Рішення від 19.03.2020 по справі 280/1038/20

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2020 року Справа № 280/1038/20 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садового І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження матеріали адміністративної справи

за позовною заявою: ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )

до: Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, просп. Соборний, буд. 158-б, код ЄДРПОУ 20490012)

про: визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

17.02.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати бездіяльність відповідача щодо відмови в призначенні пенсії за віком позивачу на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та не зарахування періодів роботи до загального та пільгового стажу роботи протиправною;

- зобов'язати відповідача зарахувати до загального та пільгового стажу роботи позивача періоди роботи в Шахті «Северная» виробниче об'єднання «Торезантрацит»:

з 03.08.1992 по 09.11.1992 на посаді учня гірника підземного робочого з повним підземним робочим днем в шахті;

з 10.11.1992 по 23.09.1997 на посаді підземним гірничим робітником з повним підземним робочим днем в шахті.

На шахті «Снежнянская» Виробниче об'єднання «Снежноеантрацит»:

з 20.10.1997 по 16.11.1997 на посаді підземного гірничого робітника з повним підземним робочим днем в шахті;

з 17.11.1997 по 31.08.1998 на посаді підземного гірничого робітника з повним підземним робочим днем в шахті;

з 01.09.1998 по 20.04.2000 на посаді підземним гірномонтажником з повним робочим днем в шахті.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач набув право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Разом з тим, звернувшись до відповідача з заявою про призначення пенсії, позивачу було відмовлено у її призначенні з посиланням на те, що пільговий стаж позивача складає 8 років 1 місяць 26 днів, що на день звернення не дає йому права на призначення пільгової пенсії, оскільки відповідачем до пільгового стажу не взято до уваги та не зараховано періоди роботи позивача на підприємстві Шахта «Северная» Виробниче об'єднання «Торезантрацит», а також періоди роботи на шахті «Снежнянская» Виробниче об'єднання «Снежноеантрацит». Відмову відповідача в призначені пенсії на пільгових умовах позивач вважає протиправною, оскільки існують всі підстави для призначення такої пенсії. З наведених підстав просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Ухвалою суду від 19.02.2020 відкрито провадження у справі №280/1038/20 за правилами спрощеного позовного провадження, призначене судове засідання на 19.03.2020 без виклику сторін.

16.03.2020 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву (вх.№11997), в якому зазначено, що позивачу відмовлено у зарахуванні до пільгового стажу періоди його роботи на підприємстві Шахта «Северная» Виробниче об'єднання «Торезантрацит», а також шахти «Снежнянская» Виробниче об'єднання «Снежноеантрацит», у зв'язку із тим, що вказані підприємства не перереєстровані на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі, а тому видані ними документи не можуть розглядатись для визначення права на пільгову пенсію. З позиції відповідача, такі довідки не є легітимними та не можуть підтверджувати пільговий стаж позивача. З наведених підстав просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, судом встановлено наступне.

Як свідчать обставини справи, 23.12.2019 ОСОБА_1 звернувся до відділу з питань перерахунків пенсій №4 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах (а.с.52).

27.12.2019 відповідачем прийнято рішення про відсутність у ОСОБА_1 права на пенсію за віком на пільгових умовах у зв'язку з тим, що згідно наданих документів про стаж та індивідуальних відомостей про застраховану особу позивач має 37 років 1 місяць 26 днів страхового стажу, з них 8 років 9 місяців пільгового стажу роботи за списком №1, врахованого згідно з п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, який затверджений постановою Кабінету Міністрів №637 від 12.08.1993.

31.01.2020 позивач звернувся до Бердянського відділу обслуговування громадян (сервісного центру) з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При призначенні пенсії позивач просив зарахувати до загального та пільгового стажу періоди роботи з 03.08.1992 по 23.09.1997 на шахті «Северная» п/о «Торезантрацит» та з 20.10.1997 по 20.04.2000 на шахті «Снежнянская» п/о «Снежноеантрацит», відповідно до наданих до заяви уточнюючих довідок №2953/27 від 09.01.2020 та 2950/27 від 09.01.2020 (а.с.26-27).

Листом Управління обслуговування громадян Бердянського відділу обслуговування громадян (сервісного центру) №454-779/Т-02/8-0800/20 від 06.02.2020 у зарахуванні до загального та пільгового стажу періоди роботи з 03.08.1992 по 23.09.1997 на шахті «Северная» п/о «Торезантрацит» та з 20.10.1997 по 20.04.2000 на шахті «Снежнянская» п/о «Снежноеантрацит», відповідно до наданих до заяви уточнюючих довідок 32953/27 від 09.01.2020 та 2950/27 від 09.01.2020 відмовлено з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України №595 від 07.11.2014 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, а також інших платежів з рахунків, відкритих в органах Казначейства» та з огляду на те, що документи, видані підприємствами, які не перереєструвались на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі, не можуть розглядатись для визначення права на пільгову пенсію. Для визначення права на пільгову пенсію та її розрахунок позивачу запропоновано надати уточнюючі довідки підприємств, видані згідно діючого законодавства (а.с.27-28).

