Рішення від 03.03.2020 по справі 320/3417/19

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2020 року № 320/3417/19

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання Власюк К.Ф., за участю: представника позивача - Міняйла Є.В., представника відповідача - Кириченко О.В, розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області, Відділу Вишгородському районі ГУ Держгеокадастру у Київської області та просить суд:

- визнати протиправними дії Відділу Вишгородському районі ГУ Держгеокадастру у Київської області щодо застосування у витязі №691 від 03.05.2018 з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки площею 0,4555 га, яка розташована за адресою: с. Нові Петрівці, Київська область, кадастровий номер 3221886001:02:087:0156 сукупного коефіцієнту Км3-1,52 та скасувати Витяг №691 від 03.05.2018 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №128364-5302-1008 від 27.06.2018.

Ухвалою суду від 22.05.2019 відкрито спрощене провадження у справі та призначено справу до судового розгляду на 04.07.2019.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 04.07.2019 роз'єднано позовні вимоги та позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №128364-5302-1008 від 27.06.2018 - виділено в окреме (самостійне) провадженні.

Адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення в автоматизованій системі документообігу «Діловодство спеціалізованого суду» присвоєно №8320/3417/19, що підтверджується протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 04.07.2019.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.07.2019 призначено судове засідання на 25.07.2019.

25.07.2019 через канцелярію суду надійшло клопотання від представника позивача про зупинення провадження по справі.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.07.2019 зупинено провадження в даній адміністративній справі.

19.11.2019 до суду надійшло клопотання від представника позивача про поновлення провадження в адміністративній справі, оскільки, підстави для зупинення провадження відпали, а саме по справі №320/2422/19 Київським окружним адміністративним судом 06.09.2019 прийнято рішення, яке набрало законної сили.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03.12.2019 поновлено провадження в адміністративній справі.

На обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що ним отримано податкове повідомлення-рішення №128364-5302-1008 від 27.06.2018 зі сплати земельного податку за 2018 рік у сумі 109470,24 грн. Податок нарахований відповідачем, у зв'язку з тим, що у власності ОСОБА_1 у 2018 році знаходилась земельна ділянка, яка розташована за адресою: с. Нові Петрівці, Київська область, кадастровий номер 3221886001:02:087:0156 загальною площею 0,4555 га. на підставі витягу Управління Держгеокадастру у Вишгородському районі із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 03.05.2018 №691.

Стверджує, що відповідачем нараховано таку суму зобов'язань протиправно, оскільки під час розрахунку суми земельного податку податковий орган застосовував Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки позивача №691 від 03.05.2019, який, на думку позивача, є протиправними та прийнятим з порушенням норм чинного законодавства України. Зазначає, що вищенаведене свідчить про незаконне прийняття відповідачем оскаржуваного рішення.

Відповідач проти позову заперечив, на обґрунтування своєї правової позиції зазначив, що за 2018 рік сума земельного податку розрахована в розмірі 109470, 24 грн. (3649007,91х3% ), де 3649007,91 грн. нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно витягу управління Держгеокадастру у Вишгородському районі №691 від 03.05.2018 із застосуванням ставки земельного податку в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки, що встановлена Рішенням Новопетрівської сільської ради №912-38-VІ від 27.01.2015 (із змінами та доповненнями) на 2018 рік.

На думку відповідача, податковий орган мав всі законодавчо визначені повноваження та підстави для винесення відносно позивача податкового повідомлення-рішення від 27.06.2018 №128364-5302-1008 та всі дії відповідача здійснені в межах чинного законодавства, у порядку та у спосіб, ним передбачений.

У судовому засіданні 03.03.2020 представником відповідача заявлено клопотання про замінну відповідача Головного управління Держаної фіскальної служби у Київській області, у зв'язку з реорганізацією, на його правонаступника - Головне управління Держаної податкової служби у Київській області.

Протокольною ухвалою суду від 03.03.2020 суд вирішив замінити відповідача Головне управління Держаної фіскальної служби у Київській області на його правонаступника - Головне управління Держаної податкової служби у Київській області.

У судовому засідання представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив адміністративний позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечувала, просила відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку, що даний адміністративний позов слід задовольнити частково зважаючи на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 починаючи з 24.07.2013 є власником земельної ділянки площею 0,4555 га, кадастровий номер 3221886001:02:087:0156, яка розташована за адресою с. Нові Петрівці, Київська область.

Відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 03.05.2018 №691 Управління Держгеокадастру у Вишгородському районі нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки, яка належить позивачу, становить 3649007,91 грн.

Згідно рішення Новопетрівської сільської ради від 27.01.2015 №912-38-VІ (із змінами та доповненнями) встановлено ставку земельного податку на земельні ділянки нормативно грошову оцінку яких проведено на рівні 3 % від нормативно грошової оцінки.

