Рішення від 17.03.2020 по справі 200/1680/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2020 р. Справа№200/1680/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Череповський Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Донецької обласної державної адміністрації в особі регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи про визнання протиправними і скасування рішень від 21.08.2019 року по 23.12.2019 року, -

ВСТАНОВИВ:

12.02.2020 року на адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - Позивач) до Донецької обласної державної адміністрації в особі регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Відповідач) про визнання протиправними і скасування рішень від 21.08.2019 року по 23.12.2019 року.

В обґрунтування позову Позивач зазначив, що у період з 27.04.1989 по 26.07.1989 приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, однак рішенням від 21.08.2019 року визнано безпідставною видачу посвідчень у зв'язку з не підтвердженням факту виконання робіт у зоні відчудження з вилученням посвідчення. Рішенням від 23.12.2019 відмовлено у видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Вважає, що наданих документів достатньо для підтвердження участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та перебування в зоні відчуження.

Просить суд:

- визнати протиправним і скасувати рішення регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильській катастрофи, яке прийнято 21.08.2019 року у вигляді протоколу № 11 про визнання безпідставною видачі йому посвідчення учасника ЛНА на ЧАЕС,

- визнати протиправним і скасувати рішення регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильській катастрофи, яке прийнято 23.12.2019 року у вигляді протоколу № 16, яким йому відмовлено у видачі посвідчення „Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 19 році” (категорія 1) серія А синього кольору.

Ухвалою суду від 17 лютого 2020 року відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідачем 11.03.2020 року до суду надано відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що селище Н. Радча відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, а не до зони відчуження. Крім того, ОСОБА_1 не відпрацьовано у зоні відчуження 30 календарних днів, що є обов'язковою умовою, а тому для встановлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС законні підстави відсутні. Просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у період з 27.04.1989 по 26.07.1989 проходив службу у військовій частині № НОМЕР_1 , про що свідчить військовий квиток серії НОМЕР_2 та довідка № 282/5 від 26.07.1989, видана командиром військової частини НОМЕР_1 .

У період з 27.04.1989 по 26.07.1989 ОСОБА_2 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та отримав дозу опромінення 4,910 бер, про що свідчить військовий квиток.

25 червня 2012 року позивачу видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1) серії НОМЕР_3 .

22 травня 2019 року регіональна комісія з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (витяг з протоколу № 8), вирішила направити на розгляд Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України, в зв'язку з тим, що у наданих документах відсутні дні виїзду на об'єкти або в населені пункти зони відчуження.

Міністерством соціальної політики України листом від 23.07.2019 №1266/0/76-19/291 направлено до Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації особову справу ОСОБА_1 для вирішення питання щодо підтвердження/скасування заявнику статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

21 серпня 2019 року регіональна комісія з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (витяг з протоколу № 11), вирішила визнати безпідставною видачу посвідчень у зв'язку з не підтвердженням факту виконання робіт у зоні відчуження, особова справа повернута без розгляду, з вилученням посвідчення з повідомленням місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.

12 вересня 2019 року Регіональна комісія з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи відмовила у встановлені статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у зв'язку з тим, що у наданих документах відсутні підстави для її встановлення (протокол №12).

09 жовтня 2019 року регіональна комісія з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (витяг з протоколу № 13), вирішила направити на розгляд Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України, в зв'язку з тим, що у наданих документах відсутні дні виїзду на об'єкти або в населені пункти зони відчуження.

Міністерством соціальної політики України листом від 12.12.2019 №1931/0/76-19/291 направлено до Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації особову справу ОСОБА_1

23 грудня 2019 року Регіональна комісія з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (протокол №16) відмовила у посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 19 році» (категорія 1) серії А синього кольору у зв'язку з тим, що особову справу заявника повернуто без розгляду на засіданні Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України, підтверджено попереднє рішення Регіональної комісії від 21.08.2019 (протокол №11).

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходив з наступного.

Відповідно до статті 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон), особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до ст.10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі ст.15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи визначені Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 № 551 (далі - Порядок №551).

