Рішення від 12.03.2020 по справі 280/6393/19

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

12 березня 2020 року 15 год. 49 хв.Справа № 280/6393/19 м.Запоріжжя

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Сацький Р.В., за участі секретаря судового засідання Серебрянниковій О.А. та учасників

від позивача: Ігнатьєв О.П.,

від відповідача: Левченко Ю.І.,

від третьої особи: адвокат Скворцова О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом Комунального підприємства «Бердянськводоканал» Бердянської міської ради (юридична адреса: 71100, Запорізька область, м. Бердянськ, пр. Східний, буд. 97, код ЄДРПОУ 37622628)

до - Головного управління ДПС у Запорізькій області (юридична адреса: 69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 43143945)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: Комунальне підприємство «Облводоканал» Запорізької обласної ради (юридична адреса: 69057, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 129 - А, код ЄДРПОУ 03327115)

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 19.09.2019 № 0067695104

ВСТАНОВИВ:

21 грудня 2019 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Комунального підприємства «Бердянськводоканал» Бердянської міської ради (далі - позивач), до - Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), Комунальне підприємство «Облводоканал» Запорізької обласної ради (далі - третя особа), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення - рішення відповідача №0067695104 від 19.09.2019 в повному обсязі.

В обґрунтування позову Комунального підприємства «Бердянськводоканал» Бердянської міської ради посилається на те, що спірне податкове повідомлення-рішення є таким, що суперечить вимогам податкового законодавства, суті здійснених господарських операцій. Контролюючим органом безпідставно зроблено висновок про порушення позивачем термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригувань до податкових накладних в ЄРПН з податку на додану вартість. Позивач зазначає, що КП «Бердянськводоканал» БМР здійснено оплату отриманих послуг па рахунок КП «Облводоканал» ЗОР на загальну суму 153 461 148,1 грн, у тому числі 25 576 858,02 грн, однак, до 07.09.2018 взагалі не здійснено реєстрацію в ЄРПН податкових накладних. За період з 07.09.2018 по 30.06.2019 КП «Облводоканал» ЗОР здійснено реєстрацію в ЄРПН податкових накладних лише на загальну суму ПДВ 16 949 031,98 грн. Дані факти також підтверджено відповідними судовими рішеннями. Таким чином, у зв'язку з не реєстрацією в повному обсязі в Єдиному реєстрі податкових накладних з боку КП «Облводоканал» ЗОР виданих Позивачу податкових накладних (НаклОтр) на загальну суму ПДВ у розмірі від 9 249 410,97 грн до 8 627 826,04 грн у спірний період (квітень - червень 2019 р.) КП «Бердянськводоканал» БМР не мало достатньої суми податку (Накл) для реєстрації виданих своїм контрагентам податкових накладних. Таким чином, станом на 30.06.2019 КП «Бердянськводоканал» БМР не отримано суму ПДВ, на яку продавець має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування У розмірі 13 834 848,87 грн внаслідок: нереєстрації КП «Облводоканал» ЗОР податкових накладних (ХнаклОтр) в ЄРПН на загальну суму ПДВ 8 627 826,04 грн; не збільшення реєстраційного ліміту на 614 273,1 грн відповідно до п.341 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України; не збільшення реєстраційного ліміту на 2 684 929,00 грн відповідно до абз.23 п.200-3 ст.200-1 ПК України; не поповнення рахунку Позивача у системі електронного адміністрування податку на додану вартість відповідно до абз. в) п.200.4 ст. 200-1 ПК України на суму 1 907 820,73 грн 09.07.2018, 16.07.2018 КП «Бердянськводоканал» БМР намагалося зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №548 від 10.01.2018 та №528 від 08.02.2018. Згідно квитанцій №1 від 09.07.2018 та від 16.07.2018 зазначені податкові накладні не прийнято у зв'язку з тим, що сума ПДВ в документі (129,05) та (4,44) не може перевищувати суму ПДВ, на яку продавець має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування (-19302740,14) та (-19213492,68). Таким чином, порушення граничного строку для реєстрації податкових накладних з боку КП «Бердянськводоканал» БМР було вчинене не з вини Позивача. З наведених підстав просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою суду від 23.12.2019 відкрито загальне позовне провадження у справі № 280/6393/19 та призначено підготовче судове засідання на 14.01.2020 о/об 12 год.00 хв.

