,
Справа № 264/8093/19
3/264/240/2020
17.03.2020 р. м. Маріуполь
Суддя Іллічівського районного суду м. Маріуполя Донецької області Іванченко Алла Миколаївна, розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , не працюючого, який зареєстрований та проживає в АДРЕСА_1 ,
за ст. 164 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
19.12.2019 року на адресу Іллічівського райсуду м.Маріуполя надійшов протокол про адміністративне правопорушення №241/05-99-33-06, складений 09.12.2019 року головним державним ревізором - інспектором відділу контрольно - перевірочної роботи самозайнятих осіб управління податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДПС у Донецькій області Савченком Р.С., відносно ОСОБА_1 за ст.164 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі за текстом КУпАП), з додатками до нього.
Згідно вказаного протоколу, ОСОБА_1 14.11.2019 року о 15.00 годині провадив господарську діяльність на об'єкті будівництва за адресою: АДРЕСА_2 , з надання послуг будівельно - монтажних та інших робіт із завершення будівництва без державної реєстрації як суб'єкта господарювання, а саме: порушено ст.14,18 Закону України від 15.05.2003 року № 755-IV Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зі змінами та доповненнями, в чому вбачається відповідальність згідно ч.1 ст.164 КУпАП.
Матеріали відносно ОСОБА_1 надійшли на адресу суду 19.12.2019 року.
Як вбачається з поданих до суду письмових пояснень правопорушник вказав, що на початку листопада 2019 року до нього звернувся його знайомий ОСОБА_2 , який приблизно півроку тому допоміг йому із запчастинами для ремонту автомобіля. Ремонт був дуже дорогий та затратний, запчастини коштували дуже дорого, і ОСОБА_2 погодився надати їх у розстрочку. ОСОБА_3 повідомив, що разом з дружиною вони придбали нежитлове приміщення, розташоване за адресою: АДРЕСА_2 . У приміщенні вже було проведено кваліфіковані будівельно - монтажні роботи. Він попросив допомогти зробити демонтаж опалубки та прибирання будівельного сміття. Він звернувся до своїх знайомих ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та інш. з проханням допомогти йому. Вони безоплатно та без яких би то ні було договірних правовідносин допомогли здійснити демонтаж опалубки та прибрали будівельне сміття. Це було в знак подяки ОСОБА_6 за те, що він допоміг. Дружину ОСОБА_6 він не знає, і ніколи не перебував у договірних стосунках.
Захисник правопорушника, який діє на підставі договору про надання правничої допомоги, адвокат Темір І.В., у судове засідання не з'явився, направив на адресу суду клопотання про закриття провадження по справі у зв'язку відсутністю складу адміністративного правопорушення. В обґрунтування заявленого клопотання зазначив, що в порушення вимог ст.256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено, чому у даному випадку при проведенні робіт по демонтажу опалубки та вивозу будівельного сміття на об'єкті реконструкції ОСОБА_1 , особі без будівельної освіти та відповідної професійної кваліфікації та при наявності інших осіб на час перевірки, саме йому необхідно мати державну реєстрацію як суб'єкта господарювання. Згідно діючого законодавства виконання будівельно-монтажних робіт із завершення будівництва потребує ліцензування та ці роботи не можуть виконуватись без неї та ще особою без освіти та відповідної кваліфікації, а саме ОСОБА_1 , а тому державної реєстрації як суб'єкта господарювання останнього є неможливою відповідно до вимог закону. У вказаному протоколі про адмінправопорушення повинно бути посилання на відповідний нормативний документ, у якому передбачено необхідність державної реєстрації для одної конкретної фізичної особи для демонтажу опалубки і прибирання будівельного сміття групою фізичних осіб без винагороди. Матеріали про адміністративне правопорушення не містять характеризуючої ознаки, а саме систематичності, відомостей про отримання винагороди ОСОБА_1 від замовника будівництва, як основної умови та ознаки здійснення підприємницької діяльності. В матеріалах відсутні пояснення власника нежитлового приміщення АДРЕСА_2 , де проводилась перевірка, а висновки в Акті від 25.11.2019 року в частині імовірного укладання ОСОБА_1 договірних правовідносин з ФОП ОСОБА_7 ґрунтуються на припущеннях, що є недопустимим. Просив розглянути справу за його відсутності.
Відповідно до письмових пояснень свідок ОСОБА_2 пояснив, що йому та його дружині на праві спільної сумісної власності подружжя належить нежитлове приміщення АДРЕСА_2 . АДРЕСА_3 ділянка, на якій розташоване вказане нежитлове приміщення, знаходить в оренді та оформлена на його дружину. На теперішній час відповідно до наданих дозвільних документів на даному об'єкті проводиться реконструкція. Після проведення будівельних робіт на об'єкті необхідно було провести вбиральні роботи по демонтажу опалубки та вивезти будівельне сміття. Він звернувся до свого знайомого ОСОБА_1 , якому він раніше допоміг, а саме надав запчастини для ремонту автомобіля. ОСОБА_8 погодився допомогти йому безкоштовно. Він є суб'єктом підприємницької діяльності, займається продажом автомобільних запчастин. 13.11.2019 року та 14.11.2019 року ОСОБА_1 та його приятелі впродовж двох днів займались демонтажем опалубки та вивезли будівельне сміття. Ніяких договірних стосунків між ними та його дружиною не існувало. ОСОБА_7 не сплачувала винагороду ОСОБА_8 .
