10 березня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/2338/19
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Варняка С.О.,
при секретарі: Нікітенко А.В.,
за участю:
представника позивача - Заверюхи К.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправним та скасування наказу від 04.10.2019 р. № 867-о "Про вжиття заходів реагування",
встановив:
Звернувшись до суду, позивач зазначає, що наказом ГУ ДФС України у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 04.10.2019 № 867-о позивача притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді оголошення догани за невиконання абзацу 3 статті 4 та абзацу 2 статті 7 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ, яке виразилося в самоусуненні від виконання поставлених завдань (проведення заходів у рамках операцій "Рубіж" та "Бастіон" на території Закарпатської митниці ДФС), не виконанні вимог наказу ГУ ДФС України у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 19.08.2019 № 279-к в частині відрядження до Закарпатської митниці ДФС.
Вважає, що наказ відповідача від 04.10.2019 № 867-о є незаконним, необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню з наступних підстав.
Відповідно до розпорядження ДФС України від 02.08.2019 № 69-р керівництво головних управлінь ДФС в областях було зобов'язано відрядити до Волинської, Закарпатської, Львівської та Чернівецької митниць ДФС співробітників з 08.08.2019 по 06.09.2019 згідно з додатками 1 та 2.
Згідно додатку 2 до вказаного розпорядження передбачено, що до Закарпатської митниці ДФС з ГУ ДФСУ у Херсонській області необхідно відрядити для включення до складу робочих груп 2 співробітники.
Наказом відповідача від 19.08.2019 № 279-к, з метою забезпечення належного виконання проведення заходів у рамках операції "Рубіж", позивача було відряджено до Закарпатської митниці ДФС терміном на 18 діб, з 20.08.2019 по 06.09.2019 включно.
З вказаним наказом позивача ознайомлено 19.08.2019 року о 18.00, наступного дня - 20.08.2019 року позивач рапортом повідомив відповідача про неможливість вибуття у службове відрядження в силу наявності поважних причин (стану здоров'я) і необхідності внесення змін до наказу в частині відряджених осіб. До рапорту позивачем додано підтверджуючі медичні документи.
22.08.2019 року наказом відповідача № 1070 розпочато проведення службового розслідування відносно позивача за фактом невиконання наказу від 19.08.2019 року № 279-к в частині його відрядження з 20.08.2019 року по 06.09.2019 року до Закарпатської митниці ДФС з метою проведення заходів у рамках операції "Рубіж" та "Бастіон", і призначено комісію для проведення службового розслідування.
05.09.2019 року відповідачем затверджено висновок службового розслідування із пропозиціями про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності.
Посилання відповідача у наказі від 22.08.2019 року №1070, як на підставу для проведення службового розслідування, на Інструкцію про порядок проведення службових розслідувань в органах внутрішніх справ України, що затверджена наказом МВС України від 12.03.2013 №230 є незаконним.
Так само є незаконним призначення наказом від 22.08.2019 № 1070 комісії для проведення службового розслідування, оскільки Дисциплінарним статутом не передбачено можливість створення комісії для проведення службового розслідування, в силу того, що Інструкція про порядок проведення службових розслідувань в органах внутрішніх справ України втратила чинність, а нового Порядку проведення службового розслідування не прийнято.
Призначення комісії для проведення службового розслідування не відповідає вимогам ч. 2 ст. 19 Конституції України, розслідування проведено неналежними посадовими особами, і пропозиції, викладені ними у висновку службового розслідування про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності є такими, що не мають правового значення, тобто є нікчемними. Внаслідок чого і оскаржуваний наказ є протиправним.
Крім того, позивач зазначає, що службове розслідування проведене відповідачем без участі безпосереднього начальника позивача.
Також, відповідачем не пропонувалось позивачу надати пояснення в межах службового розслідування, чим порушено його право на захист.
Лише після затвердження висновку службового розслідування, відповідачем було відібрано у позивача письмове пояснення від 13.09.2019 року.
Оскаржуваний наказ відповідачем прийнято протиправно, необґрунтовано, упереджено, а тому він не може відповідати вимогам ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України і підлягає скасуванню.
Оскаржуваний наказ порушує права позивача на просування по службі, оскільки відповідно до ст. 19 Дисциплінарного статуту особа рядового або начальницького складу, на яку накладено дисциплінарне стягнення, не може бути призначена на вищу посаду доти, поки це стягнення не буде знято.
Також, вказаний наказ порушує право позивача на недоторканність ділової репутації, що гарантоване ст. 299 ЦК України, оскільки дисциплінарне стягнення заноситься до особової справи позивача.
