Рішення від 20.03.2020 по справі 320/4580/19

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2020 року м. Київ № 320/4580/19

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом органу самоорганізації населення «Вуличний комітет «Вулиця Виноградна»

до Управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області

про визнання протиправним та скасування припису

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся орган самоорганізації населення «Вуличний комітет «Вулиця Виноградна» із позовом до Управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області про визнання протиправним та скасування припису від 25.06.2019 №493 про демонтаж воріт та паркану, що розташовані у м. Бровари по вул. Виноградній.

Позов мотивовано безпідставністю винесення відповідачем припису про демонтаж воріт та паркану по вул. Виноградній у м. Бровари, з огляду на встановлення зазначених конструкцій в межах закріпленої за позивачем території та наявності погодження Броварської міської ради на їх встановлення.

Ухвалою суду від 27.08.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням сторін, запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.

Відповідачем подано письмовий відзив на позовну заяву, згідно якого позов не визнано. Зазначено про правомірність винесення оскаржуваного припису, оскільки саме на відповідача покладено функції контролю з питань благоустрою міста, та з огляду на порушення позивачем пункту 15.2.13 «Правил благоустрою міста Броварів Київської області» в частині самовільного встановлення малих архітектурних форм у вигляді воріт та паркану.

Позивачем подано відповідь на відзив, у якій наголошено на погодженні Броварською міською радою Київської області встановлення відкотних воріт по вул. Виноградні у м. Бровари, відповідно припис про демонтаж воріт та паркану підлягає скасуванню.

Представником позивача під час судового розгляду позов підтримано, зазначено про встановлення паркану та воріт за наявності відповідної згоди міської ради, а також про відсутність перешкод для екстрених служб у доступі на територію за парканом, оскільки ворота обладнано пристроєм для їх відкривання в ручному режимі.

Відповідачем подано заяву про розгляд справи без участі представника відповідача.

На підставі поданого представником позивача у судовому засіданні письмового клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження, судом вирішено здійснювати подальший розгляд справи в письмовому провадженні.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з'ясувавши обставини справи, судом встановлено таке.

Рішенням Броварської міської ради від 11.04.2019 №1383-54-07 надано дозвіл на створення органу самоорганізації населення «Вуличний комітет «Вулиця Виноградна».

Листом Броварської міської ради Київської області від 23.05.2019 №2-18/2043 повідомлено уповноважених представників позивача про реєстрацію виконавчим комітетом Броварської міської ради Київської області повідомлення від 21.05.2019 №3 про легалізацію органу самоорганізації населення «Вуличний комітет «Вулиця Виноградна».

Листом виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 22.05.2019 №2-18/2017 позивачу повідомлено про відсутність заперечень Броварської міської ради щодо встановлення відкотних воріт на розі вулиці Виноградної між домоволодіннями вул. Виноградна, 11 та вул. Виноградна, 6 за умови забезпечення безперешкодного доступу заїзду швидкої допомоги, спецтехніки та власників домоволодінь, не порушуючи їх права користуватися та розпоряджатися майном в повному обсязі відповідно до статті 391 Цивільного кодексу України, а саме: вільного доступу до подвір'я домоволодінь, не порушуючи Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 №1417.

Управлінням інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області винесено припис від 25.06.2019 №493, адресований голові «Вуличного комітету «Вулиця Виноградна», яким зобов'язано демонтувати самовільно встановлені ворота та паркан з проїзду та земель комунальної власності по вул. Виноградна, 11/6 протягом трьох днів з моменту отримання припису.

Зазначений припис надіслано позивачу супровідним листом Управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області від 25.06.2019 №2506/2вих.

Вважаючи припис про демонтаж воріт та паркану по вул. Виноградна, 11/6 протиправним, позивач звернувся з позовом до суду про його скасування.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Статтею 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР, органи самоорганізації населення - представницькі органи, що створюються частиною жителів, які тимчасово або постійно проживають на відповідній території в межах села, селища, міста.

Статтею 14 зазначеного закону встановлено, що сільські, селищні, міські, районні в місті (у разі їх створення) ради можуть дозволяти за ініціативою жителів створювати будинкові, вуличні, квартальні та інші органи самоорганізації населення і наділяти їх частиною власної компетенції, фінансів, майна (частина перша).

Правовий статус, порядок організації та діяльності органів самоорганізації населення за місцем проживання визначаються законом (частина друга).

Судом встановлено, що рішенням Броварської міської ради від 11.04.2019 №1383-54-07 надано дозвіл на створення органу самоорганізації населення «Вуличний комітет «Вулиця Виноградна».