Ухвалою суду від 14.01.2020 продовжено строк підготовчого провадження в адміністративній справі № 280/6393/19 та відкладено підготовче засідання на 12 березня 2020 року о 14 год. 10 хв.

24.01.2020 від представника відповідача через канцелярію суду (вх. №3784) надійшов відзив на позовну заяву. Відповідач не погоджується з доводами позову, вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Відповідач зазначає, що проведеною камеральною перевіркою виявлено порушення підприємством вимог, встановлених п. 201.10 ст. 201 Кодексу, в частині перевищення граничного терміну реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. З жовтня 2015 року по теперішній час чинним законодавством не передбачено будь-яких винятків щодо порядку і строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних та застосування штрафних санкцій, визначених статтею 120-1 Кодексу. Камеральній перевірці підлягали несвоєчасно зареєстровані податкові накладні у періоді з 01.07.2019 по 31.07.2019 включно, дата виписки несвоєчасно зареєстрованих податкових накладних у вказаному періоді: квітень-червень 2019 року. Окрім того, корегування реєстраційного ліміту з податку па додану вартість здійснюються на рівні ДПС України з урахуванням програмного забезпечення, у ГУ ДПС у Запорізькій області відсутні повноваження щодо технічного корегування даної системи. При цьому, у позивача є право та можливість поповнення рахунку у системі електронного адміністрування з податку на додану вартість. Щодо не реєстрації ПК «Облводоканал» ЗОР податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у спірний період ( квітень-червень 2019 р.) на загальну суму ПДВ у розмірі 9 249 410,97 грн до 8 627 826,04 грн, то згідно з інформації ЄРПН вбачається щомісячна реєстрація податкових накладних щодо КП «Бердянськводоканал» БМР, при цьому позивач зазначає суму у розмірі 8627826,04 грн станом на 30.06.2019, яку повинна була зареєструвати третя особа (КП Облводоканал "ЗОР"), пояснення щодо якої контролюючим органом не отримано від третьої особи. З наведених підстав просить відмовити у задоволенні позову.

04.02.2020 від третьої особи через канцелярію суду (вх. №5473) надійшли письмові пояснення. За період 2017-2018 років третя особа не здійснювала реєстрацію податкових накладних, складених на КП «Бердяпськводоканал» БМР через те, що електронний рахунок КП «Облводоканал» ЗОР в СЕА ПДВ не поповнювався коштами підприємства, відповідно сума податку, па яку третя особа мала право зареєструвати податкові накладні/розрахунок коригування в ЄРПН, була від'ємною, що підтверджується відповідними витягами з системи електронного адміністрування ПДВ.

17.02.2017, 21.02.2017, 23.02.2018 позивач намагався зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №88/2 від 10.02.2017 на суму 458,63 грн, № 132/2 від 15.02.2017 на суму 14.89 грн, №54/2 від 19.01.2018 на суму 50194,78 грн. Згідно квитанцій №1 від 17.02.2017 № 1 від 21.02.2017 № 1 від 23.02.2018 зазначені податкові накладні не прийнято у зв'язку з тим, що сума ПДВ в документі (458.63). (14.89) та (50194.78) не може перевищувати суму ПДВ, на яку продавець має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування (-5801356,90), (-6856551,74) та (-7146979,55) (копії квитанцій № 1 додаються). При цьому 17.09.2018 при наявності вищевказаної від'ємної суми податку було зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №156/2 від 19.05.2017, №184/2 від 21.08.2017, № 162/2 від 20.10.2017 та інші податкові накладні, вказані в розрахунку штрафу, який є додатком до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення. В порушення вказаних вимог орган доходів і зборів не зарахував кошти субвенції у розмірі 5 986 300,00 грн в системі електронного адміністрування ПДВ, чим штучно зменшив КП «Облводоканал» ЗОР ліміт для реєстрації податкових накладних. Враховуючи вищевикладене, неспроможність третьої особи - КП «Облводоканал» ЗОР своєчасно реєструвати податкові накладні викликана саме порушенням позивачем - КП «Бердянськводоканал» БМР господарських зобов'язань з оплати спожитих послуг. З наведених підстав просить суд позов задовольнити.

