Іменем України
19 березня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/708/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (далі - відповідач), в якому позивач просив суд:
-визнати дії Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначені щомісячної адресної допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» № 505 від 01 жовтня 2014 року за період з 11 жовтня 2019 року по 11 квітня 2020 року протиправними;
-зобов'язати Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області на заяву ОСОБА_1 від 11 жовтня 2019 року призначити та виплатити щомісячну адресну допомогу, передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» № 505 від 01 жовтня 2014 року за період з 11 жовтня 2019 року по 11 квітня 2020 року, а також виплатити заборгованість з цієї допомоги, що виникла за період її несплати (а.с.1-3).
В обґрунтування позовних вимог зазначив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України та внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № НОМЕР_1 , виданою Управлінням соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області від 17 серпня 2017 року, відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Позивач проживає в смт.Станиця Луганська Станично-Луганського району Луганської області. У зв'язку з тим, що на вказаній території велися активні бойові дії, позивач став на облік як внутрішньо переміщена особа в Управлінні соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області.
Згідно з копією трудової книжки серії НОМЕР_2 , виданої на ім'я ОСОБА_1 від 10 вересня 1998 року, позивач працює на посаді приймальника замовлень у ФОП ОСОБА_2 (свідоцтво про держреєстрацію № 23820170000014661 від 16.01.2006 року) з 01 квітня 2019 року на підставі наказу № 02/19 від 29 березня 2019 року.
З копії наказу № 02/19, виданого ФОП-Єрохіним Андрієм Борисовичем від 29 березня 2019 року вбачається, що згідно КЗпП України та заяви про прийняття на роботу, прийнято постійно на посаду приймальника замовлень «Ін-Тайм» з окладом 4200 грн. з 01 квітня 2019 року згідно трудового договору з наявністю трудової книжки.
Відповідно до копії довідки № 01, виданої фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 від 06 лютого 2020 року, позивач працює з 01 квітня 2019 року по теперішній час у ФОП ОСОБА_2 за основною формою працевлаштування на посаді приймальника замовлень, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Згідно з наданою на заяву позивача відповіді Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області за № 278 від 23 січня 2020 року, 18 серпня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення грошової допомоги як безробітна особа. Грошова допомога була призначена згідно Порядку призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01 жовтня 2014 року «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», з 18 серпня 2017 року по 17 жовтня 2017 року у сумі 442,00 грн. щомісячно; з 18 жовтня 2017 року по 17 грудня 2017 року у сумі 221,00 грн. щомісячно. 11 жовтня 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги. Відповідно до пункту 7 Порядку, якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку, які не працевлаштувалися, в тому числі за сприяння державної служби зайнятості, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а наступний період - припиняється. Відповідно до пункту 3 Порядку, особам працездатного віку, яким виплату грошової допомоги було припинено відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога не призначається, крім осіб, які після припинення виплати грошової допомоги втратили працездатність. Отже, Комісією з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам № 253 від 21 листопада 2019 року прийнято рішення про відмову у призначенні (відновленні) мені щомісячної адресної допомоги (рішення № 253 від 21.11.2019 року).
З копії Витягу з рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам № 253 від 21 листопада 2019 року вбачається, що керуючись п. 7 Порядку призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01 жовтня 2014 року, у разі, коли працездатна особа протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги не працевлаштувалася, розмір грошової допомоги на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а наступний період припиняється, з урахуванням акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, комісія вирішила ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , відмовити у призначенні (відновленні) щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
На даний час виплату щомісячної адресної допомоги ВПО позивачу не поновлено.
Вважаючи протиправними дії відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач позов не визнав, до відділу діловодства та обліку звернення громадян 10.03.2020 за вхідним реєстраційним номером 9351/2020 надав відзив на позовну заяву від 06.03.2020 №705 (а.с.51-54), в якому заперечував проти задоволення позову.
В обґрунтування зазначив, що 17.08.2017 ОСОБА_1 було взято на облік в Єдину інформаційну базу про внутрішньо переміщених осіб, в зв'язку з внутрішнім переміщенням особи, житло якої зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, довідка ВПО №0000300653.
18.08.2017 позивач звернувся до Управління із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, відповідно до п.2 Постанови Кабінету Міністрів України №505 від 01.10.2014 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», де зазначив, що він є безробітний. Управлінням було призначено та виплачено допомогу з 18.08.2017 по 17.10.2017 по 442.00 грн та з 18.10.2017 по 17.12.2017 по 221.00 грн на підставі п. 7 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505: Якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку, які фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється. У разі звільнення та подальшого непрацевлаштування працездатного члена сім'ї грошова допомога на цього члена сім'ї через два місяці з дня, що настає за днем звільнення, зменшується на 50 відсотків, а через чотири місяці з дня, що настає за днем звільнення - припиняється.