Згідно із пунктом 11 Порядку №551, посвідчення видаються уповноваженими органами за поданням райдержадміністрацій за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії). Посвідчення видаються, зокрема: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - на підставі одного з таких документів: - довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження, особового рахунка, табеля обліку робочого часу, посвідчення про відрядження в зону відчуження з відміткою підприємства про прибуття та вибуття працівника, шляхових листів (за наявності), трудової книжки (у разі потреби); - довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об'єкти або в населені пункти зони відчуження, у разі потреби - довідки командира військової частини, військового квитка, витягу з особової справи військовослужбовця, завіреного в установленому порядку.

Розпорядженням голови обласної державної адміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 21.08.2018 №1029/5-18 утворено Регіональну комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та затверджено Положення.

Відповідно до п. 1 Положення, Регіональна комісія з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Комісія) є постійно діючим колегіальним органом Донецької обласної державної адміністрації, утворений з метою вирішення питань щодо визначення статусу осіб, зокрема учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до п.п.4.1 - 4.3, п.4 Положення, Регіональна Комісія відповідно до покладених на неї завдань: розглядає документи, подані відповідно до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року №551, приймає рішення, яке є підставою для видачі або відмови у видачі відповідних посвідчень.

Таким чином, виходячи з аналізу вищезазначених норм, саме до компетенції Комісії віднесено розгляд поданих документів та прийняття рішення щодо встановлення (підтвердження) статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

З наданих до суду документів, вбачається, що період роботи позивача в зоні відчуження в 1989 році підтверджується військовим квитком серії НОМЕР_2 , довідкою галузевого державного архіву Міноборони України від 02.10.2018 № 08-13/8814, які містять інформацію про те, що ОСОБА_1 у складі військової частини № 64354 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, про нарахування заробітної плати, а також дозу опромінення.

Згідно частини 1статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд зауважує, що факт дислокації військової частини в селищі Н. Радча, не свідчить про відсутність виконання позивачем робіт по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження.

Суд звертає свою увагу на те, що відповідачем не заперечувався зміст військового квитка позивача та довідок виданих позивачу та їх дійсність. При цьому, усі надані довідки, які містяться в матеріалах справи, мають записи про участь позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у відповідний період. Доказів протилежного, відповідачем не надано.

Крім того, суд бере до уваги положення частини першої статті 6 КАС України, де зазначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права. Одним із суттєвих елементів принципу верховенства права є принцип юридичної визначеності.

Суд зазначає, що позивачу вже було надано статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорії 1), він користувався відповідними пільгами, встановленими законодавством України та розраховував на стабільність і передбачуваність свого статусу.

До того ж, суд враховує, що посвідчення позивача мало відмітку «перереєстровано».

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем не доведено факт відсутності позивача в зоні відчуження під час проходження військової служби у період з 28.04.1989 по 26.07.1989, а тому рішення Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформлені протоколом №11 від 21.08.2019 в частині визнання безпідставною видачі посвідчення учасника ЛНА на ЧАЕС, та протоколом № 16 від 23.12.2019 в частині відмови у видачі посвідчення учасника наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 19_ році є протиправними.

Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає наступне.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Зважаючи на обставини справи, з метою ефективного захисту прав Позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім та необхідним (ефективним).

Так, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права в даному випадку є зобов'язання Регіональної комісії встановити повторно розглянути питання про надання відповідного статусу ОСОБА_1 , з урахуванням висновків суду.

За таких обставин, позов підлягає задоволенню.

Судові витрати розподілити згідно з вимогами ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 139, 244-250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 ) до Донецької обласної державної адміністрації в особі регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (84306, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Олекси Тихого, 6, код в ЄДРПОУ 00022473) про визнання протиправними і скасування рішень від 21.08.2019 року по 23.12.2019 року - задовольнити.

Скасувати протокол Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 21.08.2019 №11 в частині визнання безпідставною видачі ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Скасувати протокол Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 23.12.2019 №16 в частині відмови у видачі ОСОБА_1 посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 19_ році» (категорія 1) серії А синього кольору.

Зобов'язати Регіональну комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, повторно розглянути питання про надання ОСОБА_1 відповідного статусу, з урахуванням висновків суду.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Донецької обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 840 (вісісчот сорок) гривень 80 копійок.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системиапеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.В. Череповський