Постанова від 20.03.2020 по справі 301/305/20

Справа № 301/305/20

3/301/146/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" березня 2020 р. м. Іршава

Суддя Іршавського районного суду Закарпатської області Пітерських М.О., при секретарі Мелай В.Ю., з участю прокурора Микити В.М., розглянувши матеріали про адміністративне корупційне правопорушення, що надійшли із Закарпатського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 ,

ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Білки, Іршавського району, мешканця АДРЕСА_1 , непрацюючого, громадянина України,

за ст. 172-6 ч.1 КУпАП,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 , будучи ознайомленим 06.06.2019 року з рекомендаціями для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування, про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції», при звільненні зі служби, обіймаючи посаду поліцейського ЛМТЗ Мукачівського ВП ГУ НП в Закарпатській області по 21 червня 2019 року та звільненого зі служби в поліції на підставі п.7 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» за власним бажанням відповідно до наказу ГУ НП в Закарпатській області від 20.06.2019 року №129 о/с, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, як суб'єкт декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави та який є суб'єктом відповідальності за корупційне правопорушення згідно підпункту з) пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.2 ст.45 вказаного Закону, пункту 2 Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 року №2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», несвоєчасно, без поважних причин, а саме: 23.07.2019 року опублікував на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію (перед звільненням) як суб'єкт декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, хоча зобов'язаний був опублікувати таку декларацію до 00.00 годин 12.07.2019 року.

ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні правопорушення визнав повністю, у вчиненому щиро покаявся та пояснив, що несвоєчасно подав декларацію про звільнення у зв'язку з сімейними обставинами та неможливістю доступу до мережі Інтернет.

В судовому засіданні прокурор Микита В.М. обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення підтримав, зазначив про наявність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та просив накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, а саме: протокол №17 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 07.02.2020 року (а.с.1-6), рапорт оперуповноваженого ВОР Закарпатського управління ДВБ НП України Чеписа В. від 07.02.2020 року (а.с.7), витяг з наказу ГУ НП в Закарпатській області №218 о/с від 09.12.2016 року «По особовому складу» (а.с.8), витяг з наказу ГУ НП в Закарпатській області №129 о/с від 20.06.2019 року «По особовому складу» (а.с.9), копію присяги ОСОБА_1 від 07.11.2015 року (а.с.10), копію ознайомлення ОСОБА_1 про необхідність подачі ним декларації за період, не охоплений раніше поданими деклараціями у зв'язку з припиненням діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (а.с.11), копію рекомендацій для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при звільненні зі служби/роботи (а.с.12), письмові пояснення ОСОБА_1 від 31.01.2020 року (а.с.13); витяг з Єдиного державного реєстру декларацій (а.с.14), лист ГУ Національної поліції в Закарпатській області від 21.06.2019 року №1278/106/2-2019 (а.с.45-47), приходжу до наступного.

Частиною першою статті 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за правопорушення, яке полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Суб'єктами такого правопорушення, згідно з приміткою до цієї статті, є особи, які відповідно до частин першої та другої ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Наказом ГУ Національної поліції в Закарпатській області №218 о/с від 09.12.2016 року, ОСОБА_1 призначено поліцейським сектору логістики та матеріально-технічного забезпечення Мукачівського відділу поліції ГУ Нацполіції в Закарпатській області з 09.12.2016 року ( а.с.8).

Тобто, відповідно до ст. 3 ч.1 п.1 «з» та ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 був особою, яка зобов'язана подавати декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави.

Відповідно до абз. 1 п. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Згідно Роз'яснення щодо застосування окремих положень Закону України "Про запобігання корупції" стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції 11 серпня 2016 року N 3, декларація суб'єкта декларування, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається не пізніше дня такого припинення. Якщо припинення зазначених функцій відбулося з ініціативи роботодавця, декларація подається не пізніше двадцяти робочих днів з дня, коли суб'єкт декларування дізнався чи повинен був дізнатися про таке припинення.

Наказом ГУ Національної поліції в Закарпатській області №129 о/с від 20.06.2019 року, ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції за власним бажанням з 21 червня 2019 року. Підставою звільнення зазначено рапорт Зоріна від 06.06.2019 року ( а.с. 9).

Згідно запису №4 від 21.06.2019 року в трудовій книжці серії АВ № НОМЕР_1 від 10.08.2015 року, ОСОБА_2 звільнений зі служби в поліції наказом №129 о/с від 20.06.2019 року, з 21.06.2019 рокую. Дана обставина підтверджується копією трудової книжки (а.с.35).

Отже, 06.06.2019 року ОСОБА_2 подав рапорт про звільнення за власним бажанням, попередивши про своє звільнення уповноважений орган письмово за два тижні, відповідно до вимог ст. 38 ч.1 Кодекс законів про працю України.

ОСОБА_1 був ознайомлений з роз'ясненнями щодо необхідності подачі декларації особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави, та строками подачі декларації. Дана обставина підтверджується розпискою про ознайомлення від 06.06.2019 року (а.с.11). Ознайомлений ОСОБА_1 і з Рекомендаціями для поліцейських про дотримання окремих обмежень, передбачених ЗУ «Про запобігання корупції», при звільненні зі служби (а.с.12).