Суд, розглянувши матеріали справи, вивчивши письмові клопотання адвоката правопорушника, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
За правилами ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом та інше.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
З диспозиції статті 164 ч.1 КУпАП вбачається, що відповідальність наступає у випадку провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Відповідно до ст.164 КУпАП суб'єктом правопорушення можуть бути фізичні та юридичні особи, які є суб'єктами господарської діяльності та здійснюють її з порушеннями встановлених вимог.
Суб'єктивна сторона вказаного правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі прямого або непрямого умислу.
Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері регулювання господарської діяльності.
Згідно п.1.36 ст. 14 Податкового Кодексу України господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Під господарською діяльністю у ч.1 ст.3 Господарського кодексу України, розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями.
Стаття 42 Господарського кодексу України передбачає, що підприємництво як вид господарської діяльності - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
На провадження господарської діяльності із будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 2016 р. № 256 Ліцензійні умови які встановлюють вичерпний перелік організаційних, кадрових, технологічних і спеціальних вимог до провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками, що обов'язкові для виконання ліцензіатом, а також вичерпний перелік документів, що додаються до заяви про отримання ліцензії.
Господарська діяльність з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками, підлягає ліцензуванню за переліком видів робіт із провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками, які підлягають ліцензуванню, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - перелік робіт).
Об'єкти, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками, які підлягають ліцензуванню (Назва переліку в редакції Постанови КМ № 401 від 07.06.2017).
На теперішній час ліцензуванню підлягають наступні види робіт:
1.00.00 Будівельні і монтажні роботи загального призначення
1.01.00 улаштування основ та фундаментів збірних та монолітних
1.02.00 улаштування фундаментів із застосуванням паль
1.03.00 улаштування фундаментів, що виконуються спеціальними способами
1.04.00 зведення металевих конструкцій
1.05.00 зведення збірних бетонних та залізобетонних конструкцій
1.06.00 зведення монолітних бетонних, залізобетонних та армоцементних конструкцій
1.07.00 зведення кам'яних та армокам'яних конструкцій
1.08.00 зведення дерев'яних конструкцій
1.09.00 будівництво гідротехнічних споруд та комплексів
1.10.00 розробка гірничих споруд та комплексів
1.11.00 реставрація, консервація, ремонтні роботи, реабілітація пам'яток культурної спадщини
1.12.00 монтаж технологічного устаткування
1.13.00 виконання пусконалагоджувальних робіт:
1.13.01 електротехнічних пристроїв
1.13.02 автоматизованих систем управління
1.13.03 систем вентиляції та кондиціонування повітря
1.13.04 підйомно-транспортного устаткування
1.13.05 металообробного устаткування
1.13.06 холодильних і компресорних установок
1.13.07 теплоенергетичного устаткування
1.13.08 деревообробного устаткування
1.13.09 водопостачання та водовідведення
2.00.00 Будівництво об'єктів інженерної інфраструктури
2.01.00 монтаж внутрішніх інженерних мереж, систем, приладів і засобів вимірювання, іншого обладнання:
2.01.01 водопостачання та водовідведення
2.01.02 опалення
2.01.03 вентиляції і кондиціювання повітря
2.01.04 газопостачання
2.01.05 технологічних трубопроводів
2.01.06 електропостачання і електроосвітлення
2.01.07 засобів автоматизації і контрольно-вимірювальних приладів, зв'язку, сигналізації, радіо, телебачення, інформаційних мереж
2.02.00 монтаж зовнішніх інженерних мереж, систем, приладів і засобів вимірювання, іншого обладнання:
2.02.01 водопостачання та водовідведення
2.02.02 теплопостачання
2.02.03 газопостачання
2.02.04 магістральних нафтогазопроводів
2.02.05 електропостачання і електроосвітлення
2.02.06 зв'язку, сигналізації, радіо, телебачення, інформаційних мереж
2.03.00 монтаж інженерних споруд
3.00.00 Будівництво об'єктів транспортної інфраструктури
3.01.00 залізничних та трамвайних колій
3.02.00 доріг автомобільних
3.03.00 мостів і мостових переходів:
3.03.01 мостів для перепуску через перешкоди водних потоків
3.03.02 мостових переходів, шляхопроводів, естакад, віадуків, переходів
3.04.00 аеродромів та вертодромів
3.05.00 тунелів та метрополітенів
3.06.00 вертикального транспорту (ліфтів, ескалаторів, підйомників, канатних доріг тощо).
Ліцензіат зобов'язаний виконувати вимоги цих Ліцензійних умов, а здобувач ліцензії - їм відповідати.
Відомості про виробничо-технічну базу, склад працівників за професійним та кваліфікаційним рівнем, технологію виробництва, інформаційно-правове забезпечення, наявну систему контролю якості виконання робіт, виконані заявником будівельно-монтажні роботи (за наявності у суб'єкта господарювання відокремленого підрозділу, який має намір провадити господарську діяльність з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками, у таких відомостях зазначається інформація про виробничо-технічну базу, склад працівників за професійним та кваліфікаційним рівнем, технологію виробництва, наявну систему контролю якості виконання робіт, виконані відокремленим підрозділом будівельно-монтажні роботи).
Суб'єктам господарювання, які мають намір провадити господарську діяльність з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками, та отримують ліцензію на будівництво вперше, право виконувати роботи на таких об'єктах без попереднього досвіду роботи надається за умови дотримання організаційних, кадрових і технологічних вимог, установлених цими Ліцензійними умовами, та підтвердження досвіду роботи фахівців суб'єкта господарювання за попереднім місцем їх роботи
Господарська діяльність з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками, здійснюється з дотримання вимог ДБН В.1.2-14-2009 “Загальні принципи забезпечення надійності та конструктивної безпеки будівель, споруд, будівельних конструкцій та основ”, ДБН A.3.1-5-2016 “Організація будівельного виробництва”, інших нормативно-правових актів, будівельних норм та нормативних документів у сфері містобудівної діяльності. Ліцензіат зобов'язаний повідомляти органові ліцензування про всі зміни даних, які зазначені в його документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії, не пізніше одного місяця з дня настання таких змін. Для провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками, фізична особа - підприємець повинен мати вищу освіту відповідної спеціалізації (магістр, спеціаліст, бакалавр). Фізична особа - підприємець відповідно до своєї професії та кваліфікації може виконувати роботи особисто або із залученням найманих працівників. Під час виконання робіт з реставрації, консервації, ремонтних робіт, реабілітації на пам'ятках культурної спадщини кваліфікація робітників повинна відповідати вимогам ДСТУ-Н Б Д.2.5-27:2012; ДСТУ Б Д.2.5-1:2012 - ДСТУ Б Д.2.5-26:2012 та підтверджуватися відповідними документами про кваліфікацію.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що виконання будівельно-монтажних робіт із завершення будівництва потребує ліцензування та ці роботи не можуть виконуватись без неї та ще особою без освіти та відповідної кваліфікації, а саме ОСОБА_1 , а тому державної реєстрації як суб'єкта господарювання останнього є неможливою відповідно до вимог закону.
Матеріали про адміністративне правопорушення не містять характеризуючої ознаки господарської діяльності - систематичності, відомостей про отримання винагороди ОСОБА_1 від замовника будівництва, як основної умови та ознаки здійснення підприємницької діяльності.
Крім того, в матеріалах про адміністративне правопорушення відсутні пояснення власника нежитлового приміщення АДРЕСА_2 . АДРЕСА_2 , де проводилась перевірка, а висновки в Акті від 25.11.2019 року в частині імовірного укладання ОСОБА_1 договірних правовідносин з ФОП ОСОБА_7 ґрунтуються на припущеннях, що є недопустимим.
В зв'язку з тим, що процедура оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення проведена в порушення вимог КУпАП, у зв'язку із чим, вказані обставини унеможливлюють повний, всебічний та об'єктивний розгляд справи в судовому засіданні.
Згідно ст.61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.
За ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях, а всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що матеріалами справи не доведено винуватість ОСОБА_1 в інкримінованому йому адміністративному правопорушенні, передбаченому ч.1 ст.164 КУпАП.
Таким чином, клопотання захисника про закриття провадження у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення підлягає задоволенню.
Крім того, суд зазначає наступне.
Адміністративні стягнення можуть бути накладені у конкретно визначених часових рамках, під якими розуміється строки накладення адміністративних стягнень або давність притягнення до адміністративної відповідальності.
Згідно ст.38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення підвідомчі суду, стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніше як через три місяці з дня його виявлення.
Правовим наслідком закінчення строку є неможливість притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинене нею діяння.
В цьому разі, відповідно до п.7 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст.38 цього кодексу.
Таким чином, на момент розгляду справи строк притягнення до адміністративної відповідальності правопорушника сплинув.
Керуючись ст.ст.164 ч.1, 247, 284 КУпАП, суддя,-
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.164 КУпАП закрити, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На постанову суду може бути подано апеляцію в Донецький апеляційний суд протягом десяти днів з моменту його винесення.
Суддя: А. М. Іванченко