18 березня 2020 року м. Житомир справа № 240/1320/20
категорія 112030100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Нагірняк М.Ф.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Позивач зазначає, що з 22.12.2017року є пенсіонером у зв'язку із звільненням з військової служби в Збройних силах України. Згідно довідки Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 31.01.2018року №305/86 Позивачу стало відомо, що при нарахуванні пенсії не були враховані всі види його грошового забезпечення. На письмове звернення Позивача про перерахування розміру призначеної йому пенсії Відповідач листом від 03.03.2018року протиправно відмовив.
Такі дії Відповідача, на думку Позивача є протиправними, так як при визначенні розміру пенсії Позивачу як військовослужбовцю підлягають врахуванню всі види його грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби, з яких був сплачений єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в тому числі щомісячна додаткова грошова допомога, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, премії та винагорода за участь в АТО.
Ухвалою суду від 20.02.20208року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі і призначено до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Представник Відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, направив на адресу суду відзив в якому зазначив, що при визначенні розміру пенсії Позивачу були враховані всі види його грошового забезпечення, що носять системний характер. На думку представника Відповідача, зазначені в позові додаткові види грошового забезпечення не підлягають врахуванні при визначенні розміру пенсії, так як не носять системного характеру.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали в порядку письмового провадження, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, регулюються правовими нормами Закону України від 9 квітня 1992 pоку N 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон N 2262-XII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.
В судовому засіданні встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 з 22.12.2017року є особою, звільненою з військової служби та має право на пенсію за цим Законом N 2262-XII.
Сторонами визнається, що Позивач 14.02.2018року звертався до Відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії із врахуванням розміру його грошового забезпечення, вказаному в довідці Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 31.01.2018року №305/86 про розмір грошового забезпечення Позивача за відповідні вказані звітні періоди (а.с.14-15).
За результатами розгляду такого звернення Відповідач листом від 03.03.2018року відмовив Позивачу у проведенні такого перерахунку (а.с.16-17).
Суть спору між сторонами в даній справі зведена виключно до наявності чи відсутності права у Позивача щодо врахування при визначенні йому розміру пенсії слідуючих видів його грошового забезпечення відповідно до довідки Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 31.01.2018року №305/86, а саме:
- щомісячної додаткової грошової допомоги на загальну сум172844,11 грн.;
- грошової допомоги на оздоровлення на загальну суму 21784,49 грн.;
- матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 30870,34грн.;
- одноразової премії на загальну суму 81309,96грн.;
- одноразової винагороди за участь в АТО в сумі 6076,82 грн.
Правовими нормами ч.3 ст. 43 Закону N 2262-XII прямо зазначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Аналогічно в п.7 Постанови КМ України від 17 липня 1992 р. N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" прямо зазначено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Така ж правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 11 квітня 2017 р. у справі N 21-938а16, та в постанові від 12 вересня 2017 року у справі №812/6733/13а/21-111а16.
За змістом частини третьої статті 43 Закону N 2262-XII пенсія військовослужбовців обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. Ця норма не містить положень про включення до грошового забезпечення одноразових складових виплат, в тому числі грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової премії, оскільки такі складові грошового забезпечення відносяться до разових платежів і мають характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.
Тобто, Позивачу як військовослужбовцю Збройних Сил, що має право на пенсію на умовах цього Закону, при обчисленні пенсії враховується відповідний оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування,
Суд вважає обґрунтованими доводи Позивача щодо протиправності неврахування при обчисленні пенсії щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою КМ України від 22 вересня 2010 р. N 889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій" (наділ - постанова N 889). В розумінні вимог постанови N 889 така додаткова грошова винагорода Позивачу виплачувалася щомісячно, а тому підлягає врахуванню при визначенні йому розміру пенсії.
Отже, щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Така ж правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 20 жовтня 2015 року у справі № 559/3342/14-а.
Разом з тим, розмір такої додаткової грошової допомоги враховується лише за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, тобто в сумі 155345,24грн.
Одночасно суд вважає безпідставними доводи Позивача щодо необхідності врахування при визначенні розміру пенсії Позивачу одноразової премії, виплаченої Позивачу в грудні 2015року, грудні 2016 року , в жовтні та грудні 2017року на загальну суму 81309,96грн., грошової допомоги на оздоровлення, виплаченої в червні і серпні 2016року та квітні 2017року, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, виплаченої в грудні 2015року, грудні 2016 року та грудні 2017року, та одноразової винагороди за участь в АТО, виплаченої в січні-березні 2016року.
Вказані премія, допомоги та винагорода носять виключно одноразовий характер, про що прямо зазначено в довідці (а.с.13).
Таким чином, відповідно до вимог ст. 43 Закону N 2262-XII грошова допомоги на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова премія та одноразова винагорода за участь в АТО не підлягають врахуванню при перерахунку пенсії Позивачу, так як такі надбавки не мають статусу щомісячних додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до дослідженої судом довідки Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 31.01.2018року №305/86 до розміру грошового забезпечення Позивача включалася щомісячна додаткова грошова допомога за період з листопада 2015 року по жовтень 2017року на загальну суму 155345,24грн., з якої був сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування
Такий розмір щомісячної додаткової грошової допомоги безпідставно не був врахований при визначенні розміру пенсії Позивача.
За приписами частини третьої статті 51 Закону N 2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Зазначене свідчить про наявність порушеного права Позивача щодо неврахування сум щомісячних додаткової грошової допомоги при визначенні розміру пенсії Позивачу. Позовні вимоги Позивача в цій частині є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Вказане порушене право Позивача підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неврахування при обчисленні пенсії ОСОБА_1 щомісячної додаткової грошової допомоги на загальну суму 155345,24грн. відповідно до довідки Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 31.01.2018року №305/86. Одночасно суд зобов'язує Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 22.12.2017року перерахунок та виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 із врахуванням щомісячної додаткової грошової допомоги на загальну суму 155345,24грн. відповідно до довідки Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 31.01.2018року №305/86.
Судові витрати стягненню не підлягають відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити частково, визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неврахування при обчисленні пенсії ОСОБА_1 щомісячної додаткової грошової допомоги на загальну суму 155345,24грн. відповідно до довідки Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 31.01.2018року №305/86.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м.Житомир, вул.Ольжича,7 ЄДРПОУ 13559341) здійснити з 22.12.2017року перерахунок та виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП № НОМЕР_1 ) із врахуванням щомісячної додаткової грошової допомоги на загальну суму 155345,24грн. відповідно до довідки Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 31.01.2018року №305/86.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Ф. Нагірняк