Справа № 420/6792/19
18 березня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Агенція реєстраційних послуг», третя особа - державний реєстратор Комунального підприємства «Агенція реєстраційних послуг» Морозова Ольга Станіславівна, про визнання протиправним та скасування рішення, -
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Агенція реєстраційних послуг», третя особа - державний реєстратор Комунального підприємства «Агенція реєстраційних послуг» Морозова Ольга Станіславівна, в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Комунального підприємства «Агенція реєстраційних послуг» Морозової Ольги Станіславівни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 49459887 від 31.10.2019 року про реєстрацію права власності за позивачем на нежитлову будівлю загальною площею 516,6 кв.м за адресою: м. Одеса, вул. М. Боровського, АДРЕСА_1 .
Ухвалами суду від 19 листопада 2019 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено, що справа буде розглядатися за правилами загального позовного провадження; від 18 грудня 2019 року: продовжено строк підготовчого провадження у справі на тридцять днів.
В судове засідання 11.03.2020 року учасники справи та/або їх представники не прибули, про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином.
В судовому засіданні 11.03.2020 року ухвалою, занесеною у протокол судового засідання, суд: відмовив у задоволенні клопотання представника позивача про відкладення розгляду справи, як у необґрунтованому, недоведеному та безпідставному; враховуючи наявність в матеріалах справи наданих на виконання ухвали суду роздрукованих та завірених скан-копій документів реєстраційної справи № 1950659651101 тощо, дійшов висновку, що неявка позивача не перешкоджає розгляду справи.
Відповідач та третя особа про причини неприбуття суд не повідомили, будь-яких заяв з процесуальних питань, в тому числі про відкладення (перенесення) судового розгляду від них до суду не надійшло.
Виходячи з наведеного, керуючись положеннями ч.ч. 1, 3, 5, 9 ст. 205 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно зі змістом позовної заяви, позивач просить суд задовольнити адміністративний позов в повному обсязі, із зазначенням таких фактичних обставин:
- 12 листопада 2019 року позивачу з інформаційної довідки № 188392537 з державного реєстру речових прав на нерухоме майно стало відомо, що за ним на праві власності зареєстрована нежитлова будівля загальною площею 516,6 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 : підставою для внесення запису про право власності за позивачем стало рішення державного реєстратора комунального підприємства «Агенція реєстраційних послуг» Морозової О.С. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриття розділу), індексний номер: 49459887 від 31.10.2019 року. Як зазначено з інформаційної довідки, підставою виникнення права власності є технічний паспорт, серія та номер: б/н, виданий 28.10.2019 ФОП « ОСОБА_2 »; декларація про готовність об'єкта до експлуатації, серія та номер: ОД181111320245, виданий 18.04.2011 Інспекцією ДАБК в Одеській області;
- однак, позивач ніколи не звертався ні до комунального підприємства «Агенція реєстраційних послуг», ні безпосередньо до державного реєстратора Морозової О.С. із заявою про реєстрацію права власності на об'єкт нерухомості - нежитлову будівлю загальною площею 516,6 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 . Більш того, позивач взагалі до цього об'єкту нерухомості не має жодного відношення: не будував його, не утримував, не звертався до Інспекції ДАБК в Одеській області та не подавав декларацію про готовність об'єкта до експлуатації;
- отже, рішення державного реєстратора комунального підприємства «Агенція реєстраційних послуг» Морозової О.С. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 49459887 від 31.10.2019 року, прийняте за відсутністю на те законних підстав, у зв'язку з чим підлягає визнанню протиправним та скасуванню;
- державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам;
- позивач зазначає про важливість дотримання і неухильного виконання процедури державної реєстрації виключно на підставі вимог закону, оскільки невиконання суб'єктом влади вимог законодавства зводить нанівець законність всієї процедури державної реєстрації;
- державним реєстратором вчинено реєстраційну дію всупереч приписів Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», зокрема, без перевірки документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідного рішення, перевірки належності особи, яка звернулась та інше;
- дії державного реєстратора підлягають визнанню протиправними у судовому порядку, оскільки вчиненні із суттєвими порушеннями чинного законодавства.
Відзив відповідача на позовну заяву та пояснення третьої особи щодо позову до суду не надійшли.
Дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю, з таких підстав.