Зі змісту вказаного рішення убачається, що органу самоорганізації населення у межах території його діяльності (вул. Виноградна у місті Бровари) надано повноваження щодо: представництва разом з депутатами інтересів жителів у місцевій раді та її органах, місцевих органах виконавчої влади; сприяння додержанню Конституції та законів України, реалізації актів Президента України та органів виконавчої влади, рішень місцевої ради та її виконавчих органів, розпоряджень міського голови, рішень, прийнятих місцевими референдумами; внесення у встановленому порядку пропозицій до проектів місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку міста та проектів місцевого бюджету; організації на добровільних засадах участі населення у здійсненні заходів щодо охорони навколишнього природного середовища, проведення робіт з благоустрою, озеленення та утримання в належному стані двору, обладнання дитячого та спортивного майданчика ( з цією метою можуть створюватися тимчасові або постійні бригади, використовуватись інші форми залучення населення); здійснення контролю за якістю надаваних громадянам, які проживають в будинках, на території діяльності органу самоорганізації населення, житлово-комунальних послуг та за якістю проведених у зазначених жилих будинках ремонтних робіт; організації допомоги громадянам похилого віку, інвалідам, сім'ям загиблих воїнів, малозабезпеченим та багатодітним сім'ям, а також самотнім громадянам, дітям-сиротам та дітям, позбавленим піклування, внесення пропозиції з цих питань до органів місцевого самоврядування; надання необхідної допомоги органам пожежного нагляду в здійсненні протипожежних заходів, організації вивчення населенням правил пожежної безпеки, участі у здійсненні громадського контролю за додержанням вимог пожежної безпеки; сприяння відповідно до законодавства правоохоронним органам у забезпеченні ними охорони громадського порядку; розгляду звернень громадян, ведення прийому громадян; ведення обліку громадян за віком, місцем роботи чи навчанням, які мешкають у межах території діяльності органу самоорганізації населення; сприяння депутатам місцевої ради в організації зустрічей з виборцями, прийому громадян і проведення іншої роботи у виборчих округах; інформування громадян про діяльність органу самоорганізації населення, організації обговорення проектів рішень з найважливіших питань.

Отже, позивач, як орган самоорганізації населення, має право здійснювати відповідні заходи щодо проведення робіт з благоустрою на території діяльності органу самоорганізації населення з дотриманням відповідних вимог законодавства у сфері благоустрою населених пунктів.

Як убачається з матеріалів справи, виконавчим комітетом Броварської міської ради Київської області повідомлено позивача відповідним листом про відсутність заперечень Броварської міської ради щодо встановлення відкотних воріт на розі вулиці Виноградної між домоволодіннями вул. Виноградна, 11 та вул. Виноградна, 6 за умови забезпечення безперешкодного доступу заїзду швидкої допомоги, спецтехніки та власників домоволодінь, не порушуючи їх права користуватися та розпоряджатися майном в повному обсязі відповідно до статті 391 Цивільного кодексу України, а саме: вільного доступу до подвір'я домоволодінь, не порушуючи Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 №1417.

Під час судового розгляду представником позивача підтверджено факт спорудження паркану та відкатних воріт між будинками №6 та №11 по вул. Виноградній у м. Бровари. Також представником позивача повідомлено, що ворота відчиняються по пульту або з мобільного телефону, пульти наявні у всіх власників будинку вулиці, а номери поліції, швидкої та пожежної охорони внесено у базу даних для автоматичного відкриття воріт.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697) затверджено «Правила пожежної безпеки в Україні», якими встановлено загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд.

Правилами пожежної безпеки в Україні передбачено, зокрема, що Правила є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах (пункт 2 розділу І). Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж (пункт 4 розділу).

Пунктом 1.8 глави 1 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні встановлено, що ворота в'їзду на територію об'єкта, які відчиняються за допомогою електропривода, повинні мати пристосування (пристрої), які дозволяють відчиняти їх вручну.

Представником позивача під час судового розгляду наголошено на можливості відкриття встановлених по вул. Виноградній у м. Бровари відкатних воріт у ручному режимі, на підтвердження чого позивачем також надано інструкцію по монтажу електроприводу для відкатних воріт марки «GANT» модель IZ-600.

Як убачається із зазначеної інструкції, у випадку необхідності відкриття воріт вручну, потрібно розблокувати редуктор електроприводу за допомогою комплекту ключів (в тому числі, спеціального шестигранного ключа розблокування), які йдуть в комплекті з електроприводом.

За висновком суду, наявність спеціального комплекту ключів за допомогою якого можливо здійснити відкривання воріт у ручному режимі, не відповідає вимогам пункту 1.8 глави 1 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні, оскільки такий комплект може мати обмежене коло осіб, і у випадку необхідності проїзду екстрених служб через такі ворота та відсутності спеціальних ключів безпосередньо на місці встановлення воріт, вказана обставина може суттєво ускладнити проїзд та призвести до затримки виконання оперативних завдань і своєчасного усунення наслідків надзвичайних ситуацій.

Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів визначено Законом України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 №2807-IV (далі по тексту - Закон №2807-IV).

Статтею 13 Закону №2807-IV визначено, що до об'єктів благоустрою населених пунктів належать, зокрема, вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки.

