Рішення від 11.03.2020 по справі 440/348/20

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/348/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Клочка К.І., за розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Під час розгляду справи суд,-

ВСТАНОВИВ:

21 січня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови в здійсненні перерахунку пенсії позивача; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати та виплатити з 27.02.2018 пенсію в розмірі, який обчислено з грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування, враховуючи матеріальні допомоги на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, разову премію, щомісячну додаткову грошову винагороду, винагороду за тривалість безперервної військової служби, в розмірах зазначених у довідці ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19.02.2018 №11/201/1.

В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що позивачу з 17.01.2015 призначена пенсія, однак, до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, не було включено додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримав за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зокрема, щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, грошової винагороди за тривалість безперервної військової служби та разова премія. У зв'язку з отриманням довідки №11/201/1 від 19.02.2018, виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 , про суми додаткових видів грошового забезпечення, отриманих позивачем за останні 24 місяці перед звільненням, останній звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням зазначених додаткових видів грошового забезпечення. Однак, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, протиправно, на думку позивача, відмовило у здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав та інтересів.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11.02.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

26.02.2020 до суду надійшов відзив відповідача на позов, у якому представник ГУ ПФУ в Полтавській області просить у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі, посилаючись на те, що розмір пенсії обчислюється виходячи з грошового забезпечення, до якого включаються тільки ті виплати, які носять постійний характер та мають виплачуватись щомісячно. Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення відносяться до разових платежів і мають характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту військовослужбовців, а тому не можуть включатися до грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія. Крім того, грошова винагорода не належить до жодного з додаткових видів грошового забезпечення, передбачених статтями 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

18.02.2020 судом отримано письмові пояснення третьої особи, у яких третя особа проти задоволення позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що довідка Полтавського обласного військового комісаріату від 19.02.2018 № 11/201/1, якою позивач обґрунтовує позовні вимоги, видана не для призначення пенсії, про що у ній і зазначено. Також звертає увагу, що постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.04.2015 у справі № 816/677/15-а ОСОБА_1 відмовлено у задоволенні позовних вимог про перерахунок та виплату грошової допомоги при звільненні, обчисленої з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди.

За змістом частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу розглянуто у порядку письмового провадження, у зв'язку з чим на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

Відповідно до витягу із наказу військового комісару ІНФОРМАЦІЯ_2 № 10 від 16.01.2015 ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас за станом здоров'я .

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області, якому призначена пенсія за вислугу років згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що відповідачем не заперечується.

За змістом матеріалів справи пенсія по інвалідності позивачу призначена з 17.01.2015, обрахунок якої здійснено на підставі довідки від 20.01.2015 № 9/28 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії (а.с. 42), виданої Полтавським обласним військовим комісаріатом.

27.02.2018 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою, у якій провести перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які позивач отримав за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зокрема, щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, грошова винагорода за тривалість безперервної військової служби та разова премія (а.с. 29).

Разом із з'явою позивачем подано довідку від 19.02.2018 № 11/201/1 ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 28).

За результатами розгляду звернення позивача ГУ ПФУ в Полтавській області листом від 03.03.2018 № 477/Л-03 повідомило ОСОБА_2 про те, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, разова премія, щомісячна додаткова грошова винагорода не віднесені до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Не погоджуючись із відмовою Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області та вважаючи своє право на проведення перерахунку пенсії порушеним, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; надалі по тексту - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з ч. 2 , 3 ст. 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:

1) посадовий оклад;

2) оклад за військовим званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;

4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною першою статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (надалі по тексту - Закон № 2262-ХІІ).

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).

Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.

Наведене узгоджується із правовим висновком, висловленим в постанові Великої Палати Верховного суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17, якою відступлено від правого висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові від 10.03.2018 у справі № 21-70а15.

При цьому, суд зазначає, що зазначеною постановою від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17 відступлено від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 20 лютого 2018 року у справі № 286/2987/16-а.

Згідно із ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином суд враховує висновок щодо застосування норм права, викладений в постанові Великої Палати Верховного суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17.