07.02.2020 від представника позивача через канцелярію суду (вх. №6021) подана відповідь на відзив.

18.02.2020 від представника відповідача через канцелярію суду (вх. №7718) подані заперечення.

Ухвалою суду від 06.03.2020 у задоволенні клопотання представника відповідача - Головного управління ДПС у Запорізькій області щодо проведення судового засідання по справі №280/6393/19 в режимі відеоконференції - відмовлено.

Усною ухвалою суду від 12 березня 2020 року, яка занесена до протоколу судового засідання, після наданих сторонами клопотань про закриття підготовчого провадження, закрито підготовче провадження у справі № 280/6393/19, призначено справу до судового розгляду по суті на 12 березня 2020 року.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог та просила суд відмовити у їх задоволенні.

Представник третьої особи позовні вимоги підтримала та просила суд їх задовольнити.

Вивчивши наявні у справі докази у їх сукупності, заслухавши учасників справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

КП «Бердянськводоканал» БМР є підприємством, яке надає послуги централізованого водопостачання та водовідведення.

Для здійснення зазначених видів діяльності Позивачем отримано ліцензію (рішення №1060 від 17.06.2011, переоформлено рішенням №916 від 08.06.2016).

Між КП «Бердянськводоканал» БМР та КП «Облводоканал» ЗОР, які є платниками податку на додану вартість (свідоцтво №100343835 від 08.07.2011), було укладено договір №4/13 про надання послуг з водопостачання від 26.12.2012, договір №01/16 про надання послуг з водопостачання від 03.12.2015, договір №31 про надання послуг з водопостачання від 30.12.2016.

На виконання зазначених договорів КП «Облводоканал» ЗОР в адресу КП «Бердянськводоканал» БМР надано послуги водопостачання (рахунки №151 від 31.03.14, №205 від 30.04.14, №265 від 31.05.14, №325 від 30.06.14, №384 від 31.07.14, №443 від 31.08.14, №504 від 30.09.14, №560 від 31.10.14, №607 від 30.11.14, №653 від 31.12.14, №47 від 31.01.15, №97 від 28.02.15, №146 від 31.03.15, №202 від 30.04.15, №263 від 31.05.15. №320 від 30.06.15, №381 від 31.07.15, №438 від 31.08.15, №498 від 30.09.15, №561 від 31.10.15. №613 від 30.11.15, №671 від 31.12.15, №28 від 31.01.16, №57 від 29.02.16, №86 від 31.03.16, №113 від 30.04.16, №150 від 31.05.16, №184 від 30.06.16, №222 від 31.07.16, №256 від 01.08.16, №245 від 18.10.16, №246 від 18.10.16, №349 від 31.10.16, №389 від 30.11.16, №422 від 31.12.16, №28 від 31.01.17, №68 від 28.02.17, №102 від 31.03.17, №157 від 30.04.17, №204 від 31.05.17, №261 від 30.06.17, №311 від 31.07.17, №359 від 31.08.17, №402 від 30.09.17, №447 від 31.10.17, №488 від 30.11.17, №526 від 31.12.17, №34 від 24.01.18, №35 від 31.01.18, №70 від 28.02.18, №114 від 31.03.18, №31 від 30.04.18, №31 від 30.06.18, №31 від 31.07.18, №31 від 31.08.18 та акти від 31.03.14, від 30.04.14, від 31.05.14, від 30.06.14, від 31.07.14, від 31.08.14, від 31.10.14, від 30.11.14, від 31.12.14, від 31.01.15, від 28.02.15, від 31.03.15, від 30.04.15, від 31.05.15, від 30.06.15, від 31.07.15, від 31.08.15, від 30.09.15, від 31.10.15, від 30.11.15, від 31.12.15, від 31.01.16, від 29.02.16, від 31.03.16, від 30.04.16, від 31.05.16, від 30.06.16, від 31.07.16, від 31.08.16, від 18.10.16, від 31.10.16, від 30.11.16, від 31.12.16, від 31.01.17, від 28.02.17, від 31.03.17, від 30.04.17, від 31.05.17, від 30.06.17, від 31.07.17, від 31.08.17, від 30.09.17, від 31.10.17, від 30.11.17, від 31.12.17, від 24.01.18, від 31.01.18, від 28.02.18, від 31.03.18, від 30.04.18, від 30.06.18, від 31.07.18, від 31.08.18).

