Рішення від 16.03.2020 по справі 380/331/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/331/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Гулкевич І.З., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Львівській області (79026, м. Львів, вул. Стрийська, 35) до Сколівського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства (82600, м. Сколе, майдан Незалежності,10) про стягнення податкового боргу з рахунків у банках, -

встановив:

Головне управління ДПС у Львівській області звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Сколівського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства про стягнення до бюджету коштів з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника в розмірі 385 789,40 грн. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що підприємство внаслідок несплати у встановлені законом строки узгодженого грошового зобов'язань з податку на додану вартість має податковий борг в сумі 385 789,40 грн. Відповідач не сплатив ці зобов'язання у встановлені законом строки, такі набули статусу податкового боргу.

Ухвалою від 17.01.2020 суд (головуючий суддя Гулкевич І.З.) відкрив провадження в адміністративній справі за цим позовом та вирішив розглянути таку справу за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Копію ухвали про відкриття провадження у справі суд скерував відповідачу на зареєстровану в ЄДР адресу (місцезнаходження) юридичної особи: Львівська область, с. Сколе, майдан Незалежності,10, яка отримана останнім 23.01.2020.

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, подав клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні, позовні вимоги підтримує повністю.

Відповідач явку у повноваженого представника в судове засідання не забезпечив, належним чином повідомлявся про дату та час розгляду справи, що підтверджується повідомленням-врученням поштового відправлення.

З урахуванням вимог ст.ст. 205, 229 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження та на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши наявні у справі докази та письмові аргументи, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Сколівське комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства (код 22390774) зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відповідно до представленої позивачем довідки відкриті рахунки в банківських установах.

За даними Головно управління ДПС у Львівській області від 05.11.2019 року №9408/10/57-09-14, Сколівське комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства (ЄДРПОУ - 22390774) станом на 05.11.2019 року перебуває на податковому обліку як платник податків за основним місцем обліку Головному управлінні ДПС у Львівській області.

За час здійснення діяльності у Сколівського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства виник податковий борг з 30.05.2018 по 30.09.2019 року перед бюджетом, який станом на 05.11.2019 року становить 1 119 445,88 грн. та сума, яка підлягає стягненню складається з податку на додану вартість в розмірі 385 789,40 грн.

Частково суму податкового боргу охоплено рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18.07.2018 року по справі №813/2365/18, в якому задоволено позов Головного управління ДФС у Львівській області до Сколівського комунального господарства водопровідного-каналізаційного господарства (ЄДРПОУ-22390774) про стягнення податкового боргу з рахунків у банках в розмірі 717 225,73 грн.

Податковий борг з податку на додану вартість на суму 385 789,40 виник на підставі:

- 25 232,00 грн. - основний платіж, згідно податкової декларації з податку на додану вартість № 9096373199 від 18.05.2018р. (дата виникнення боргу 30.05.2018 р.).

- 38 736,00 грн. - основний платіж, згідно податкової декларації з податку на додану вартість № 9123147365 від 19.06.2018р. (дата виникнення боргу 30.06.2018 р.).

- 32 443,00 грн. - основний платіж, згідно податкової декларації з податку на додану вартість № 9149946659 від 20.07.2019р. (дата виникнення боргу 30.07.2018 р.).

- 16 360,00 грн. - основний платіж, згідно податкової декларації з податку на додану вартість № 9175370461 від 20.08.2018р. (дата виникнення боргу 30.08.2018 р.)

- 7 071,00 грн. - основний платіж, згідно податкової декларації з податку на додану вартість № 9201597597 від 19.09.2018р. (дата виникнення боргу 30.09.2018 р.).

- 21 902,00 грн. - основний платіж, згідно податкової декларації з податку на додану вартість № 9227244214 від 18.10.2018р. (дата виникнення боргу 30.10.2018 р.).

- 15 181,00 грн. - основний платіж, згідно податкової декларації з податку на додану вартість № 9256619106 від 20.11.2018р. (дата виникнення боргу 30.11.2018 р.).

- 15 685,06 грн. - штрафна санкція згідно податкового повідомлення-рішення форми «Ш» від 07.12.2018 р. № 0032835412 (яке винесено на підставі Акту перевірки від 05.12.2018р. № 1091/13-01-54-12/22390774), (дата виникнення боргу 17.12.2018 р.).

- 18 580,00 грн. - основний платіж, згідно податкової декларації з податку на додану вартість № 9285319337 від 20.12.2018р. (дата виникнення боргу 30.12.2018 р.).