Судом встановлено, на виконання ухвали суду Управлінням державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради суду надані роздруковані та завірені скан-копії документів реєстраційної справи № 1950659651101, які містяться в електронному вигляді у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. (а.с.182-202)
Реєстраційна справа № 1950659651101 - є реєстраційною справою на нежитлову будівлю за адресою: м. Одеса, вул. Боровського Миколи, АДРЕСА_1 , яка згідно з внутрішнім описом документів цієї справи містить 8 документів:
1. Заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 29.10.2019
2. Відомості із бази даних про реєстрацію заяв та запитів від 31.10.2019
3. Інформацію з Державного реєстру речових справ на нерухоме майно від 31.10.2019
4. Інформацію з Державного реєстру речових справ на нерухоме майно від 31.10.2019
5. Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 31.10.2019
6. Витяг з Державного реєстру речових справ на нерухоме майно від 31.10.2019
7. Декларацію про готовність об'єкта до експлуатації від 18.04.2011
8. Технічний паспорт від 28.10.2019.
Відповідно до наявної в реєстраційній справі № 1950659651101 друкованої заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності), зокрема:
- відомості про право власності:
- вид реєстрації: виникнення
- форма власності: приватна
- відомості про об'єкт нерухомого майна:
- тип об'єкта: нежитлова будівля
- доповнення до типу об'єкта: нежитлова будівля
- місцезнаходження об'єкта нерухомого майна: АДРЕСА_2 . АДРЕСА_2
- до заяви додано: декларація про готовність об'єкта до експлуатації № ОД181111320245, дата видачі: 18.04.2011
- відомості про суб'єкта:
- суб'єкт є заявником, суб'єкт права, фізична особа
- прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи: ОСОБА_1
- громадянство: Україна
- розгляд заяви у термін: 5 робочих днів, дата, час розгляду 03.11.2019
- спосіб отримання витягу з Державного реєстру прав: у паперовому вигляді
- службові відмітки:
- реєстраційний номер заяви: 36682534
- дата та час реєстрації: 29.10.2019 21:18:39;
- друковану форму заяви сформував: ОСОБА_3 , Комунальне підприємство «Агенція реєстраційних послуг».
Решта даних в друковану форму вказаної заяви не внесена, в тому числі відсутні такі дані, зокрема:
- опис об'єкта
- реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна
- кадастровий номер земельної ділянки
- телефон/адреса електронної пошти
- документ, що посвідчує особу
- спосіб отримання документів: Поштова адреса, за якою треба надсилати
- телефон/email заявника.
Крім того, на зазначеній заяві відсутній підпис заявника та особи, якою сформовано друковану форму заяви.
Рішенням про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень № 49459887 від 31 жовтня 2019 року (а.с.191) державний реєстратор прав на нерухоме майно Морозова Ольга Станіславівна Комунального підприємства «Агенція реєстраційних послуг», керуючись частиною третьою статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», пунктом 18 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127, вирішив:
- провести державну реєстрацію права власності, форма власності: приватна на нежитлова будівля, що розташований АДРЕСА_2 , кадастровий номер земельної ділянки __________________, за суб'єктом: ОСОБА_1 , податковий номер/серія, номер паспорта/УНЗР НОМЕР_1 /_________/_________.
Відкрити розділ у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстраційну справу на об'єкт нерухомого майна.
Відповідно до змісту вказаного рішення, його прийнято з таких підстав:
- державний реєстратор прав на нерухоме майно Морозова Ольга Станіславівна, Комунальне підприємство «Агенція реєстраційних послуг», Одеська обл., розглянув заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийняту 29.10.2019 21:18:39 за реєстраційним номером 36682534, яку подав ОСОБА_1 , що діє на підставі ______________, податковий номер/серія, номер паспорта/УНЗР 1950407379/___________/__________ для проведення державної реєстрації прав власності, форма власності: приватна на нежитлова будівля, що розташований АДРЕСА_2 , кадастровий номер земельної ділянки ________________, та документи, подані для проведення державної реєстрації прав.
Під змістом вказаного рішення вказано: державний реєстратор прав на нерухоме майно_________ (___________).
Не погоджуючись з рішенням про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень № 49459887 від 31 жовтня 2019 року, позивач оскаржив його в судовому порядку.
На доведення обставин, на яких ґрунтуються вимоги, позивачем суду також надано, зокрема, копії (т.1 а.с.10-15):
- сторінок паспорту громадянина України позивача, серія НОМЕР_2 , виданого 3 вересня 1997 року Приморським РВ УМВС України в Одеській області;
- Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта (інформаційна довідка № 188392537 від 12.11.2019 року), відповідно до якої ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є власником на праві приватної власності нежитлової будівлі загальною площею 516,6 кв.м, за адресою: АДРЕСА_2 , на підставі: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 49459887 від 31.10.2019, ОСОБА_3 , Комунальне підприємство «Агенція реєстраційних послуг».