КП «Бердянськводоканал» БМР здійснено оплату отриманих послуг па рахунок КП «Облводоканал» ЗОР на загальну суму 153 461 148,1 грн, у тому числі 25 576 858,02 грн ПДВ (журнали проводок за 14.08.2015 - 30.06.2019 по рахунку 6312,48, по рахунку 6312,36115, по рахунку 6312,313, по рахунку 6213,6851, по рахунку 6312,3191, по рахунку 6312,3110; акти звіряння взаєморозрахунків на 30.11.16, від 31.01.17, від 28.02.17, від 31.03.17, від 31.07.17, від 26.09.17, на 30.09.17, від 06.11.17, на 01.12.17, на 01.01.18, від 18.12.18, від 21.02.19, від 01.03.19, від 07.05.19, від 26.06.19, від 04.09.19, від 01.10.19, від 24.10.19, від 13.12.19).

Бердянським управлінням ГУ ДФС у Запорізькій області па підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 та п.п.75.1.1 п.75.1 ст.75, у порядку ст.76 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VІ зі змінами та доповненнями проведено камеральну перевірку КП «Бердянськводоканал» з питання своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному державному реєстрі податкових накладних по деклараціям з ПДВ за квітень, травень та червень 2019 року, у періоді реєстрації з 01.07.2019 по 31.07.2019.

Проведеною камеральною перевіркою виявлено порушення підприємством вимог, встановлених п.201.10 ст.201 Кодексу, в частині перевищення граничного терміну реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідальність платника КП «Бердянськводоканал» БМР передбачена п. 120.1 ст. 120-1 Кодексу, тягне за собою накладення штрафу на загальну суму 986 386,34грн, а саме: у розмірі 10% на суму 148258,78 грн (затримка до 15 календарних днів); у розмірі 20% на суму 301045,26 грн (затримка від 16 до 30 календарних днів); у розмірі 30% на суму 396630,78 грн (затримка від 31 до 60 календарних днів); у розмірі 40% на суму 140451,52 грн (затримка від 61 до 365 календарних днів) за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН.

За результатами перевірки складено Акт камеральної перевірки від 27.08.2019 №873/08-01-51-06/37622628, який направлено поштою з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (від 28.08.2019 №7111601601232) на юридичну адресу платника, та отриманий 03.09.2019 уповноваженою особою підприємства.

Відповідно до п. 86.8 ст. 86 Кодексу Бердянським управлінням 19.09.2019 винесено податкове повідомлення - рішення форми «Н» №0067695104 на загальну суму 986 386,34 грн, яке направлено поштою з рекомендованим повідомленням про вручення від 19.09.2019 №71 11601611637 на юридичну адресу платника.

Не погоджуючись із рішенням контролюючого органу, позивач звернувся до суду.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджувалися, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наявність достатніх підставі для прийняття законного та обґрунтованого рішення по справі.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд зазначає, що відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, у тому числі податку на прибуток та податку на додану вартість, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України.

Згідно з вимогами ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

За пп. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 ПК України господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Питання щодо строків та порядку реєстрації податкових накладних в ЄРПН врегульовано статтею 201 ПК України.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.4 статті 201 ПК України, податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов'язань продавця.

Згідно п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Тобто, платник податків зобов'язаний скласти та зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних. При цьому, реєстрація податкової накладної має бути здійснена не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

У свою чергу, відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів: 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.

З матеріалів судової справи встановлено, що Бердянським управлінням ГУ ДФС у Запорізькій області па підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 та п.п.75.1.1 п.75.1 ст.75, у порядку ст.76 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VІ зі змінами та доповненнями проведено камеральну перевірку КП «Бердянськводоканал» з питання своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному державному реєстрі податкових накладних по деклараціям з ПДВ за квітень, травень та червень 2019 року, у періоді реєстрації з 01.07.2019 по 31.07.2019, за результатами перевірки складено Акт камеральної перевірки від 27.08.2019 №873/08-01-51-06/37622628,

