Рішення від 16.03.2020 по справі 580/4072/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2020 року справа № 580/4072/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправними та скасування актів, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) подав позов до Головного управління ДФС у Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, далі - Головне управління, відповідач) в якому просить:

- визнати протиправними та скасувати акт № 21 від 30.08.2018 розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався 13 червня 2003 року близько 01 год. 00 хв. (форма Н-5), та акт № 21 про нещасний випадок невиробничого характеру від 30.08.2018 (форма НТ*);

- зобов'язати комісію з розслідування нещасних випадків Головного управління ДФС у Черкаській області провести повторне розслідування нещасного випадку, що стався зі ОСОБА_1 13.06.2003 близько 01 год. 00 хв., та прийняти рішення відповідно до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах та підрозділах системи МВС України від 27.12.2002 № 1346.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем належним чином не проведено розслідування нещасного випадку та комісією з розслідування нещасного випадку не вчинено необхідних дій, передбачених п. 3.8 Порядку № 1346 для розслідування нещасного випадку, що трапився з позивачем 13.06.2003, у зв'язку з чим акт № 21 розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався 13 червня 2003 року близько 01 год. 00 хв. (форма Н-5) та акт про нещасний випадок невиробничого характеру № 21 від 30.08.2018 (форма НТ*) є протиправними та підлягають скасуванню.

Враховуючи вищевикладене, позивач вважає, що нещасний випадок (травма) трапився з ним в період проходження служби і пов'язаний з виконанням службових обов'язків.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 26.12.2019 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та встановлено позивачеві строк, протягом якого можуть бути усунуті недоліки.

08 січня 2020 року на виконання ухвали Черкаського окружного адміністративного суду від 26.12.2019 позивачем супровідним листом подано адміністративний позов в новій редакції.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 14 січня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 06.02.2020.

31 січня 2020 року до суду надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просив в задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що створеною ДПА в Черкаській області комісією проведено службову перевірку, з виїздом на місце, по факту скоєння дорожньо-транспортної пригоди. Відповідно до висновку, за неналежне ставлення до виконання службових обов'язків, яке виразилось у самовільному залишенні добового чергування та використання службового автомобіля у власних потребах прапорщик податкової міліції ОСОБА_1 заслуговує притягнення до сурової дисциплінарної відповідальності, аж до звільнення з органів податкової міліції.

ГУ ДФС у Черкаській області здійснено всі необхідні дії для проведення розслідування нещасного випадку в повному обсязі, дослідивши в повній мірі всі обставини події, що стало підставою для складання акту № 21 форми НТ від 30.08.2018 та акту № 21 розслідування нещасного випадку ( у тому числі поранення), що стався 13.06.2003 форми Н-5.

Зокрема, комісія дійшла цілком об'єктивного висновку, що нещасний випадок стався в період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків.

Беручи до уваги вищевикладене, Головне управління діяло на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, будь-яких прав та законних інтересів позивача порушено не було, тому відповідно правові підстави для задоволення адміністративного позову позивача відсутні.

04 лютого 2020 року позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що в 2018 році службове розслідування по фактам отримання позивачем травми фактично не проводилося. Робота відповідної комісії звелася до переписування окремої інформації з “Висновку перевірки по факту скоєння дорожньо-транспортної пригоди за участю помічника оперуповноваженого групи фізичного захисту МГВПМ Уманської ОДПІ прапорщика податкової міліції ОСОБА_1 ”, та даних з постанов про закриття кримінальної справи № 051030001 від 20.01.2004 (порушеної за фактом ДТП, в якій позивач отримав тілесні ушкодження). При цьому пояснення безпосередніх свідків події, які долучені позивачем до позовної заяви, при проведенні службових розслідування відбиралися та при прийнятті оскаржуваного рішення не враховувалося хоча згідно п.3.8 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань на аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, комісія з розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) зобов'язана протягом трьох діб після утворення комісії: обстежити місце події, опитати свідків і осіб, причетних до неї, і одержати пояснення потерпілого, якщо це можливо.

Усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 06.02.2020, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено розгляд справи по суті до 13.02.2020.

Усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 13.02.2020, занесеною до протоколу судового засідання, оголошено перерву у судовому засіданні до 24.02.2020.

24 лютого 2020 року представник відповідача подав до суду клопотання щодо долучення письмового доказу до матеріалів справи.

Усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 24.02.2020, занесеною до протоколу судового засідання, оголошено перерву у судовому засіданні до 05.03.2020.

05 березня 2020 року позивач подав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, представник відповідача - заяву, в якій зазначив, що не заперечує проти розгляду справи в порядку письмового провадження.

Усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 05.03.2020, занесеною до протоколу судового засідання, вирішено розглянути справу у порядку письмового провадження на підставі частини 3 статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Суд встановив, що згідно затвердженого 30 червня 2003 року головою ДПА в Черкаській області висновку по факту скоєння дорожньо-транспортної пригоди за участю помічника оперуповноваженого групи фізичного захисту МГВПМ Уманської ОДПІ прапорщика податкової міліції ОСОБА_1 , вирішено службову перевірку по факту скоєння дорожньо-транспортної пригоди за участю помічника оперуповноваженого групи фізичного захисту МГВПМ Уманської ОДПІ прапорщика податкової міліції ОСОБА_1 вважати незакінченою. За неналежне ставлення до виконання своїх службових обов'язків, прапорщик податкової міліції ОСОБА_1 заслуговує притягнення до суворої дисциплінарної відповідальності, аж до звільнення з органів податкової міліції, проте дане рішення може бути прийнятим після виходу останнього з лікарняного та прийняття рішення по кримінальній справі. Рахувати, що отримані в результаті ДТП прапорщиком податкової міліції ОСОБА_1 тілесні ушкодження під час проходження служби в органах податкової міліції при обставинах, не пов'язаних з виконанням службових обов'язків.

30 червня 2018 року відповідачем складено акт форми Н-5 № 21 розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався 13.06.2003 близько 01 год. 00 хв., відповідно до вказаного акту комісія, призначена наказом Головного управління ДФС у Черкаській області від 15 серпня 2018 року № 1485 “Про проведення розслідування нещасного випадку з ОСОБА_1 ”, провела у період з 15 по 30 серпня 2018 року розслідування нещасного випадку, який стався із помічником оперуповноваженого групи фізичного захисту міжрегіонального головного відділу податкової міліції Уманської ОДПІ прапорщиком податкової міліції ОСОБА_1 Нещасний випадок стався близько 1 години ночі 13.06.2003 на 161 км+500 м автомагістралі Умань-Одеса, в районі с. Бузівка Жашківського району Черкаської області. Відповідно до висновку комісії, нещасний випадок стався в період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків.

30 серпня 2018 року відповідачем складено акт форми НТ* № 21 про нещасний випадок невиробничого характеру стосовно помічника оперуповноваженого групи фізичного захисту міжрегіонального головного відділу податкової міліції Уманської ОДПІ прапорщик податкової міліції ОСОБА_1 , відповідно до висновків якого порушення нормативно-правових актів не встановлено.

Позивач вважає оскаржувані акти протиправними, прийнятими без законних підстав та такими, що підлягають скасуванню.

Під час вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Згідно висновків, викладених в актах, нещасний випадок стався в період проходження служби, та не пов'язаний з виконанням службових обов'язків, за обставин, які не підпадають під дію п.п. 3.9, 3.10 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженого наказом МВС України від 27.12.2002 № 1346 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.01.2003 за № 83/7404 (далі - Порядок № 1346).

У відповідності до п. 2.1 Порядку № 1346 розслідуванню підлягають раптові погіршення стану здоров'я, поранення, травми, у тому числі отримані внаслідок тілесних ушкоджень, заподіяних іншою особою, гострі професійні захворювання і гострі професійні та інші отруєння, теплові удари, опіки, обмороження, утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, інші ушкодження, отримані внаслідок аварій, пожеж, стихійного лиха (землетруси, зсуви, повені, урагани та інші надзвичайні події), контакту з тваринами, комахами та іншими представниками фауни і флори, що призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше або до необхідності переведення потерпілого на іншу (легшу) роботу терміном не менш як на один робочий день, а також випадки смерті в підрозділі.

Пунктом 2.2 Порядку № 1346 визначено, що за результатами розслідування складаються акти за формою Н-1* (додаток 1) і беруться на облік нещасні випадки (у тому числі поранення), які сталися з працівниками в період проходження служби при виконанні службових обов'язків.

Відповідно до п. 3.8 Порядку № 1346 комісія з розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) зобов'язана протягом трьох діб після утворення комісії: обстежити місце події, опитати свідків і осіб, причетних до неї, і одержати пояснення потерпілого, якщо це можливо; визначити відповідність умов служби (праці, навчання) вимогам нормативно-правових актів про охорону праці; з'ясувати обставини і причини, що призвели до нещасного випадку (у тому числі поранення), визначити осіб, які припустилися порушення нормативно-правових актів, а також розробити заходи щодо запобігання подібним випадкам; визначити, чи трапився нещасний випадок (у тому числі поранення) у період проходження служби при виконанні службових обов'язків (не пов'язаний з виконанням службових обов'язків); скласти акт розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) за формою Н-5* (додаток 4) у трьох примірниках, а також акт за формою Н-1* (НТ*) у п'яти примірниках і передати їх на затвердження керівнику підрозділу, який призначив комісію.

