Рішення від 13.03.2020 по справі 320/2144/19

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2020 року Справа № 320/2144/19

провадження № 2-іс/340/9/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петренко О.С., розглянувши у порядку спрощеного (письмового) провадження адміністративну справу

за позовом: Управління поліції охорони в Київській області

до відповідача: ОСОБА_1

про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Управління поліції охорони в Київській області в квітні 2019 року звернулося до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за договором про навчання кандидата за кошти поліції охорони у сумі 19092,00 грн.

Ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду від 21.11.2019 року вказаний позов, в порядку ст.29 КАС України передано для подальшого розгляду до Кіровоградського окружного адміністративного суду.

Вказана адміністративна справа надійшла до Кіровоградського ОАС 31.01.2020 року та передана головуючому судді Петренко О.С.

Ухвалою суду від 03.02.2020 року справу призначено за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження (а.с.77).

Відповідач будь-яких письмових пояснень або заперечень проти позову до суду не надав.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що між управлінням поліції охорони в Київській області (надалі - Позивач, Підрозділ за Договором), ОСОБА_1 (надалі - відповідач, поліцейський за Договором) та Рівненським вищим професійним училищем Департаменту поліції охорони (надалі - навчальний заклад) був укладений договір про навчання поліцейського за кошти поліції охорони від 30.05.2016 р. № 464 (надалі - Договір) (а.с.9).

Відповідно до Договору підрозділ доручає, а навчальний заклад приймає на себе обов'язок за заявкою підрозділу здійснити проходження поліцейським первинної професійної підготовки (навчання) за професією «охоронник» і кваліфікацією 3-го розряду, а підрозділ зобов'язується оплатити вартість навчання (а.с.9).

В договорі вказано, що вартість навчання складає 19 092,00 грн.

При цьому п. 3.3 Договору встановлює, що Кандидат зобов'язаний прибути після закінчення навчального закладу на службу до територіального підрозділу Управління поліції охорони в Київській області 29.09.2016 року та відпрацювати мінімум три роки з дня прибуття та призначення на посаду.

Судом встановлено, що відповідач був призначений поліцейським Васильківського міжрайонного відділу (м. Васильків), що підтверджено витягом з наказом Управління поліції охорони в Київській області від 29.09.2016 року №135 о/с (а.с.10).

Відповідач був звільнений з поліції з 28.09.2018 року за п.7 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" (за власним бажанням), що підтверджується витягом з наказу Управління поліції охорони в Київській області від 24.09.2018 року №128 о/с (а.с.11).

Відповідно до умов договору, вартість навчання складала 19 092,00 грн., що підтверджується підписаними актами прийому - здачі виконаних робіт (послуг) №ВУ-0004114, №ВУ-0004115, №ВУ-0004819, №ВУ-0004821, №ВУ-0005728, №ВУ-005731, №ВУ-0005824, №ВУ-005825, №ВУ-0006084, №ВУ-0006086 (а.с.12-21).

Судом встановлено, що відповідачем договір було підписано, що свідчить про те, що з умовами договору він був ознайомлений та погодився з ними.

В зв'язку з тим, що відповідач звільнився протягом перших 3 років після закінчення навчання, тому на нього покладено обов'язок компенсувати на користь позивача фактичні витрати, пов'язані з утриманням у навчальному закладі в розмірі 19092,00 грн.

03.10.2018 р. з відповідачем узгоджено графік погодження заборгованості за навчання, проте останнім не дотримано його умов, в добровільному порядку заборгованість не погашено (а.с.22).

07.02.2019 року відповідачу направлено претензію №342/43/30/03-2019, яка повернута на адресу позивача (а.с.23-24).

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 4 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію".

Частиною 1 статті 1 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Згідно із положеннями ст. 47 Закону України "Про Національну поліцію" призначення на посади поліцейських здійснюють посадові особи органів (закладів, установ) поліції відповідно до номенклатури посад, яку затверджує Міністерство внутрішніх справ України.

Згідно із ч.1 ст. 59 Закону України "Про Національну поліцію" служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

При цьому, відповідно до положень ч.1 ст. 63 Закону України "Про Національну поліцію" контракт про проходження служби в поліції - це письмовий договір, що укладається між громадянином України та державою, від імені якої виступає поліція, для визначення правових відносин між сторонами.

Контракт про проходження служби в поліції укладається, зокрема, з особами молодшого складу поліції, які вперше прийняті на службу в поліції, - одноразово строком на два роки без права продовження.

Контракт є підставою для видання наказу про прийняття особи на службу в поліції та/або призначення її на відповідну посаду.

Контракт про проходження служби в поліції укладається на підставах і в порядку, визначених Міністерством внутрішніх справ України.

Типову форму контракту затверджує Міністерство внутрішніх справ України.

Відповідно до положень ст. 72 Закону України "Про Національну поліцію" професійне навчання поліцейських складається з: 1) первинної професійної підготовки; 2) підготовки у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання; 3) післядипломної освіти; 4) службової підготовки - системи заходів, спрямованих на закріплення та оновлення необхідних знань, умінь та навичок працівника поліції з урахуванням оперативної обстановки, специфіки та профілю його оперативно-службової діяльності.

Порядок, організацію та терміни проведення професійного навчання визначає Міністерство внутрішніх справ України.

Як передбачено приписами ч.1 ст. 73 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейські, які вперше прийняті на службу в поліції, з метою набуття спеціальних навичок, необхідних для виконання повноважень поліції, зобов'язані пройти первинну професійну підготовку за відповідними навчальними програмами (планами), затвердженими Міністерством внутрішніх справ України.

Порядок і умови проходження первинної професійної підготовки визначає Міністерство внутрішніх справ України.

