18 березня 2020 р. Справа № 400/3909/19
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом:Приватного акціонерного товариства «Микитівський гранітний кар'єр», вул. Микитівська, 1, смт. Олександрівка, Вознесенський район, Миколаївська область, 56530
до відповідача:Державної служби геології та надр України, вул. Антона Цедіка, 16, м. Київ, 03057
про:визнання протиправними та скасування п.1 акта від 28.10.2019 р. № 54/4038-М та п.1 припису від 28.10.2019 р. № 338-14/01,
Приватне акціонерне товариство «Микитівський гранітний кар'єр» (далі - позивач, товариство) звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної служби геології та надр України (далі - відповідач), в якому просило суд:
- визнати протиправним та скасувати п. 1 Акта № 54/4038-М від 28.10.2019 року, складеного Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України;
- визнати протиправним та скасувати п. 1 припису № 338-14/01 від 28.10.2019 року, складеного Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України.
Ухвалою від 15.11.2019 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Свої вимоги товариство обґрунтовує наступним:
Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України в період з 15.10.2019 року по 28.10.2019 року проведено планову перевірку діяльності позивача. За результатами проведеної перевірки відповідачем складено акт від 28.10.2019 року № 54/4038-М та винесено припис від 28.10.2019 року № 338-14/01.
Позивач вважає, що порушення виявленні в ході перевірки і зазначені у пункті 1 акту та пункті 1 припису є необґрунтованими та протизаконними, що в свою чергу порушує принципи законності, розсудливості і пропорційності.
Товариство звертає увагу, що спірні правовідносини виникли на підставі наказу Державної служби геології та надр України № 132 від 24.04.2018 року «Про поновлення, зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень» на підставі п. 25 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.1994 року № 865, пп. 1 п. 22 Порядку, у відповідності до протоколу Державної служби геології та надр України № 5/2018 від 18.04.2018 року відтерміновано дату зупинення до 01.08.2018 року спеціального дозволу на користування надрами № 4038 від 04.10.2006 року, ділянка «Комінтерн-2» Олександрівського родовища піску для перерахунку запасів.
Позивач зазначає, що відповідно до змін п. 25 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.1994 року № 865 скасована необхідність обов'язкового проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин кожні п'ять років. Така вимога діяла до 30.03.2018 року. У зв'язку з цими, змінами товариство звернулося до відповідача з заявою про внесення змін до Угоди № 4038 від 10.08.2016 року. Однак, до цього часу питання внесення змін до вказаної Угоди не вирішено.
Тому позивач вважає, що товариство зі свого боку виконало усі можливі заходи на вимоги наказів відповідача у відповідності до чинного законодавства.
16.12.2019 року відповідачем надано до суду відзив, в якому він в задоволенні позову просить відмовити. Заперечуючи проти вимог позивача, відповідач зазначив наступне:
Відповідно до покладених на відповідача згідно Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615 (далі - Порядок № 615) обов'язків, останнім було видано ПАТ «Микитівський гранітний кар'єр» спеціальний дозвіл на користування надрами № 4038 від 04.10.2006 року.
На вимогу п. 10 Порядку 615, 10.08.2016 року між Державною служби геології та надр України та надрокористувачем як додаток до спеціального дозволу на користування надрами № 4038 від 04.10.2006 року, укладено Угоду № 4038 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин (далі та раніше за текстом - Угода № 4038 від 10.08.2016 року).
Відповідно до вказаної Угоди позивач взяв на себе зобов'язання виконувати та дотримуватись умов користування ділянкою надр, передбачених Дозволом, цією угодою та нормами діючого законодавства.
З моменту отримання Дозволу № 4038 від 10.08.2016 року у надрокористувача виникли права та обов'язки, передбачені особливими умовами Дозволу, Угодою № 4038 від 10.08.2016 року, та, відповідно, Кодексом України про надра, Порядком № 615, тощо.
Але, позивач взятих на себе зобов'язань не виконує. Так, під час проведення державного геологічного контролю позивача було виявлено наступні порушення: не виконання п. 5.3 Угоди про умови користування надрами № 4038 від 10.08.2016 року; геологічна документація, у тому числі первинна, у повному обсязі не наявна: відсутній журнал зразків порід ділянки «Комінтерн-2» Олександрівського родовища.