Відповідно до статті 14 Закону №2807-IV, об'єкти благоустрою використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством.

Згідно статті 16 Закону №2807-IV, на об'єктах благоустрою забороняється, зокрема, виконувати роботи без дозволу в разі, якщо обов'язковість його отримання передбачена законом, встановлювати технічні засоби регулювання дорожнього руху без погодження з відповідними органами Національної поліції.

Рішенням сесії Броварської міської ради від 30.05.2019 №1437-56-07 затверджено Правила благоустрою міста Бровари, якими передбачено, зокрема, що на об'єктах благоустрою міста забороняється самовільно встановлювати рекламоносії, різноманітні конструкції, інформаційно-рекламні плакати, тимчасові споруди, малі архітектурні форми (пункт 15.2.13); встановлювати технічні засоби регулювання дорожнього руху без погодження з відповідними органами Міністерства внутрішніх справ України (15.2.14).

За висновком суду, оскільки вул. Виноградна у м. Бровари є об'єктом благоустрою, встановлення воріт, які перешкоджають вільному проїзду по вказаній вулиці, потребувало обов'язкового погодження, в тому числі, відповідного органу Національної поліції. Втім, представником позивача під час судового розгляду підтверджено, що крім листа виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області про відсутність заперечень щодо встановлення воріт, інших дозвільних документів на встановлення зазначених воріт позивачем не отримано.

Відтак, суд дійшов висновку про встановлення позивачем воріт та паркану по вул. Виноградна у м. Бровари без наявності на те відповідних дозвільних документів.

Відповідно до статті 40 Закону №2807-IV, самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами (частина перша).

Для здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, виконанням Правил благоустрою території населеного пункту, в тому числі організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян, утримання в належному стані закріплених за підприємствами, установами, організаціями територій, сільські, селищні, міські ради можуть утворювати інспекції з благоустрою населених пунктів (частина друга).

Самоврядний контроль за станом благоустрою населених пунктів здійснюється шляхом: 1) проведення перевірок території; 2) розгляду звернень підприємств, установ, організацій та громадян; 3) участі в обговоренні проектів благоустрою територій населених пунктів, іншої технічної документації з питань благоустрою і внесення відповідних пропозицій на розгляд органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій; 4) подання позовів до суду про відшкодування шкоди, завданої об'єктам благоустрою внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою населених пунктів, Правил благоустрою території населеного пункту (частина третя).

Положення про інспекцію з благоустрою населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною або міською радою на підставі Типового положення, яке затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства (частина четверта).

Згідно пункту 4.10 Правил благоустрою міста Бровари, уповноважені особи управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області, управління будівництва, житлово-комунального господарства, інфраструктури та транспорту Броварської міської ради Київської області, комунальних підприємств - видають приписи (додаток 5) власникам (балансоутримувачам) щодо приведення їх об'єктів та елементів благоустрою у відповідний стан.

Пунктом 8.3.6 Правил благоустрою міста Бровари визначено, що стаціонарні тимчасові споруди та пересувні тимчасові споруди, які розміщені (встановлені або збудовані) без відповідної, оформленої, в установленому порядку, дозвільної документації, з відхиленням від проекту, вважаються самочинно розміщеними стаціонарними тимчасовими спорудами та пересувними тимчасовими спорудами і підлягають демонтажу за кошти особи, що здійснила встановлення, у терміни, визначені в приписі управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області.

За змістом наведених положень Закону №2807-IV та Правил благоустрою міста Бровари саме на управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області покладено функції здійснення контролю за станом благоустрою в м. Бровари з правом видання приписів про усунення порушень правил благоустрою населеного пункту.

Враховуючи висновок суду про встановлення позивачем воріт та паркану по вул. Виноградна у м. Бровари без наявності на те відповідних дозвільних документів, управлінням інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області правомірно винесено припис від 25.06.2019 №493, яким позивача зобов'язано демонтувати самовільно встановлені ворота та паркан з проїзду та земель комунальної власності по вул. Виноградна, 11/6 протягом трьох днів з моменту отримання припису.

Відтак, зважаючи на встановлені судом обставини справи та враховуючи положення проаналізованого вище законодавства, суд дійшов висновку про необґрунтованість вимог позивача щодо протиправності припису управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області від 25.06.2019 №493, відповідно, позов не підлягає задоволенню.

Оскільки в задоволенні позову відмовлено і відповідачем не надано доказів понесення судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати присудженню не підлягають.

Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Позивач - орган самоорганізації населення «Вуличний комітет «Вулиця Виноградна» (місцезнаходження: 07400, Київська область, м. Бровари, вул. Виноградна, 1-в).

Відповідач - Управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області (ідентифікаційний код 42587198, місцезнаходження: 07400, Київська область, м. Бровари, вул. Гагаріна, 15).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Колеснікова І.С.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 20 березня 2020 року.