Наказом Міністерства внутрішніх справи України від 16.02.2016 року № 105 "Про затвердження Положення про організацію первинної професійної підготовки поліцейських, яких вперше прийнято на службу в поліції" затверджено Положення про організацію первинної професійної підготовки поліцейських, яких вперше прийнято на службу в поліції (далі Положення), яке відповідно до п. 1 визначає порядок і умови проходження первинної професійної підготовки поліцейських, яких вперше прийнято на службу в поліції (далі - професійна підготовка).

Згідно із п. 2 та п.3 Положення поліцейські, яких вперше прийнято на службу в поліції, проходять професійну підготовку з метою набуття ними спеціальних навичок, необхідних для виконання повноважень поліції, у тому числі відповідну спеціальну підготовку щодо зберігання, носіння, застосування і використання вогнепальної зброї.

Професійна підготовка проводиться на базі вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання та установ (закладів) Національної поліції, що діють для забезпечення організації відповідної спеціальної підготовки поліцейських, уперше прийнятих на службу в поліції, а також підвищення кваліфікації і перепідготовки молодшого складу поліції, проведення окремих видів службової підготовки поліцейських (далі - заклади, що здійснюють професійну підготовку).

Відповідно до п. 6 Положення слухачі достроково відраховуються із закладів, що здійснюють професійну підготовку: 1) через небажання продовжувати або проходити професійну підготовку; 2) за станом здоров'я; 3) через недисциплінованість; 4) за невиконання навчального плану (отримання незадовільної оцінки під час повторного проходження проміжного контролю з навчальних дисциплін (предметів), не проходження навчальної практики або ненадання матеріалів за результатами її проходження). Повторне проходження проміжного контролю проводиться протягом десяти робочих днів після отримання незадовільної оцінки; 5) за отримання незадовільної оцінки за результатами підсумкового (вихідного) контролю; 6) у разі відсутності на заняттях більше чотирнадцяти календарних днів через хворобу або за сімейними обставинами, що підтверджується відповідним документом; 7) за вироком суду, який набрав законної сили, на підставі надісланого до закладу, що здійснює професійну підготовку наказу про звільнення поліцейського.

Згідно з п.7 Положення відрахування слухача здійснюється наказом керівника закладу, що здійснює професійну підготовку.

Як передбачено положеннями п.8 Положення, про відрахування слухача заклад, що здійснює професійну підготовку повідомляє кадровий підрозділ органу (закладу, установи) поліції, яким він був направлений для проходження професійної підготовки, не пізніше ніж на наступний календарний день.

Відповідно до ч.5 ст. 73 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейські, відраховані з навчальних закладів, де вони проходили первинну професійну підготовку, до закінчення навчання, а також поліцейські, які після закінчення курсу первинної професійної підготовки отримали незадовільні оцінки за результатами іспитів, повертаються до органів (закладів, установ) поліції, з яких вони прибули на навчання, з подальшим звільненням зі служби в поліції.

Як передбачено приписами ч.6 ст. 73 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейські, які достроково відраховані з навчальних закладів, де вони проходили первинну професійну підготовку, через недисциплінованість, невиконання навчального плану, небажання продовжувати або проходити навчання, а також поліцейські, які після закінчення курсу первинної професійної підготовки склали іспити і отримали незадовільні оцінки, підлягають звільненню зі служби в поліції на підставі пунктів 5 або 6 частини першої статті 77 цього Закону.

З огляду на вищевикладені норми суд зазначає, що у даному випадку відповідач перебуває на посаді публічної служби, від моменту його прийняття на посаду і до звільнення з публічної служби, а отже у даному випадку питання відшкодування відповідачем витрат на навчання пов'язане із питаннями реалізації правового статусу особи.

Відтак, й питаннями відповідальності за невиконання договору підготовки фахівця, що призвели до відшкодування фактичних витрат, пов'язаних з утриманням у навчальному закладі, навіть якщо подання відповідного позову про відшкодування витрат відбувається після її звільнення з державної служби належить до питання проходження публічної служби такою особою.

Також суд зазначає, що у рамках цивільного процесу суд не може досліджувати та встановлювати правомірність дій, рішень чи бездіяльності службовця або посадовця, оскільки така можливість передбачена лише в адміністративному процесі в силу приписів статті 19 КАС України, якою охоплюється питання прийняття на публічну службу, її проходження та звільнення.

Зазначена позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 12.12.2018 року у справі №804/285/16.

Відповідно до умов Договору вартість навчання відповідача склала 19092,00грн., що підтверджується підписаними актами прийому-здачі виконаних робіт/послуг, які містяться в матеріалах справи.

Зазначені кошти було сплачені позивачем за навчання відповідача навчальному закладу.

З огляду на вищевикладене суд зазначає, що у даному випадку відшкодуванню підлягають витрати, пов'язані із навчанням особи, яка була звільнена протягом перших трьох років після закінчення навчання.

При цьому, як встановлено судом відповідачем у встановлені терміни не було відшкодовано позивачу витрати.

Докази добровільної сплати заборгованості в матеріалах справи відсутні.

За таких обставин, відповідач має повернути кошти, сплачені за його навчання у відповідності до вимог п. 3.4 Договору.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Згідно ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо.

За наведених обставин у сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно ч. 2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

За наслідками розгляду даної справи, розподіл судових витрат у відповідності до ст. 139 КАС України стягненню з відповідача не підлягає, оскільки витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 11, 77, 243-246 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 (ін. код - НОМЕР_1 ) заборгованість за договором про навчання кандидата за кошти поліції охорони на користь Управління поліції охорони в Київській області (код ЄДРПОУ - 40109063) в сумі 19 092 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 20.03.2020 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.С. Петренко