ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"19" березня 2020 р. справа № 300/2478/19
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Григорук О.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Заступника військового прокурора Івано-Франківського гарнізону в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області до Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування лісорубного квитка №01 від 28.01.2019 серії ІФ ЛРК №008427, -
Заступник військового прокурора Івано-Франківського гарнізону звернувся до суду в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області з адміністративним позовом до Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" про визнання протиправними дій службових осіб відповідача щодо видачі лісорубного квитка №01 від 28.01.2019 серії ІФ ЛРК №008427, визнання протиправним та скасування лісорубного квитка №01 від 28.01.2019 серії ІФ ЛРК №008427.
Позовні вимоги мотивовані тим, що військовою прокуратурою Івано-Франківського гарнізону вживаються всі необхідні заходи щодо захисту інтересів держави у сфері природоохоронного законодавства, захисту лісового фонду від незаконних порубок лісу. Зазначено, що в порушення норм статті 17 Лісового кодексу України, статті 9-1 Закону України "Про природо-заповідний фонд України" службовими особами Сколівського військового лісгоспу Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", за відсутності відповідних дозвільних документів на затвердження лімітів та дозволу на проведення санітарно-вибіркових рубок, виписано та видано лісорубний квиток №01 від 28.01.2019 серії ІФ ЛРК №008427, на проведення вибіркових санітарних рубок на території ПЗФ НПП "Сколівські Бескиди" та здійснено рубку дерев. Також зазначено, що вказані порушення підтверджуються актом Державної екологічної інспекції у Львівській області від 22.03.2019 №230/06/252, складеного за результатом проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Сколівського військового лісгоспу Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат".
Ухвалою від 30.01.2020 Івано-Франківським окружним адміністративним судом відкрито провадження в даній справі, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).
Відповідач правом на подання відзиву у встановлений судом строк не скористався. Ухвала про відкриття провадження 03.02.2020 вручена відповідачу за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.80).
Отже, ухвала про відкриття провадження у справі вручена відповідачу належним чином, однак відзив ним не подано.
Згідно частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За таких обставин, керуючись частиною 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, справа підлягає вирішенню за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
Посадовими особами Сколівського військового лісгоспу Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" виписано та видано лісорубний квиток №01 від 28.01.2019 серії ІФ ЛРК №008427, на проведення вибіркових санітарних рубок на території природно-заповідного фонду НПП "Сколівські Бескиди" у кварталі 23 виділі 4 на площі 3,0 га, кварталі 23 виділі 24 на площі 3,0 га та кварталі 19 виділі 28 (1) на площі 6,2 га Корчинського лісництва Сколівського військового лісгоспу (а.с.57, 58).
В період з 12 березня по 22 березня 2019 року Державною екологічною інспекцією у Львівській області, на підставі наказу від 06.03.2019 №95-і/п та направлення від 06.03.2019 №230, проведено плановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання Сколівським військовим лісгоспом Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, за наслідками якого складено акт перевірки №230/06/252. Відповідно до пункту 15 розділу VI вказаного акту перевірки №230/06/252, серед іншого, виявлено, що у 2019 році постійним лісокористувачем - Сколівським військовим лісгоспом, незаконно видано лісорубний квиток № НОМЕР_1 від 28.01.2019 на проведення вибіркових санітарних рубок в межах господарської зони території природно-заповідного фонду НПП "Сколівські Бескиди" без затверджених Міністерством екології та природних ресурсів України відповідних лімітів на використання природних ресурсів у межах території та об'єктів природно-заповідного фонду, а також без відповідного та дозволу що видається Львівською обласною державною адміністрацією, чим порушено вимоги статті 9-1 Закону України "Про природо-заповідний фонд України" (а.с.25-29).
У відповідності до акту проведення службового розслідування по факту порушень, виявлених при проведенні планової перевірки, що вказані в акті планової перевірки №230/06 від 22.03.2019, Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" від 05.04.2019, встановлено, що посадовими особами Сколівського військового лісгоспу Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" з січня 2019 року здійснювалися дії з погодження лімітів та дозволів для проведення вибіркових санітарних рубок на території природно-заповідного фонду НПП "Сколівські Бескиди", зокрема, наукові обґрунтування необхідності проведення санітарно-оздоровчих заходів, погодження Департаменту екології і природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації. Після чого, матеріали лісовпорядкування було подано для затвердження лімітів та надання дозволів на проведення санітарно-вибіркових рубок до Міністерства екології та природних ресурсів України. За відсутності затверджених лімітів та дозволу Сколівським військовим лісгоспом, серед інших, видано оскаржуваний лісорубний квиток. Згідно висновків вказаного акту проведення службового розслідування, посадові особи Сколівського військового лісгоспу, а саме Т.в.о. начальника лісгоспу Доміндяк Б. ОСОБА_1 , інженер лісового господарства ОСОБА_2 та головний лісничий лісгоспу ОСОБА_3 при виписці та видачі лісорубних квитків протягом 2018-2019 років, у тому числі оскаржуваного лісорубного квитка, здійснили порушення вимог статті 9-1 Закону України "Про природо-заповідний фонд України" (а.с.30-33).
За результатами проведення досудового розслідування слідчим Сколівського відділення поліції Стрийського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області у кримінальному провадженні №42019090780000035 від 10.04.2019, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 364 Кримінального кодексу України встановлені обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення. Зазначено, що Сколівським військовим лісгоспом упродовж 2018-2019 років здійснювалися санітарно-вибіркові рубки на площах 11,9, 18,6 та 12,2 га лісових насаджень Коростівського та Корчинського лісництв. Зазначені лісові масиви входять в лісовий фонд загальнодержавного значення природно-заповідного фонду НПП "Сколівські Бескиди". Вказані рубки здійснювались, серед інших, на підставі лісорубного квитка №008427 від 28.01.2019. Однак, у порушення статті 13 Конституції України, статей 5, 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", статті 17 Лісового кодексу України, статті 9-1 Закону України "Про природо-заповідний фонд України" вищезазначений лісорубний квиток службовими особами Сколівського військового лісгоспу виданий за відсутності дозвільних документів та з порушенням процедури їх отримання (а.с.56).
У зв'язку з надходженням до Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз ухвали слідчого судді Галицького райсуду м. Львова від 09.07.2019 за клопотанням слідчого Слідчого управлінням Головного управління Національної поліції у Львівській області про призначення додаткової судової інженерно-екологічної експертизи по кримінальному провадженню №42018140410000227 від 11.10.2018, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 246, частиною 2 статті 364 Кримінального кодексу України, судовим експертом проведено додаткову експертизу матеріалів вказаного кримінального провадження, матеріалів безперервного лісовпорядкування земель лісового фонду Корчинського та Коростівського лісництв Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат". За результатом вказаної додаткової судової інженерно-екологічної експертизи по кримінальному провадженню №42018140410000227, судовим експертом 18.07.2019 складено висновок експерта №3453, відповідно до якого, вибіркові санітарні рубки в кварталі 23 виділі 4 на площі 3,0 га, кварталі 23 виділі 24 на площі 3,0 га та кварталі 19 виділі 28 (1) на площі 6,2 га Корчинського лісництва Сколівського військового лісгоспу Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" згідно лісорубного квитка №01 від 28.01.2019 серії НОМЕР_2 ЛРК №008427 були проведені з порушенням порядку порубки дерев і чагарників на територіях та об'єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах, встановленому з 19.04.2018, частиною 15 статті 9-1 Закону України "Про природо-заповідний фонд України", чим державі була нанесена шкода (збитки) (а.с.35-55).
Заступник військового прокурора Івано-Франківського гарнізону просить суд визнати протиправними дії службових осіб відповідача щодо видачі оскаржуваного лісорубного квитка, визнати протиправним та скасувати лісорубний квиток.
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Приписами статті 13 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Нормами статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Відповідно до статті 16 Лісового кодексу України, право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами.
Частиною 1 статті 17 Лісового кодексу України визначено, що у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.
Згідно з частиною 1 статті 19 Лісового кодексу України, постійні лісокористувачі мають: 1) право самостійно господарювати в лісах; 2) виключне право на заготівлю деревини; 3) право власності на заготовлену ними продукцію та доходи від її реалізації; 4) право на відшкодування збитків у випадках, передбачених законодавством; 5) право здійснювати відповідно до законодавства будівництво доріг, спорудження жилих будинків, виробничих та інших будівель і споруд, необхідних для ведення лісового господарства.
Разом з тим, відповідно до пунктів 2, 3 частини 2 статті 19 Лісового кодексу України постійні лісокористувачі зобов'язані: дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.
За приписами статті 45 Лісового кодексу України, лісовпорядкування включає комплекс заходів, спрямованих на забезпечення ефективної організації та науково обґрунтованого ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання, підвищення екологічного та ресурсного потенціалу лісів, культури ведення лісового господарства, отримання достовірної і всебічної інформації про лісовий фонд України.
Пунктами 3, 4 частини 1 статті 46 Лісового кодексу України встановлено, що лісовпорядкування передбачає, у тому числі, інвентаризацію лісового фонду України з визначенням породного та вікового складу деревостанів, їх стану, якісних і кількісних характеристик лісових ресурсів; виявлення деревостанів, що потребують рубок, з метою поліпшення якісного складу лісів.
Згідно вимог статті 47 Лісового кодексу України, лісовпорядкування є обов'язковим на всій території України та ведеться державними лісовпорядними організаціями за єдиною системою в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері лісового господарства.
Статтею 48 Лісового кодексу України закріплено, що у матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об'єкта лісовпорядкування.
Проект організації та розвитку лісового господарства передбачає екологічно обґрунтоване ведення лісового господарства і розробляється відповідно до нормативно-правових актів, що регулюють організацію лісовпорядкування.
У проекті організації та розвитку лісового господарства визначаються і обґрунтовуються основні напрями організації і розвитку лісового господарства об'єкта лісовпорядкування з урахуванням стану та перспектив економічного і соціального розвитку регіону.
Матеріали лісовпорядкування затверджуються в установленому порядку органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, за погодженням відповідно з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Затверджені матеріали лісовпорядкування є обов'язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів.
Відповідно статті 69 Лісового кодексу України, спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно (частина 1).
Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами (частина 3 статті 69 Лісового кодексу України).
Форми спеціальних дозволів і порядок їх видачі затверджуються Кабінетом Міністрів України (частин 6 статті 69 Лісового кодексу України).
Згідно з пунктами 2 та 3 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 №761, лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого: здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню; ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів. Лісорубний квиток видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами Держлісагентства (далі - органи Держлісагентства) на заготівлю деревини під час проведення рубок головного користування на підставі затвердженої в установленому порядку розрахункової лісосіки.
Тобто, здійснення спеціального використання лісових ресурсів, у тому числі в частині видачі лісорубних квитків, повинно здійснюватись постійним лісокористувачем на основі матеріалів лісовпорядкування.
Відповідно до статті 70 Лісового кодексу України, деревина заготовлюється також під час здійснення лісогосподарських заходів, не пов'язаних з використанням лісових ресурсів (поліпшення якісного складу лісів), та під час проведення інших заходів (розчищення лісових ділянок, вкритих лісовою рослинністю, у зв'язку з будівництвом гідровузлів, трубопроводів, шляхів тощо).
За приписами пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Правил поліпшення якісного складу лісів" від 12.05.2007 №724, під час проведення рубок формування і оздоровлення лісів застосовуються такі рубки: догляду, санітарні, лісовідновні, переформування, пов'язані з реконструкцією, ландшафтні.
При цьому, пунктом 4 Правил поліпшення якісного складу лісів визначено, що підставою для рубок формування і оздоровлення лісів, є матеріали лісовпорядкування та обстежень, які проводяться власниками лісів і постійними лісокористувачами. У разі проведення зазначених рубок у деревостанах, не запроектованих лісовпорядкуванням, власники лісів і постійні лісокористувачі повідомляють про це орган виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, обласну, Київську та Севастопольську міські держадміністрації.
Таким чином, підставою для рубок формування та оздоровлення лісів є матеріали лісовпорядкування, а спеціальним дозволом для таких рубок є лісорубний квиток.
Спеціальним законом, який слід застосувати в даному випадку є Закон України "Про природно-заповідний фонд України".
Відповідно до статті 9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" спеціальне використання природних ресурсів у межах території та об'єктів природно-заповідного фонду здійснюється в межах ліміту та на підставі дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах території та об'єктів природно-заповідного фонду.
Статтею 26 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" встановлено, що на території заказників забороняються суцільні, прохідні, лісовідновні та поступові рубки, видалення захаращеності, а також полювання та інша діяльність, що суперечить цілям і завданням, передбаченим положенням про заказник.
Відповідно до статті 38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів.
В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України - на пільгових умовах.
У відповідності до статті 100 Лісового кодексу України, якою врегульовано особливості охорони, захисту, використання та відтворення лісів на землях природно-заповідного фонду, порядок охорони, захисту, використання та відтворення лісів на землях природно-заповідного фонду визначається відповідно до Закону України "Про природно-заповідний фонд України", цього Кодексу та інших актів законодавства.
Відповідно до статті 64 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", порушення законодавства України про природно-заповідний фонд тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільну або кримінальну відповідальність.
Як встановлено, посадовими особами Сколівського військового лісгоспу Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" виписано та видано лісорубний квиток №01 від 28.01.2019 серії НОМЕР_2 ЛРК №008427, на проведення вибіркових санітарних рубок на території природно-заповідного фонду НПП "Сколівські Бескиди" у кварталі 23 виділі 4 на площі 3,0 га, кварталі 23 виділі 24 на площі 3,0 га та кварталі 19 виділі 28 (1) на площі 6,2 га Корчинського лісництва Сколівського військового лісгоспу (а.с.57, 58).
Відповідно до пункту 15 розділу VI вказаного акту перевірки Державної екологічної інспекції у Львівській області №230/06/252 від 22.03.2019, серед іншого, виявлено, що у 2019 році постійним лісокористувачем - Сколівським військовим лісгоспом, незаконно видано лісорубний квиток № НОМЕР_1 від 28.01.2019 на проведення вибіркових санітарних рубок в межах господарської зони території природно-заповідного фонду НПП "Сколівські Бескиди" без затверджених Міністерством екології та природних ресурсів України відповідних лімітів на використання природних ресурсів у межах території та об'єктів природно-заповідного фонду, а також без відповідного та дозволу що видається Львівською обласною державною адміністрацією, чим порушено вимоги статті 9-1 Закону України "Про природо-заповідний фонд України" (а.с.25-29).
За результатами проведення досудового розслідування слідчим Сколівського відділення поліції Стрийського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області у кримінальному провадженні №42019090780000035 від 10.04.2019, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 364 Кримінального кодексу України встановлено, що в порушення статті 13 Конституції України, статей 5, 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", статті 17 Лісового кодексу України, статті 9-1 Закону України "Про природо-заповідний фонд України" вищезазначений лісорубний квиток службовими особами Сколівського військового лісгоспу виданий за відсутності дозвільних документів та з порушенням процедури їх отримання (а.с.56).
Відповідно до висновку експерта №3453 від 18.07.2019, складеного за результатом додаткової судової інженерно-екологічної експертизи по кримінальному провадженню №42018140410000227, вибіркові санітарні рубки в кварталі 23 виділі 4 на площі 3,0 га, кварталі 23 виділі 24 на площі 3,0 га та кварталі 19 виділі 28 (1) на площі 6,2 га Корчинського лісництва Сколівського військового лісгоспу Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" згідно лісорубного квитка №01 від 28.01.2019 серії НОМЕР_2 ЛРК №008427 були проведені з порушенням порядку порубки дерев і чагарників на територіях та об'єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах, встановленому з 19.04.2018, частиною 15 статті 9-1 Закону України "Про природо-заповідний фонд України", чим державі була нанесена шкода (збитки) (а.с.35-55).
Суд зазначає, що відповідач правом на подання відзиву у встановлений судом строк не скористався.
При цьому, як встановлено, у відповідності до акту проведення службового розслідування по факту порушень, виявлених при проведенні планової перевірки, що вказані в акті планової перевірки №230/06 від 22.03.2019, складеного посадовими особами відповідача 05.04.2019, встановлено, що за відсутності затверджених лімітів та дозволу Сколівським військовим лісгоспом, серед інших, видано оскаржуваний лісорубний квиток. Згідно висновків вказаного акту проведення службового розслідування, посадові особи Сколівського військового лісгоспу, а саме Т.в.о. начальника лісгоспу ОСОБА_4 , інженер лісового господарства ОСОБА_2 та головний лісничий лісгоспу ОСОБА_3 при виписці та видачі лісорубних квитків протягом 2018-2019 років, у тому числі оскаржуваного лісорубного квитка, здійснили порушення вимог статті 9-1 Закону України "Про природо-заповідний фонд України" (а.с.30-33).
Державне підприємство "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" є постійним лісокористувачем, який у своїй діяльності має дотримуватись вимог чинного законодавства України та Статуту. Підприємство створене з метою керування закріпленим лісовим фондом, предметом його діяльності є: лісове господарство та пов'язані з ним послуги; лісівництво, лісове господарство; лісівництво та лісозаготівлі; одержання продукції лісового господарства, перевезення лісопродукції (а.с.13-24).
Зважаючи на норми вищевикладених статей, а також те, що оскаржуваний лісорубний квиток на проведення заходів з формування та оздоровлення лісів на території природно-заповідного фонду НПП "Сколівські Бескиди" виданий посадовими особами Сколівського військового лісгоспу Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", яке є постійним лісокористувачем, без дотримання норм спеціального законодавства, а саме статті 9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", такі дії є протиправними.
За таких обставин, слід визнати протиправними дії Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" щодо видачі лісорубного квитка №01 від 28.01.2019 серії ІФ ЛРК №008427.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправним та скасування лісорубного квитка №01 від 28.01.2019 серії НОМЕР_2 ЛРК №008427, суд зазначає наступне.
За приписами статті 78 Лісового кодексу України, право використання лісових ресурсів припиняється в разі: 1) добровільної відмови від використання лісових ресурсів; 2) закінчення строку, на який було надано право використання лісових ресурсів; 3) припинення діяльності лісокористувачів, яким було надано право використання лісових ресурсів; 4) порушення правил і норм, умов спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів; 5) використання лісових ресурсів способами, які негативно впливають на стан і відтворення лісів, призводять до погіршення навколишнього природного середовища; 6) порушення встановлених строків справляння збору за використання лісових ресурсів; 7) використання лісової ділянки не за цільовим призначенням; 8) невідшкодування в установленому порядку збитків, заподіяних лісовому господарству внаслідок порушень лісового законодавства, та невиконання вимог щодо усунення виявлених недоліків.
Припинення права використання лісових ресурсів здійснюється в установленому порядку шляхом анулювання лісорубного квитка або лісового квитка тими органами, які їх видали.
Відповідно до пункту 14 Постанови Кабінету Міністрів України Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів №761 від 23.05.2007, якою затверджений Порядок видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, лісорубний або лісовий квиток може бути анульований за рішенням органів Держлісагентства, власників лісів або постійних лісокористувачів, які видали квиток, відповідно до закону, а також у випадках, передбачених Законом України Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності.
За правилами частини 7 статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", дозвільний орган анулює документ дозвільного характеру з таких підстав: звернення суб'єкта господарювання із заявою про анулювання документа дозвільного характеру; наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань відомостей про припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення та ліквідації, якщо інше не встановлено законом; наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань відомостей про припинення підприємницької діяльності фізичної особи підприємця.
Дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації; 2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Законом можуть передбачатися інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.
Аналіз наведених вище норм законодавства дає підстави для висновку, що законом не визначено можливості анулювання документу дозвільного характеру, яким є лісорубний квиток, на підставі виявлення порушень, допущених при його видачі, за умови якщо припис контролюючого органу про усунення таких порушень раніше не був сформований.
Крім того, зі змісту оскаржуваного лісорубного квитка слідує, що строком закінчення заготівлі є дата 31.12.2019. Тобто, лісорубний квиток, як дозвільний документ одноразового застосування, вичерпав свою дію 01.01.2020 (а.с.57, 58).
В даному випадку суд вважає, що не підлягає дослідженню обґрунтованість вимоги позивача про скасування лісорубного квитка з огляду на те, що положеннями чинного законодавства не передбачена можливість анулювання дозвільного документу за яким право використання лісових ресурсів припинене.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог, слід визнати протиправними дії Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" щодо видачі лісорубного квитка №01 від 28.01.2019 серії ІФ ЛРК №008427, у задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Враховуючи положення частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір відшкодуванню не підлягає.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Заступника військового прокурора Івано-Франківського гарнізону (вул. Чорновола, 9, м. Івано-Франківськ, 76018) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області (код ЄДРПОУ 38057086, вул. Стрийська, 98, м. Львів, 79026) до Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" (код ЄДРПОУ 08033772, вул. Ребета, 6, м. Івано-Франківськ, 76014) про визнання протиправними дій службових осіб відповідача щодо видачі лісорубного квитка №01 від 28.01.2019 серії ІФ ЛРК №008427, визнання протиправним та скасування лісорубного квитка №01 від 28.01.2019 серії ІФ ЛРК №008427, задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" щодо видачі лісорубного квитка №01 від 28.01.2019 серії ІФ ЛРК №008427.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Григорук О.Б.