Рішення від 16.03.2020 по справі 560/4363/19

Справа № 560/4363/19

РІШЕННЯ

іменем України

16 березня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, у якому просить визнати протиправною відмову відповідача у призначенні йому пенсії за віком у відповідності до статті 26 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення", зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати в страховий стаж періоди роботи, які зазначені в листі №38775/03 від 26.11.2019 року, а саме: з 16.07.1990 року по 14.09.1990 року, з 16.02.1992 року по 14.04.1992 року, з 16.03.1995 року по 14.05.1995 року, з 16.09.1995 року по 20.10.1995 року, з 20.10.1995 року по 30.09.1999 рік, з 01.10.2000 року по 31.10.2000 року, з 01.01.2001 року по 29.06.2001 року; період догляду за інвалідом першої групи з 09.10.2018 року по 28.02.2019 року; період заняття підприємницькою діяльністю, за який сплачено страхові внески з 01.03.2019 року по 16.08.2019 року, та призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 26 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 16 серпня 2019 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він звернувся з заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Проте, отримав відмову у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Позивач вважає відмову протиправною, оскільки наявність записів в його трудовій книжці, є достатніми підставами для підтвердження трудового стажу ОСОБА_1 в періоди, які Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не взяло до уваги, при розгляді його заяви від 16.08.2019. Водночас, такі недоліки як відсутність номеру наказу та підпису відповідальної особи вважає формальними та такими що не можуть слугувати підставою для відмови.

У відзиві відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що відповідно до статті 26 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років та за наявності страхового стажу у період звернення з 01.01.2019 по 31.12.2019 не менше 26 років. При цьому, згідно з поданими позивачем документами та індивідуальними відомостями про застраховану особу страховий стаж ОСОБА_1 становить 21 рік 5 місяців 17 днів. Вказує на відсутність правових підстав для зарахування періодів роботи з 16.07.1990 по 14.09.1990, з 16.02.1992 по 14.04.1992, з 16.03.1995 по 14.05.1995, з 16.09.1995 по 20.10.1995, з 20.10.1995 по 30.09.1999, з 01.10.2000 по 31.10.2000, з 01.01.2001 по 29.06.2001, оскільки вони документально не підтверджені. Одночасно зазначає, що згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу, що мітяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, наявні відомості про сплату страхових внесків позивача за періоди: з листопада по грудень 1999 року, з січня по вересень 2000 року, грудень 2000 року, з липня по грудень 2001 року, з жовтня по грудень 2018 року, з січня по лютий 2019 року.

Також звертає увагу на те, що періоди з 09.10.2018 по 18.02.2019 зараховано до страхового стажу ОСОБА_1 згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу як період догляду за інвалідом першої групи (4 місяці 10 днів), з 19.02.2019 по 31.08.2019 як період зайняття підприємницькою діяльністю - пропорційно сплачених внесків (7 місяців).

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою від 30.01.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.

ОСОБА_1 16.08.2019 звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Листом від 26.11.2019 №38775/03 відповідач повідомив позивача про те, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 17.10.2019 йому відмовлено у призначенні пенсії за віком згідно з статтею 26 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 26 років. Зазначиво, що страховий стаж ОСОБА_1 становить 21 рік 5 місяців 17 днів. Також вказав, що до страхового стажу не враховані періоди: з 16.07.1990 по 14.09.1990, з 16.02.1992 по 14.04.1992, з 16.03.1995 по 14.05.1995, з 16.09.1995 по 20.10.1995 в БМК "Будівельник", оскільки запис про звільнення не містить номер наказу та не завірений підписом відповідальної особи; з 20.10.1995 по 30.09.1999, з 01.10.2000 по 31.10.2000, з 01.01.2001 по 29.06.2001 в товаристві "Сількомунгосп", оскільки відсутній підпис відповідальної особи.

Позивач, вважаючи порушеним його право на пенсійне забезпечення, звернувся з до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який набрав чинності 1 січня 2004 року.

Статтею 8 вказаного Закону встановлено право особи на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до статті 26 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та за наявності страхового стажу у період звернення з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (частина 1 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

Згідно з частиною 2 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (частина 4 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

Положеннями статті 48 Кодексу законів про працю України визначено, що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Суд встановив, що підставою для відмови у призначенні пенсії слугувало не зарахування до страхового стажу періодів роботи з 16.07.1990 по 14.09.1990, з 16.02.1992 по 14.04.1992, з 16.03.1995 по 14.05.1995, з 16.09.1995 по 20.10.1995 в БМК "Будівельник" зазначених у трудовій книжці НОМЕР_1 , у зв'язку з тим, що записи про звільнення не містять номеру наказу та не завірені підписом відповідальної особи, а також періодів з 20.10.1995 по 30.09.1999, з 01.10.2000 по 31.10.2000, з 01.01.2001 по 29.06.2001 в товаристві "Сількомунгосп", оскільки в трудовій книжці НОМЕР_1 відсутні підписи відповідальної особи.