За змістом довідки від 19.02.2018 № 11/201/1 про нараховане грошове забезпечення, виданої Полтавським обласним військовим комісаріатом, позивачу було нараховано та виплачено (що не заперечується позивачем) матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань (а.с. 13).

Вказані суми грошової допомоги не є щомісячними або такими, що виплачується раз на місяць, та вказані виплати не входять до встановленого частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення.

Отже, оскільки у відповідача були відсутні законні підстави для здійснення позивачу перерахунку пенсії із включенням до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, винагороди за тривалість безперервної військової служби та разової премії, то відповідачем правомірно відмовлено у перерахунку пенсії позивача із включенням вказаних додаткових видів грошового забезпечення до грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія.

Аналогічній висновок викладений у постанові Другого апеляційного адміністративного суду від 21.05.2019 у справі № 440/508/19.

А тому позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Полтавській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, грошової винагороди за тривалість безперервної військової служби та разової премії та зобов'язання провести перерахунок призначеної пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення за останні 24 місяці служби зазначених видів грошового утримання не підлягають задоволенню.

Вирішуючи позовну вимогу про визнання протиправною бездіяльності у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди та зобов'язання провести перерахунок та виплату призначеної пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення за останні 24 місяці служби: щомісячної додаткової грошової винагороди в загальній сумі 36 199,80 грн суд виходить з наступного.

Так, відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Порядок проведення перерахунку). Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Пунктом 1 вказаного порядку, встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом .

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2001 № 3-1 (далі Порядок подання документів).

Відповідно до пункту 4 Порядку подання документів заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності його законним представником за місцем проживання.

Відповідно до ст. 66 Закону №2262-ХІІ рішення про відмову в призначенні пенсії або її перерахунку, зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах, порушення строків і заниження розмірів пенсії може бути оскаржено до вищих органів або до суду.

Враховуючи наведені норми, суд приходить до висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ. Водночас, за результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган ухвалює рішення, зокрема, про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії. Рішення про відмову із зазначенням причини орган ПФУ видає (надсилає) заявникові.

Таким чином надана позивачем заява від 27.02.2018 на проведення перерахунку пенсії з доданою до неї довідкою від 19.02.2018 № 11/201/1 Полтавського обласного військового комісаріату відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, є додатковим документом, на підставі якого здійснюється перерахунок пенсії.

Як встановлено судом, до довідки Полтавського обласного військового комісаріату № 9/28 від 20.01.2015 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, не було включено щомісячну додаткову грошову винагороду у розмірі 36 199,80 грн.

При цьому за змістом довідки від 19.02.2018 № 11/201/1 ІНФОРМАЦІЯ_2 про нараховане грошове забезпечення позивачу за період з січня 2013 року по грудень 2014 року було нараховано та виплачено щомісячну додаткову грошову винагороду у загальній сумі 36 199,80, яка виплачувалась позивачу щомісячно та мала систематичний характер. Водночас, з зазначеної винагороди було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відтак, щомісячну додаткову грошову винагороду у загальній сумі 36 199,80 грн має бути включено до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

У зв'язку із чим суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 19.02.2018 № 11/201/1 ІНФОРМАЦІЯ_2 із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди (в сумі 36 199,80 грн) з урахуванням раніше проведених виплат.

Водночас, позовна вимога про виплату пенсії у майбутньому не підлягає задоволенню, оскільки є передчасною.

Посилання третьої особи на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.04.2015 у справі № 816/677/15-а суд відхиляє з огляду на те, що в тій справі були інші сторони та інший предмет спору. Водночас, суд враховує, що за змістом частини 7 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обов'язковою для суду.

За приписами частини 1, 2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За викладених обставин позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного та керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області ( вул. Соборності, буд.66, Полтава, Полтавська область, код ЄДРПОУ 13967927), третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 19.02.2018 № 11/201/1 ІНФОРМАЦІЯ_2 із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди (в сумі 36 199,80 грн) з урахуванням раніше проведених виплат з 27.02.2018.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Головуючий суддя К.І. Клочко