За змістом п. 3.9 Порядку № 1346 комісія з розслідування визнає, що “нещасний випадок трапився при виконанні службових обов'язків”, якщо він трапився в період проходження служби під час: припинення або запобігання злочинам або правопорушенням; вчинення дій із забезпечення особистої безпеки громадян, захисту їх прав і свобод; охорони і забезпечення громадського порядку; несення постової чи патрульної служби; виявлення і розкриття злочинів, розшуку осіб, що їх учинили; забезпечення безпеки дорожнього руху; участі в ліквідації наслідків аварії, пожежі, катастрофи, стихійного лиха та інших надзвичайних подій; виконання потерпілим трудових (посадових, функціональних) обов'язків за режимом роботи підрозділу, у тому числі у відрядженні; перебування на робочому місці, на території підрозділу або в іншому місці роботи чи служби (далі - робота) з моменту прибуття потерпілого в підрозділ до його відбуття, що фіксується відповідно до правил внутрішнього розпорядку підрозділу, у тому числі протягом робочого та надурочного часу, або, за дорученням керівника, у неробочий час; підготовки до роботи та приведення в порядок після закінчення роботи знарядь праці, засобів захисту, одягу, а також здійснення заходів щодо особистої гігієни, пересування по території підприємства перед початком роботи і після її закінчення; проїзду на роботу чи з роботи на транспортному засобі, що належить підрозділу, або іншому транспортному засобі відповідно до укладеного договору; проведення навчання, тренувань, обов'язкових фізичних занять у встановлений час, участі в спортивних змаганнях, професійних та кваліфікаційних конкурсах; використання власного транспорту в інтересах підрозділу з дозволу або за письмовим дорученням керівника підрозділу; провадження дій в інтересах підрозділу, у якому проходить службу (працює) потерпілий; прямування працівника до об'єкта (між об'єктами) обслуговування за затвердженими маршрутами; прямування потерпілого до місця чи з місця відрядження згідно з установленим завданням про відрядження.

Пунктом 3.10 Порядку № 1346 визначено, що Комісія з розслідування також визнає, що “нещасний випадок трапився при виконанні службових обов'язків”, якщо він стався в період проходження служби внаслідок: безпосереднього впливу правопорушника (злочинця) на працівника (учинення опору, захват заручником, напад на працівника, який перебуває не при виконанні службових обов'язків, з метою помсти за законні дії з припинення правопорушення, затримання або викриття правопорушника в період служби тощо); спроби самогубства працівника під впливом психофізіологічних, небезпечних та шкідливих факторів, пов'язаних з виконанням службових обов'язків; травмування внаслідок нестатутних відносин (у разі відсутності вини потерпілого); раптового погіршення стану здоров'я працівника під час виконання ним трудових (посадових) обов'язків у разі відсутності умов, зазначених у третьому, четвертому та шостому абзацах пункту 3.11 цього розділу, що визнається пов'язаним з виконанням службових обов'язків за умови, що погіршення стану здоров'я працівника сталося внаслідок впливу небезпечних чи шкідливих виробничих факторів, що підтверджено медичним висновком, або якщо потерпілий не проходив медичного огляду, передбаченого законодавством, а робота, що виконувалася, протипоказана потерпілому відповідно до медичного висновку про стан його здоров'я. Медичний висновок щодо зв'язку погіршення стану здоров'я працівника з впливом на нього небезпечних чи шкідливих виробничих факторів або щодо протипоказання за станом здоров'я працівника виконувати зазначену роботу видається лікувально-профілактичним закладом за місцем лікування потерпілого на запит керівника підрозділу чи голови комісії з розслідування; в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.

Отже, комісія з розслідування нещасного випадку, що трапився із позивачем зобов'язана була протягом трьох діб після утворення комісії, зокрема, опитати свідків і осіб, причетних до неї відповідно до п. 3.8 Порядку № 1346.

Як свідчать матеріали справи, комісія, призначена наказом Головного управління ДФС у Черкаській області від 15 серпня 2018 року № 1485 “Про проведення розслідування нещасного випадку з ОСОБА_1 ”, провела у період з 15 до 30 серпня 2018 року розслідування нещасного випадку, який стався із помічником оперуповноваженого групи фізичного захисту міжрегіонального головного відділу податкової міліції Уманської ОДПІ прапорщиком податкової міліції ОСОБА_1 Нещасний випадок стався близько с. бузівка Жашківського району Черкаської області та склали акт розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) за формою Н-5* № 21 та акт за формою НТ* №21.

Відповідно до вказаних актів, комісія не проводила опитування свідків і осіб, причетних до вказаної події, чим порушила норми п. 3.8 Порядку № 1346, та не здійснила всіх передбачених Порядком дій для розслідування нещасного випадку, а відтак суд вважає, що акт № 21 від 30.08.2018 розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався 13 червня 2003 року близько 01 год. 00 хв. (форма Н-5), та акт № 21 про нещасний випадок невиробничого характеру від 30.08.2018 (форма НТ*) є протиправними та мають бути скасовані.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.

Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.

Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на те, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до Закону України “Про судовий збір” та не надав доказів понесення інших судових витрат, то підстави для їх розподілу відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати акт № 21 від 30.08.2018 розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався 13 червня 2003 року близько 01 год. 00 хв. (форма Н-5), та акт № 21 про нещасний випадок невиробничого характеру від 30.08.2018 (форма НТ*).

Зобов'язати комісію з розслідування нещасних випадків Головного управління ДФС у Черкаській області провести повторне розслідування нещасного випадку, що стався зі ОСОБА_1 13.06.2003 близько 01 год. 00 хв., та прийняти рішення відповідно до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах та підрозділах системи МВС України від 27.12.2002 № 1346.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Учасники справи:

1) позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

2) відповідач - Головне управління ДФС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, код ЄДРПОУ 39392109).

Рішення складене у повному обсязі та підписане 16.03.2020.

Суддя В.О. Гаврилюк