Позивач, вбачаючи у відмові відповідача в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та в зарахуванні періодів роботи з 03.08.1992 по 23.09.1997 на шахті «Северная» п/о «Торезантрацит» та з 20.10.1997 по 20.04.2000 на шахті «Снежнянская» п/о «Снежноеантрацит» до загального та пільгового стажу роботи протиправну бездіяльність, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.

За приписами ст. 8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як свідчать обставини справи, позивачу відмовлено у призначенні пільгової пенсії у зв'язку з не зарахуванням до пільгового стажу період роботи з 03.08.1992 по 23.09.1997 на шахті «Северная» п/о «Торезантрацит» та з 20.10.1997 по 20.04.2000 на шахті «Снежнянская» п/о «Снежноеантрацит».

Суд зазначає, що згідно приписів ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно приписів ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до п. 2 розділу XV Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України “Про пенсійне забезпечення”.

Відповідно до приписів ст.7 Закону України “Про пенсійне забезпечення” звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.

Згідно зі ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.

Згідно зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок № 383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.

При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки № 1 і № 2 чинні на період роботи позивача, відповідно до яких, професія позивача, на яких він працював у спірні періоди, відносяться до Списку № 1. Праця позивача за професією, що передбачена Списком № 1 не заперечується відповідачем.

Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку.

Згідно Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993р. № 637 (далі - Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами (п.1 Порядку).

Відповідно до п.3 Порядку № 637 встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно з п.20 Порядку №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

З самої назви Порядку та безпосередньо з пункту 20 вбачається, що необхідність надання уточнюючих довідок підприємств, установ, організацій або їх правонаступників виникає при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Отже, зазначеним Порядком №637 передбачено підтвердження спеціального трудового стажу уточнюючою довідкою, а у разі неможливості підтвердження стажу такою довідкою та розміщення підприємства на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб. У разі ліквідації питання щодо підтвердження стажу розглядається комісією.

З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що ОСОБА_1 працював:

- на шахті «Северная» виробниче об'єднання «Торезантрацит»:

з 03.08.1992 по 09.11.1992 на посаді учня гірника підземного робочого з повним підземним робочим днем в шахті;

з 10.11.1992 по 23.09.1997 на посаді підземним гірничим робітником з повним підземним робочим днем в шахті.

На шахті «Снежнянская» Виробниче об'єднання «Снежноеантрацит»:

з 20.10.1997 по 16.11.1997 на посаді підземного гірничого робітника з повним підземним робочим днем в шахті;

з 17.11.1997 по 31.08.1998 на посаді підземного гірничого робітника з повним підземним робочим днем в шахті;

з 01.09.1998 по 20.04.2000 на посаді підземним гірномонтажником з повним робочим днем в шахті (а.с.12-14).

Відповідно до довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №2953/27 від 09.01.2020 підтверджено, що позивач працював на шахті «Северная» виробниче об'єднання «Торезантрацит» учнем гірника підземного робочого з повним підземним робочим днем, з 10.11.1992 по 23.09.1997 на посаді підземним гірничим робітником з повним підземним робочим днем в шахті; №2950/27 від 09.01.2020 підтверджено, що позивач працював на шахті «Снежнянская» Виробниче об'єднання «Снежноеантрацит»: з 20.10.1997 по 16.11.1997 на посаді підземного гірничого робітника з повним підземним робочим днем в шахті; з 17.11.1997 по 31.08.1998 на посаді підземного гірничого робітника з повним підземним робочим днем в шахті; з 01.09.1998 по 20.04.2000 на посаді підземним гірномонтажником з повним робочим днем в шахті. Довідки видані на підставі: наказів по особистому складу, особової картки ОСОБА_2 -2, рахункам по заробітній платі (а.с.16,22).