Просить суд визнати протиправним та скасувати наказ ГУ ДФС України у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 04.10.2019 № 867-о про притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності у вигляді оголошення догани.
Ухвалою суду від 11.11.2019 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання 02.12.2019 року.
29.11.2019 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими. Зазначає, що ОСОБА_1 фактично усунувся від виконання завдань, поставлених керівництвом ДФС України перед підрозділами податкової міліції згідно розпорядження від 02.08.2019 року № 69-р "Про проведення заходів" в рамках операції "Рубіж" та "Бастіон", чим порушив вимоги абзацу 3 ст.4 та абзацу 2 ст. 7 Дисциплінарного статуту. Зазначені дії позивача могли призвести до зниження результативності заходів, що проводяться підрозділами податкової міліції згідно вищезазначеного розпорядження.
Враховуючи на факт невиконання службових обов'язків, до підполковника податкової міліції ОСОБА_1 було застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді догани.
Що стосується посилання позивача про невиплату у встановленому Законом порядку отримання грошового забезпечення для здійснення поточних витрат під час службового відрядження слід зазначити, що виконати дану операцію вчасно не має можливості у зв'язку із зупиненням видаткових операцій Головним управлінням Державної казначейської служби України у Херсонській області, що підтверджується листом від 19.08.2019 № 13337/9 та листом від 19.08.2019 №13340/9.
Відповідач просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
02.12.2019 року розгляд справи відкладено на 20.12.2019 року.
12.12.2019 року до суду надійшла відповідь на відзив. Позивач зазначає, що службовим розслідуванням не було встановлено, що позивач не міг вибути у відрядження з поважних причин, про які він рапортом повідомив відповідача.
Ухвалою суду від 20.12.2019 року вирішено адміністративну справу розглядати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 20.01.2020 року та продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів.
20.01.2020 року відкладено розгляд справи на 10.02.2020 року.
10.02.2020 року оголошено перерву у підготовчому засіданні до 11.02.2020 року.
11.02.2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 26.02.2020 року.
26.02.2020 року оголошено перерву у судовому засіданні до 10.03.2020 року.
У судовому засіданні представник позивача наполягав на позовних вимогах, просив суд задовольнити позов.
У судове засідання, призначене на 10.03.2020 року, представник відповідача не з'явився, причини неявки невідомі.
Заслухавши сторони та дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
Відповідно до розпорядження ДФС України від 02.08.2019 року № 69-р "Про проведення заходів" з метою організації та координації роботи територіальних підрозділів ДФС з реалізації податкової політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства у зовнішньоекономічній діяльності, відповідно до наказу ДФС від 29.12.2018 № 877 "Про проведення операції "Рубіж" зобов'язано керівництво Департаменту організації протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії та Головного оперативного управління організувати проведення заходів у зонах діяльності Волинської, Закарпатської, Львівської та Чернівецької митниць ДФС з 08.08.2019 по 06.09.2019, спрямованих на запобігання незаконному переміщенню через митний кордон України товарів, транспортних засобів комерційного призначення, виявлення та припинення порушень митних правил, кримінальних правопорушень митного та податкового законодавства.
На виконання розпорядження Державної фіскальної служби України від 02.08.2019 № 69-р "Про проведення заходів", з метою забезпечення належного виконання проведення заходів у рамках операції "Рубіж" Головним управлінням ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі видано наказ від 19.08.2019 оку № 279-к "Про відрядження", відповідно до якого наказано відрядити до Закарпатської митниці ДФС терміном на 18 діб, з 20 серпня 2019 року по 06 вересня 2019 року включно, наступних працівників, зокрема, ОСОБА_1 (табельний номер 279129), заступника начальника відділу протидії незаконному обігу підакцизних товарів оперативного управління Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.
20.08.2019 року ОСОБА_1 подав начальнику Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі рапорт, відповідно до якого доповів, що в липні 2019 року в зв'язку із загостренням хронічної невиліковної хвороби хребта, яка викликає гострі болі, був змушений звернутися до медичного закладу для отримання медичної допомоги. 15.08.2019 року після проходження інтенсивного курсу лікування, лікарем на прохання ОСОБА_1 , було дозволено приступити до виконання посадових обов'язків при умові продовження курсу лікування, проходження фізіотерапевтичних процедур в медичному закладі в позаробочий час та отримання інших послуг медичного характеру. Додатково лікарем протипоказані додаткові навантаження, які можуть стати наслідком рецидиву хвороби та призвести до значного погіршення стану здоров'я. З огляду на зазначене, з метою не допущення погіршення стану здоров'я та позбавлення повного або часткового права на лікування, просив внести зміни до наказу Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі №279-к від 19.08.2019 року, в частині відряджених осіб.