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Частинами 1, 3 та 4 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.
Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року № 1952-IV (далі - Закон № 1952-IV); Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 (далі - Порядок № 1127).
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону № 1952-IV у цьому Законі терміни вживаються в такому значенні, зокрема:
- державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
- заявник: власник, інший правонабувач, сторона правочину, у яких виникло, перейшло чи припинилося речове право, або уповноважені ними особи - у разі подання документів для проведення державної реєстрації набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав;
- реєстраційна справа - сукупність документів, на підставі яких проведено реєстраційні дії, а також документів, сформованих у процесі проведення таких реєстраційних дій, що зберігаються у паперовій та електронній формі;
- реєстраційна дія - державна реєстрація прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а також інші дії, що здійснюються державним реєстратором у Державному реєстрі прав, крім надання інформації з цього реєстру.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 3 Закону № 1952-IV внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом.
Приписами ч. 1 ст. 6 Закону № 1952-IV передбачено, що організаційну систему державної реєстрації прав становлять:
1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи;
2) суб'єкти державної реєстрації прав:
виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації;
акредитовані суб'єкти;
3) державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).
За приписами ч. 3 ст. 10 Закону № 1952-IV державний реєстратор:
1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:
відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом;
відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав;
відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах;
наявність обтяжень прав на нерухоме майно;
наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;
2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;
3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.
Органи державної влади, підприємства, установи та організації зобов'язані безоплатно протягом трьох робочих днів з моменту отримання запиту надати державному реєстратору запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі;
4) під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру дозвільних документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, а також використовує відомості, отримані у порядку інформаційної взаємодії Державного реєстру прав з Єдиним державним реєстром судових рішень;
5) відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав;
6) присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна у випадках, передбачених цим Законом;
7) виготовляє електронні копії документів, поданих у паперовій формі, та розміщує їх у реєстраційній справі в електронній формі у відповідному розділі Державного реєстру прав (у разі якщо такі копії не були виготовлені під час прийняття документів за заявами у сфері державної реєстрації прав);
8) формує за допомогою Державного реєстру прав документи за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав;
9) формує реєстраційні справи у паперовій формі;
9-1) надає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про виконавче провадження", інформацію органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю;
10) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Згідно зі ст. 16 Закону № 1952-IV, зокрема, формування заяв у сфері державної реєстрації прав та/або їх реєстрація проводиться у базі даних заяв.
При прийнятті заяв у паперовій формі обов'язково виготовляються електронні копії документів, поданих заявником для проведення реєстраційних дій. Електронні копії документів виготовляються шляхом сканування з подальшим їх розміщенням у Державному реєстрі прав.
Перелік відомостей, що вносяться до бази даних заяв під час формування та реєстрації заяв, визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку ведення Державного реєстру прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону № 1952-IV державна реєстрація прав проводиться в такому порядку:
1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;
2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав;
3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв;
4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;
5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав);
6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав;
7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником;
8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.
Згідно з ч. 2 ст. 18 Закону № 1952-IV перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Державні реєстратори зобов'язані надавати до відома заявників інформацію про перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав.
Відповідно до ч. 4 ст. 18 Закону № 1952-IV державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам.
Згідно з п. 6 Порядку № 1127 державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса, крім випадків, передбачених цим Порядком.
У разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду з одночасним набуттям речових прав на земельну ділянку, на якій вони розташовані, а також у разі державної реєстрації речових прав, що є похідними від права власності, одночасно з державною реєстрацією права власності на таке майно заявником подається одна заява.
Відповідно до п. 7 Порядку № 1127 для державної реєстрації прав заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації, та документ, що підтверджує сплату адміністративного збору за державну реєстрацію прав.
Згідно з п. 8 Порядку № 1127 державний реєстратор, уповноважена особа за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав формує та реєструє заяву в базі даних заяв, на якій заявник (за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у ній) проставляє власний підпис.
Під час формування та реєстрації заяви державний реєстратор, уповноважена особа обов'язково зазначають відомості про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав, передбачені Порядком ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1141.
За бажанням заявника - власника об'єкта нерухомого майна в заяві зазначається електронна адреса такого власника для здійснення з ним зворотного зв'язку у передбачених законодавством випадках.
Відповідно до п. 9 Порядку № 1127 під час формування та реєстрації заяви державний реєстратор, уповноважена особа встановлює особу заявника.
