про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
17 березня 2020 р. Справа № 120/1136/20-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Маслоід Олена Степанівна, розглянувши матеріали позовної заяви:
за позовом: Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області (вул. 600-річчя, б. 11, м. Вінниця, 21021)
до: Стодулецької сільської ради (вул. Центральна, б. 13, с. Стодульці, Жмеринський р-н., Вінницька обл., 23121)
про: застосування заходів реагування
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області (далі - позивач) до Стодулецької сільської ради (далі - відповідач) про застосування заходів реагування.
У відповідності до ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Ст. 5 КАС України передбачено право на звернення до адміністративного суду.
Позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб та повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені ст. 160, 161 КАС України.
Норми ст. 160, 161 КАС України не містять виключень і поширюються на всі випадки звернення до суду з позовною заявою, у зв'язку з чим недотримання положень даних норм свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам Закону.
Згідно із ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
До матеріалів позовної заяви жодних документів, які б підтверджували сплату судового збору не надано. Разом з тим, позивачем до позовної заяви додано клопотання про відстрочення сплати судового збору. Клопотання мотивоване тим, що відповідно до довідки про зміну плану асигнувань (за винятком надання кредитів з бюджету) загального фонду бюджету 2020 року на березень заплановано виділення 64 590 грн. 00 коп. на сплату судового збору. Проте станом на 11.03.2020 року вказані кошти на рахунки позивача ще не надійшли, з огляду на що останній просить суд відстрочити сплату судового збору до 01.04.2020 року. До клопотання позивач додає засвідчену копію довідки про зміни плану асигнувань (за винятком кредитів з бюджету) загального фонду бюджету на 2020 рік.
Вирішуючи питання про відстрочення сплати судового збору позивачем, суд виходив з такого.
Згідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Аналогічні норми містить ст. 8 Закону України «Про судовий збір» (далі - ЗУ «Про судовий збір»).
При цьому, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Позивачем не наведено обставин та доказів на їх підтвердження, які б давали суду обґрунтовані підстави вважати, що він позбавлений можливості сплатити судовий збір. Надана ж позивачем засвідчена копія довідки про зміни плану асигнувань (за винятком кредитів з бюджету) загального фонду бюджету на 2020 рік свідчить про зміни плану асигнувань, а не про відсутність на теперішній час коштів на рахунках позивача для сплати судового збору.
При цьому, прецедентна практика Європейського суду з прав людини щодо застосування ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визнає, що доступ до суду не є абсолютним і національним законодавством може обмежуватись, зокрема для дотримання правил судової процедури і це не є порушенням права на справедливий суд.
Зважаючи на викладене, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
З прохальної частини позовної заяви вбачається, що позивач просить суд застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації адміністративної будівлі відповідача, що розташована за адресою: Вінницька обл., Жмеринський р-н., с. Стодульці, вул. Центральна, б. 13, шляхом відключення від джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та вхідні двері будівлі, за винятком проведення робіт з усунення недоліків зазначених в Акті перевірки від 17.12.2019 року № 17, до повного усунення порушень законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Таким чином, позивачем заявлено одну немайнову позовну вимогу.
У відповідності до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем до адміністративного суду позовної заяви немайнового характеру сума судового збору становитиме 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» визначено, що у 2020 році прожитковий мінімум на одну особу для основних соціальних і демографічних груп населення, а саме, працездатних осіб: з 1 січня 2020 року - 2 102 гривні, з 1 липня - 2 197 гривень, з 1 грудня - 2 270 гривень;
З огляду на це, сума судового збору за звернення до суду з даним позовом становитиме 2 102 грн. 00 коп..
За правилами визначеними ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене та враховуючи невідповідність поданого адміністративного позову вимогам ст. 161 КАС України, позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків, шляхом надання до суду оригіналу документу підтверджуючого сплату судового збору у сумі 2 102 грн. 00 коп. або зазначення обставин, що є підставою для звільнення від сплати судового збору з наданням підтверджуючих це документів.
Керуючись Законом України «Про судовий збір», Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» та ст. 160, 161, 169, 171, 248, 255, 256 КАС України, суд
Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області до Стодулецької сільської ради про застосування заходів реагування - залишити без руху.
Надати позивачеві 10-денний строк, з дня отримання копії ухвали, для усунення недоліків позовної заяви, а саме шляхом надання до суду оригіналу документу підтверджуючого сплату судового збору у сумі 2 102 грн. 00 коп. або зазначення обставин, що є підставою для звільнення від сплати судового збору з наданням підтверджуючих це документів.
Дану ухвалу направити позивачеві.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Маслоід Олена Степанівна