22.08.2019 року Головним управлінням ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі видано наказ № 1070 "Про проведення службового розслідування", відповідно до якого наказано провести службове розслідування відносно заступника начальника відділу протидії незаконному обігу підакцизних товарів оперативного управління Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. ОСОБА_2 за фактом невиконання наказу Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 19.08.2019 № 279-к в частині його відрядження з 20 серпня 2019 року по 06 вересня 2019 року до Закарпатської митниці ДФС з метою проведення заходів у рамках операцій "Рубіж" та "Бастіон".
За матеріалами службового розслідування, проведеного стосовно заступника начальника відділу протидії незаконному обігу підакцизних товарів оперативного управління Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. ОСОБА_2 за фактом порушення ним службової дисципліни, а саме невиконання наказу Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 19.08.2019 № 279-к в частині його відрядження до Закарпатської митниці ДФС для проведення з операцій "Рубіж" та "Бастіон" складено висновок, затверджений головою комісії з реорганізації Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі Миколою Квасневським 05.09.2019 року.
Наказом Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 04.10.2019 року № 867-о "Про вжиття заходів реагування" за невиконання вимог абзацу 3 статті 4 та абзацу 2 статті 7 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, затвердженого Законом України від 22.02.2006 № 3460-ІV, яке виразилося в самоусуненні від виконання поставлених завдань (проведення заходів у рамках операцій "Рубіж" та "Бастіон" на території Закарпатської митниці ДФС), не виконанні вимог наказу Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 19.08.2019 року № 279-к в частині відрядження до Закарпатської митниці ДФС, та відповідно до пункту 3 статті 12 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ, затвердженого Законом України від 22 лютого 2006 року № 3460-ІV накладено на підполковника податкової міліції ОСОБА_1 , заступника начальника відділу протидії незаконному обігу підакцизних товарів оперативного управління Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, дисциплінарне стягнення у вигляді оголошення догани.
Підстава: висновок за матеріалами службового розслідування від 05.09.2019 №1524/21-22-21-02-07, пояснення ОСОБА_1 від 13.09.2019.
Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.
Предметом спору у цій справі є встановлення правомірності прийнятого відповідачем наказу про накладення на позивача дисциплінарного стягнення у вигляді догани.
Згідно п. 353.1 ст. 353 Податкового кодексу України особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Відповідно до п. 354.1 ст. 354 Податкового кодексу України посадова чи службова особа податкової міліції у межах повноважень, наданих цим Кодексом та іншими законами, самостійно приймає рішення і несе за свої протиправні дії або бездіяльність дисциплінарну відповідальність згідно із Дисциплінарним статутом органів внутрішніх справ або іншу передбачену законом відповідальність.
Статтею 1 Закону України "Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України" (далі - Дисциплінарний статут) визначено, що службова дисципліна - дотримання особами рядового і начальницького складу Конституції і законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів та інших нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, підпорядкованих йому органів і підрозділів та Присяги працівника органів внутрішніх справ України.
Відповідно до статті 2 Дисциплінарного статуту дисциплінарним проступком є невиконання чи неналежне виконання особою рядового або начальницького складу службової дисципліни. За вчинення дисциплінарних проступків особи рядового і начальницького складу несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом (ст. 5 Статуту).
За приписами статті 12 Дисциплінарного статуту на осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за порушення службової дисципліни можуть накладатися такі види дисциплінарних стягнень:
1) усне зауваження;
2) зауваження;
3) догана;
4) сувора догана;
5) попередження про неповну посадову відповідність;
6) звільнення з посади;
7) пониження в спеціальному званні на один ступінь;
8) звільнення з органів внутрішніх справ.
Порядок накладення дисциплінарного стягнення встановлений статтею 14 Дисциплінарного статуту, який визначає, що з метою з'ясування всіх обставин дисциплінарного проступку, учиненого особою рядового або начальницького складу, начальник призначає службове розслідування.
У разі накладання дисциплінарного стягнення на порушника видається наказ, зміст якого оголошується особовому складу органу внутрішніх справ та доводиться до відома особи, яку притягнуто до дисциплінарної відповідальності, під підпис.