Встановлення особи заявника здійснюється на підставі документа, що посвідчує таку особу, передбаченим Законом України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус”.
У разі коли заявником є іноземець, документом, що посвідчує особу такого заявника, є національний, дипломатичний чи службовий паспорт іноземця або інший документ, що посвідчує особу іноземця.
У разі коли заявником є державний службовець або посадова особа місцевого самоврядування під час виконання посадових обов'язків, документом, що посвідчує особу такого заявника, є службове посвідчення.
У разі подання заяви уповноваженою на те особою державний реєстратор, уповноважена особа перевіряє обсяг повноважень такої особи на підставі документа, що підтверджує її повноваження діяти від імені іншої особи. Обсяг повноважень особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи без додаткового документального підтвердження, перевіряється на підставі відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, за допомогою порталу електронних сервісів.
Заява не підлягає формуванню та реєстрації виключно у випадках, передбачених Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”.
Згідно з п. 10 Порядку № 1127 Під час формування та реєстрації заяви державний реєстратор, уповноважена особа з оригіналів документів чи відповідно оформлених копій необхідних для державної реєстрації прав документів у випадку, передбаченому абзацом другим пункту 7 цього Порядку, обов'язково виготовляє електронні копії шляхом сканування таких документів, які додаються до заяви.
Не підлягають виготовленню та долученню до заяви електронні копії документів, що пред'являються заявником з метою встановлення його особи, а також електронна копія документа, що підтверджує сплату адміністративного збору за державну реєстрацію прав, чи документа, що підтверджує право на звільнення від сплати адміністративного збору за державну реєстрацію прав.
Відповідно до п. 12 Порядку № 1127 розгляд заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, здійснюється державним реєстратором, який встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на таке майно, відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами та їх обтяженнями, а також наявність підстав для проведення державної реєстрації прав, зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав.
Під час розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор обов'язково використовує відомості з Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та Державного реєстру іпотек, які є архівною складовою частиною Державного реєстру прав, а також відомості з інших інформаційних систем, доступ до яких передбачено законодавством, у тому числі відомості з Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру документів.
У разі коли відомості Державного земельного кадастру про власників, користувачів земельної ділянки, перенесені з державного реєстру земель, містять неповну або неточну інформацію, що унеможливлює ідентифікацію особи, державний реєстратор за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав надсилає відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 17 жовтня 2012 р. № 1051 (Офіційний вісник України, 2012 р., № 89, ст. 3598), повідомлення в електронній формі державному кадастровому реєстраторові про уточнення інформації в Державному земельному кадастрі, в якому зазначається виключний перелік відомостей, що є неповними або неточними.
Доступ до відомостей Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру документів забезпечується за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав.
Інформаційна взаємодія між Державним реєстром прав та Єдиним реєстром документів здійснюється інформаційно-телекомунікаційними засобами в електронній формі у порядку, визначеному Мін'юстом разом з Мінрегіоном.
Державний реєстратор у разі наявності в нього паперових носіїв інформації (реєстрових книг, реєстраційних справ, ведення яких здійснювали підприємства бюро технічної інвентаризації) використовує також відомості, які містяться на відповідних носіях інформації.
Згідно з п. 30 Порядку № 1127 державна реєстрація прав може проводитися за заявою, поданою в електронній формі суб'єкту державної реєстрації прав або нотаріусу через веб-портал Мін'юсту, в разі:
державної реєстрації обтяження - за заявою органу державної влади, його посадової особи, якими встановлено, змінено або припинено обтяження;
державної реєстрації речових прав, похідних від права власності (крім іпотеки), - за заявою власника, іншого правонабувача, сторони правочину, у яких виникло речове право;
державної реєстрації права власності на окремий індивідуально визначений об'єкт нерухомого майна (квартира, житлове, нежитлове приміщення тощо), будівництво якого здійснювалося із залученням коштів фізичних та юридичних осіб, - за заявою особи, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб.
Відповідно до п. 31 Порядку № 1127 заява формується заявником в електронній формі з обов'язковим долученням до неї електронних копій оригіналів документів чи відповідно оформлених копій документів у випадку, передбаченому абзацом другим пункту 7 цього Порядку, необхідних для відповідної реєстрації, виготовлених шляхом сканування, або оригіналів таких електронних документів.
Заява та документи, необхідні для державної реєстрації прав, в електронній формі подаються з обов'язковим накладенням заявником кваліфікованого електронного підпису та за умови сплати адміністративного збору за державну реєстрацію прав через Інтернет з використанням платіжних систем.