Згідно з пунктом 2.3 Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженої постановою Держкомпраці СРСР №162 від 20.06.1974, чинної на момент оформлення вперше трудової книжки позивача (далі - Інструкція №162), всі записи в трудовій книжці про прийом на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагородження та заохочення вносяться адміністрацією підприємства після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого терміну, а при звільненні - в день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).

Аналогічна за змістом норма міститься в пункті 2.4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 №58, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.08.1993 за №110 (далі - Інструкція №58).

За змістом пункту 2.26 Інструкції №162 при внесенні в трудову книжку запису про звільнення зазначається, зокрема, наказ (розпорядження), його дата і номер.

Приписами пункту 4.1 Інструкції №162 визначено, що при звільнення працівника всі записи про роботу, нагороди і заохочення, внесенні в трудову книжку за час роботи на цьому підприємстві, скріплюються підписом керівника підприємства чи спеціально уповноваженої ним особи і печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів.

Такі ж за змістом положення містяться, відповідно, в пунктах 2.27 та 4.1 Інструкції №58.

Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 затверджений Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).

Приписами пункту 3 Порядку №637 визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Отже, діючим законодавством передбачено, що запис про трудовий стаж у трудовій книжці, яка є основним документом на підтвердження трудового стажу, повинен бути оформлений у відповідності до Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників. У разі наявності неточних, або неправильних та неповних записів про трудовий стаж, то для підтвердження трудового стажу приймається інший документ, визначений пунктом 3 Порядку №637, або пояснення свідків відповідно до пунктів 17,18 Порядку №637.

Суд встановив, що записи про спірний стаж у трудовій книжці НОМЕР_1 оформлені з порушенням Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, оскільки не містять номеру наказу про звільнення та підпису відповідальної особи. Тому, зазначений трудовий стаж не може бути підтверджений трудовою книжкою.

Крім того, згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні дані про нарахування заробітної плати та сплату страхових внесків позивача за періоди з січня по жовтень 1999 року, жовтень 2000 року та з лютого по червень 2001 року. Зазначене також свідчить про відсутність підстав для зарахування до страхового стажу періодів роботи з 20.10.1995 по 30.09.1999, з 01.10.2000 по 31.10.2000, з 01.01.2001 по 29.06.2001 в товаристві "Сількомунгосп".

Посилання позивача на висновки Верховного Суду, викладені в постановах від 06.03.2018 у справі №754/14898/15-а та від 24.05.2018 у справі №490/12392/16-а, як на підставу для зарахування до загального стажу для призначення пенсії за віком трудовий стаж, записи про який оформлені з порушенням Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, без трудової книжки, суд не бере до уваги, оскільки ці висновки стосуються зарахування пільгового стажу при призначенні пенсії на пільгових умовах.

Таким чином, відсутні підстави для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати в страховий стаж періоди роботи з 16.07.1990 по 14.09.1990, з 16.02.1992 по 14.04.1992, з 16.03.1995 по 14.05.1995, з 16.09.1995 по 20.10.1995 в БМК "Будівельник", та з 20.10.1995 по 30.09.1999, з 01.10.2000 по 31.10.2000, з 01.01.2001 по 29.06.2001 в товаристві "Сількомунгосп".

Період догляду за інвалідом першої групи з 09.10.2018 по 28.02.2019 зарахований відповідачем до страхового стажу позивача.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, згідно з індивідуальних відомостей про застраховану особу щодо сплачених внесків, також зарахувало до страхового стажу ОСОБА_1 період заняття підприємницькою діяльністю, за який сплачені страхові внески, з 19.02.2019 по 31.08.2019. Тому, вимоги щодо зарахування стажу з 01.03.2019 по 16.08.2019 безпідставні.

Наведене свідчить про правомірність відмови відповідача у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до статті 26 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення".

Оскільки не підтверджено наявність в позивача законодавчо визначеного страхового стажу для призначення пенсії за віком, відсутні підстави для задоволення позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 16 серпня 2019 року пенсію за віком відповідно до статті 26 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В процесі судового розгляду справи відповідач довів правомірність відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком у відповідності до статті 26 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення". Тому, в задоволенні позу необхідно відмовити.

З врахуванням положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не розподіляються.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук