Ухвала від 17.03.2020 по справі 906/1/20

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

"17" березня 2020 р. Справа № 906/1/20.

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Лозинської І.В., розглядаючи клопотання позивача про залучення до участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору у справі

за позовом Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації в Житомирській області (м. Житомир)

до 1) Управління Служби безпеки України в Житомирській області (м. Житомир)

2) Комунального підприємства "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради (м. Житомир)

3) Житомирської міської ради (м. Житомир)

про визнання права власності на об'єкт нерухомого майна, скасування рішення Житомирської міської ради, рішення про державну реєстрацію та вилучення запису з Державного реєстру речових прав власності

ВСТАНОВИВ:

Позивачем подано позов до Господарського суду Житомирської області (з врахуванням клопотання від 14.02.2020 (а. с. 130)) про:

1) визнання права оперативного управління нерухомим майном - адміністративними приміщеннями, літера «А», загальною площею 1546,10 кв.м. та будівлями господарського призначення, літера «Б», загальною площею 22,8 кв.м., розташованими за адресою: м. Житомир, вул. Фещенка - Чопівського, 7;

2) скасування рішення Житомирської міської ради від 07.04.2011 № 257, яке сприяло подвійній реєстрації щодо адмінприміщень, літ. "А", загальною площею 853,10 кв.м. з господарською будівлею, літ. "Б", загальною площею 22,8 кв.м., розташованих за адресою: м. Житомир, вул. Фещенка - Чопівського, 7;

3) скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), прийняте 10.05.2011 державним реєстратором Комунального підприємства "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради (номер запису 14723 в книзі: 191);

4) вилучення з Державного реєстру речових прав власності запису про право власності.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що Управління Служби безпеки України в Житомирській області не мало правових підстав для здійснення перереєстрації адміністративних приміщень будівлі літера "А", загальною площею 853,10 кв. м. з господарською будівлею загальною площею 22,8 кв. м., розташованих за адресою: м. Житомир, вул. Фещенка - Чопівського, буд. 7, а КП "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради не мало законних підстав для здійснення державної реєстрації речового права на нерухоме майно, тому державна реєстрація речового права підлягає скасуванню.

Ухвалою від 21.01.2020 господарський суд прийняв вказану позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі, постановив здійснювати її розгляд за правилами загального позовного провадження; призначив підготовче засідання суду на 18.02.2020 о 15:00 (а. с. 109,110).

14.02.2020 до суду від позивача надійшов супровідний лист від 14.02.2020, вих. № 32/01-328 разом з обґрунтуванням підстав залучення у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департаменту реєстрації Житомирської міської ради (а. с. 127,128).

Господарський суд встановив необхідність залучення для розгляду справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача 1) Департаменту реєстрації Житомирської міської ради виходячи з такого.

Серед позовних вимог позивача у даному спорі є скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), прийняте 10.05.2011 державним реєстратором КП "Житомирське обласне МБТІ" Житомирської обласної ради (номер запису 14723 в книзі: 191 та вилучення з Державного реєстру речових прав власності запису про право власності.

Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації врегульовано нормами Закону України від 01.07.2004 № 1952-ІV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон № 1952-ІV), який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону № 1952-ІV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав (п. 2 ч. 1 ст. 2 Закону № 1952-ІV).

За п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1952-ІV загальними засадами державної реєстрації прав є обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав.

Державній реєстрації прав підлягають право власності та право довірчої власності як спосіб забезпечення виконання зобов'язання на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва (п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 1952-ІV).

За ініціативою суду долучено до матеріалів справи детальну інформацію про юридичну особу - Департамент реєстрації Житомирської міської ради, отриману з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, з якої вбачається його місцезнаходження: 10014, м. Житомир, майдан Корольова, буд. 4/2 та код ЄДРПОУ 40418650 (а. с. 170, 171).

Якщо суд, зокрема, при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору (ч. 2 ст. 50 ГПК України).

Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі (ч. 4 ст. 50 ГПК України).

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що рішення у даній справі може вплинути на права та обов'язки Департаменту реєстрації Житомирської міської ради, що в силу ст. 50 ГПК України є підставою для його залучення як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача 1).

За ст. 172 ГПК України, зокрема, позивач зобов'язаний до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення. Такий самий обов'язок покладається на позивача у разі залучення або вступу у справу третьої особи.

Статтею 168 ГПК України унормовано, що у поясненнях третьої особи щодо позову або відзиву третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, викладає свої аргументи і міркування на підтримку або заперечення проти позову. До пояснень третьої особи застосовуються правила, встановлені частинами третьою - сьомою статті 165 цього Кодексу. Пояснення третьої особи подаються в строк, встановлений судом.

Суд має встановити такий строк, який дозволить третій особі підготувати свої міркування, аргументи та відповідні докази, та надати пояснення до позову або відзиву, а іншим учасникам справи - відповідь на такі пояснення завчасно до початку розгляду справи по суті.

Керуючись ст. ст. 50, 168, 182, 234, 235 ГПК України, господарський суд, -

УХВАЛИВ:

1. Залучити до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача 1) - Департамент реєстрації Житомирської міської ради (10014, м. Житомир, майдан Корольова, буд. 4/2; код ЄДРПОУ 40418650).

2. Позивачу протягом п'яти днів з дня отримання даної ухвали надіслати на адресу Департаменту реєстрації Житомирської міської ради копії таких процесуальних документів:

- позовної заяви з додатками, відповіді на відзив Управління СБУ в Житомирській області, клопотання щодо уточнення позовних вимог; докази надіслання надати суду.

3. Відповідачам протягом п'яти днів з дня отримання даної ухвали надіслати на адресу третьої особи відповідні копії відзивів на позовну заяву; докази надіслання надати суду.

4. Департаменту реєстрації Житомирської міської ради в термін 15 днів з дня отримання цієї ухвали надіслати на адресу господарського суду власні письмові пояснення щодо заявлених позовних вимог (за наявності).

5. Направити копії цієї ухвали на адреси сторін та третьої особи.

Ухвала набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Ухвала підписана 17.03.2020.

Суддя Лозинська І.В.

Віддрук:

1 - в справу

2 - позивачу

3,4,5 - відповідачам

6 - третій особі - Департаменту реєстрації Житомирської міської ради (10014, м. Житомир, майдан Корольова, буд. 4/2; (реком. з повідомл.)