Відповідач звертає увагу, що у зв'язку з порушенням позивачем умов користування надрами, передбачених ділянкою надр, вимог законодавства у сфері надрокористування, наказом Державної служби геології та надр України від 24.04.2018 року № 132 зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами № 4038 від 04.10.2006 року з 01.08.2018 року, про що на юридичну адресу надрокористувача був направлений рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення лист від 10.05.2018 року № 8081/03/14-18. Більш того, надрокористувача також було повідомлено про зупинення дії спеціального дозволу № 4038 від 10.08.2016 року листом від 27.02.2017 року № 4554/13/14-17, який було отримано позивачем 13.03.2017 року.
Позивач, як суб'єкт користування надрами, повинен періодично проводити геолого-економічну оцінку ділянки надр, яка є невід'ємною частиною державної експертизи природних копалин, і цей обов'язок визначений державою в особі її уповноважених органів.
Позивачем не оскаржувався наказ Державної служби геології та надр України № 132 від 24.04.2018 яким було зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами, а отже, враховуючи вищенаведене, відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому вважає позовні вимоги позивача недоцільними та необґрунтованими.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
04.10.2006 року Державною службою геології та надр України видано ПАТ «Микитівський гранітний кар'єр» спеціальний дозвіл на користування надрами № 4038. Назва родовища: Олександрівське родовище ділянка «Комінтерн-2». Додатком до спеціального дозволу є Угода № 4038 від 10.08.2016 року, укладена між позивачем та відповідачем, предметом якої є право надрокористувача на користування ділянкою надр з метою видобування корисних копалин.
Пунктом 5.3. Розділу 5 Угоди № 4038 від 10.08.2016 року встановлені обов'язки товариства, як надрокористувача, у тому числі:
- дотримуватися вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм виконання робіт, пов'язаних з користуванням надрами;
- дотримуватися вимог, передбачених Дозволом та цією Угодою;
- зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці робіт, передбачених Дозволом, після зупинення дії Дозволу або анулювання Дозволу.
Наказом Державної служби геології та надр України № 132 від 24.04.2018 року дію спеціального дозволу на користування надрами № 4038 від 04.10.2006 року було зупинено. Зокрема, згідно з пунктом 2 цього наказу відтерміновано дату зупинення дії спеціального дозволу для позивача до 01.08.2018 року.
Відповідно до ст. 16 Кодексу України про надра переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку, тобто відповідачем.
Отже, до повноважень відповідача належить вирішення питань зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами.
На підставі наказів Державної служби геології та надр України від 28.11.2018 року № 450 «Про затвердження Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2019 рік», від 15.08.2019 року № 278 «Про проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2019 рік», направлення на проведення перевірки від 17.09.2019 року № 19200/03/14-19, Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України в період з 15.10.2019 року по 28.10.2019 року проведено планову перевірку ПАТ «Микитівський гранітний кар'єр» щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
У відповідності до ст. 61 Кодексу України про надра державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Згідно п. 1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 року № 1174 (далі - Положення № 1174), державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра енергетики та захисту довкілля і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Відповідно до пп. 14 п. 4 Положення № 1174 Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань: проводить планові та позапланові перевірки надрокористувачів, за результатами яких (у разі виявлення порушень вимог законодавства) складає акти, видає обов'язкові для виконання вказівки (приписи) про усунення виявлених недоліків і порушень вимог законодавства.
Таким чином, чинним законодавством України відповідач уповноважений на проведення перевірок діяльності позивача, складання актів та внесення приписів.
За результатами проведеної у період з 15.10.2019 року по 28.10.2019 року перевірки ПАТ «Микитівський гранітний кар'єр» відповідачем складено акт від 28.10.2019 року № 54/4038-М (далі - Акт перевірки), який згідно було вручено позивачу 28.10.2019 року.
Пунктом 1 Акту перевірки (в розділі Опис виявлених порушень вимог законодавства), який оспорюється позивачем, встановлено що позивачем не виконується п. 5.3. Угоди про умови користування надрами № 4038 від 10.08.2016 щодо: дотримання вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм пов'язаних з користуванням надрами; дотримання вимог, передбачених Дозволом та цією Угодою; зупинення проведення на наданій йому ділянки роботи передбачені Дозволом, після зупинення дії Дозволу. Надрокористувач після зупинення дії чи анулювання спеціального дозволу на користування надрами не зупинив (припинив) проведення на наданій йому в користування ділянці надр роботи, передбачені спеціальним дозволом на користування надрами. Наказом Держгеонадр № 132 від 24.04.2018 року встановлено дату зупинення спеціального дозволу на користування надрами № 4038 від 04.10.2006 року з 01.08.2018 року. Дію спеціального дозволу не поновлено. Відповідно до довідки від 15.10.2019 року б/н ПрАТ «Микитівський гранітний кар'єр» за період з 01.08.2018 року по 01.10.2019 року видобуто 437,0 тис. м3 піску Олександрівського родовища, ділянка «Комінтерн-2» під час зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 4354 від 04.10.2006 року.