Проведеною камеральною перевіркою виявлено порушення підприємством вимог, встановлених п.201.10 ст.201 Кодексу, в частині перевищення граничного терміну реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідальність платника КП «Бердянськводоканал» БМР передбачена п. 120.1 ст. 120-1 Кодексу, тягне за собою накладення штрафу на загальну суму 986 386,34 грн, а саме: у розмірі 10% на суму 148258,78 грн (затримка до 15 календарних днів); у розмірі 20% на суму 301045,26 грн (затримка від 16 до 30 календарних днів); у розмірі 30% на суму 396630,78 грн (затримка від 31 до 60 календарних днів); у розмірі 40% на суму 140451,52 грн (затримка від 61 до 365 календарних днів) за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН, про що 19.09.2019 винесено податкове повідомлення - рішення форми «Н» №0067695104 на загальну суму 986 386,34 грн.

Натомість, суд звертає увагу на те, для наявності в діяннях платника податку податкового порушення, передбаченого п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України, останній повинен вчинити бездіяльність, яка полягає в тому, що він протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідній податковій накладній, не вчинив ніяких дій щодо реєстрації такої податкової накладної, або вчинив такі дії не перерахувавши суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, необхідну для досягнення розміру суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також у сумі, необхідній для сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку.

Факт правопорушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних/рахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН є наслідком бездіяльності КП "Облводоканал" ЗОР, яке на дату виникнення податкових зобов'язань з ПДВ (отримання коштів від КП "Бердянськводоканал" БМР) зобов'язане було скласти податкові накладні та зареєструвати їх в Єдиному реєстрі податкових накладних, однак не вчинило таких дій.

Дані факти встановлено рішенням господарського суду Запорізької області від 09.06.2016 у справі №908/857/16, що набрало законної сили 26.06.2016, яким зобов'язано КП "Облводоканал" ЗОР зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних - податкові накладні, складені на дату виникнення податкових зобов'язань з податку на додану вартість від операцій з надання послуг водопостачання КП "Бердянськводоканал" БМР згідно договору № 4/13 про надання послуг з водопостачання від 26.12.2012 (за період з серпня 2015 року по 14.03.2016) та витягами з Єдиного реєстру податкових накладних за період з 15.03.2016 по 09.08.2018.

Суд зауважує, що посилання КП "Облводоканал" ЗОР на наявність боргу позивача перед ним, не звільняє його від обов'язку зареєструвати податкові накладні на кожну суму отриманих ним грошових коштів, які зазначено вище.

Внаслідок не реєстрації податкових накладних з боку КП "Облводоканал" ЗОР позивач також позбавлений можливості реєструвати податкові накладні, видані контрагентам.

З 01.01.2017, у зв'язку із доповненням ст. 200-1 ПК України пунктом 200-1.9, згідно Закону України від 21.12.2016 №1797-УІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році", який набрав чинності 01.01.2017, відповідно до якого, якщо у платника податку загальна сума податкових зобов'язань, зазначених ним у поданих податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків до них, перевищує суму податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЕПеревищ), а сума, визначена пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу (ЕНакл), є недостатньою для реєстрації таким платником податкової накладної або розрахунку коригування до такої податкової накладної за звітні періоди виникнення такого перевищення, платник податку має право зареєструвати податкову накладну або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку, що дорівнює значенню показника еПеревищ, зменшеного на суму задекларованих до сплати податкових зобов'язань за періоди починаючи з 1 липня 2015 року (включаючи податкові зобов'язання, які були сплачені платником податку, та податкові зобов'язання, які не були сплачені платником податку) та збільшеного на значення показника еПопРах незалежно від значення показника еНакл, визначеного відповідно до пункту 200-1.3 цієї статті. Платник податку має право зареєструвати в порядку, визначеному абзацом першим цього пункту, тільки податкові накладні за звітні періоди, в яких виникло перевищення податкових зобов'язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЕПеревищ), КП "Бердянськводоканал" БМР отримало можливість для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних виданих своїм контрагентам податкових накладних, у випадку нереєстрації КП "Облводоканал" ЗОР виданих позивачу податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Таким чином, у зв'язку з нереєстрацією в повному обсязі в Єдиному реєстрі податкових накладних з боку КП «Облводоканал» ЗОР виданих Позивачу податкових накладних (НаклОтр) на загальну суму ПДВ у розмірі від 9 249 410,97 грн до 8 627 826,04 грн у спірний період (квітень - червень 2019 р.) КП «Бердянськводоканал» БМР не мало достатньої суми податку (Накл) для реєстрації виданих своїм контрагентам податкових накладних.