При визначенні виду дисциплінарного стягнення мають враховуватися тяжкість проступку, обставини, за яких його скоєно, заподіяна шкода, попередня поведінка особи та визнання нею своєї вини, її ставлення до виконання службових обов'язків, рівень кваліфікації тощо.
Перед накладенням дисциплінарного стягнення начальник або особа, яка проводить службове розслідування, повинні зажадати від порушника надання письмового пояснення.
Із аналізу наведених норм Дисциплінарного статуту слідує, що дисциплінарна відповідальність особи рядового або начальницького складу виникає у разі вчинення нею дисциплінарного проступку, тобто у разі невиконання чи неналежного виконання службової дисципліни.
Обставини щодо вчинення особою дисциплінарного проступку, встановлюються у ході службового розслідування щодо особи порушника, призначеного начальником за фактом вчинення проступку. За результатами службового розслідування керівник, у разі підтвердження фактів вчинення особою дисциплінарного проступку, приймає рішення щодо накладення на порушника дисциплінарного стягнення. При цьому, керівник, перед накладенням стягнення повинен зажадати від порушника надання письмового пояснення, а також при обранні виду стягнення, повинен врахувати тяжкість проступку, заподіяну шкоду, попередню поведінку особи, визнання нею своєї вини, тощо.
Судом встановлено, що наказом Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 22.08.2019 року № 1070 "Про проведення службового розслідування" відповідно до вимог ст. 14 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, затвердженого Законом України від 22.02.2006 № 3460-ІV, Інструкції про порядок проведення службових розслідувань в органах внутрішніх справ України, затвердженої наказом МВС України від 12.03.2013 № 230, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.04.2013 за № 541/23073, та на підставі службової записки оперативного управління Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 21.08.2019 № 1462/21-22-21-02-07 наказано провести службове розслідування відносно заступника начальника відділу протидії незаконному обігу підакцизних товарів оперативного управління Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. ОСОБА_2 за фактом невиконання наказу Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 19.08.2019 № 279-к в частині його відрядження з 20 серпня 2019 року по 06 вересня 2019 року до Закарпатської митниці ДФС з метою проведення заходів у рамках операцій "Рубіж" та "Бастіон"; призначено комісію для проведення службового розслідування.
Відповідно до наказу від 22.08.2019 року № 1070 службове розслідування було проведено відповідно до вимог Інструкції про порядок проведення службових розслідувань в органах внутрішніх справ України, затвердженої наказом МВС України від 12.03.2013 № 230, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.04.2013 за № 541/23073.
Однак, Інструкція про порядок проведення службових розслідувань в органах внутрішніх справ України, що затверджена наказом МВС України від 12.03.2013 № 230, втратила чинність 21.12.2018 року на підставі наказу МВС України від 07.11.2018 року № 893.
Таким чином, посилання відповідача у наказі від 22.08.2019 №1070, як на підставу для проведення службового розслідування, на Інструкцію про порядок проведення службових розслідувань в органах внутрішніх справ України, що затверджена наказом МВС України від 12.03.2013 року № 230 є протиправним.
Крім того, наказом від 22.08.2019 № 1070 призначено комісію для проведення службового розслідування.
Однак, Дисциплінарним статутом не передбачено можливість створення комісії для проведення службового розслідування.
Таким чином, суд приходить до висновку, що службове розслідування проведено на підставі Інструкції про порядок проведення службових розслідувань в органах внутрішніх справ України, затвердженої наказом МВС України від 12.03.2013 року № 230, яка втратила чинність та неналежними посадовими особами.
Суд вважає, що притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності відбулося з порушенням порядку, передбаченого законодавством, у зв'язку із чим суд дійшов висновку, що наказ Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 04.10.2019 року № 867-о "Про вжиття заходів реагування" в частині накладення на ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді оголошення догани є таким, що винесений з порушенням вимог чинного законодавства України, а тому підлягає скасуванню.
Виходячи з приписів ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частин 1-3 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням системного аналізу правових норм, наведених вище, досліджених судом доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судом встановлено, що позивачем сплачений судовий збір у сумі 768,40 грн., що підтверджується квитанцією № 23553244 від 04.11.2019 року.
Таким чином, сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню з відповідача у сумі 768,40 грн.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242 - 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ ГУ ДФС України у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 04.10.2019 № 867-о про притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності у вигляді оголошення догани.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , місце реєстрації: с. Новософіївка, Голопристанський район, Херсонська область, 75664, місце фактичного проживання: АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 39394259, просп. Ушакова, 75, м. Херсон, 73026) судові витрати у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 16 березня 2020 р.
Суддя С.О. Варняк
кат. 106020000