На підставі вищезазначеного витягу Головним управлінням ДФС у Київській області прийнято податкове повідомлення-рішення №128364-5302-1008 від 27.06.2018, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб за податковий період 2018 року в сумі 109470,24 грн.

Позивач, скористався своїм правом на адміністративне оскарження рішення та звернувся із скаргою від 29.08.2018 до ДФС України, у якій просив скасувати податкове повідомлення-рішення від 27.06.2018 №128364-5302-1008 про визначення податкового зобов'язання із земельного податку з фізичних осіб.

В подальшому, рішенням ДФС України від 29.10.2018 №16753/К/99-99-11-02-01-14 оскаржуване податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу ОСОБА_1 - без задоволення.

Не погоджуючись з оскаржуваним рішенням, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України, а справляння плати за землю (земельний податок) - Податковим кодексом України.

Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п.15.1 ст.15 Податкового кодексу України; платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність з» доручення податкового законодавства (п.1.1 ст.1 ПК України).

Підпунктом 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 Податкового кодексу України встановлено, що плата за землю належать до загальнодержавних податків.

Згідно статті 269 Податкового кодексу України, платниками податку є власники земельних ділянок; земельних часток (паїв) та землекористувачі.

У статті 270 Податкового кодексу України зазначено, що об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, а також земельні частки (паї), які перебувають у власності;

Згідно із пунктом 286.1 статті 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (абз.1 п.287.1 ст.287 ПК України).

Відповідно до п.п.. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України ( далі - Кодекс) земельний податок - це обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.

Платниками земельного податну є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, а об'єктами оподаткування - земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, та земельні частки (паї), які перебувають у власності (ст.ст. 269, 270 Кодексу).

Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (п. 287.1 ст. 287 Кодексу).

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 06.09.2019 у справі №320/2422/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, вирішено:

- визнати протиправними дії Відділу у Вишгородському районі Головного Управління Держгеокадастру у Київській області щодо не застосування понижуючих коефіцієнтів «Не забезпечена централізованим теплопостачанням» та «Не забезпечена централізованим водовідведенням» у витязі №691 від 03.05.2018 з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки площею 0,4555 га., яка розташована за адресою: с. Нові Петрівці, Київська область, кадастровий номер 3221886001:02:087:0156 у якому добуток пофакторних оцінок коефіцієнта Км3 визначений в розмірі 1,52;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Київській області видати новий витяг з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки площею 0,4555 га, яка розташована за адресою: с. Нові Петрівці, Київська область, кадастровий номер 3221886001:02:087:0156 з урахуванням понижуючих факторів «Не забезпечена централізованим теплопостачанням» та «Не забезпечена централізованим водовідведенням» із застосуванням сукупного коефіцієнту Км3 в якому добуток пофакторних оцінок має бути від 0,5 до 1,5;

- визнати недійсним Витяг №691 від 03.05.2018 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 3221886001:02:087:0156.

Дане рішення суду набрало законної сили 12.10.2019.

Відповідно до вимог частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Як було зазначено вище, при винесенні оскаржуваного рішення відповідач керувався витягом Управління Держгеокадастру у Вишгородському районі №691 від 03.05.2018 із застосуванням ставки земельного податку в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки, що встановлена рішенням Новопетрівської сільської ради №912-38-VІ від 27.01.2015 на 2018 рік.

Однак, суд вважає, що у діях відповідача при винесенні податкового повідомлення-рішення №128364-5302-1008 від 27.06.2018 відсутні ознаки протиправності, оскільки на момент винесення оскаржуваного рішення Витяг Управління Держгеокадастру у Вишгородському районі №691 від 03.05.2018 про нормативну грошову оцінку земельної ділянки був чинний, а податковий орган не наділений повноваженнями перевіряти його правомірність.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 2 ст.245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

За таких обставин суд вважає, що з урахуванням встановлених під час розгляду обставин справи ефективним та практичним способом захисту порушеного права позивача є скасування податкового повідомлення-рішення №128364-5302-1008 від 27.06.2018.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 1094,71 грн., що підтверджується наявною у матеріалах справи квитанції від 10.05.2019 №1.

Отже, понесені позивачем судові витрати у виді сплаченого судового збору, підлягають присудженню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Київській області.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Скасувати податкове повідомлення-рішення №128364-5302-1008 від 27.06.2018.

3. Стягнути сплачений судовий збір на користь ОСОБА_1 у розмірі 1094 (одна тисяча дев'яносто чотири) грн. 71 коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єктів владних повноважень Головного управління Державної податкової служби у Київській області.

4. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Щавінський В.Р.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 09 березня 2020 р.