Відповідач зазначив, що до жовтня 2019 року заяв про призначення щомісячної адресної допомоги від позивача не надходило.
Наступного разу ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання 11.10.2019.
Комісія, яка утворена Станично-Луганською районною військово-цивільною адміністрацією, прийняла рішення відмовити у призначенні (відновленні) щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання (протокол №253 від 21.11.2019 р.) згідно п. 3 вищезазначеного Порядку №505: особам працездатного віку, яким виплату грошової допомоги було припинено відповідно до пункту 7 Порядку, грошова допомога не призначається, крім осіб, які після припинення виплати грошової допомоги втратили працездатність, Управлінням прийняте рішення про відмову у призначенні щомісячної адресної допомоги, тобто такі особи втрачають право на даний вид допомоги.
Відповідач вказав, що правових підстав для виплати щомісячної адресної допомоги ОСОБА_1 . Управління не має. Право на отримання допомоги було втрачене. Поновлене може бути тільки у разі втрати непрацездатності (Згідно Постанови №505).
Враховуючи викладене, відповідач просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 20.02.2020 справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.19-20).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_2 (а.с.5,6), має статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується копією довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 17.08.2017 №0000300653, фактичне місце проживання/перебування як ВПО: АДРЕСА_1 (а.с.7).
04.08.2017 комісією по обстеженню технічного стану пошкодження та/або зруйнованої будівлі житлового будинку (приміщення), господарських будівель та споруд на території смт.Станиця Луганська складено Акт, відповідно до якого приміщення за адресою АДРЕСА_2 повністю зруйновано та будинок знаходиться на лінії зіткнення, що унеможливлює його експлуатацію (а.с.30).
Відповідно до довідки Станично-Луганської селищної ради від 16.08.2017 №3408 ОСОБА_1 мешкає внаслідок проведення антитерористичної операції за адресою АДРЕСА_1 , мешкає один (а.с.31).
18.08.2017 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив призначити допомогу для покриття витрат на проживання на оплату житлово-комунальних послуг та зазначив, що мешкає за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.33).
Відповідно до інформації з витягу з протоколу №85 від 21.09.2017 засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам вирішено призначити щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, яким підтверджено фактичне проживання внутрішньо переміщеної особи за вказаною адресою (а.с.37).
Рішенням відповідача від 28.09.2017 було призначено адресну допомогу позивачу як працездатній не працюючій особі в сумі 442,00 грн на місяць на період з 18.08.2017 по 17.10.2017; в сумі 221 грн на місяць на період з 18.10.2017 по 17.12.2017 (а.с.38).
Як вбачається з наказу №02/19 ФОП ОСОБА_2 - ОСОБА_1 згідно КЗпП України з 01.04.2019 прийнятий на постійну посаду приймальника замовлень «Ін-Тайм» з окладом 4200,00 грн згідно трудового договору з наявністю трудової книжки (а.с.10).
11.10.2019 позивач звернувся до відповідача з заявою, яку зареєстровано за №252, в якій просив призначити допомогу для покриття витрат на проживання на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.47).
Актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї від 17.10.2019 №4794 підтверджено проживання позивача в будинку за адресою АДРЕСА_1 , який придатний для проживання (а.с.48).
Витягом з рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 21.11.2019 №253 відмовлено у призначенні (відновленні) щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_1 на підставі п.7 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг від 21.11.2019 №253 (а.с.49).
Рішенням Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області від 26.11.2019 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг згідно з протоколу №253 від 21.11.2019 на підставі п.7 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.50).
На звернення позивача щодо призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг від 23.01.2020 №278 відповідач надав відповідь від 23.01.2020 №278, в якій зазначив, що грошова допомога була призначена згідно Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (далі - Порядок), з 18.08.2017 по 17.10.2017 у сумі 442,00 грн щомісячно; з 18.10.2017 по 17.12.2017 у сумі 221,00 грн щомісячно. 11.10.2019 ОСОБА_1 вдруге звернувся до Управління із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги. Відповідно до пункту 7 Порядку, якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку, які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється. Відповідно до пункту 3 Порядку особам працездатного віку, яким виплату грошової допомоги було припинено відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога не призначається, крім осіб, які після припинення виплати грошової допомоги втратили працездатність. Враховуючи вищевказане, Комісією з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам було прийнято рішення про відмову у призначенні (відновленні) ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги (рішення від 21.11.2019 № 253) (а.с.13).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
02.09.2014 прийнятий Закон України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”, що набрав чинності 15.10.2014, яким визначені тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.