28.10.2019 року відповідачем складено припис № 338-14/01, пункт 1 якого, оспорюваний позивачем, містить висновки, ідентичні висновкам, викладеним у пункті 1 Акту перевірки.
При цьому, товариство здійснювало добичу 437,0 тис. м3 піску Олександрівського родовища у період з 01.08.2018 по 01.10.2019, що позивачем не заперечується.
Відповідно до ст. 24 Кодексу України про надра користувачі надр мають право:
1) здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції;
2) розпоряджатися видобутими корисними копалинами, якщо інше не передбачено законодавством або умовами спеціального дозволу;
3) здійснювати на умовах спеціального дозволу консервацію наданого в користування родовища корисних копалин або його частини;
4) на першочергове продовження строку тимчасового користування надрами;
5) користуватися додатковими правами, передбаченими угодою про розподіл продукції.
Користувачі надр зобов'язані:
1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано;
2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр;
3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища;
4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві;
4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України;
5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
З вищевикладеного вбачається, що надрокористувачі мають здійснювати свою діяльність у відповідності до вимог спеціальних дозволів на користування надрами.
Враховуючи вищезазначене, а також проаналізувавши оспорювані позивачем пункти Акту перевірки та припису від 28.10.2019 року № 338-14/01, суд приходить до висновку, що вони складені з урахуванням вимог чинного законодавства.
Так, спірні правовідносини виникли на підставі наказу Державної служби геології та надр України № 132 від 24.04.2018 року «Про поновлення, зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень», яким дію спеціального дозволу наданого позивачу зупинено, про що у своєму позові зазначає товаристо.
Позивач вважає, що наказ № 132 від 24.04.2018 року не відповідає вимогам п. 25 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.1994 року № 865, так як воно не містить норми щодо обов'язкового проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин кожні п'ять років.
Відповідно до ч. 2 ст. 23 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» від 17.03.2011 року № 3166-VI накази центрального органу виконавчої влади або їх окремі положення можуть бути оскаржені фізичними та юридичними особами до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Разом з тим, суд звертає увагу, що наказ № 132 від 24.04.2018 року не є предметом розгляду цієї справи, докази того, що його правомірність оспорюється чи оспорювалася позивачем не надані, відтак суд приходить до висновку, що в даному випадку відповідач здійснюючи планову перевірку товариства, як захід державного нагляду не повинен аналізувати нормативно-правові акти, які стали підставою для прийняття наказу № 132 від 24.04.2018 року, отже відповідач, при проведенні перевірки та складанні оспорюваного акту та припису, правомірно врахував факт зупинення спеціального дозволу на користування надрами № 4038 від 04.10.2006 року на підставі наказу № 132 від 24.04.2018 року.
Відповідно до ч. 4 ст. 73 КАС України суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно з ч. 1 ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що надані позивачем докази не дають змоги встановити протиправність пункту 1 Акту перевірки та пункту 1 припису від 28.10.2019 року № 338-14/01.
Одночасно з цим, суд зазначає, що аналіз змісту спірних правовідносин дає підстави для висновку, що Акт перевірки не є правовим документом, який установлює відповідальність для позивача, та відповідно не є актом індивідуальної дії у розумінні ч. 1 ст. 17 КАС України. При цьому, дії службової особи щодо складання такого акта та включення до нього певних висновків не породжують обов'язкових юридичних наслідків, що не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для позивача.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні позову Приватного акціонерного товариства «Микитівський гранітний кар'єр» (вул. Микитівська, 1, смт. Олександрівка, Вознесенський район, Миколаївська область, 56530, код ЄДРПОУ 01033255) до Державної служби геології та надр України (вул. Антона Цедіка, 16, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 37536031) про визнання протиправним та скасування п. 1 Акта № 54/4038-М від 28.10.2019 року, складеного Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України; визнання протиправним та скасування п. 1 припису № 338-14/01 від 28.10.2019 року, складеного Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 18.03.2020 року.
Суддя О.В. Малих