має на меті створення громадянам умов для реалізації їх прав на землю. Зазначена пропозиція щодо усунення недоліків не може вважатися «відмовою у наданні дозволу» у розумінні частини сьомої статті 118 ЗК України.
Зі звернення ОСОБА_1 від 23.07.2019 чітко вбачається, що вона має на меті отримати в майбутньому у власність земельну ділянку площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Новополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївської області (за межами населених пунктів, поблизу с. Шевченкове), для чого звертається до відповідача з клопотанням про надання їй дозволу на розробку проекту землеустрою відповідної ділянки.
Клопотання ОСОБА_1 не містить незрозумілості, протиріч чи будь-яких взаємовиключних вимог.
Таким чином, позивачем виконано всі вимоги Земельного кодексу України, а саме подано клопотання з графічними матеріалами про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, однак відповідач, всупереч наведених вище норм клопотання позивача не розглянув, дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні не надав, що перешкоджає реалізації права позивача на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
У рішенні від 10.09.2019 №231 відповідач мотивував відмову у задоволенні клопотання ОСОБА_1 саме не відповідністю призначенню та принципам землеустрою, визначеними ст. 2,6 Закону України "Про землеустрій" в частині раціональної системи землеволодінь та землекористувань. Але, така підстава відмови відсутня у ч.7 ст.118 Земельного кодексу України.
Щодо доводів відповідача про те, що земельна ділянка кадастровий номер 4824586000:01:000:1213 знаходиться в оренді громадського об'єднання "Степове" згідно з договором б/н від 02.01.2019, то, оскільки вказаний договір не було зареєстровано у встановленому законом порядку та не внесено відомостей щодо права оренди до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, зазначене також не може бути підставою для відмови у наданні позивачці дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Також, суд наголошує, що на час звернення позивача 23.07.2019 до Новополтавської сільської ради земельна ділянка, щодо якої позивач просила надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, не входить до вичерпного переліку, передбаченого ч. 2 ст. 84 Земельного Кодексу України, щодо обмежень земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, а тому єдиною підставою для відмови у надання дозволу на розроблення проекту землеустрою в даному випадку може бути лише невідповідність місце розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
В свою чергу, державна реєстрація договору оренди землі від 02.01.2020, укладеного між Новополтавською сільською радою та громадським об'єднанням по випасу худоби с шевченкове-2 "Степове" строком на 15 років, майже через шість місяців після звернення позивача із клопотанням, та більш того, повторний розгляд клопотання позивачки, за яким змінено підставу відмову, свідчить про штучне створення обгрунтованої підстави для відмови позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
За таких обставин, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову в повному обсязі.
Щодо способу поновлення порушених прав позивачки, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.4 ст.245 КАС України суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В цьому випадку, суд вбачає, всі умови позивачем були виконані для того щоб суб'єкт владних повноважень міг прийняти рішення на її користь.
Надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, за відсутністю вичерпних підстав визначених ч.7 ст.118 ЗК України є не правом, а обов'язком відповідача. На це зокрема вказує абзац третій ч.7 ст.118 ЗК України передбачивши наслідки «мовчазної згоди» у разі не вирішення питання по звернення громадянина протягом передбаченого законом строку.
У відповідача під час надання дозволу на розроблення проекту землеустрою відсутні дискреційні повноваження. Оскільки, дискреційні повноваження це можливість обирати на свій розсуд між двома правомірними варіантами вирішення питання.
А відповідно до вимог ч.7 ст.118 ЗК України, у відповідача є лише один правомірний варіант вирішення питання, якій залежить від наявності чи відсутності підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою. За наявністю таких підстав, єдине можливо правомірне рішення відповідача - відмова у наданні дозволу, а надання такого дозволу буде неправомірним. За відсутністю таких підстав, єдине можливо правомірне рішення відповідача - надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, а відмова у наданні дозволу буде неправомірним.
Таким чином, посилання відповідача на те, що питання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою є дискреційними, суд відкидає, як безпідставне.
Позивача звільнено від сплати судового збору ухвалою суду від 16.12.2019.
Доказів понесення інших судових витрат позивачем не надано.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Новополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївської області (вул. Мельнична, 105 - А,Новополтавка,Новобузький район, Миколаївська область,55642 04376722) задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Новополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївської області щодо не надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, а саме: із земельної ділянки комунальної власності площею 41,97 га, кадастровий номер 48244586000:01:000:12:12213, що розташована в межах території Новополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївської області (за межами населених пунктів, поблизу с. Шевченкове).
3. Зобов'язати Новополтавську сільську раду Новобузького району Миколаївської області надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, а саме: із земельної ділянки комунальної власності площею 41,97 га, кадастровий номер 48244586000:01:000:12:12213, що розташована в межах території Новополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївської області (за межами населених пунктів, поблизу с. Шевченкове) за клопотанням від 23.07.2019.
4. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя В. В. Біоносенко
Рішення складено у повному обсязі 23.03.20