Також судом досліджено копії підтверджуючих документів: від 09.01.2020 №2954/27 виписки з наказу від 30.01.1995 №29 про включення посади «підземний гірничий робітник» до Списку №1 для отримання пільгової пенсії; довідки про підземні виходи ОСОБА_1 на посаді учня підземного гірничого робітника від 09.01.2020 №2955/27; довідки про заробіток ОСОБА_1 для обчислення пенсії від 09.01.2020 №2956/27 про суми заробітку з 1992 по 1996 роки включно; довідки про заробіток ОСОБА_1 для обчислення пенсії від 09.01.2020 №2957/27 про суми заробітку з 1996 по 1997 рік включно; довідки про перейменування та реорганізацію шахти «Северная»; архівної виписки від 09.01.2020 №2951/27 наказу по шахті «Снежнянская» Торезкого производственного обьединения по добыче антрацита «Торезантрацит» від 12.12.1994 №697 «про пільгове пенсійне забезпечення»; довідки про заробіток ОСОБА_1 для обчислення пенсії від 09.01.2020 №2952/27 про суми заробітку з 1997 по 2000 рік включно; довідки про перейменування та реорганізацію шахти «Снежнянская» (а.с.17-21, 23-25).

Судом встановлено, що відповідачем відмовлено позивачу у зарахуванні до пільгового стажу періоди його роботи на шахті «Северная» виробниче об'єднання «Торезантрацит», на шахті «Снежнянская» Виробниче об'єднання «Снежноеантрацит, у зв'язку із тим, що вказані підприємства не перереєстровані та знаходяться на тимчасово окупованій території, тому довідки таких підприємств не є легітимними і не можуть підтверджувати пільговий стаж позивача.

Однак, суд не приймає вказані посилання до уваги, оскільки чинним законодавством України не встановлено прямої заборони на використання документів, виданих підприємствами, що наразі знаходяться на тимчасово неконтрольованій території України, відтак посилання відповідача на неможливість взяття до уваги документів, які надавалися позивачем для підтвердження трудового стажу є неправомірним.

Крім того, положення ч. 3 ст. 44 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено право відповідача на проведення перевірки. Разом з цим, за вимогами законодавства, неможливість проведення перевірки не ставить у залежність особу щодо якої розглядається питання про призначення пенсії, оскільки це не є підставою для відмови у зарахуванні стажу та призначення пенсії.

Суд враховує те, що відповідач, відповідно до п. 20 Порядку №637, не позбавлений був права звернутися із запитом до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування для перевірки наявного у позивача спеціального трудового стажу.

З огляду на викладене, відповідачем безпідставно не включено до пільгового стажу позивача вищезазначені періоди його роботи на шахтах.

Надаючи оцінку доказам у даній справі, суд вважає можливим застосувати загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та ЄСПЛ, в контексті оцінки документів, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки не прийняття їх призведе до порушень та обмежень прав позивача на соціальний захист та гарантоване йому право на пенсійне забезпечення як громадянину, який працював на роботах зі шкідливими умовами праці.

При цьому суд зазначає, що витребування та перевірка додаткових документів і довідок є правом пенсійного органу. Неможливість пенсійного органу скористатися правом на перевірку пільгової довідки особи не може бути підставою для обмеження права пенсіонера на отримання належної пенсії.

Такого висновку дійшов Верховний суд у постанові від 16.07.2019 по справі №235/516/17.

Враховуючи, що записами у трудовій книжці в сукупності з наявними в матеріалах справи довідками підтверджено періоди роботи ОСОБА_1 , щодо яких виник спір, то суд приходить до висновку про необхідність зобов'язання відповідача включити ці періоди у загальний та пільговий стаж позивача.

Частиною 1 ст.77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

На підставі системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

При цьому, згідно приписів ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе вийти за межі заявлених позовних вимог та захистити порушене право позивача у спосіб визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та не зарахування періодів роботи до загального та пільгового стажу роботи.

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1681,60 грн., що підтверджується платіжною квитанцією №ПН968152 від 13.02.2020 (а.с.8).

За таких обставин, судовий збір підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, просп. Соборний, буд. 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та не зарахування періодів роботи до загального та пільгового стажу роботи.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати до загального та пільгового стажу роботи ОСОБА_1 періоди роботи на шахті «Северная» виробниче об'єднання «Торезантрацит»:

з 03.08.1992 по 09.11.1992 на посаді учня гірника підземного робочого з повним підземним робочим днем в шахті;

з 10.11.1992 по 23.09.1997 на посаді підземним гірничим робітником з повним підземним робочим днем в шахті.

На шахті «Снежнянская» Виробниче об'єднання «Снежноеантрацит»:

з 20.10.1997 по 16.11.1997 на посаді підземного гірничого робітника з повним підземним робочим днем в шахті;

з 17.11.1997 по 31.08.1998 на посаді підземного гірничого робітника з повним підземним робочим днем в шахті;

з 01.09.1998 по 20.04.2000 на посаді підземним гірномонтажником з повним робочим днем в шахті.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, просп. Соборний, буд. 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) судовий збір у розмірі 1681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна) грн. 60 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 19.03.2020.

Суддя І.В.Садовий