Іменем України
18 березня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/472/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області (далі - відповідач), в якому позивач просить:
- визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області щодо неприйняття пакету документів від ОСОБА_1 для поновлення виплати пенсії по втраті годувальника;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області прийняти пакет документів, наданий в електронному вигляді та через офіс відповідача 15 жовтня 2019 року, від ОСОБА_1 для поновлення виплати пенсії по втраті годувальника;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області поновити ОСОБА_1 виплату пенсії по втраті годувальника з липня 2014 року по 30 червня 2018 року зі сплатою всієї суми заборгованості.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що у лютому 2019 року представник позивача через портал Пенсійного фонду України надала відповідачу пакет документів для взяття на облік для виплати заборгованості з пенсії у зв'язку з втратою годувальника. Листом від 01 березня 2019 року відповідачем відмовлено та запропоновано надати документи особисто. 15 жовтня 2019 року позивач особисто надала пакет документів через приймальню, але знов отримала відмову.
Згідно з абзацами першим, третім пункту 4.1 розділу IV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії.
Відповідно по Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Тобто, позивач мала право надати документи не тільки в електронному вигляді через портал Пенсійного фонду України, а навіть поштовим відправленням. Відповідачем не заперечується, що позивач надала пакет документів особисто 15 жовтня 2019 року.
Оскільки позивач звернулась до суду з позовом про поновлення виплати пенсії, право на яку відповідачем не заперечується, та нарахування якої продовжувалося після припинення її виплати, однак було піддано формальним обмеженням, з підстав та у спосіб, які суперечать вимогам Конституції та законів України, згідно з частиною другою статті 46 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” виплата пенсії позивачу підлягає поновленню з моменту її припинення.
Також позивач зазначила, що основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 46 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, статтею 2 Закону № 2050-ІІІ та Порядком компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому, компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування; самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі - органом Пенсійного фонду України) добровільно чи на виконання судового рішення.
З урахуванням викладеного, позивач просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області позов не визнало, про що подало відзив на позовну заяву від 10 березня 2020 року за № 2088/07-23, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити (арк. спр. 52-53).
Заперечуючи проти позову, відповідач зазначив, що відповідно до статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується за фактичним місцем проживання пенсіонера в межах України.
Згідно з пунктом 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, заява на запит пенсійної справи за новим місцем проживання подається пенсіонером особисто до органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання (реєстрації).
На обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області ОСОБА_1 не знаходиться, згідно з даними інформаційного центру персоніфікованого обліку Центральної бази даних одержувачів пенсій позивач знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська.
З урахуванням викладеного, відповідач у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю.
Ухвалою від 03 лютого 2020 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху (арк. спр. 9-10).
Ухвалою від 17 лютого 2020 року відкрито провадження у справі та визначено, що справа розглядатиметься в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 18-20).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.
20 лютого 2020 року ОСОБА_2 через веб-портал Пенсійного фонду України звернулась в інтересах ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області з заявою про прийняття пакету документів про переведення пенсії у зв'язку з втратою годувальника з Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська, додавши до неї копію паспорту ОСОБА_1 , копію довідки про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків ОСОБА_1 , копію пенсійного посвідчення ОСОБА_3 .А., копію довідки внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 , реквізити рахунку, відкритого в АТ «Ощадбанк», та копію нотаріально посвідченої довіреності від 11 лютого 2020 року, зареєстрованої в реєстрі за № 413 (арк. спр. 57-65).
Листом від 01 березня 2020 року за № ВЕБ-12325-Ф-С-19-006478 Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області повідомило ОСОБА_2 , що Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 22 листопада 2005 року за № 22-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, передбачено, що заява на запит пенсійної справи за новим місцем проживання подається пенсіонером особисто до органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання (реєстрації). Отже, позивач має звернутися до управління особисто (арк. спр. 4, 66).
15 жовтня 2019 року позивач звернулась до відповідача зі скаргою від 15 жовтня 2019 року б/н, зареєстрованою за № 304/Ш-5, в якій просила повторно розглянути заяву, подану її представником 20 лютого 2019 року через веб-портал Пенсійного фонду України, додавши до заяви документи за переліком (арк. спр. 68-69).
Листом від 14 листопада 2019 року № 304/Ш-5 Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області роз'яснило позивачу порядок проведення особистого прийому громадян спеціалістами управління та запропонувало з розгляду порушеного питання звернутись до управління особисто (арк. спр. 5, 70-71).
Листом від 04 березня 2020 року № 1200-010701-7/4281 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило суд, що станом на липень 2014 року ОСОБА_1 перебувала на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська. На теперішній час, з липня 2014 року, ОСОБА_1 на обліку в органах Пенсійного фонду України в Луганській області як отримувач пенсії не перебуває. В період з 01 липня 2014 року по 30 червня 2018 року та з 01 липня 2018 року по теперішній час пенсію у зв'язку з втратою годувальника не отримує (арк. спр. 28).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебувала на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська як отримувач пенсії у зв'язку з втратою годувальника на утриманця ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (дата народження годувальника - ІНФОРМАЦІЯ_3 , дата смерті годувальника - 12 серпня 2004 року); останнє нарахування пенсії здійснено у липні 2014 року, про що свідчать інформація з Центральної бази даних одержувачів пенсій Інформаційного центру персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України станом на жовтень 2018 року та пенсійне посвідчення від 17 жовтня 2011 року № 2481400820 з терміном дії до 30 червня 2018 року, видане Пенсійним фондом України (арк. спр. 2 а, 54, 55, 65).