Відповідно до п. 32 Порядку № 1127 державний реєстратор в день формування та надходження заяви в електронній формі за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав реєструє її в базі даних заяв та після накладення кваліфікованого електронного підпису надає таку заяву заявникові шляхом надіслання її на електронну адресу, зазначену ним у відповідній заяві.
Заява не підлягає реєстрації у базі даних заяв виключно у випадках, передбачених Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”.
Моментом прийняття заяви вважається дата і час її реєстрації у базі даних заяв.
Реєстрація заяв про державну реєстрацію прав в електронній формі проводиться в порядку черговості їх надходження, у тому числі з урахуванням заяв, що подаються в паперовій формі.
Згідно з п. 33 Порядку № 1127 державний реєстратор здійснює розгляд заяви в електронній формі відповідно до цього Порядку з прийняттям відповідних рішень виключно на підставі електронних копій оригіналів документів чи відповідно оформлених копій документів у випадку, передбаченому абзацом другим пункту 7 цього Порядку, поданих для такої реєстрації, виготовлених шляхом сканування, або оригіналів електронних документів з накладеним заявником кваліфікованим електронним підписом.
Відповідно до п. 1 ст. 24 Закону № 1952-IV у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо:
1) заявлене речове право, обтяження не підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону;
2) заява про державну реєстрацію прав подана неналежною особою;
3) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом;
4) подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження;
5) наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями;
6) наявні зареєстровані обтяження речових прав на нерухоме майно;
7) заяву про державну реєстрацію обтяжень щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем;
8) після завершення строку, встановленого частиною третьою статті 23 цього Закону, не усунені обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав;
9) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію;
10) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка згідно із законодавством не має повноважень подавати заяви в електронній формі;
11) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене речове право, обтяження вже зареєстровано у Державному реєстрі прав;
12) заявник звернувся із заявою про державну реєстрацію права власності щодо майна, що відповідно до поданих для такої реєстрації документів відчужено особою, яка на момент проведення такої реєстрації внесена до Єдиного реєстру боржників, зокрема за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів за наявності заборгованості з відповідних платежів понад три місяці.
Приписами п. 2 ст. 24 Закону № 1952-IV встановлено, що за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав. Рішення про відмову в державній реєстрації прав повинно містити вичерпний перелік обставин, що стали підставою для його прийняття.
В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
На підставі вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та встановлених судом обставин, а саме:
Судом встановлено, що рішенням про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень № 49459887 від 31 жовтня 2019 року державний реєстратор прав на нерухоме майно Морозова Ольга Станіславівна Комунального підприємства «Агенція реєстраційних послуг», керуючись частиною третьою статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», пунктом 18 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127, вирішив:
- провести державну реєстрацію права власності, форма власності: приватна на нежитлова будівля, що розташований АДРЕСА_2 , кадастровий номер земельної ділянки __________________, за суб'єктом: ОСОБА_1 , податковий номер/серія, номер паспорта/УНЗР НОМЕР_1 /_________/_________.
Відкрити розділ у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстраційну справу на об'єкт нерухомого майна.
Відповідно до змісту вказаного рішення, його прийнято з таких підстав:
- державний реєстратор прав на нерухоме майно Морозова Ольга Станіславівна, Комунальне підприємство «Агенція реєстраційних послуг», Одеська обл., розглянув заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийняту 29.10.2019 21:18:39 за реєстраційним номером 36682534, яку подав ОСОБА_1 , що діє на підставі ______________, податковий номер/серія, номер паспорта/УНЗР 1950407379/___________/__________ для проведення державної реєстрації прав власності, форма власності: приватна на нежитлова будівля, що розташований Одеська АДРЕСА_2 , кадастровий номер земельної ділянки ________________, та документи, подані для проведення державної реєстрації прав.
Під змістом вказаного рішення вказано: державний реєстратор прав на нерухоме майно_________ (___________).
Проте, виконання ухвали суду Управлінням державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради суду надані роздруковані та завірені скан-копії документів реєстраційної справи № 1950659651101, які містяться в електронному вигляді у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Реєстраційна справа № 1950659651101 - є реєстраційною справою на нежитлову будівлю за адресою: м. Одеса, вул. Боровського АДРЕСА_1 , яка згідно з внутрішнім описом документів цієї справи містить 8 документів:
1. Заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 29.10.2019
2. Відомості із бази даних про реєстрацію заяв та запитів від 31.10.2019
3. Інформацію з Державного реєстру речових справ на нерухоме майно від 31.10.2019
4. Інформацію з Державного реєстру речових справ на нерухоме майно від 31.10.2019
5. Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 31.10.2019
6. Витяг з Державного реєстру речових справ на нерухоме майно від 31.10.2019
7. Декларацію про готовність об'єкта до експлуатації від 18.04.2011
8. Технічний паспорт від 28.10.2019.