Законом України від 24.12.2015 №909-УІН «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості надходжень у 2016» підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнено п. 341, відповідно до якого:

«Для платників податку, які застосовують касовий метод податкового обліку відповідно до пункту 187.10 статті 187 цього Кодексу, у обрахунку суми (Накл) беруть участь суми податку, зазначені в податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року, за якими право на включення таких сум до податкового кредиту виникає після 1 липня 2015 року.

Такі суми податку беруть участь у обрахунку суми (Накл) на підставі податкової декларації з податку за звітний період, у якому платник податку, що застосує касовий метод податкового обліку, відповідно до пункту 187.10 статті 187 цього Кодексу, включає такі суми податку до податкового кредиту (з урахуванням вимог пункту 198.6 статгі 198 цього Кодексу) у зв'язку із застосуванням касового методу податкового обліку».

На виконання вищевказаних норм законодавства КП «Бердянськводоканал» БМР у податковій звітності з ПДВ за січень 2016 р. було заповнено Додаток 5, до якої включено суму ПДВ у розмірі 1 099 970 грн на підставі податкових накладних, складених до 01.07.2015.

Сума податку, на яку КП «Бердянськводоканал» БМР має право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних при наданні декларації з ПДВ за січень 2016 р., збільшено не було. Збільшення суми реєстраційного ліміту відбулося 22.04.2016 лише у розмірі 485 696,90 грн (лист ГУ ДФС у Запорізькій області №1818/10/08-01 -12-01 -10 від 01.06.2016).

Однак реєстраційний ліміт так і не збільшено на 614 273,1 грн (1 099 970 грн - 485696,90 грн), що підтверджується витягом в розрізі операцій з Системи електронного адміністрування ПДВ від 04.09.2019 та листом ДФС України №28648/6/99-99- 12-03-01-15 від 24.06.2019.

Камеральною перевіркою Бердянської ОДПІ декларації з ПДВ за січень 2016 р. порушень не встановлено.

Тобто, збільшення суми реєстраційного ліміту відбулося 22.04.2016 у розмірі 485696,90 грн, що підтверджується відповідачем у листі ГУ ДФС у Запорізькій області №1818/10/08-01-12-01-10 від 01.06.2016.

Однак, як свідчить Витяг в розрізі операцій з Системи електронного адміністрування ПДВ від 04/04/2019 реєстраційний ліміт позивачу на залишок 614273,10 грн (1099970 грн - 485696,90 грн) не збільшено.

При цьому, відповідачем не надано інших доказів збільшення позивачу реєстраційного ліміту в Системі електронного адміністрування ПДВ.

У зв'язку з цим КП "Бердянськводоканал" БМР з лютого 2017 року намагалося зареєструвати податкові накладні за минулий період в Єдиному реєстрі податкових накладних при від'ємному значенні суми реєстраційного ліміту, але дані податкові накладні були відхилені ДФС України.

З метою вирішення питання реєстрації податкових накладних підприємство зверталося до Державної фіскальної служби України (листи №913 від 21.02.2017, №7752 від 21.11.2017, Прем'єр-міністра України (лист №3365 від 12.07.2017), Міністерства фінансів України (лист №3366 від 12.07.2017).

Згідно відповідей Державної фіскальної служби України (листи №13737/6/99-99-12-03-01- 15 від 26.06.2017, №3055/6/99-99-12-02-01-15 від 30.01.2018, №19411/6/99-99-12-03-01-15 від 01.09.2017, №11310-09-10/22540 від 18.08.2017) неможливість підприємства зареєструвати податкові накладні пов'язана з тривалим доопрацюванням програмного забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.2017 №536 "Про внесення змін до Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 25.01.2012 №73".

ГУ ДФС у Запорізькій області проведено документальну позапланову перевірку КП «КК Водоканал» БМР (стор. 1, 12, 13, 20, 21 акта перевірки №356/08-01-14-14/40598171 від 19.06.2018).