З 25 серпня 2005 року зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_1 є АДРЕСА_1 , що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , виданим Артемівським РВ ЛМУ УМВС України в Луганській області 04 серпня 1999 року (арк. спр. 2, 58-60).
Відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 05 листопада 2018 року № 0000644814, виданої Управлінням соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області, ОСОБА_1 як внутрішньо переміщена особа зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 (арк. спр. 2 а, 61).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (далі - Закон № 1058-IV).
Згідно зі статтею 1 Закону № 1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Статтею 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України (абзац перший частини першої статті 47 Закону № 1058-IV).
Згідно з частиною другою статті 47 Закону № 1058-IV пенсія може виплачуватися за довіреністю, порядок оформлення і строк дії якої визначаються законом. Виплата пенсії за довіреністю здійснюється протягом усього періоду дії довіреності за умови поновлення пенсіонером заяви про виплату пенсії за довіреністю через кожний рік дії такої довіреності.
Відповідно до абзацу першого пункту 1.1 розділу І «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Абзацом першим пункту 1.5 розділу І «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку № 22-1 передбачено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (абзац п'ятий пункту 1.7 розділу I “Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії” Порядку 22-1).
Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина п'ята статті 45 Закону № 1058-IV).
Відповідно до абзацу першого пункту 4.1 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі (абзаци другий, третій пункту 4.1 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1).
Згідно з абзацами першим, другим пункту 4.3 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.
Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління (абзац шостий пункту 4.3 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1).
Відповідно до пункту 4.7 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що у разі звернення пенсіонера особисто або через уповноваженого представника з заявою про отримання пенсії за місцем фактичного проживання, уповноважений орган Пенсійного фонду України має за результатами розгляду такої заяви прийняти рішення про взяття пенсіонера на облік або про відмову у взятті пенсіонера на облік. При цьому, рішення про відмову у взятті пенсіонера на облік має містити зазначення причин відмови та порядку його оскарження.
Судом встановлено, що Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області листом від 01 березня 2019 року за № ВЕБ-12325-Ф-С-19-006478 надало представнику позивача - Коструб Тетяні Анатоліївні відповідь на її заяву, подану в інтересах ОСОБА_1 , без прийняття рішення відповідно до встановленого порядку.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним:
визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_2 від 20 лютого 2019 року, поданої в інтересах ОСОБА_1 про переведення пенсійної справи;
зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 20 лютого 2019 року, подану в інтересах ОСОБА_1 , та прийняти рішення відповідно до вимог Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846.
Обраний позивачем спосіб захисту порушеного права в частині вимог про визнання неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області щодо неприйняття пакету документів від ОСОБА_1 для поновлення виплати пенсії по втраті годувальника; зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області прийняти пакет документів, наданий в електронному вигляді та через офіс відповідача 15 жовтня 2019 року, від ОСОБА_1 для поновлення виплати пенсії по втраті годувальника; зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області поновити ОСОБА_1 виплату пенсії по втраті годувальника з липня 2014 року по 30 червня 2018 року зі сплатою всієї суми заборгованості у межах спірних правовідносин не відповідає об'єкту порушеного права, у зв'язку з чим у задоволенні вказаних вимог належить відмовити.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З огляду на викладене, позовні вимоги належить задовольнити частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк (частина перша статті 133 КАС України).
Згідно з частиною другою статті 133 КАС України якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
Станом на 01 січня 2020 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 2102,00 грн. Тобто, за одну вимогу немайнового характеру фізична особа мала сплатити судовий збір у розмірі 840,80 грн.
Ухвалою суду про відкриття провадження у справі з метою дотримання права позивача, який є пенсіонером та внутрішньо переміщеною особою, на доступ до правосуддя, на підставі пункту 3 частини першої статті 8 Закону України “Про судовий збір” відстрочено позивачу сплату судового збору у розмірі 768,40 грн до ухвалення судового рішення у справі.
Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача і позовні вимоги підлягають частковому задоволенню внаслідок обрання позивачем неналежного способу захисту порушеного права, судовий збір у розмірі 768,40 грн до Державного бюджету України належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області, яке з 15 грудня 2017 року позбавлене пільг щодо сплати судового збору.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ) до Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області (ідентифікаційний код 21792637, місцезнаходження: 93600, Луганська область, Станично-Луганський район, смт. Станиця Луганська, вул. 1 Травня, буд. 20) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_2 від 20 лютого 2019 року, поданої в інтересах ОСОБА_1 про переведення пенсійної справи.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 20 лютого 2019 року, подану в інтересах ОСОБА_1 , та прийняти рішення відповідно до вимог Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області (ідентифікаційний код 21792637, місцезнаходження: 93600, Луганська область, Станично-Луганський район, смт. Станиця Луганська, вул. 1 Травня, буд. 20) до Державного бюджету України судовий збір у розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок грн 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.І. Чернявська