Відповідно до наявної в реєстраційній справі № 1950659651101 друкованої заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності), зокрема:
- відомості про право власності:
- вид реєстрації: виникнення
- форма власності: приватна
- відомості про об'єкт нерухомого майна:
- тип об'єкта: нежитлова будівля
- доповнення до типу об'єкта: нежитлова будівля
- місцезнаходження об'єкта нерухомого майна: АДРЕСА_2 . АДРЕСА_2 , будинок АДРЕСА_1
- до заяви додано: декларація про готовність об'єкта до експлуатації № ОД181111320245, дата видачі: 18.04.2011
- відомості про суб'єкта:
- суб'єкт є заявником, суб'єкт права, фізична особа
- прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи: ОСОБА_1
- громадянство: Україна
- розгляд заяви у термін: 5 робочих днів, дата, час розгляду 03.11.2019
- спосіб отримання витягу з Державного реєстру прав: у паперовому вигляді
- службові відмітки:
- реєстраційний номер заяви: 36682534
- дата та час реєстрації: 29.10.2019 21:18:39;
- друковану форму заяви сформував: ОСОБА_3 , Комунальне підприємство «Агенція реєстраційних послуг».
Решта даних в друковану форму вказаної заяви не внесена, в тому числі відсутні такі дані, зокрема:
- опис об'єкта
- реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна
- кадастровий номер земельної ділянки
- телефон/адреса електронної пошти
- документ, що посвідчує особу
- спосіб отримання документів: Поштова адреса, за якою треба надсилати
- телефон/email заявника.
Крім того, на зазначеній заяві відсутній підпис заявника та особи, якою сформовано друковану форму заяви.
Виходячи з встановлених обставин, зокрема, щодо відсутності в заяві про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності) від 29.10.2019 року даних щодо документа, що посвідчує особу суб'єкта - заявника та його власного підпису, вбачається, що під час формування та реєстрації вказаної заяви порушено вищенаведені вимоги Закону № 1952-IV та Порядку № 1127 щодо встановлення особи заявника та проставляння ним власного підпису.
Відповідно, на виконання вимог ч. 2 ст. 77 КАС України - не доказана правомірність оскарженого рішення, яке прийнято за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийняту 29.10.2019 21:18:39 за реєстраційним номером 36682534, яку, нібито, подав ОСОБА_1 .
Також, згідно зі змістом позовної заяви позивач заперечує щодо подання заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на нежитлову будівлю за адресою: АДРЕСА_2 .
Крім того, як встановлено судом вище, відзив на позовну заяву відповідачем не поданий.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Також, згідно з ч. 4 ст. 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову, відповідно
суд дійшов висновків, що:
- оскаржуване рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Комунального підприємства «Агенція реєстраційних послуг» Морозової Ольги Станіславівни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) № 49459887 від 31 жовтня 2019 року, прийнято: не на підставі та не у спосіб, що визначені законами України; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; недобросовісно; нерозсудливо; непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, відповідно, воно є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем до позовної заяви додано квитанцію № ПН2587 від 14 листопада 2019 року щодо сплати судового збору за подання даного позову в сумі 768,40 грн. (а.с.9)
Відповідно стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача підлягає сума судових витрат в розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Керуючись ст.ст. 194, 205, 241-246, 250, 255, 295 та Перехідними положеннями КАС України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_3 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Комунального підприємства «Агенція реєстраційних послуг» (місцезнаходження: просп. Адміральський, 33А, офіс. 502, м. Одеса, 65059; ідентифікаційний код юридичної особи: 42474669), третя особа - державний реєстратор Комунального підприємства «Агенція реєстраційних послуг» Морозова Ольга Станіславівна (місце служби: просп. Адміральський, 33А, офіс. 502, м. Одеса, 65059), про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Комунального підприємства «Агенція реєстраційних послуг» Морозової Ольги Станіславівни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) № 49459887 від 31 жовтня 2019 року про реєстрацію права власності за суб'єктом: ОСОБА_1 , на нежитлову будівлю, що розташована: АДРЕСА_2
Стягнути з Комунального підприємства «Агенція реєстраційних послуг» за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 суму судових витрат в розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Г. Цховребова
.