З метою обліку осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, прийнята постанова Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509, якою затверджений Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік переміщених осіб (далі - Порядок № 509).
Згідно з пунктом 1 Порядку № 509 довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції.
01.10.2014 Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 505, якою затверджений Порядок надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Цей Порядок визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 505 (тут і надалі посилання на норми Порядку наводяться в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 505 грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для осіб, які отримують пенсію, дітей, студентів денної форми навчання закладів вищої освіти та учнів закладів професійно-технічної освіти, які досягли 18-річного віку (до закінчення закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) - 1000 гривень на одну особу (члена сім'ї); для осіб з інвалідністю I групи та дітей з інвалідністю - 130 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; для осіб з інвалідністю II групи - 115 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; для осіб з інвалідністю III групи - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї). Загальний розмір допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 3000 гривень, для сім'ї, до складу якої входять особи з інвалідністю або діти з інвалідністю, - 3400 гривень, для багатодітної сім'ї - 5000 гривень.
Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб усіх членів сім'ї. Таку заяву на наступний шестимісячний строк може бути подано з дати його початку або не раніше ніж за 15 днів до закінчення поточного шестимісячного строку.
Особам працездатного віку, яким виплату грошової допомоги було припинено відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога не призначається, крім осіб, які після припинення виплати грошової допомоги втратили працездатність.
Відповідно до абзаців першого, другого пункту 7 Порядку № 505 якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або та дітьми з інвалідністю віком до 18 років, або особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.
Відповідно до абзацу другого пункту 8 Порядку № 505 уповноважені органи протягом 10 днів після подання уповноваженим представником сім'ї заяви та документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, призначають грошову допомогу або відмовляють у її призначенні, про що надають відповідне повідомлення уповноваженому представнику сім'ї.
Аналіз вищезазначених норм Порядку № 505 свідчить, що грошова допомога у разі її припинення відповідно до пункту 7 цього Порядку не призначається на наступний строк (чергові шість місяців) тільки тим особам, які продовжують перебувати у статусі непрацевлаштованої (безробітної) особи. В разі, якщо така особа працевлаштувалася і її статус не суперечить пунктам 2, 3, 5, 6 Порядку № 505, то вона знову набуває право на призначення щомісячної адресної допомоги.
Положення Порядку № 505 не містять норми, яка б у подібних правовідносинах назавжди позбавляла права особу працездатного віку, яка працевлаштувалась та як і раніше має статус внутрішньо переміщеної особи, на отримання грошової допомоги. Також Порядком № 505 не встановлено жодного обмеження особи звернутись з новою заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Оскільки позивачу в останнє допомога була виплачена 17.12.2017, то саме на наступний черговий шестимісячний період з 18.12.2017 йому не повинна була виплачуватись така допомога.
Так як позивач працевлаштувався після спливу шестимісячного періоду протягом якого йому допомога не повинна була виплачуватись, тому відповідач за його заявою від 11.10.2019 протиправно відмовив рішенням від 26.11.2019 у призначенні щомісячної адресної допомоги, передбаченої Постановою № 505.
Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім і необхідним (ефективним), визнати протиправними та скасувати рішення відповідача від 26.11.2019, яким позивачу відмовлено у призначенні щомісячної адресної допомоги, оскільки саме рішення відповідача, а не дії, як просив позивач, має правові наслідки для позивача та зобов'язати відповідача призначити позивачу щомісячну адресну допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за заявою від 11.10.2019 з виплатою заборгованості, що виникла за період її несплати.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач сплатив судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 840,80 грн (а.с.4).
Таким чином, на користь позивача підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області від 26 листопада 2019 року, яким ОСОБА_1 не призначено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (ідентифікаційний код 24179564, місцезнаходження: 93600, Луганська область, Станично-Луганський район, смт. Станиця Луганська, вул.Центральна, буд.52) призначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ) за заявою від 11 жовтня 2019 року адресну допомогу, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 “Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг”, а також виплатити заборгованість із цієї допомоги, що виникла за період її несплати.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (ідентифікаційний код 24179564, місцезнаходження: 93600, Луганська область, Станично-Луганський район, смт. Станиця Луганська, вул.Центральна, буд.52) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Басова