Передавальний акт від КП «КК Водоканал» БМР до КП «Бердянськводоканал» БМР затверджено рішенням Бердянської міської ради №11 від 30.08.2018.

КП «КК Водоканал» БМР подано ліквідаційну декларацію з податку на додану вартість за останній звітний податковий період вересень 2018 р., де відображено в Додатку 2, 4 до податкової декларації з податку на додану вартість суму від'ємного значення зг. п. 198.7 ст. 198 ПК України та Накл згідно п. 200-3 ст. 200-1.

Суму від'ємного значення зг. п. 198.7 ст.198 ПК України платника включено в склад податкового кредиту КП «Бердянськводоканал» БМР (код ЄДРПОУ 37622628) в наступному періоді після підписання передавального акту та відображено в Додатку 2 до податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2018 р. Накл, а саме 2 684 929 грн від КП «КК Водоканал» БМР до КП «Бердянськводоканал» БМР було відображено правонаступником в Додатку 4 до податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2018 р.

З метою вирішення питання щодо збільшення суми податку (накл) Позивачем направлено листа до ДФС України №3165 від 30.05.2019.

Згідно листа ДФС України №33205/6/99-99-12-02-01-15 від 16.07.2019, з метою врегулювання питання щодо збільшення реєстраційної суми (накл) правонаступника на підставі показників формули (накл) платника, що реорганізується, ДФС проводяться роботи з доопрацювання системи електронного адміністрування ПДВ у частині обрахунку суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН, з метою реалізації вимог пункту 200-3 статті 200 ПК України.

У зв'язку з чим відповідно до квитанцій №2 від 20.12.18, від 21.01.19, від 20.02.19, від 20.03.19, від 22.04.19, від 20.05.2019, від 20.06.2019, отриманих Позивачем при поданні податкових декларацій з ПДВ за листопад 2018 р. - червень 2019 р., сума Накл складала від «-10 451 825,19 грн» до «-7 760 461,82 грн».

Як свідчать матеріали справи, 09.07.2018, 16.07.2018 КП «Бердянськводоканал» БМР намагалося зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №548 від 10.01.2018 та №528 від 08.02.2018. Згідно квитанцій №1 від 09.07.2018 та від 16.07.2018 зазначені податкові накладні не прийнято у зв'язку з тим, що сума ПДВ в документі (129,05) та (4,44) не може перевищувати суму ПДВ, на яку продавець має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування (-19302740,14) та (-19213492,68).

Таким чином, лише з 09 серпня 2018 р. почало працювати програмне забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.2017 №536, що також встановлено вищевказаними судовими рішеннями.

З вище викладеного вбачається, що позивач вчиняв дії щодо реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до п. 109.1 ст.109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Суд вважає за необхідне звернути увагу відповідача на те, що застосування штрафу за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних можливе лише за наявності вини платника податків, яка у даному випадку відсутня.

Вказану правову позицію викладено у постановах Верховного Суду від 30.01.2018 у справі №815/2745/17, від 30.01.2018 у справі №816/390/17, від 06.03.2018 у справі №826/15637/16 (К/9901/20160/18).

Частиною 1 ст.77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

За таких обставин, виходячи з меж позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вищезазначеного.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір відповідно до платіжного доручення №3686 від 16.12.2019 у сумі 14795,80 грн.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Комунального підприємства «Бердянськводоканал» Бердянської міської ради (юридична адреса: 71100, Запорізька область, м. Бердянськ, пр. Східний, буд. 97, код ЄДРПОУ 37622628) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (юридична адреса: 69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 43143945), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Комунальне підприємство «Облводоканал» Запорізької обласної ради (юридична адреса: 69057, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 129 - А, код ЄДРПОУ 03327115) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 19.09.2019 № 0067695104 - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області (юридична адреса: 69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 43143945) №0067695104 від 19.09.2019.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (юридична адреса: 69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 43143945) на користь Комунального підприємства «Бердянськводоканал» Бердянської міської ради (юридична адреса: 71100, Запорізька область, м. Бердянськ, пр. Східний, буд. 97, код ЄДРПОУ 37622628) судовий збір у розмірі 14795 (чотирнадцять тисяч сімсот дев'яносто п'ять) грн 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі виготовлено та підписане суддею 23.03.2020.

Суддя Р.В. Сацький