- 8 569,00 грн. - основний платіж, згідно податкової декларації з податку на додану вартість № 9307319863 від 18.01.2019р. (дата виникнення боргу 30.01.2019 р.).

- 4000,00 грн. - штрафна санкція згідно податкового повідомлення-рішення форми «Ш» від 24.01.2019р. № 0006845442 (яке винесено на підставі Акту перевірки від 15.01.2019р. № 119/13-01-54-12/22390774), (дата виникнення боргу 10.02.2019 р.).

- 20 654,00 грн. - основний платіж, згідно податкової декларації з податку на додану вартість № 9025384984 від 19.02.2019р. (дата виникнення боргу 01.03.2019 р.).

- 24 942,00 грн. - основний платіж, згідно податкової декларації з податку на додану вартість № 9050282339 від 19.03.2019р. (дата виникнення боргу 30.03.2019 р.).

- 29 857,00 грн. - основний платіж, згідно податкової декларації з податку на додану вартість № 9080056426 від 22.04.2019р. (дата виникнення боргу 30.04.2019 р.).

- 29 432,00 грн. - основний платіж, згідно податкової декларації з податку на додану вартість № 9106707526 від 23.05.2019р. (дата виникнення боргу 30.05.2019 р.).

- 28 667,00 грн. - основний платіж, згідно податкової декларації з податку на додану вартість № 9132770272 від 21.06.2019р. (дата виникнення боргу 30.06.2019 р.).

- 6 987,00 грн. - основний платіж, згідно податкової декларації з податку на додану вартість № 9156931502 від 18.07.2019р. (дата виникнення боргу 30.07.2019 р.).

- 25 125,00 грн. - основний платіж, згідно податкової декларації з податку на додану вартість № 9185905715 від 19.08.2019р. (дата виникнення боргу 30.08.2019 р.).

- 7 591,00 грн. - основний платіж, згідно податкової декларації з податку на додану вартість № 9214787136 від 19.09.2019р. (дата виникнення боргу 30.09.2019 р.).

- 8 775,34 грн. - пеня згідно зворотного боку облікової картки платника податків та довідки про заборгованість.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Підпунктом 16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Пунктом 46.1 ст.46 ПК України визначено, що податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Згідно п.54.1 ст.54 ПК України, платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Пунктом 57.1 ст. 57 ПК України передбачено обов'язок платника податків самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Як свідчать матеріали справи, суми грошових зобов'язань визначених відповідачем самостійно не погашені в установлені строки сплати, відтак набули статусу податкового боргу.

Згідно з п.58.1 ст.58 ПК України, у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факти невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації; завищення розміру задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу; заниження або завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки, контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.

Відповідно до п. 57.3 ст. 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відповідно до п.58.2 ст.58 ПК України, податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з п.58.3 ст.58 ПК України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.

У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Як свідчать матеріали справи, суми грошових зобов'язань визначених відповідачем самостійно та розрахованих контролюючим органом не погашені в установлені строки сплати, відтак набули статусу податкового боргу.

Згідно з п.14.1.175 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Пунктом 59.1 статті 59 ПК України передбачено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 59.3 ст.59 ПК України встановлено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

За правилами п.59.5 ст.59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Як свідчать матеріали справи, позивачем сформовано податкові вимоги форми «Ю1» № 1/95 від 01.11.2001 та «Ю2» №2/193 від 18.12.2001, які направлялись відповідачу та отримані останнім.

Доказів оскарження в адміністративному або судовому порядку зазначених податкових вимог відповідачем не надано. Не надано також відповідачем доказів погашення податкового боргу.

Згідно з п.п. 95.1, 95.2, 95.3 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що вимоги позивача щодо стягнення податкового боргу з відповідача обґрунтовані, відповідають обставинам справи та підтверджуються долученими до матеріалів справи письмовими доказами, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Враховуючи відсутність понесених витрат суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 241-246, 251, 255, 258, 262, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, суд -

вирішив:

Задовольнити адміністративний позов повністю.

Стягнути з рахунків Сколівського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства (82600, Львівська область, м. Сколе, майдан Незалежності, 10; ЄДРПОУ 22390774) у банках, обслуговуючих такого платника та з рахунків цього платника податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, до відповідного бюджету кошти на погашення податкового боргу у сумі 385 789 (триста вісімдесят п'ять тисяч сімсот вісімдесят дев'ять) гривень 40 коп.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 21.03.2020.

Суддя Гулкевич І.З.