23 березня 2020 року м. Житомир справа № 240/477/20
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шуляк Л.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:
- визнати дїї Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті компенсації втрати частини доходів у зк'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 11.01.2011 по 30.06.2011 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії протиправними;
- зобов'язати відповідача здійснити розрахунок, нарахувати та виплатити компенсацію за втрату частини доходів, у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Народицького районного суду Житомирської області від 16.09.2011 у справі №2-а-2000/11 за період з 11.01.2011 по 30.06.2011 по день фактичних виплат донарахованої частини пенсії.
В обґрунтування позову зазначає, що на виконання постанови Народицького районного суду Житомирської області від 16.09.2011 відповідачем здійснено перерахунок пенсії за період з 11.01.2011 по 30.06.2011 та перераховано на картковий рахунок суму в розмірі 16 684, 58 грн. Вказує, що дані грошові кошти зараховані на картковий рахунок 18.08.2017, що підтверджується випискою по картковому рахунку на зазначену суму та перераховані на виконання рішення суду. Позивач 13 грудня 2019 року звернулася до відповідача з письмовою заявою, в якій просила провести розрахунок та виплатити компенсацію втрати частини доходу (пенсії) у зв'язку з порушенням строків виплати частини пенсії згідно судового рішення №2-а-2004/11 за період з 11.01.2011 по 30.06.2011 по день фактичної її виплати, а саме по 18.08.2017. Однак, листом відповідач повідомив про виконання судового рішення по справі №2-а-2004/11, в межах покладених судом зобов'язань. Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернулася до суду.
Ухвалою від 24 лютого 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та поновлено пропущений строк звернення із вказаним позовом до суду (а.с.33-34).
Відповідачем 17 березня 2020 року через відділ документального забезпечення суду подано відзив на адміністративний позов. В обґрунтування якого зазначено, що постанову Народицького районного суду від 16 вересня 2011 року по справі №2-а-2002/11 виконано в повному обсязі та здійснено перерахунок розміру пенсії позивачу відповідно до ст. ст. 39, 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", донараховано доплату за період з 11.01.2011 по 30.06.2011. Крім того зазначено, що як така затримка у виплаті призначеної пенсії у позивача відсутня, оскільки в даний період часу позивач отримувала пенсію у розмірі визначеному постановою Кабінету Міністрів України № 1210. Також, представником відповідача наголошено, що позивачем пропущено строк звернення до суду.
У відповідності до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області, має статус потерпілої від Чорнобильської АЕС 2-ї категорії, про що свідчить посвідчення серії НОМЕР_1 (а.с.4).
Постановою Народицького районного суду Житомирської області від 16 вересня 2011 року у справі №2-а-2004/11, яка залишена без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2012 року, зокрема, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі провести мені нарахування і а винлаїу підвищення до ііенен, як непрацюючому пенсіонеру, що проживає на території радіоактивного забруднення, за період з 11.01.2011 по 30.06.2011 в розмірі, визначеному ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює трьом мінімальним заробітним платам, встановленим Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», щомісячно, з урахуванням виплачених коштів та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у відповідності до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком пто визначається на рівні прожиткового мiнiмvмv для осіб які втратили працездатність, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» за період з 11.01.2011 по 30.06.2011, щомісячно (а.с.6-9).
На виконання даної постанови відповідач 18.08.2017 здійснив перерахунок пенсії та виплатив позивачу доплату до основної державної пенсії та додаткової державної пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю за період з 11.01.2011 по 30.06.2011 в сумі 16 684,58 грн, що підтверджується випискою з карткового рахунку (а.с.5).
Позивач звернулася до відповідача із заявою, в якій просила провести розрахунок та виплатити компенсацію втрати частини доходу (пенсії), у зв'язку з порушенням строків виплати частини пенсії згідно судового рішення №2-а-2004/11 від 16.09.2011 за період з 11.01.2011 по 30.06.2011 по день фактичної її виплати, а саме по 18.08.2017 (а.с.10).
Листом №Т-6002 від 27.12.2019 відповідач повідомив, що постанову Народицького районного суду Житомирської області від 16.09.2011 по справі №2-а-2004/11 виконано в повному обсязі та здійснено перерахунок пенсії відповідно до ст.ст. 39, 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Роз'яснено, що належні позивачу суми пенсійної виплати на виконання вищезазначеного рішення суду позивач отримав у порядку черговості (а.с.11).
Вважаючи дії відповідача, що виразилась у ненарахуванні та невиплаті компенсації втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків їх виплати протиправною, позивач звернулась до суду для захисту порушеного права.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійний фонд України є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Згідно із ч.2 ст.46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Питання, пов'язані із здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" №2050-ІІІ (далі - Закон №2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №159 (далі - Порядок №159).
Згідно зі статтями 1, 2 Закону №2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Згідно з п. 2 Порядку №159 компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).
Наведене свідчить, що основною умовою для виплати громадянину передбаченої ст. 2 Закону №2050-ІІІ та Порядком, компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації громадянину частини доходу, в тому числі пенсії, у зв'язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер.
Також, дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (зокрема, пенсії).
Виплата компенсації втрати частини доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його (доходу) нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.
Аналогічний підхід до застосування вказаних норм права викладено Верховним Судом у постановах від 21.06.2018 (№523/1124/17), від 03.07.2018 (справа № 521/940/17) від 15 квітня 2019 року (справа №727/7818/16-а).
Судом встановлено, що нарахування та виплата позивачу пенсії відповідно до ст.ст. 39, 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відбулись на виконання судового рішення лише 18 серпня 2017 року, що підтверджується випискою з карткового рахунку (а.с.5).
Несвоєчасне нарахування сум відбулось з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, а тому з огляду на викладене суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо невиплати компенсації за втрату частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Народицького районного суду Житомирської області від 16.09.2011 у справі №2-а-2004/11 та зобов'язати відповідача вчинити такі дії.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Відповідачем в порушення ч.2 ст.77 КАС України не доведено правомірність своїх дій щодо відмови позивачу у нарахуванні та виплаті компенсації за втрату частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Народицького районного суду Житомирської області від 16.09.2011 у справі №2-а-2004/11, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Зважаючи на відсутність документально підтверджених витрат по сплаті судового збору, питання про його розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 11.01.2011 по 30.06.2011, нарахованої на виконання постанови Народицького районного суду Житомирської області від 16.09.2011 у справі №2-а-2004/11, по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, нарахованої на виконання постанови Народицького районного суду Житомирської області від 16.09.2011 у справі №2-а-2004/11 за період з 11.01.2011 по 30.06.2011, по день фактичної виплати 18.08.2017.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду складено у повному обсязі: 23 березня 2020 року.
Суддя Л.А.Шуляк