Не зважаючи на те, що копію наказу про звільнення ОСОБА_2 отримав поштою тільки 29.06.2019 року (а.с.45-47), з пояснень ОСОБА_3 вбачається, що про винесення наказу про звільнення його повідомили у телефонному режимі у день звільнення, тобто 21.06.2019 року. Крім того, ОСОБА_2 був обізнаний про своє майбутнє звільнення з 21.06.2019 року та необхідність подачі декларації ще 06.06.2019 року.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №17 від 07.02.2020 року, декларацію суб'єкта декларування, який припиняє діяльність, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, ОСОБА_1 мав подати до 00 годин 00 хвилин 12.07.2019 року (а.с.4). Згідно протоколу №17 від 07.02.2019 року, саме 12.07.2019 року зазначено як день вчинення правопорушення.

Суд вважає такі твердження помилковими, тому що днем вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, слід вважати наступний день після закінчення терміну подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відповідно до ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» та відповідних роз'яснень НАЗК.

Оскільки ОСОБА_1 звільнено зі служби з 21.06.2019 року за власним бажанням, що він зобов'язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, не пізніше дня припинення діяльності, тобто до 00:00 год. 22.06.2019 року.

Враховуючи наведене, датою вчинення адміністративного правопорушення у цьому випадку є 22.06.2019 року - наступний день після виникнення обов'язку на декларування - наступний день після звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції.

Згідно результатів пошуку в Єдиному державному реєстрі декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави, ОСОБА_1 подав декларацію (перед звільненням) 23 липня 2019 року о 16.30 годин (а.с.14).

З пояснень ОСОБА_1 вбачається, що причиною несвоєчасної подачі щорічної декларації є неможливість її подачі через відсутність доступу до мережі Інтернет та сімейними обставинами. Однак, яких-небудь доказів, які б підтверджували поважність несвоєчасної подачі декларації, ОСОБА_2 суду не надав.

Отже, ОСОБА_1 без поважних причин подав декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави, тільки 23.07.2019 року, тобто несвоєчасно.

Враховуючи наведене вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно ч. 3 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

У протоколі про адміністративне правопорушення №17 від 07.02.2020 року дати виявлення правопорушення не вказано.

Відповідно до ст. 49 ч. 2 ЗУ «Про протидію корупції», державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, а також юридичні особи публічного права зобов'язані перевіряти факт подання суб'єктами декларування, які в них працюють (працювали або входять чи входили до складу утвореної в органі конкурсної комісії, до складу Громадської ради доброчесності), відповідно до цього Закону декларацій та повідомляти Національне агентство про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій у визначеному ним порядку.

Відповідно до п.п.3-6 Порядку перевірки факту подання суб'єктами декларування декларацій відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій, затвердженого рішенням НАЗК від 06.09.2016 року №19:

- перевірка факту подання декларацій та повідомлення Національного агентства про випадки несвоєчасного подання декларацій покладаються на уповноважений підрозділ (особу) з питань запобігання та виявлення корупції відповідного органу;

- відповідальний підрозділ (особа) відповідного органу, а також Національне агентство у випадках, визначених Законом, перевіряють факт подання декларації суб'єктів декларування, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування - упродовж п'яти робочих днів з дня такого припинення; якщо припинення зазначеної діяльності відбулося з ініціативи керівника відповідного органу - упродовж п'яти робочих днів після спливання строку у двадцять робочих днів з дня, коли суб'єкт декларування дізнався чи повинен був дізнатися про таке припинення,

шляхом пошуку та перегляду інформації в публічній частині Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на офіційному веб-сайті Національного агентства. У випадку встановлення факту неподання чи несвоєчасного подання декларацій суб'єктами декларування відповідно до вимог Закону відповідальний підрозділ (особа) відповідного органу повідомляє про це Національне агентство упродовж трьох робочих днів з дня виявлення такого факту.

Враховуючи наведене, датою виявлення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, слід вважати день опублікування декларації на офіційному веб-сайті НАЗК, тобто у передбаченому законом спеціально для контролювання майнового стану суб'єктів відкритому джерелі, належному до того ж антикорупційному правоохоронному органу.

Таким чином, датою виявлення правопорушення слід вважати день виявлення уповноваженим органом опублікування несвоєчасно поданої декларації, тобто 23.07.2019 року. Вказана інформація є у вільному доступі на сайті НАЗК.

Отже, днем закінчення передбаченого ч. 3 ст. 38 КУпАП строку накладення адміністративного стягнення в такому разі, слід вважати 23.10.2019 року.

Протокол про адміністративне правопорушення №17 складено 07 лютого 2020 року, а матеріали протоколу надійшли до Іршавського райсуду 12.02.2020 року, тобто після закінчення тримісячного строку.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.

При цьому, вказаними нормами не передбачено можливості суду визначати ступінь вини та винність особи, щодо якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності, в цілому.

Враховуючи наведене, вважаю провадження у справі закрити, у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.

Керуючись ст.ст. 38, 172-6 ч.1, 247 ч.1 п.7, 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИЛА:

Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 172-6 ч.1 КУпАП - закрити, у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.

Апеляційну скаргу на постанову може бути подано до Закарпатського апеляційного суду через Іршавський районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Іршавського

районного суду : М. О. Пітерських